Monitoring dotačních příležitostí.

 4. 3. 2024

Informace o seznamu podpor podle nařízení vlády, které jsou v souladu s právem Evropské unie.

Ministerstvo zemědělství v příštím roce poskytne 50 milionů korun na údržbu drobných kulturních a venkovských staveb.* 

Více peněz do Nové zelené úsporám i na sociální byty.* 

Dotace na FVE pro firmy odstartovaly v pátek.* 

Informace o seznamu podpor podle nařízení vlády č. 189/2022 Sb., které jsou v souladu s právem Evropské unie upravujícím poskytování veřejné podpory.

24.1.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Podle ustanovení § 6 odst. 2 nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie, Ministerstvo průmyslu a obchodu tímto zveřejňuje seznam podpor, které jsou v souladu s právem Evropské unie upravujícím poskytování veřejné podpory.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejňuje podle ustanovení § 6 odst. 2 nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie, seznam podpor a jejich rozsah, které jsou v souladu s právem Evropské unie upravujícím poskytování veřejné podpory, s účinností od 1. ledna 2024. Podrobnosti jsou uvedeny v příloze této informace.

PŘÍLOHY KE STAŽENÍ

Ministerstvo zemědělství v příštím roce poskytne 50 milionů korun na údržbu drobných kulturních a venkovských staveb.

19.2.2024, Zdroj: Vláda, MPO

Ministerstvo zemědělství má na příští rok připraveno 50 milionů korun na dotační program Údržba a obnova kulturních a venkovských prvků II. Jeho cílem je přispět k zachování charakteristického rázu venkova, a tím pomoct i ke zvýšení turistické atraktivnosti a oživení venkovského prostoru.

Alokace 50 milionů korun je určená na údržbu, obnovu nebo opravu drobných venkovských staveb, které neslouží k osobnímu užívání nebo podnikání a stojí v obcích do 2 000 obyvatel, případně v místní části obce do 500 obyvatel, pokud má obec od 2 001 do 5 000 obyvatel. Jde o objekty typu kapličky, zvoničky, křížové cesty, boží muka, smírčí a jiné kříže, exteriérové sochy a sousoší nebo hřbitovy a hřbitovní zdi.

U obcí s počtem obyvatel do 2 000 může být výše dotace maximálně 70 % skutečně vynaložených způsobilých výdajů projektu. U obcí s počtem obyvatel od 2 001 do 5 000 může být výše dotace maximálně 60 % skutečně vynaložených způsobilých výdajů projektu. V obou případech to může být nejméně 15 tisíc a nejvíce 300 tisíc korun. Žadateli mohou být obce, spolky, nadace, nadační fondy, zájmová sdružení, obecně prospěšné společnosti, vlastníci a uživatelé staveb nebo pozemků.

Od 1. do 14. února 2024 bude probíhat registrace žádostí v rámci výzvy Údržba a obnova stávajících kulturních prvků venkovské krajiny I, a to prostřednictvím Jednotného dotačního portálu.

Podrobné podmínky k dotačnímu programu najdete zde.

Česko získá dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy. Evropská komise schválila druhou a třetí žádost o výplatu

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy (NPO).

Evropská komise ocenila důležité kroky při realizaci 4 reforem a 24 investic, které přinesou pozitivní změny pro občany i podniky v Česku s dopadem na klíčové oblasti, jako je čistá mobilita, zdravotnictví, lesnictví, vodní hospodářství, výzkum a digitalizace.

Pro úspěšné dokončení druhé a třetí výplaty musí ještě žádost posoudit poradní Výbor pro hospodářskou politiku, Hospodářský a finanční výbor a Výbor pro komitologii. K samotné výplatě v celkové výši 17,5 miliardy korun by mělo dojít počátkem dubna.

NPO vznikl v reakci na krizi způsobenou pandemií covid-19 a na její ekonomické dopady. Tvoří ho reformy a investice, které mají potenciál nasměřovat Česko k zelené a digitální budoucnosti. Pokud bude Česká republika i nadále svůj plán plnit, může čerpat finanční prostředky v celkové výši 209 miliardy korun ve formě grantů a až 19,4 miliard korun ve formě půjček, které jsou rozdělené celkem do devíti plateb.

Český plán má sedm pilířů: digitální transformaci, ekologickou transformaci a fyzickou infrastrukturu, vzdělávání a trh práce, výzkum, vývoj a inovace, veřejnou správu, zdravotnictví a REPowerEU. Reformy a investice se budou v rámci plánu provádět po celou dobu fungování Nástroje pro oživení a odolnost, tedy do roku 2026. Nástroj pro oživení a odolnost představuje jádro celého nástroje NextGenerationEU, který poskytne více než 800 miliard EUR na podporu investic a reforem v celé Evropské unii.

Více informací o aktuálním dění, vypsaných výzvách či stavu plnění NPO najdete na webu www.planobnovycr.cz.


Více peněz do Nové zelené úsporám i na sociální byty.

31.1.2024, Zdroj: MMR, MŽP

Dalších 10 miliard přiteče do Nové zelené úsporám z Modernizačního fondu. MMR poskytne téměř dvě miliardy korun na sociální byty. Díky novým podmínkám bude podpora pro žadatele atraktivnější.

Dalších 10 miliard přiteče do Nové zelené úsporám z Modernizačního fondu

Program Nová zelená úsporám provází od jeho spuštění enormní zájem ze strany zájemců o dílčí renovace rodinných domů. Ministerstvo životního prostředí proto navyšuje finanční podporu domácností o dalších 10 miliard korun z Modernizačního fondu. Zároveň zefektivňuje podporu fotovoltaiky na rodinných domech, která bude nově vyšší v kombinaci se zateplením domu. Navýšení alokace zajistí podporu pro dalších více než 50 tisíc domácností. Změny se netýkají výzvy Oprav dům po babičce, NZÚ Light ani programů na podporu bytových domů.

„Výsledky všech dotačních programů průběžně vyhodnocujeme a parametry podpory pravidelně upravujeme tak, aby reflektovaly vývoj cen používaných materiálů i technologií. Důležitým kritériem je i dostupnost finanční pobídky k renovacím domů pro co největší okruh domácností,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a dodává: „Podpora 200 tisíc korun zůstává v případě komplexních renovací. Žadatelé, kteří zkombinují instalaci fotovoltaiky se zateplením, dostanou navíc bonus 40 000 Kč a v součtu tak příspěvek může činit až 200 tisíc korun. Nové podmínky začnou platit od 15. února a příjem žádostí bude kromě krátké několikahodinové technické pauzy pokračovat bez přestávky.“

Aktualizované podmínky v oblasti podpory domácích fotovoltaických elektráren, začnou platit 15. února. Z tohoto důvodu nebude možné krátkodobě zadávat žádosti ve výzvě pro rodinné domy v programu NZÚ, a to od středy 14. února od 17.00 do čtvrtka 15. února do 10.00. Nové podmínky dotace odrážejí záměr resortu životního prostředí urychlit tempo komplexních renovací rodinných domů a reagují na vývoj cen fotovoltaických panelů na trhu úpravou jednotkové výše podpory. Větší důraz je kladen i na maximální využití vyrobené energie pro vlastní spotřebu, na místo jejího odvádění do distribuční soustavy.

„Míra podpory zůstává zachována na 50 % způsobilých výdajů, limity dotace byly upraveny podle aktuální situace na trhu. Na vyšší podporu dosáhnou žadatelé, kteří spojí instalaci fotovoltaické elektrárny s realizací zateplení, za tuto kombinaci dostanou na bonusech navíc 40 tisíc korun,“ vysvětluje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a pokračuje: „Zvýhodníme projekty, které zajistí ohřev teplé vody, a zavedeme omezení na maximální rezervovaný výkon do distribuční sítě, což umožní připojení více domácích fotovoltaických elektráren.“

Změny v podpoře fotovoltaiky od 15. února 2024:

    • Dotace až 200 000 Kč za instalaci fotovoltaiky v kombinaci se zateplením se započtením bonusů ve výši 40 000 Kč
    • Dotace až 160 000 Kč za instalaci fotovoltaiky bez zateplení

Změna jednotkové výše dotace na FVE:

  • základní podpora 35 000 Kč nebo 60 000 Kč s využitím tepelného čerpadla
  • za 1 kWp instalovaného výkonu 8 000 Kč
  • za 1 kWh el. akumulačního systému 8 000 Kč
  • Dotace až 125 000 Kč na tepelné čerpadlo s ohřevem vody připojené na fotovoltaiku
  • Omezení maximálního rezervovaného výkonu pro připojení do sítě na 50 % maximálního výkonu FVE
  • Nově bonus za FVE, která zajistí ohřev vody, ve výši 10 000 Kč

Dotace na ostatní úsporná opatření ze všech podporovaných oblastí programu pokračují za stejných podmínek jako doposud.

Nová zelená úsporám pro rodinné domy

Základní dotační titul programu Nová zelená úsporám je určen všem majitelům rodinných domů na částečné renovace zahrnující zateplení, výměnu zdrojů energie, instalaci fotovoltaiky, řízené větrání a další doplňková opatření jako jsou zelené střechy, dobíjecí stanice pro elektromobily a systémy na efektivní hospodaření vodou. Úsporná opatření lze realizovat jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci.

V dobíhající výzvě, která odstartovala 26. září 2023, bylo podáno více než 27 tisíc žádostí. Největšímu zájmu se dlouhodobě těší podpora fotovoltaiky, o dotaci na instalaci domácí fotovoltaické elektrárny si požádalo 66 % žadatelů (18 tisíc žádostí).

„Nová zelená úsporám je a bude podporou energetických úspor domácností,“ připomíná ministr životního prostředí Petr Hladík. „Program jsme proto upravili tak, aby motivoval všechny vlastníky rodinných domů především ke komplexním renovacím. Ty jim přinesou významné úspory, zvýší komfort bydlení, přispějí k renovaci bytového fondu a v neposlední řadě se budou podílet na snižování celkové spotřeby energií a emisí skleníkových plynů na celorepublikové úrovni,“ uzavírá.

Nové podmínky programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy budou zveřejněny na webu www.novazelenausporam.cz.

Nové Závazné pokyny pro NZÚ Standard se změnami ve FVE, platné od 15. 2. 2024 zde.

MMR poskytne téměř dvě miliardy korun na sociální byty. Díky novým podmínkám bude podpora pro žadatele atraktivnější

Integrovaný regionální operační program (IROP) vyhlásil čtyři výzvy na podporu sociálního bydlení ve výši 1,9 miliardy korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR). Ministerstvo pro místní rozvoj v nich uplatnilo nové podmínky, díky kterým bude čerpání podpory atraktivnější pro více žadatelů. Obce, neziskové organizace a církve mají možná poslední možnost získat dotaci, která pokryje 70–85 % nákladů na výstavbu, rekonstrukci nebo pořízení bytů.

„Programy podpory sociálního bydlení připravené ještě před rokem 2021 byly pro žadatele natolik neatraktivní, že o ně v podstatě nebyl zájem. Pro obce nebo neziskové organizace představovaly hlavně neúnosnou finanční zátěž. Vyslyšeli jsme je a zapojili do přípravy i zahraniční experty,” vysvětluje místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Nové podmínky podpory sociálního bydlení zohledňují skutečné náklady na stavební práce a materiál, které v posledních letech rychle rostly. Pokrytí přímých nákladů projektu jsme nově navýšili o více než pětinu na až 68 000 korun na m2. Výzvy mohou podpořit výstavbu, rekonstrukce a pořízení bytů, bytových domů i nebytových prostor a jejich úpravu pro potřeby sociálního bydlení. Pomohou také s pořízením nezbytného základního vybavení. MMR dále zjednodušilo správu nájemních smluv v podpořených projektech a umožnilo je uzavírat až na pět let.

V podpořených bytech budou mít možnost bydlet lidé, kteří nevlastní nemovitost a splňují některá kritéria bytové nouze – například žijí v přeplněné domácnosti, nebo jim hrozí ztráta bydlení. Zároveň jejich příjmy nesmí přesáhnout částku, která u jednočlenných domácností zhruba odpovídá běžnému důchodu. Cílem je, aby z podpořených sociálních bytů nemuseli lidé odcházet i kvůli nepatrnému navýšení svých příjmů. Celkem je v cílové skupině podpory sociálního bydlení asi 130 000 osob.

„Trend v oblasti veřejné podpory nejen bydlení je jasný. Míra dotace se bude postupně snižovat a nahradí ji zvýhodněné úvěry. Sociální byty v IROPu jsou na dlouhou dobu možná poslední příležitostí, jak mohou žadatelé pokrýt své investiční náklady ze 70–80 %. Budu opravdu rád, když ji hlavně obce a neziskové organizace využijí naplno,” prohlásil Bartoš.

Zapojit se do výzvy mohou obce, kraje, organizace zřizované nebo zakládané kraji/obcemi, příspěvkové organizace, organizační složky státu, církve, církevní organizace a nevládní neziskové organizace při splnění konkrétních podmínek.

Detailní informace o výzvách IROP na podporu sociálního bydlení 101.102.115.116., jednotlivých kategoriích regionů a semináři pro žadatele a příjemce je možné najít na uvedených odkazech a webových stránkách IROP.


Dotace na FVE pro firmy odstartovaly v pátek.

‼️Pozor, v pátek odstartoval příjem žádostí ve výzvě RES+ na nákup a instalaci fotovoltaiky plus na bateriové úložiště. Základní info v přehledných bodech níže⬇️⬇️⬇️

✅určeno pro malé, střední i velké podniky.

➡️instalovaný výkon nad 50 kW (pro projekty/subjekty dle kapitoly 3.1 výzvy nad 10 kW) a do 5 MWp (včetně) s vlastní spotřebou vyrobené elektřiny. Podporovány jsou samostatné projekty FVE s jedním předávacím místem do distribuční nebo přenosové soustavy.

💲získat můžete až 50% podporu. Jedná se o průběžnou výzvu a způsob financování je ex-post.

📆žádat můžete do 31.10.2024, ale k podání žádosti je potřeba také stavební povolení, a proto je lepší začít s přípravou projektu co nejdříve.

Je tohle dotace přesně pro Vaši firmu a nevíte, jak na to? Žádný problém, naši členové mají s dotačními projekty na FVE prokazatelné zkušenosti, neváhejte se na nás obrátit na mackova.hrochova@dotacnikomora.cz nebo na +420 774 874 603. Zároveň Vám pomohou i s rozhodnutím, zda byste nebyli vhodnými žadateli spíše v chystané výzvě Úspory energie z OP TAK, kde půjde o komplexnější energetická řešení.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526