Monitoring dotačních příležitostí.
Startuje obnova pevnostních měst Terezín a Josefov.*
Nový akcelerátor nabízí matkám šanci na skloubení byznysu a rodiny.*
Stát pomůže podnikům s mezinárodní expanzí.*
Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace.*
Ministerstvo pro místní rozvoj startuje obnovu pevnostních měst Terezín a Josefov.
17.7.2024, Zdroj: MMR ČR
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo první výzvy ze Systémového programu obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov. Desetiletý program poskytne až 1,2 mld. korun, tedy 120 milionů ročně. Částka se mezi obě pevnostní města rozdělí rovným dílem, přičemž první výzvy jsou vyhlášeny ve výši dvouleté alokace. Příjem žádostí MMR zahájí 1. srpna 2024.
Program vznikl ve snaze zastavit chátrání obou měst. Nejde jen o to, aby se zachovala jejich mimořádná historická hodnota, ale také aby zrekonstruované objekty našly nové smysluplné využití. Program je zaměřen na opravu a údržbu historických objektů obou pevnostních měst a souvisejících venkovních ploch. Bude z něj možné financovat také zpracování nezbytné projektové dokumentace a strategických plánů rozvoje pevnostních měst s důrazem na jejich budoucí využití. Část peněz bude možné použít na činnost speciálních útvarů, které se budou obnově a rozvoji Josefova a Terezína věnovat.
Charakter a rozsah potřebných oprav a údržby je natolik velký, že překračuje finanční, plánovací a realizační možnosti nejen obou měst, ale i dotčených krajů. „Rozhodli jsme se řešit problém, který díky nečinnosti našich předchůdců málem skončil nevratnými škodami. Základní parametry programu vláda schválila v polovině února, už koncem května byl celý program připraven a schválila ho vláda. A už v červnu jsme vyhlásili první výzvy. Účinná záchrana pevnostních měst takovou rychlost vyžaduje,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. K financování oprav některých objektů budou využity také prostředky z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR. „Těší mě, že zde obě pevnostní města zůstanou i pro následující generace a najdou nové a smysluplné uplatnění. Vícezdrojové financování je podle mě jedinou cestou, jak obě pevnosti zachránit,“ doplnil Ivan Bartoš.
Cílem programu je zejména zastavení devastace obou pevnostních měst a nalezení směrů pro jejich další rozvoj a nové využití. Dotace může být poskytnuta až do výše 70 % celkových uznatelných výdajů projektu, přičemž do 30 % vlastních zdrojů žadatele o dotaci lze započítat finance z rozpočtů žadatele i kraje.
Oprávněnými žadateli o dotaci jsou podle toho zvoleného podprogramu města Terezín nebo Jaroměř, jejich příspěvkové organizace, příslušný kraj, tedy Ústecký pro Terezín a Královéhradecký pro Josefov, a příspěvkové organizace daného kraje.
Žádosti v rámci prvních výzev bude možné podávat od 1. srpna do konce letošního roku. Kompletní znění výzev je na odkazech níže:
Výzvu pro pevnostní město Terezín najdete zde.
Výzvu pro pevnostní město Josefov najdete zde.
Nový akcelerátor nabízí matkám šanci na skloubení byznysu a rodiny.
Ženy na startu AWE – první akcelerátor v Česku určený speciálně pro začínající podnikatelky, které jsou zároveň matkami, spouští v září 2024 Organizace M.arter ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze a Agenturou pro podporu podnikání a investice CzechInvest.
16.07.2024 | BusinessInfo.cz
Cílem programu je podpořit matky v rozjezdu vlastního úspěšného podnikání, a tím přispět k růstu počtu ekonomicky silných a nezávislých žen v Česku.
V České republice je nedostatek flexibilních pracovních úvazků, které by ženám umožnily sladit kariéru s péčí o rodinu. V roce 2023 činil podíl částečných úvazků pouhých 5,8 %. Tento nedostatek často nutí ženy hledat alternativní cesty, jak skloubit pracovní a rodinný život. Právě podnikání se v mnoha případech ukazuje jako vhodná volba, protože umožňuje ženám větší kontrolu nad pracovní dobou a lepší možnosti přizpůsobení práce potřebám rodiny.
„I když je v Česku více žen než mužů, tvoří ženy pouze 30 % podnikajících, což je pod průměrem EU. Přitom právě podpora podnikavých žen a matek může výrazně přispět k větší diverzitě a konkurenceschopnosti české ekonomiky a k lepšímu postavení žen ve společnosti. S Ženami na startu AWE chceme tento nevyužitý potenciál podnikatelek naplno otevřít a přispět k růstu počtu ekonomicky silných a nezávislých žen,“ říká Andrea Bohačíková, zakladatelka neziskové organizace M.arter.
Pro podnikatelky velkým tématem skloubení soukromého a pracovního života. Pro 70 % podnikatelek je to důležité téma a může to být zároveň jedna z největších překážek, s nimiž se setkávají a kterou vnímá jen 56 % mužů. Vyvážení práce a rodinného života je výzva, kterou denně řeší mnoho podnikatelek.
„Vytvoření lepších podmínek pro skloubení práce a rodiny, podpora ženského podnikání a speciální programy, jako je akcelerátor Ženy na startu AWE od M.arter, jsou klíčovými kroky směrem k větší genderové rovnosti v podnikání v České republice a ekonomickému růstu, protože více finančně nezávislých žen má pozitivní dopad na celou společnost,” dodává Bohačíková,
Programy jako akcelerátor Ženy na startu AWE, které poskytují odborné vedení, networkingové příležitosti a podporu při slaďování pracovního a rodinného života, jsou důležitým krokem správným směrem. Takové iniciativy pomáhají odbourávat překážky, jimž podnikatelky čelí, a otevírají dveře novým příležitostem a úspěchu žen v byznysu.
„Za 5 let své existence dává M.arter ženám, matkám nové znalosti, dovednosti, podporu i práci. Stále více však přibývalo příběhů žen, které se chtěly nebo musely postavit na vlastní nohy a rozjet vlastní podnikání. Proto představujeme akcelerátor Ženy na startu AWE. Je to další logický krok k doplnění našeho ekosystému pomoci a podpory pro rodiče v ČR. Abychom naplnily cíl M.arter, tedy pomoc při slaďování rodinného života s kariérou dle potřeb každého rodiče i firem,” vysvětluje dále Bohačíková.
Ženy na startu AWE ženám ukazují cestu, jak skloubit péči o rodinu s vlastním podnikáním a pomáhají účastnicím projít celým procesem od počátečního nápadu až po vytvoření komplexního byznys plánu a zahájení vlastního podnikání. Program nabízí ženám nejen odborné vedení a vzdělávání, ale také praktickou podporu, mentoring od zkušených lektorek a možnost networkingu. Účastnice se zaměří na podnikatelsky obtížná témata, jako jsou například finance, time management apod.
Program Ženy na startu AWE poskytuje flexibilní strukturu, která respektuje náročné časové požadavky matek. Díky tomu mohou ženy bez obav kombinovat své rodinné povinnosti s účastí v programu. Program AWE – Academy for Women Entrepreneurs je unikátní tím, že kombinuje globální know-how vytvořené Thunderbird School of Global Management na Arizona State University s lokální podporou. „Oceňujeme, že americké velvyslanectví vnímá přínos českých podnikatelek podobně jako my a díky jejich finanční podpoře můžeme akcelerátor nabídnout za dostupnou cenu 5 100 Kč,“ doplňuje Bohačíková, „při úspěšném dokončení programu vracíme zpět 1 000 Kč.”
Zájemkyně, které podnikají méně než 2 roky, se mohou přihlásit do 4. 8. 2024 na webu Ženy na startu AWE.
Program získal podporu cenného partnera Velvyslanectví USA v Praze a Ministerstva průmyslu a obchodu pod hlavičkou CzechInvest v rámci Národního plánu obnovy financovaného z EU nástroje pro oživení a odolnost.
Redakčně upravená tisková zpráva
Stát pomůže podnikům s mezinárodní expanzí. Z OP TAK je k dispozici 250 milionů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje II. výzvu aktivity Marketing z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva podpoří malé a střední firmy v účasti na zahraničních výstavách a veletrzích.
27.06.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
Žádosti bude možné podávat od 29. července letošního roku až do 28. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Celkem je pro firmy k dispozici čtvrt miliardy korun.
„Pro české firmy je účast na mezinárodních výstavách a veletrzích jedním z nástrojů, jak mohou získat nové obchodní partnery, zvýšit povědomí o značce a sledovat svoji konkurenci. Proto jsme pro malé a střední podniky připravili výzvu z OP TAK, prostřednictvím které mohou získat prostředky na pronájem výstavní plochy, dopravu expozice včetně vybavení a marketingové a propagační materiály. Díky tomu podnikatelům pomůžeme zvýšit prodej a rozšířit expanzi na nové exportní trhy,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Míra podpory z Evropského fondu pro regionální rozvoj je stanovena na 50 procent z celkových způsobilých výdajů, přičemž minimální výše dotace na projekt činí 200 tisíc korun, maximální pak 2 450 000 korun.
Evropské fondy podpoří výstavbu větrných elektráren. V OP TAK jsou k dispozici tři miliardy
„Podobně jako v první výzvě budou i tentokrát projekty využívat zjednodušených metod vykazování, které účinně snižují administrativní zátěž příjemců při realizaci projektů. Tyto zjednodušené postupy, které se již v předchozí výzvě osvědčily, zahrnují například jednodušší formuláře, snížené požadavky na dokumentaci a rychlejší schvalovací procesy. Díky těmto opatřením mohou firmy (příjemci) více času věnovat samotné realizaci projektů a dosažení jejich cílů, místo aby byli zatěžováni administrativními úkony,“ dodává vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
Podrobné informace k výzvě Marketing II
OP TAK 2021-2027 je jedním z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků.
V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké firmy. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
Za úrodu zničenou jarními mrazy dostanou zemědělci kompenzace z unijního rozpočtu.
Zhruba 378 milionů korun (15 milionů eur) dostanou zemědělci jako odškodné za mimořádně silné mrazy, které na jaře spálily úrodu ovoce. Rozhodla o tom 9. července Evropská komise.
10.07.2024
O podporu z unijního rozpočtu požádal už před časem Evropskou komisi ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Další náhradu dostanou zemědělci z českého rozpočtu.
„Obrovské škody na ovoci, které letos v dubnu poničily mrazy, zemědělcům částečně nahradíme kompenzacemi z unijních i z národních zdrojů. I na základě mé žádosti dnes Evropská komise rozhodla, že pomůže zemědělcům částkou přibližně 378 milionů korun. K tomu chceme přidat ještě podporu z národního rozpočtu, o jejíž konkrétní výši budeme jednat,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Podle předpokladů získají 90 % z částky určené na kompenzace za mrazy sadaři, asi 10 % půjde na náhradu škod způsobených na sazenicích ovocných a lesních stromků. Náhrady pomohou pěstitelům, kteří kvůli ničivým mrazům letos často nesklidí vůbec žádné ovoce, o sady se přesto budou muset starat dále a ošetřovat je. Až do další sklizně budou ale tito pěstitelé bez jakýchkoliv příjmů z prodeje.
Poslední odhad je, že letošní úroda ovoce kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 % na 31 430 tun ze 138 963 tun. U jablek se čeká sklizeň pouhých 23 437 tun, což je v porovnání s pětiletým průměrem pokles o 79 %. Zasaženy jsou však všechny druhy ovoce. Takový propad produkce se na území ČR nevyskytl za posledních 100 let. Sklízet se bude jen v části Moravy, v Čechách mrazy sady zdevastovaly totálně, poškozeno je 95 až 100 % stromů. Existenčně může být ohroženo až 500 z 800 pěstitelských podniků.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) už v květnu spustil aplikaci pro žádosti o místní šetření škod. Příjem žádostí o kompenzace se předpokládá nejspíše v říjnu 2024.
„Česká republika musí notifikovat parametry podpory Evropské komise, které se například týkají částky nebo metody rozdělení, a to do konce letošního října. Mimořádná podpora pak musí být vyplacena do konce ledna příštího roku. Už jsme zahájili přípravné práce na nařízení vlády, kterým přesně stanovíme podmínky podpory,“ řekl ministr Výborný.
Nečekaně silné mrazy letos udeřily ve střední a severní Evropě. Ovocné stromy byly právě v nejcitlivějším období kvetení, kvůli teplému březnu byla vegetace v podstatě o měsíc napřed. Na základě dnešního rozhodnutí Evropské komise dostane příspěvek na kompenzace také Rakousko (10 milionů eur) a Polsko (37 milionů eur). Tuto částku je možné navýšit z národních rozpočtů o 200 %.