PERSONALISTIKA – Informace nejen pro podnikatele.
Legislativní změny s účinností od 1. července.*
Pracovní volno související s akcí pro děti a mládež.*
Registrace zaměstnavatele u ČSSZ při zaměstnávání pracovníků na DPP.*
Změny při oznámení vyslání pracovníků od 1. 7. 2024.*
Legislativní změny s účinností od 1. července.
1.7.2024, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Dojde například k výraznému zvýšení příspěvku na péči a k zavedení povinné evidence DPP.
Praha 28. června 2024
1. Navýší se příspěvek na péči a zavádí evidence DPP
Od 1. července 2024 vejdou v účinnost některé legislativní úpravy z dílny MPSV. Dojde například k výraznému zvýšení příspěvku na péči a k zavedení povinné evidence DPP. Česko se také více otevře kvalifikovaným pracovníkům z bezpečných zemí. V účinnost vstupují také dvě vládní nařízení navržené MPSV.
- Zvýšení příspěvku na péči
V červenci výrazně vzroste příspěvek na péči ve stupních II, III a IV. Ještě vyšší částku dostanou osoby ve stupni IV s úplnou závislostí, které čerpají péči mimo pobytové sociální služby. V tomto případě dojde k navýšení o 7 800 Kč a celková výše příspěvku tak bude nově činit 27 000 Kč. Více informací najdete v tiskové zprávě.
„Jsme si vědomi velkého významu této formy pomoci, a proto ještě více peněz dostanou lidé s úplnou závislostí, kteří nevyužívají pobytové služby. Umožní jim to tak lepší péči v jejich domácím prostředí. Toto navýšení příspěvku na péči, zejména pro lidi ve čtvrtém stupni závislosti, je důležitým krokem správným směrem,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
- Zavedení evidence DPP
Zaměstnavatel bude nově povinen na ČSSZ elektronicky evidovat všechny dohody o provedení práce. Právní úprava vstoupí v účinnost 1. července 2024, poprvé však budou zaměstnavatelé plnit nové povinnosti v srpnu 2024. Podrobnosti najdete na webu ČSSZ. - Změny při zaměstnávání cizinců
Od 1. července vstoupí v platnost seznam zemí, jejichž občané budou mít volný přístup na trh práce v ČR. Tento seznam zahrnuje Austrálii, Izrael, Japonsko, Kanadu, Korejskou republiku, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy americké a Velkou Británii. Cílem je usnadnit příchod vysoce kvalifikované pracovní síly, která je nezbytná pro podporu růstu české ekonomiky. Při sestavování seznamu bylo přihlédnuto k bezpečnostním hlediskům.
Dojde také ke změnám ve způsobu oznamování zaměstnávání cizinců a příslušníků států EU. Nově bude zavedena povinná elektronická komunikace pro plnění těchto oznamovacích povinností.
Novela zákona o zaměstnanosti upravující tuto problematiku byla oceněna jako legislativní počin za rok 2023.
- Vyšší příspěvek zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc
Nařízením vlády se od 1. července zvýší měsíční příspěvek pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc zvýší o 10 % na 43 560 Kč. K tomuto kroku vláda přistoupila kvůli vysoké inflaci v minulém roce. Další informace jsou v tiskové zprávě. - Odměna za čekání mezi spoji v autobusové dopravě
Vláda rovněž od 1. července svým nařízením změnila výpočet odměn za čekání mezi spoji ve veřejné linkové autobusové dopravě, které budou nově stanoveny na 1,25násobek minimální mzdy, což je asi 141 Kč za hodinu.
Pracovní volno související s akcí pro děti a mládež.
16.7.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer
Léto a dětské tábory patří k sobě. A ke každému táboru patří také vedoucí, čímž se dostáváme k pracovnímu volnu, které je v takovém případě nutné.
Mimo jiné je pracovní volno podle § 203 odst. 2 písm. h) ZP poskytováno k činnosti vedoucích táborů pro děti a mládež, jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, popřípadě středních zdravotnických pracovníků v táborech pro děti a mládež, a nově od 1. 1. 2021 také pro obdobné činnosti na sportovních soustředěních dětí mládeže.
Pracovní volno přísluší v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však 3 týdny v kalendářním roce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele a za podmínky, že zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží. Podmínka soustavné a bezplatné práce se nevyžaduje, jde-li o tábory pro zdravotně postižené děti a mládež. Zaměstnanec má od 1. 1. 2021 za podmínek daných § 203a ZP právo na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku, nikoliv však po celou dobu 3 týdnů, kdy je možné pracovní volno poskytnout, ale pouze v rozsahu nejvýše za 1 týden v kalendářním roce.
Pokud zaměstnavatel nechce poskytnout pracovní volno z vážného provozního důvodu a zaměstnanec se domnívá, že tento důvod není dán, může se poskytnutí pracovního volna domáhat případně i soudně.
O pracovní volno musí zaměstnanec podle § 206 ZP požádat. Žádost o poskytnutí pracovního volna nemusí být podle § 206 ZP písemná, zaměstnavatel může v pracovním řádu stanovit formu či způsob žádosti zaměstnance o jeho poskytnutí a zaměstnanci jsou povinni tento postup dodržovat, např. vytvoření vlastní žádanky o poskytnutí pracovního volna.
Obecně i ve vztahu k této překážce v práci platí, že pracovní volno je bez náhrady mzdy či platu. Nicméně při splnění zákonných podmínek zaměstnanci ve stanoveném rozsahu za dobu čerpání pracovního volna náhrada mzdy a platu přísluší. Není vyloučeno, aby právo na uvedené pracovní volno vzniklo též zaměstnanci konajícímu práci na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. S ohledem na pravidlo obsažené v § 77 odst. 3 ZP nemá ale v této souvislosti ze zákona právo na náhradu odměny. Pokud by mu zaměstnavatel takové právo přiznal, nemůže si vyplacenou náhradu odměny nechat následně refundovat od příslušného orgánu sociálního zabezpečení.
Aby zaměstnanci vzniklo v souvislosti s jeho činností na akcích pro děti a mládež právo na placené pracovní volno (náhradu mzdy nebo platu), musejí být splněny dvě základní podmínky:
- jde o akci pořádanou právnickou osobou zapsanou ve veřejném rejstříku po dobu nejméně 5 let (pokud by akci pořádala fyzická osoba, náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci ze zákona nepřísluší) a
- práce s dětmi a mládeží u této právnické osoby jako pořadatele tvoří podstatnou část její hlavní činnosti.
Ačkoliv splnění výše uvedených podmínek je zpravidla dohledatelné, počítá zákoník práce s tím, že obojí musí zaměstnanec zaměstnavateli prokázat, aby se mu náhrady dostalo.
Registrace zaměstnavatele u ČSSZ při zaměstnávání pracovníků na dohodu o provedení práce.
26.7.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení
Od 1. července 2024 se zavádí evidence všech zaměstnanců, kteří pracují na základě dohody o provedení práce (dále jen „DPP“).
Ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) to pro zaměstnavatele znamená několik důležitých kroků registrační a evidenční povahy, které vyplývají z nové právní úpravy.
Povinnost registrace nových zaměstnavatelů
ČSSZ připomíná, že 31. července 2024 uplyne zákonem stanovený termín pro registraci zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají pouze nepojištěné zaměstnance na DPP, a proto dosud nebyli u ČSSZ registrováni.
Registraci zaměstnavatele lze provést prostřednictvím elektronického formuláře Přihláška do registru zaměstnavatelů. V něm vyplňujete identifikační a kontaktní údaje, zda jste právnickou, fyzickou nebo podnikající fyzickou osobou, a bankovní spojení.
- Rovněž se uvádí datum vzniku vás jako zaměstnavatele.
- Platí, že zaměstnavatelem se ve smyslu předpisů o nemocenském pojištění stává daný subjekt v okamžiku, kdy začne zaměstnávat svého prvního zaměstnance. To platí i tehdy, pokud zaměstnanec v té době nebyl účasten pojištění.
- U zaměstnavatelů zaměstnávajících pouze nepojištěné zaměstnance na DPP je pak datem vzniku zaměstnavatele den, kdy nastoupil do zaměstnání první zaměstnanec, jemuž DPP trvá i po 1. červenci 2024.
Příklad
Naše společnost vznikla v roce 2016, ale dosud jsme nebyli přihlášeni u ČSSZ jako zaměstnavatel, máme pouze jednoho zaměstnance, který pracuje na DPP už řadu let. Dohodu jsme uzavírali na dobu neurčitou v roce 2017, v roce 2021 jsme ji ukončili a nahradili novou, navazující DPP. Jaká máme při přihlášení vyplnit data u vzniku zaměstnavatele a nástupu zaměstnance do zaměstnání?
Zaměstnance přihlásíte k datu, ke kterému v roce 2017 nastoupil do zaměstnání (tedy začal vykonávat pro vás jako zaměstnavatele činnost). Stejné datum budete uvádět i jako datum vzniku zaměstnavatele při podání přihlášky do registru zaměstnavatelů, kterou musíte podat nejpozději do 31. července 2024.
Za období, za které se přihlašujete zpětně, nemusíte podávat přehledy o výši pojistného s nulovým vyměřovacím základem. Jde čistě o evidenční záležitost, která pouze odráží skutečnost, od kterého konkrétního data trvá vztah zaměstnanec–zaměstnavatel.
Přihlašování zaměstnanců a hlášení příjmů
Dosud nepřihlášené zaměstnance na DPP je třeba přihlásit v termínu do 20. srpna 2024. Zaměstnanci mohou být přihlašováni buď přes formulář Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) (bývá součástí mzdového a personálního SW), nebo přes funkci zahrnutou v novém formuláři pro hlášení příjmů – e-Podání VPDPP https://www.cssz.cz/web/cz/definice-e-podani-vppdpp-nove-podani-od-1.8.2024-. Přihlášení zaměstnance prostřednictvím výkazu se pak provede při jeho podání za měsíc červenec jednoduše tak, že zaměstnavatel zvolí akci „Nástup na DPP s výkazem příjmů“. Nový elektronický formulář bude na webu ČSSZ k dispozici od 1. srpna 2024.
Od 1. července 2024 má zaměstnavatel novou povinnost elektronicky sdělovat výši příjmů všech svých zaměstnanců činných na základě DPP, a to vždy do 20. kalendářního dne následujícího měsíce (poprvé tedy v srpnu 2024 za předchozí měsíc – červenec).
- Hlášení se týká pojištěných i nepojištěných zaměstnanců na DPP a všech jejich příjmů, tj. i příjmů, ze kterých se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
K hlášení zaměstnavatel použije již zmiňované e-Podání VPDPP „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce“.
Vše podstatné je rovněž shrnuto na stránkách webu ČSSZ, kde naleznete i odpovědi na nejčastější dotazy. V případě ostatních dotazů lze kontaktovat kteroukoliv správu sociálního zabezpečení nebo call centrum ČSSZ.
Změny při oznámení vyslání pracovníků od 1. 7. 2024.
24.7.2024, Zdroj: SUIP
Od 1. července 2024 platí nová pravidla při plnění povinnosti oznámit vyslání pracovníků v rámci nadnárodního poskytování služeb do České republiky.
Oznámení vyslání zahájená po 30. červnu 2024
Vyslání pracovníků do ČR, která budou zahájena po 30. červnu 2024, bude možné oznámit pouze přes registrační portál – od 1. července 2024 dostupný na této webové stránce.
Pokud vysílající zaměstnavatel zašle od 1. července oznámení o zahájení vyslání pouze na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce ČR, má se za to, že nesplnil oznamovací povinnost. Platná budou pouze ta oznámení, která budou podána prostřednictvím nového registračního portálu.
Po 1. 7. 2024 nebude online formulář pro zahájení/ukončení vyslání již dostupný na portálu MPSV.
Formulář pro oznámení zahájení vyslání ve formátu pdf bude též stažen z portálu MPSV.
Vyslání, jejichž zahájení byla oznámená do 30. června 2024 na Úřad práce ČR – ukončení, prodloužení či změny
Od 1. července bude možné ve věci vysílání pracovníků činit vůči Úřadu práce ČR pouze podání, kterým se ukončuje, prodlužuje či mění vyslání, které bylo zahájeno do 30. června 2024.
Ukončení a změny oznámení vyslání pracovníků do ČR bude možné provést dvěma způsoby:
- prostřednictvím nového registračního portálu (u tohoto způsobu je však nezbytné zadání oznámení o zahájení vyslání, a to zpětně);
- písemně zaslat na příslušnou pobočku ÚP ČR vyplněný formulář pro ukončení nebo změnu již oznámeného vyslání na ÚP ČR (pouze ve formátu pdf). Takové podání o oznámení ukončení či o změně vyslání bude možné provést do 31. 12. 2024, případné prodloužení data bude včas upřesněno.
Formulář pro oznámení ukončení či změny vyslání ve formátu pdf bude nadále dostupný na odkazu Oznámení o vyslání zaměstnance zaměstnavatelem usazeným v EU / Notification of posting worker by undertaking established in EU (mpsv.cz).