Monitoring dotačních příležitostí.

 5. 8. 2024

CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací.* 

Firmy z energeticky náročných odvětví podpoří vláda dvěma miliardami.* 

Podpora digitalizace: Pro podnikatele je v OP TAK připravena víc než miliarda korun.* 

CzechInvest spustil nový web pro podporu fintech a DLT inovací.

Agentura CzechInvest spustila nový web www.fintechsandbox.cz, kde se v rámci projektu Digitálního regulačního pískoviště (sandboxu) mohou registrovat inovativní společnosti z oblastí fintech a DLT (Distributed Ledger Technology), které vyvíjejí nový produkt podléhající možné regulaci.

12.07.2024 | Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

V rámci nově vzniklé platformy mohou firmy zjistit, jaké regulatorní podmínky se k připravovanému produktu vztahují a využít případnou podporu.

Portál www.fintechsandbox.cz a zmiňovaný program podpory je součástí Národního plánu obnovy (NPO). Vybraným inovativním firmám bude poskytnuta nepřímá podpora ve formě regulatorního testování jejich řešení.

Do regulatorní části budou zapojeni nejen odborníci CzechInvestu, ale také zástupci regulace, kteří jsou partnery projektu, a další nezávislí experti. V rámci regulatorního dialogu bude otevřena možnost diskuse mezi zástupci inovátorů, regulace. Tato odborná debata může pomoci řešit komplexní otázky například u nově implementovaných regulativních rámců EU v ČR.

Cílem projektu Sandboxu je rozšířit současnou podporu a usnadnit implementaci fintech nebo DLT řešení, a tím zvýšit konkurenceschopnost Česka jako místa, kde se mohou v těchto oblastech úspěšně rozvíjet technologické firmy se svými produkty tak, aby mohly být úspěšně uvedeny na trh v rámci EU.

V rámci přípravných schůzek lze zároveň prodiskutovat své záměry a připravit se na přihlášku do programu. Přihlášky je možné podávat od 30. 6. 2024.


Firmy z energeticky náročných odvětví podpoří vláda dvěma miliardami.

Vláda koncem června rozhodla, že uvolní 2,15 miliardy korun na poskytnutí finančních kompenzací pro energeticky náročná odvětví, kterým hrozí, že kvůli vysokým nákladům na emise skleníkových plynů přesunou výrobu do zahraničí. Žádosti bude možné podávat do 30. září 2024.

27.06.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

„Finanční kompenzace pro energeticky náročná odvětví poskytujeme pravidelně. Jejich cílem je pomoci firmám s důsledky vysokých cen emisních povolenek a zabránit tak potenciálnímu přesunu jejich aktivit do zahraničí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ilustrační fotografie

„Věříme, že tyto kompenzace pomohou firmám zvládat vysoké náklady na energie a zároveň podpoří udržitelnost a ekologické standardy v našem průmyslu,“ doplňuje Síkela.

Nařízení navazuje na zákon o obchodování s emisními povolenkami, který stanovuje pravidla pro finanční kompenzaci firmám, které platí vysoké náklady za emise skleníkových plynů, což se odráží v jejich výdajích za elektřinu.

Nyní schválená kompenzace nepřímých nákladů cílí zejména na odvětví, u kterých hrozí možný přesun činnosti firem do zemí s méně přísnými ekologickými standardy. Konkrétně jsou určeny pro firmy s vysokou spotřebou elektřiny, jako je například ocelářský, chemický, nebo papírenský průmysl.

Evropské fondy podpoří výstavbu větrných elektráren. V OP TAK jsou k dispozici tři miliardy

Výše podpory je každý rok jiná

Výše částky se stanovuje každoročně na základě zákona. Vláda při jejím určení vychází z údajů, které firmy posílají ministerstvu životního prostředí. Pro rok 2023 činí výše podpory 2,15 miliardy korun.

Kompenzace se vždy vztahuje na náklady firem za loňský rok a je tvořena součtem kompenzačních částek pro jednotlivá výrobní zařízení žadatele umístěna na území Česka a nemůže být poskytnuta na náklady vzniklé výrobním zařízením mimo území České republiky.

Podpora navazuje na dlouhodobé úsilí vlády pomáhat energeticky náročným firmám s cenami elektřiny a je v souladu s evropskou směrnicí umožňující členským státům poskytovat státní podporu firmám z odvětví, u nichž hrozí přesun do zemí s méně přísnými ekologickými standardy v důsledku promítnutí nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů do cen elektřiny.


Podpora digitalizace: Pro podnikatele je v OP TAK připravena víc než miliarda korun.

O štědrou podporu budou moci podniky žádat od poloviny července ve dvou dotačních výzvách nazvaných Digitální podnik a Technologické platformy.

28.06.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Modernizace technologií, posílení kybernetické bezpečnosti, propojení informačních systémů, pokrytí nákladů na software a hardware nebo podpora užší spolupráce s výzkumnými organizacemi. To zahrnují dvě nové výzvy, které připravilo Ministerstvo průmyslu a ochodu (MPO) pro malé a střední podniky.

Jde o výzvy Digitální podnik a Technologické platformy, které firmám pomohou rozvíjet nové technologie a digitalizovat vnitřní procesy. Z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) je celkově připraveno 1,1 miliardy korun. Žádosti bude možné podávat prostřednictvím portálu ISKP2021+.

„Přechod na digitální ekonomiku přináší pro malé a střední podniky významné příležitosti, které pro ně však může být složité naplno využívat kvůli nutnosti vysokých investic do pokročilých technologií, automatizace a robotizace. S tím jim chceme pomoci, a proto jsme připravili dvě nové výzvy z OP TAK,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Jedná se například o investice do posílení kybernetické bezpečnosti, školení a certifikace v oblastech IT, modernizaci logistických a skladových technologií nebo rozvoj spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi prostřednictvím konzultací s experty.“

Digitální podnik: Pomoc cílí na kybernetickou bezpečnost či certifikace v IT

Výzva se zaměřuje na podporu digitalizace a zavádění pokročilých nevýrobních digitálních technologií v malých a středních podnicích. Podpora cílí především na modernizaci logistických a skladových technologií, posílení kybernetické bezpečnosti, školení a certifikace v oblastech IT a vylepšení propojení interních systémů a zařízení v rámci firmy pro efektivní komunikaci a sdílení dat. „Reagujeme na současný technologický vývoj a potřeby firem investovat do digitálních technologií a služeb. Pomocí této výzvy mohou firmy zvýšit svoji produktivitu, snížit provozní náklady a lépe sbírat a analyzovat data,“ říká vrchní ředitel fondů Evropské unie Marian Piecha.

O podporu mohou žádat malé a střední podniky. Výše podpory bude poskytována podle regionální mapy podpory. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2,5 milionů korun a maximálně 50 milionů korun.

Žádosti mohou podnikatelé podávat od15. července 2024 do 31. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 1 miliarda korun.

Přečtěte si podrobnější informace o výzvě Digitální podnik

Technologické platformy: Lze získat peníze na hardware, marketing či vzdělávání

Tato výzva je zaměřena na podporu rozvoje technologických platforem, které propojují veřejný a soukromý sektor ve výzkumu, vývoji a inovacích v oblastech klíčových pro podnikatelskou sféru. Pro zvýšení spolupráce mezi podniky a výzkumnými organizacemi je v rámci této výzvy možné žádat o podporu na financování nákladů na hardware, software, služby poradců, expertů, studie, semináře, konference nebo marketing a propagaci. „Výzva má za cíl podpořit urychlení digitální a zelené transformace prostřednictvím podpory koordinačních aktivit technologických platforem, zejména při tvorbě strategií a inovací, které umožní podnikům lépe reagovat na společné výzvy a potřeby v oblasti moderních technologií,“ říká Marian Piecha.

O podporu mohou žádat malé, střední i velké podniky. Výše podpory činí 75 procent z prokázaných způsobilých výdajů, a to bez ohledu na typ subjektu. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 2 milionů korun a maximálně do výše 10 milionů korun.

Podnikatelé mohou žádosti podávat od 15. července 2024 do 11. listopadu 2024 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celková alokace z OP TAK je 100 milionů korun.

Přečtěte si podrobnější informace o výzvě Technologické platformy

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových programů na podporu podnikatelů a je financován prostřednictvím fondů EU. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526