RŮZNÉ – Informace nejen pro podnikatele.
Digitalizace může ovlivnit výstavbu, problémy ale mohou být přechodné.*
Česko se dočká regulace Airbnb. Hoteliéři souhlasí.*
Začíná lhůta pro instalaci chytrých elektroměrů.*
Změny v novém školním roce se týkají plateb za školku i jazykové přípravy.*
Odborníci: Digitalizace může ovlivnit výstavbu, problémy ale mohou být přechodné.
2.9.2024, Zdroj: ČTK
Současný stav digitalizace stavebního řízení může mít negativní dopad na developerskou výstavbu. Problémy se systémy ale mohou být pouze přechodné a následně klíčová agenda pro stavební sektor může zlepšit konkurenceschopnost českých stavařů. ČTK to dnes řekli oslovení oborníci. Se systémy digitalizace stavebního řízení mají úředníci a stavebníci problémy od jejich spuštění 1. července. Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) minulý týden uvedl, že i po dvou měsících od spuštění systémy vykazují objektivní potíže, funkce se ale budou postupně doplňovat.
Zpoždění způsobená novým Portálem stavebníka může mít přímý dopad na developerský sektor například podle analytika ze společnosti Investown Oty Čermáka. „Prodloužená doba povolování a vyšší náklady mohou vést k omezení výstavby a dočasnému zvýšení cen nemovitostí. To se může negativně odrazit na dostupnosti bydlení a zpomalit ekonomický růst,“ řekl Čermák.
S tím souhlasí ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, který považuje stav způsobený stavem digitalizace za „naprostý kolaps“. „Napravit všechny chyby a zajistit alespoň nějakou funkčnost systému nebude trvat týdny, ale měsíce. Aktuálně se vůbec nic neurychlilo a investor, který nestihl termín pro podání žádosti o povolení stavby podle starých podmínek, musí počítat s obrovským zpožděním. V současnosti nikdo nedokáže garantovat, kdy se nový systém konečně rozeběhne bez chyb,“ uvedl Korec.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) a Bartoš byli dříve ze strany různých subjektů kritizováni za to, že byly spuštěny špatně fungující systémy a že úředníci nebyli dostatečně proškoleni. Digitalizace tak měla být odložena nebo měla být aspoň možnost používat nové systémy souběžně s původními, uživatelsky přívětivějšími. Podle Bartoše to ale nebylo možné a odložení digitalizace stavebního řízení by ČR způsobilo větší hospodářské škody než její spuštění v současné podobě. Důvodem je to, že peníze na digitalizaci a urychlení stavebního řízení bylo možné čerpat z Národního plánu obnovy (NPO), tedy evropských zdrojů, podmínkou ale bylo spuštění systému v letošním třetím čtvrtletí.
„Zrychlení a digitalizace stavebního řízení tvoří jednu z komponent prvního pilíře českého NPO. I proto existoval takový tlak na rychlé spuštění systému, nemluvě o řešení dlouhodobého problému s bydlením. Poctivé vyhodnocení digitalizace stavebních agend bude možné získat třeba za rok až dva roky skutečného provozu,“ řekl ředitel Asociace pro aplikovaný výzkum v IT Jaromír Hanzal. Zároveň dodal, že je přesvědčen, že i přes počáteční potíže digitalizace stavebního řízení nakonec přinese očekávané výhody.
Jedním z důvodů, proč proces digitalizace stavebního řízení není v současnosti úspěšný, je podle datového ředitele Creative Dock Adama Hanky také to, že stát není schopný zaplatit zkušené a kvalitní IT specialisty a projektové manažery. Takový může požadovat i přes 100.000 korun měsíčně.
jbr ktp
Česko se dočká regulace Airbnb. Hoteliéři souhlasí, změny se ale dotknou i jich.
Pronajímatelé bytů přes Airbnb to budou mít od roku 2025 v Česku složitější. Čeká je povinnost registrovat hosty přes portál e-Turista. Stát chce navíc posílit pravomoci obcí.
07.08.2024 | BusinessInfo.cz
Ty budou moci regulovat krátkodobé ubytování přes online platformy daleko výrazněji než dosud. Jakým způsobem a co vše to přinese, si přečtěte v následujícím textu na BusinessInfo.cz.
Stát tratí stamiliony, o desítky milionů přicházejí i obce
Kvůli nenahlášeným pobytům přes platformy krátkodobých pronájmů přichází stát ročně o stamiliony korun. Obce tratí desítky milionů.
Lepší dohled nad majiteli bytů, kteří je pronajímají přes Airbnb, Wimdu nebo Booking.com, má zajistit novela zákona o podnikání v cestovním ruchu, jíž nedávno schválila vláda.
Ministerstvo pro místní rozvoj navíc chce dát navíc větší pravomoci obecním samosprávám, které by mohly regulovat krátkodobé pronájmy (přes on-line platformy) daleko tvrději.
„Na úrovni obcí by bylo možno přistoupit k nějaké výraznější regulaci, například určit pouze měsíce v roce, kdy je takové ubytování možné. Mají to tak i jinde ve světě,“ popisuje ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Kdy a jak bude regulováno Airbnb? Dosavadní snahy skončily fiaskem
Praha se pokoušela prosadit regulaci Airbnb a dalších platforem už v minulosti, ale vždy bezvýsledně. „Tohle je první významná změna. Vláda si totiž uvědomuje, že stát kvůli nedostatečné regulaci a kontrole přichází ročně téměř o 800 milionů korun na daních. Obce navíc tratí asi 55 milionů za rok na poplatcích z pobytu,“ popisuje daňový poradce Michal Dvořáček.
„Regulace ubytovacích platforem typu Airbnb doposud nebyla správně nastavena a vymáhána,“ doplňuje Jan Tuček z poradenské společnosti BDO. Přesná čísla nejsou k dispozici, podle MMR ale zůstává v Česku 40 až 70 procent pobytů přes tyto platformy nenahlášených.
Kromě Airbnb působí aktuálně na tuzemském trhu krátkodobých pronájmů mezinárodní společnosti Wimdu, Booking.com nebo Vrbo. České firmy jako E-chalupy nebo Chata.cz se zaměřují primárně na mimoměstské pobyty.
Registrace přes portál eTurista
Novela, která se zásadně dotýká samotných pronajímatelů, uloží poskytovatelům krátkodobého ubytování povinnost registrovat hosty přes nový portál e-Turista. K tomuto účelu bude sloužit registrační číslo – jedno na každé ubytovací zařízení.
Podnikatelé budou muset na úvod v registru uvést datum zahájení činnosti v této oblasti, místo ubytování, nejvyšší možný počet lůžek, a samozřejmě své osobní a kontaktní údaje.
„Bez použití registru a registračního čísla nebude velmi pravděpodobně od poloviny roku 2025 možné legálně hosty v krátkodobém pronájmu ubytovávat,“ upřesňuje Dvořáček.
Portál eTurista bude de facto online registrem ubytovaných hostů v ČR. Ačkoli jde o novou povinnost, stát slibuje podnikatelům paradoxně snížení administrativní zátěže.
„Cílem projektu e-Turista je vytvoření transparentního online informačního systému – rejstříku veřejné správy, který zjednoduší plnění evidenčních povinností ubytovatelů, sníží jejich administrativní zátěž, zefektivní výběr místního poplatku z pobytu a sběr dat tak, aby byla jejich agregovaná podoba dostupná online,“ informuje mluvčí MMR Petr Waleczko.
Poskytovatelé, kteří by povinnost hlásit hosty přes online systém nerespektovali, se budou muset obávat sankce ve výši až sto tisíc korun. Samotné platformy čekají při porušení povinností ještě daleko tučnější pokuty – a to až do deseti milionů.
Airbnb mění cestovní ruch
Zakladatel a šéf Airbnb Brian Chesky vybudoval fenomén, který za posledních patnáct let změnil trh s cestovním ruchem. Airbnb má dnes miliardové obraty a pomáhá ubytovat desítky milionů turistů ročně. V Praze je aktuálně asi 8000 jednotek airbnb.
Povinnost poskytnout úřadům na vyžádání data o majitelích bytů a jejich byznysu s krátkodobým pronajímáním přitom mají Airbnb nebo Booking.com už dnes. Ministerstvo ale přiznává, že se této povinnosti často úspěšně vyhýbají.
„Raději riskují uložení správního trestu, kterému se navíc snadno vyhnou díky tomu, že sídlí v zahraničí a v tuzemsku nemají žádný zabavitelný majetek,“ prozrazuje Jan Tuček z BDO.
Vážně se sníží byrokracie?
Systém eTurista tedy podle MMR podnikatelům v cestovním ruchu ulehčí život. Ne všichni ale mají na věc stejný pohled.
„Předně je nesmyslný dlouhodobě opakovaný argument, že pronajímatelé bytů přes Airbnb připravují o hosty klasické hotely a penziony. Podívejte se na statistiky obsazenosti českých hotelů, kterým návštěvníci stabilně přibývají. Pro mě je navíc nový systém naprosto zbytečný, vše poctivě nahlašuji a daně platím tak, jak mám,“ vypráví podnikatel Jan Tomášek, který v Praze prostřednictvím Airbnb pronajímá dva byty.
Průzkum MMR: Stavět byty chtějí tři čtvrtiny obcí
Tisíce lidí dnes pronájmy přes Airbnb provozují jako své podnikání a je pro ně hlavním zdrojem příjmů.
„Potřebují živnostenský list a stejně jako ostatní OSVČ a musejí odvádět daně z příjmů. Příjmy z poskytování ubytování logicky podléhají i odvodům zdravotního a sociálního pojištění,“ potvrzuje Michal Dvořáček.
Férový přístup pronajímatelů považuje Jan Tomášek za samozřejmý. „Pro mne se v podstatě nic nezmění, my nad sebou knutu nepotřebujeme. V zásadě si ale nestěžuju, jen se bojím, aby nový online systém fungoval a například v případě výpadku internetu to nepřinášelo nějaké problémy. Víme, jak tyhle novinky v Česku fungují,“ krčí rameny podnikatel.
Toho se obávají i někteří provozovatelé menších ubytovacích zařízení. „Je to naprostá šílenost. Jak bude systém pracovat, když náhodou vypadne internet? Současný stav byl na hraně, ale toto je za hranou,“ sdělil například serveru Lidovky.cz Tomáš Macek, provozovatel penzionu Kvilda – Luční.
Jisté obavy má Jan Tomášek i z toho, že budou mít obce větší pravomoci a budou se snažit omezit možnost pronájmu přes zmíněné platformy na menší časové období.
Většina klasických ubytovatelů nicméně novou legislativu vítá. Díky novele se by se totiž měly podmínky pro majitele hotelů a malé krátkodobé pronajímatele narovnat, což je pro ně ta nejdůležitější zpráva.
Ti, co nabízejí ubytování, musejí vést v současnosti hosty v takzvané evidenční knize a cizince také v domovní knize. Systém eTurista to změní.
„Obecně vznik eTuristy podporujeme, bude ale záležet na konkrétní podobě systému,“ potvrzuje prezident Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) Václav Stárek. Snahou by podle něj mělo být hotelům ušetřit něco ze současné přebujelé administrativy.
Tradiční hoteliéři dlouhodobě alternativní způsoby krátkodobých pronájmů kritizují. Nelíbí se jim, že na jejich konkurenci stát nedohlíží tak přísně jako na hotely nebo penziony. „Pokud se jim otevírá možnost, jak to změnit, tak ji logicky podporují,“ dodává Dvořáček.
Sdílené ubytování – nepřítel hoteliéra č.1?
Sdílené ubytování nás poškozuje, stěžují si dlouhodobě hoteliéři. Nejvíce se to podle nich projevuje v české metropoli.
Cena ubytování za Airbnb navíc letos v Praze narostla zhruba o čtvrtinu a dále se zvyšuje. Vysoká poptávka vyhání ceny vzhůru a roste tlak na zvyšování cen v celém odvětví. Stále větší počet takto využívaných jednotek navíc znamená, že byty chybějí na trhu s dlouhodobými pronájmy. A to zase nutí majitele, aby zvedali činže.
Podle Matěje Koutného, předsedy České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS), který stojí na druhé straně barikády než hoteliéři, jsou na místě obavy z toho, že návrh zákona dává pravomoc městu nastavit si svou vlastní regulaci. Pronajímatelé se obávají zejména pražského magistrátu.
Soukromé ubytovací platformy se ale podle některých hoteliérů v Praze dávno vymkly kontrole. „Lidé se ubytují, udělají velkou party, způsobí nepořádek a je jim to úplně jedno. Terorizují místní obyvatele a stát z toho nemá vůbec nic, protože nedostane DPH, daň z příjmu a nevybere městský poplatek. Navíc se zde často nedodržují žádné hygienické, bezpečnostní nebo požární normy,“ postěžoval si nedávno do médií majitel skupiny Czech Inn Hotels Jaroslav Svoboda.
Ubírá Airbnb hosty hotelům? Statistiky to nepotvrzují.
„Nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb se v Česku negativně projevovat na počtu hostů v hotelech,“ tvrdí opakovaně prezident AHR ČR Václav Stárek.
Statistiky obsazenosti hotelů to ale nepotvrzují. V České republice došlo v loňském roce k dalšímu nárůstu počtu hostů, ceny ubytování se meziročně zvýšily v průměru o 10 procent, v Praze o 12 procent.
Podle agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism je důležité zaměřit se na příjezdový cestovní ruch a více investovat do propagace České republiky v zahraničí. Cizinci se do Česka postupně vracejí a letos už zřejmě návštěvnost turistických destinací včetně metropole překoná čísla v době před covidem.
Statistiky navíc pozitivně ovlivňují domácí turisté, kteří stále častěji upřednostňují dovolenou v tuzemsku. Zvyšují se i jejich nároky na ubytovací služby, a tak preferují pobyty v hotelech a penzionech a stále častěji si vybírají čtyřhvězdičkové hotely. Ubytování přes platformy typu Airbnb pak úspěšně ignorují.
Pražské čtyř a pětihvězdičkové hotely dosáhly roční průměrné obsazenosti téměř 71 procent, tedy o 12 procent více než v roce 2022. Průměrná cena ubytování byla 110,4 euro, což je zhruba o dvanáct procent více než v roce předchozím.
Dle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v hlavním městě po pandemii covidu ovšem opět přibývá také nemovitostí, které jsou pronajímány ke krátkodobému ubytování.
- V březnu 2023 se v Praze nabízelo 7 930 jednotek Airbnb.
- Pronajímají se celé byty, s pronájmem jednotlivých pokojů se v metropoli prakticky nesetkáte.
- Téměř 80 procent bytů nabízejí hostitelé, kteří v Praze pronajímají dvě a více jednotek. Na jednoho hostitele připadá pronájem 2,8 jednotek.
- Nabízené pronájmy se v Praze výrazně koncentrují do centra města. V historickém jádru tvoří tyto jednotky více než desetinu bytového fondu.
Jak regulují airbnb v zahraničí?
V sousedním Rakousku platí už několik let zákon, podle kterého musejí mít poskytovatelé krátkodobých pronájmů povolení od místní samosprávy a vztahují se na ně stejné hygienické a bezpečnostní normy jako na klasické hotely.
Majitelé bytů (pronajímaných přes Airbnb) se musejí registrovat ve speciální databázi a platit daně. V některých vídeňských čtvrtích platí úplný zákaz krátkodobého pronajímání nemovitostí. Podobnou cestou se tedy nyní může vydat i Česko.
Od července 2024 navíc platí: Pokud budou chtít lidé byt nabízet déle než 90 dní v roce, musejí od vídeňské radnice získat speciální povolení. Souhlasné stanovisko se dá podle rakouského tisku očekávat jen v případě, že se v domě krátkodobě pronajímá méně než polovina bytových jednotek.
Princip regulace Airbnb v Mnichově a dalších německých městech pochopí němčináři z jeho dlouhého německého označení – Zweckentfremdungssatzung.
„Zweck“ znamená účel, „entfremdung“ zneužití. Závěrečné „Satzung“ je označením pro úřední předpis. Jde tedy o normu, která má v zásadě chránit před „zneužitím účelu bytu“.
Prostory určené k bydlení by tedy neměly sloužit k ničemu jinému. Majitelé musejí v bytě bydlet a přes Airbnb ho mohou pronajímat maximálně osm týdnů v roce. Zásadní problém je ale ve vymáhání legislativy. Časové omezení platí například také v Londýně nebo San Franciscu.
Jednu z vůbec nejtvrdších regulací zavedlo nedávno největší město USA New York. Všichni pronajímatelé musejí být registrováni a registrace je potvrzena jen těm, kteří v prostorách k pronájmu bydlí.
Jakub Procházka
Začíná lhůta pro instalaci chytrých elektroměrů. Distribuční společnosti na to mají tři roky.
3.7.2024, Zdroj: MPO ČR
Od 1. července 2024 začíná tříletá lhůta pro instalace nových chytrých elektroměrů všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad 6 MWh. Tato moderní zařízení přinesou spotřebitelům řadu výhod a podpoří efektivní řízení spotřeby elektřiny. Instalace bude probíhat bezplatně a zákazníci o ně distributora nemusí žádat, výměnu elektroměrů zajistí distribuční společnosti podle svého harmonogramu.
„Nové chytré elektroměry výrazně zlepší kontrolu zákazníků nad jejich spotřebou elektřiny. Spotřebitelé budou moci mít k dispozici aktuální data každých 15 minut a díky tomu budou moci lépe přizpůsobovat svou spotřebu elektřiny aktuální ceně. Přinést by jim to mělo snížení výdajů na elektřinu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Instalace chytrých elektroměrů proběhne u zákazníků s roční spotřebou nad 6 MWh zdarma, zákazníci se tedy nemusí o nic starat. Distribuční společnosti zajistí veškeré práce podle vlastního harmonogramu.“
Lhůta pro instalaci chytrých elektroměrů je tříletá. Nárok na ni mají všichni zákazníci na hladině nízkého napětí s roční spotřebou vyšší než 6 MWh. Odhadem půjde až o 850 tisíc zákazníků. Jedná se především o odběratele s vyšší spotřebou, kteří využívají elektřinu i na vytápění a ohřev vody. Zákazníci nebudou muset o nic žádat, distribuční společnosti jim nové chytré elektroměry nainstalují podle svého vlastního harmonogramu.
Zajištění instalace těchto elektroměrů budou mít na starosti distribuční společnosti, které si samy zvolí harmonogram prací. První instalace proběhly ještě před začátkem této tříleté lhůty. „Díky několika pilotním projektům už máme aktuálně nainstalováno zhruba 35 tisíc smartmeterů a vedle toho zhruba dalších 60 tisíc měřidel typu B. Celkem tak v naší síti provozujeme přibližně 90 tisíc průběhových měřidel, která mohou naši zákazníci využívat,“ uvádí konkrétní čísla David Šafář, člen představenstva distribuční společnosti EG.D, člen skupiny E.ON v České republice. Ten dodává, že společnost při plánovaní instalací postupuje s důrazem na to, aby veškeré technologie byly řádně prověřené. „Všechny kroky, které podnikáme, máme připravené tak, abychom stihli osadit chytrým měřením všechna odběrná místa s průměrnou roční spotřebou nad 6 MWh do poloviny roku 2027 tak, jak nám to ukládá vyhláška o měření elektřiny,“ doplňuje Šafář.
„Průběhové měření, které umožňuje sdílení elektřiny, má na distribučním území ČEZ Distribuce nainstalováno přes 150 tisíc zákazníků. Všechny potřebné komponenty byly již vysoutěženy. Máme vybrány dodavatele elektroměrů, relé boxů, datové centrály a komunikačních služeb. Vše pokračuje tak, abychom termíny dle platné legislativy dodrželi,“ říká Lucie Masopustová, členka představenstva ČEZ Distribuce.
Podobně se na instalaci nových chytrých elektroměrů připravuje také další distribuční společnost na českém trhu PREdistribuce, a.s. Pro nákup chytrých elektroměrů pro zákazníky mají distributoři k dispozici dotační výzvu vypsanou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Tato podpora v celkové výši až 4,1 miliardy korun minimalizuje dopad na regulovanou složku ceny elektřiny pro ostatní zákazníky.
Chytré elektroměry zpracovávají velké množství dat v reálném čase a dávají tak spotřebitelům podrobný a aktuální přehled o jejich spotřebě. Díky tomu mohou spotřebitelé efektivně upravovat svou spotřebu elektřiny. Proto budou chytré elektroměry také podmínkou pro fungování energetických komunit a pro sdílení vlastní elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Zákazníci, kteří se zapojí do sdílení elektřiny, obdrží tyto chytré elektroměry zdarma od svého distributora po registraci ke sdílení.
Zatímco dnes mají zákazníci o své spotřebě elektřiny jen omezený přehled, tak nově budou moci svoje data kontrolovat online prostřednictvím mobilní aplikace nebo připojit se přes komunikační rozhraní k měřidlu vlastním zařízením. Fakturační údaje a další data, která budou v budoucnosti nutná pro sdílení elektřiny, budou zasílána vždy následující den.
Změny v novém školním roce se týkají plateb za školku i jazykové přípravy.
2.9.2024, Zdroj: ČTK
V novém školním roce bude ve školství platit několik změn. Týkají se například plateb za školku, družinu či klub, jazykové přípravy cizinců nebo maximálního počtu hodin výuky, které školám hradí stát. Žáci a učitelé také mohou usednout do škol, které podle nových pravidel nemusí mít umyvadlo v každé třídě a toalety rozdělené podle pohlaví. Novely také zavádí možnost takzvaného kriteriálního hodnocení.
V průměru o pět procent snižuje maximální počet hodin výuky, které školám hradí stát. Změna je výsledkem jednání mezi resortem, školskými odbory a asociacemi. Školy budou mít podle ministerstva školství nadále možnost flexibilně upravovat výuku, například dělit hodiny.
Stavební a hygienická vyhláška zrevidovaly dosavadní pravidla pro vybavení škol. Změny jsou účinné od července, v novém školním roce tak můžou žáci usednout ve školách, které nemusí mít například umyvadlo v každé třídě. U toalet už nově nejsou stanoveny jejich počty na množství žáků a není povinnost dělit je podle pohlaví, pokud jsou upraveny jako samostatné.
Od ledna letošního roku již nestanovuje výši úplaty za vzdělávání ve veřejné mateřské škole, školní družině nebo školním klubu ředitel školy nebo školského zařízení, ale zřizovatel. Kolik se bude za školku platit, musí zřizovatel stanovit na následující školní rok nejpozději do konce června. Novela stanovuje i maximální výši platby v mateřské škole, družině či školním klubu. Poplatek za školku nesmí přesáhnout osm procent výše minimální mzdy, za klub či družinu čtyři procenta minimální mzdy. Nová pravidla platí od nového školního roku.
Od nového školního roku ředitel školy na žádost osvobodí od poplatku za školku zákonné zástupce, kteří pobírají přídavek na dítě. Zároveň novela umožňuje ředitelům snížit poplatky za družinu či školní klub dětem v případě, že mají nárok na přídavek na dítě podle zákona o státní sociální podpoře. Od poplatku je může i osvobodit.
Školy budou nově také moci zařazovat do jedné třídy žáky z různých ročníků i na druhém stupni základních škol. Dosud to bylo možné pouze na prvním stupni. Základní školy budou nově moci využít takzvané kriteriální hodnocení. Žáci tak mohou být z chování a z jednotlivých vyučovacích předmětů hodnoceni na základě toho, jak zvládli naplnit předem stanovená kritéria. Ministerstvo zároveň připravuje nové vzory vysvědčení, které jsou určené přímo pro využití tohoto typu hodnocení. Využít je bude možné pro hodnocení na konci ledna 2025.
Novela vyhlášky také zvyšuje množství hodin češtiny pro žáky cizince, kteří jsou v českých školách krátkou dobu. Rozšiřuje se také okruh žáků, kteří mají na jazykovou přípravu nárok, novela zavádí například jazykovou přípravu i v přípravných třídách, ve středních školách se ukotvila natrvalo. Novela zákona lex Ukrajina s účinností září pak upravila pravidla pro vzdělávání žáků z Ukrajiny. Ruší například možnost vytvářet takzvané segregované třídy a oddělení, ve kterých jsou jen ukrajinské děti.
Devizový trh 36. týden.
24-09-10 IN Devizový trh 36. týden