DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 30. 9. 2024

Daňové kontroly. Komu hrozí?* 

Chcete letos ušetřit na daních?* 

Daňové zvýhodnění stravování pro exzaměstnance se vrací.* 

Daňové kontroly: Komu hrozí a jaké mají podnikatelé povinnosti a práva?

Ačkoli daňových kontrol v Česku ubývá, stále se týkají tisíců podnikatelských subjektů ročně. Správce daně může libovolnou formou kontrolovat všechny podnikatele bez ohledu na velikost jejich podniku nebo obor, ve kterém působí.

25.07.2024 | BusinessInfo.cz

Jak daňová kontrola probíhá, jak se na jednotlivé kontrolní postupy připravit a jaké má podnikatelský subjekt práva a povinnosti, si přečtěte v následujícím textu na BusinessInfo.cz.

Kontrola z finančního úřadu může přijít kdykoli a v zásadě nezáleží na tom, zda jste k ní sami zavdali příčinu (například neplněním nebo opožděným plněním daňových povinností).

„Alespoň částečně se kontrolní proces může dotknout i těch, kteří přiznávají a platí daně svědomitě, tedy nejen hříšníků. Postup kontrolorů má ale za zákona jasně daná pravidla a také podnikatelé mají nejen povinnosti, ale i svá práva,“ upozorňuje poradce Michal Dvořáček.

Podle poradce nicméně na počátku celého procesu bývá nějaká významnější nesrovnalost, jíž správce daně objeví, nebo je mu nahlášena.

Často stačí, když je firma například činná v oboru, který je považován za rizikovější z hlediska daňových podvodů.

Kontrol je méně, ale jsou účinnější

Většina českých podnikatelů (zejména těch, kteří mají firemní účetnictví a daně v pořádku) se daňové kontroly nedočká. V průběhu posledních deseti let navíc revizí v Česku výrazně ubylo.

Zatímco ještě v roce 2014 bylo v Česku podle statistik 37 tisíc dokončených kontrol (asi 15 tisíc z nich skončilo doměrkem, tedy doměřením daně spojeným se sankcemi), v roce 2022 bylo ukončeno jen 9660 revizí se 6 500 doměrky.

Daně: Jaké sankce hrozí neplatičům či opozdilcům

„To ovšem neznamená, že kontrola nemůže přijít kdykoli a že není třeba být na to připraven,“ glosuje poradce.

Jak kontroly probíhají a co říká zákon?

Kontrolní postupy se řídí daňovým řádem, tedy zákonem č. 280/2009 Sb.

Podle daňového řádu se mohou podnikatelé setkat se dvěma na sebe navazujícími postupy. Celý proces zahajuje postup pro odstranění pochybností (podle § 89 daňového řádu) a případně následuje „klasická“ daňová kontrola (podle § 85 a dalších daňového řádu).

Podnět může dát kdokoli

Na nejasnosti může finanční úřad upozornit jiná instituce, jež podnikatelské subjekty prověřuje. Často jde o Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), u níž je četnost kontrol zhruba šestinásobná než u finanční správy. Udání ale může přijít od kohokoli.

Finanční úřady prověřují například firmy, kde se uplatňují nadměrné odpočty, vykazující daňovou ztrátu, či podniky, které neplní své daňové povinnosti nebo je plní se zpožděním. A nemusí jít jen o daně a s nimi spojené dokumenty. Obávat se musejí například i hříšníci, kteří (včas) neodevzdávají výroční zprávy či účetní závěrky.

Před začátkem kontroly si finanční úřad kontrolovaný subjekt důkladně prověří. Pokud objeví problém, pošle vám „výzvu k odstranění pochybností“. Ke kontrole pak úředníci přistoupí pouze pokud se vám nepodaří jeho pochybnosti rozptýlit nebo zjistí nějaké vážné pochybení.

„Postup pro odstranění pochybností se zahajuje před vyměřením daně a slouží především k odstranění jednotlivých a dílčích pochybností, které lze zpravidla rychle a jednoduše vysvětlit,“ popisují daňoví poradci z EKP Advisory.

Pokud se vám pochybností rozptýlit nepodaří a například věrohodně neprokážete, že přiznáváte a platíte daň v odpovídající výši – může jít o DPH, daň z příjmu i další odvody – úřad vás o tom informuje a přistoupí k samotné daňové kontrole.

„Pokud výše daně není prokázána dostatečně věrohodně, sdělí úřad daňovému subjektu výsledek postupu k odstranění pochybností,“ dodává Dvořáček.

Před samotnou kontrolou se vám zástupci úřadu ozvou, oznámí vám, kdy kontrolní proces začne a jaké jim máte dodat podklady. Ze zákona musí kontrolor o zahájení kontroly vypracovat příslušný protokol.

Daňový subjekt je oprávněn do 15 dnů ode dne, kdy byl seznámen s dosavadním výsledkem postupu k odstranění pochybností, podat návrh na pokračování v dokazovaní spolu s návrhem na provedení dalších důkazních prostředků. Pokud ani následně není pochybnost prokázána, zahajuje obvykle správce daně daňovou kontrolu.

EKP Advisory

Jaké máte povinnosti a práva?

Pokud přistoupí úředníci ke kontrole podle paragrafu 85 a dalších daňového řádu, mohou si od zástupců firem vyžádat nejrůznější dokumenty a vaší povinností je tyto předložit.

„Většinou budou chtít nahlédnout do vašeho účetnictví, mohou si říci o různé smlouvy, faktury i jiné doklady. Zákon hovoří o tom, že kontrola probíhá na místě, kde to vzhledem k účelu kontroly nejvhodnější,“ shrnuje poradce.

Může to být u vás ve firmě, případně na pobočce místně příslušného finančního úřadu. Ve složitějších případech má správce daně právo provést důkladné místní šetření. Tj. vstoupit do jakékoli nemovitosti, kterou využíváte k podnikání (případně to může být i ve vašem bydlišti).

Vyplňujete daňové přiznání? Jaké jsou nejčastější omyly a nejasnosti

Pokud se vám zdá, že nemáte k předložení dokladů dostatek času, máte za zákona právo požádat o prodloužení lhůty k jejich předložení.

Pokud je žádost podána před uplynutím lhůty stanovené správcem daně, musí správce daně prodloužit lhůtu minimálně o tolik dní, kolik zbývá v den podání žádosti do konce původní lhůty (více § 36 daňového řádu).

Pokud má podnik dokumenty v pořádku, kontrola je ukončena a kontrolor má povinnost vám všechny příslušné dokumenty do 30 dní vrátit.

Neznamená to ale, že nemůže dojít k doměření daně a že nebudete potrestáni penále a úrokem z prodlení.

Klasická daňová kontrola může být časově i rozsahem poměrně složitý proces. Její předmět a rozsah může být ze strany správce daně stanoven různě a může se postupně vyvíjet v jejím průběhu.

EKP Advisory

Ještě připomínáme, že kontrola musí být dopředu jasně vymezená a kontrolovaný tedy ví, jaké daně a v jakém období budou předmětem revize.

„Kontrola se obecně vztahuje k jedné dani a ke konkrétnímu období, například jen k dani z přidané hodnoty v určitém měsíci. Může být zahájena pouze před uplynutím lhůty pro stanovení daně, jejíž základní délka je tři roky,“ doplňuje Dvořáček.

Daňová kontrola končí: Jaká vás mohou čekat sankce?

Daňová kontrola oficiálně končí v okamžiku, kdy vám finanční úřad doručí „oznámení o ukončení daňové kontroly“.

Zpráva o daňové kontrole obsahuje:

  • odkaz na zahájení daňové kontroly,
  • hodnocení předložených důkazů
  • výsledky, ke kterým správce daně dospěl.

V případě nesrovnalostí, které nejsou vysvětleny či odstraněny, je subjektu zpětně vyměřena daň a související sankce (penále a úrok z prodlení). Daň je stanovena formou dodatečného platebního výměru, proti kterému je možné se odvolat.

Výše úroku z prodlení je tradičně osm procent ročně navýšená o základní repo sazbu ČNB, kterou banka s klesající inflací v poslední době opakovaně snížila až na 6,25%. V současnosti je úrok z prodlení 14,25 %.

Penále z doměřené daně:

  • 20 procent, je–li vám daň zvýšena
  • 20 procent, je–li vám snížen daňový odpočet
  • 1 procento, je–li vám snížena daňová ztráta.

Daně: Co vnímá finanční úřad jako riziko?

Cíl kontrol je podobný jako u kontrolních hlášení – tedy především zabránit daňovým únikům a omezit daňové podvody.

„Je to o tom, co jsem zmiňoval na začátku. Tedy, že úředníci většinou kontrolují jen subjekty, které se jim zdají podezřelé, ačkoli výzva k odstranění pochybností se může týkat v podstatě každého,“ doplňuje Michal Dvořáček.

Co může vést k zahájení kontroly:

  • Dlouhodobá ztráta (firmy mohou být podezřelé, že neuvádějí všechny své příjmy nebo že se vyhýbají daňovým povinnostem)
  • Vysoké odpočty nebo nároky na vrácení daně z přidané hodnoty
  • Působení v rizikových odvětvích
  • Vysoké obraty podniků (takové podniky mají větší množství transakcí a jejich účetnictví je složitější, což zvyšuje pravděpodobnost chyb nebo nesrovnalostí)
  • Opakovaně opravované daňové přiznání

Shrnutí

Správce daně má právo provádět kontrolu jen v rámci tříleté prekluzivní lhůty pro stanovení daně (§ 148 daňového řádu).

Kontrola je zahájena doručením oznámení o daňové kontrole, ve které FÚ uvede, jakou daň a za jaké období kontroluje, jaké podklady je podnikatel povinen předložit a do kdy. Úředníci předem informují, na co se během kontroly zaměří, což vám umožní si vše včas připravit.

Správce daně soustředí na základní dokumenty prokazující ekonomickou činnost: vydané a přijaté faktury, výpisy z bankovních účtů, účetní knihy, zaměstnanecké smlouvy, smlouvy s externími dodavateli a evidenci majetku.

Připravte si všechny potřebné elektronické a papírové záznamy, které byly pro kontrolu správcem daně vyžádány.

Povinná doba archivace?

  • Účetní uzávěrka a výroční zpráva – 10 let
  • Účetní doklady, knihy a inventurní soupisy – 5 let
  • Doklady související s DPH – 10 let
  • Mzdové listy a záznamy pro účely důchodového pojištění – 45 let.

Jakub Procházka


Chcete letos ušetřit na daních? Jaké odpočty můžete stále využít a co zrušil vládní balík.

Podnikatelé, kteří chtějí ušetřit na daních z příjmů, mohou využít nejen tradičních slev, ale také nezdanitelných částí základu daně. Odpočty z darů, hypoték, příspěvků za dárcovství krve nebo penzijního připojištění vám mohou snížit daně až na nulu.

29.08.2024 | BusinessInfo.cz

Některé odpočty ovšem zrušil loňský vládní konsolidační balíček. Zatímco zrušené slevy jste ještě mohli využít v daňovém přiznání, které OSVČ odevzdávaly letos na jaře, u vybraných odpočtů už to možné není. Většina těch nejvyužívanějších ovšem v legislativě zůstává.

Balík loni na podzim schválili zákonodárci a odstranil  možnost využít odpočet v případě příspěvků odborové organizaci či odpočet od základu daně na zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání.

Odpočty řešte do konce roku

Zdaňovacím obdobím při vyplňování přiznání k daním z příjmů, jež OSVČ odevzdávají do května (dnes již pouze elektronicky) respektive do července, je obvykle kalendářní rok.

Na rozdíl od slev, které jsou automatické a můžete je zohlednit až při vyplňování daňového přiznání, musíte bonus v podobě nezdanitelných částí daně vyřešit do konce roku.

Například hodnotu daru, který jste poskytly v únoru 2024, budete moci odečíst až při přiznání daní z příjmu na jaře 2025.

„Chcete-li optimalizovat daně v přiznání (za zdaňovací období 2024), jež budete odevzdávat na jaře 2025, máte na to, abyste si mohli odečíst od daní některé položky čas do konce letošního roku. Všechny základní odečitatelné položky jsou uvedeny v paragrafu 15 zákona o daních z příjmů,“ potvrzuje poradce Michal Dvořáček.

Paragraf 15 Zákona 586/1992 Sb. obsahuje tyto odečitatelné položky (u daně z příjmu fyzických osob):

  • bezúplatná plnění (dříve dary) včetně darování krve či plazmy,
  • úroky ze stavebního spoření, hypotečního úvěru a dalších obdobných úvěrů
  • členské odborové příspěvky (zrušeno),
  • příspěvky na úhradu dalšího vzdělávání (zrušeno)
  • pojistné na penzijní připojištění,
  • pojistné na soukromé životní pojištění.

Zákon obecně říká, že „od základu daně lze odečíst příspěvky v celkovém úhrnu nejvýše 48000 korun zaplacené poplatníkem ve zdaňovacím období na jeho daňově podporované produkty spoření na stáří a daňově podporované pojištění dlouhodobé péče, jehož je pojistníkem“

Právnické osoby (firmy) si zase mohou z daní odečíst (podle paragrafu 34 zákona) prostředky věnované na výzkum a vývoj a na podporu odborného vzdělávání včetně pořízení majetku na podporu odborného vzdělávání a výdajů vynaložených na žáka nebo studenta.

Zaměstnanci a také osoby samostatně výdělečně činné, jež platí zálohy na daň z příjmu v průběhu roku, mají šanci – při využití odpočtů – dosáhnout na přeplatek, který jim uhradí stát. Musejí o něj ovšem vždy sami požádat (viz níže).

„Zálohy na daň z příjmů fyzických osob platí jen malé procento OSVČ s vysokými příjmy. Nehradí je rozhodně ti, kteří s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností v daném roce začínají, ani ti, kteří zaplatili na dani z příjmů fyzických osob ročně 30 tisíc korun nebo méně,“ připomíná poradce.

Konsolidační balíček přináší mnoho změn v daních. Které to jsou a koho se týkají?

Těchto drobných živnostníků, kterých je stále drtivá většina, se tedy netýká přeplatek, ale jen možnost snížit si daňový základ. Ve výsledku nicméně ušetří stejně jako ostatní, protože si peníze z darů, příspěvků, zaplaceného penzijního pojištění či hypotéky odečtou přímo v přiznání od daňového základu. Připomínáme, že základ odpovídá rozdílu mezi vašimi ročními příjmy a výdaji.

Podmínkou uvedenou v zákoně (odstavec 7 paragrafu 15)  je, aby byl poplatník daňovým rezidentem Česka nebo jiného členského státu Evropské unie (případně státu tvořícího Evropský hospodářský prostor).

„Úhrn jeho příjmů v Česku musí ovšem představovat minimálně 90 procent všech jeho ročních výdělků. Výši příjmů ze zdrojů v zahraničí prokazuje poplatník potvrzením zahraničního správce daně. A pokud tyto příjmy z ciziny máte, doložit je musíte,” dodává poradce.

Odpočty: Jak postupovat při vyplňování přiznání?

Nezdanitelné části základu daně respektive seznam odečitatelných položek najdete v tiskopisu daňového přiznání na druhé straně v oddílu č. 3. Potvrzení o tom, že jste poskytli dar, zaplatili příspěvek či splátku na hypotéku musí být vždy součástí přiznání, jinak vám berňák nárok neuzná. Přidává se k němu jako příloha na samostatném listu.

Příklady dokumentů, které se přidávají k daňovému přiznání (DP) jako přílohy

Co je daňový přeplatek?

Daňový přeplatek vzniká tehdy, pokud během roku odvede plátce (zaměstnavatel za zaměstnance či podnikatel sám za sebe) zálohu na daně z příjmu, která je vyšší než daň vypočtená po skončení roku. Přeplatek odpovídá rozdílu těchto částek.

Pokud nemáte evidované nedoplatky, bude vám přeplatek vrácen. Musíte o něj ale zažádat a finanční úřad má následně na vyplacení peněz čas 30 dní.

Zaměstnanec, kterému provedl roční zúčtování zaměstnavatel, obvykle žádá o vracení přeplatku do 15. února a vyplacenou vratku dostane ve výplatě za březen. OSVČ pak nesmějí zapomenout podat žádost spolu s daňovým přiznáním a peníze jim přijdou na účet nejpozději do června respektive do srpna (vyplňuje-li jim přiznání poradce). Připomínáme, že přeplatky se vracejí pouze tehdy, jsou-li vyšší než 100 korun.

Pro úplnost dodáváme, že daňový bonus, který se týká jen těch, již využívají slevy na jedno či více dětí, je od loňského roku bez limitu.

Pro výplatu daňového bonusu je navíc nutné dosáhnout ročních zdanitelných příjmů ve výši 113 400 korun (šestinásobek minimální mzdy). Částka se tedy každoročně mění s ohledem na stanovenou výši minimální mzdy.

Pravidla pro valorizaci minimální mzdy se mění. Novelu zákoníku práce schválil Senát

Co si můžete odečíst ze základu daní z příjmů?

  1. Bezúplatná plnění (dříve dary) – odstavce 1,2 paragrafu 15 zákona

Zákon hovoří o tom, že za bezúplatné plnění (dar) se považuje poskytnutí jakékoli hmotné věci, finanční částky, služby či nemovitosti jiné osobě (fyzické i právnické) zcela zdarma. Komu lze dar poskytnout?

Abyste takovýto dar mohli zahrnout do svého ročního zúčtování, musí mít hodnotu alespoň 1 000 korun nebo přesáhnout dvě procenta vašeho základu daně. Postačí přitom splnit pouze jednu z obou uvedených podmínek.

„Pokud například darujete jednou za rok LDN, kde leží vaše babička, 3 000 korun, samozřejmě si je můžete od daňového základu odečíst. Dávejte jen pozor na podmínku, že si lze odečíst jen určité procento ze základu,“ potvrzuje poradce.

Příklad:

Vzhledem k tomu, že příslušnou částku odečítáte z daňového základu, odepíšete z výsledné daně patnáct procent. Pan Novotný daroval sociálnímu zařízení 2000 korun, jeho daň z příjmu fyzických osob tedy bude ve výsledku nižší o 300 korun.

Dlouhodobě nebylo možné mezi odčitatelné položky zahrnout dar, respektive dary, jejichž úhrnná hodnota přesahuje 15 procent základu daně.

Od roku 2020 je ale teoreticky možné odečíst si ze základu daně až 30 procent, a to v případě darů na dobročinné účely. Dočasná úprava, která toto umožnila, měla podle legislativců skončit v roce 2021, nakonec ale vydržela v platnosti i v dalších letech. Třicetiprocentní odpočty tedy zůstaly i pro rok loňský a letošní.

Jinými slovy: Individuální i firemní dárci, kteří se rozhodnou podpořit veřejně prospěšné aktivity, včetně sociálních a zdravotních služeb, budou moci i za zdaňovací období 2024 využít možnost zvýšeného daňového odpočtu.

Loni o prodloužení výjimky rozhodla ruská invaze na Ukrajinu, kvůli níž byl přijat speciální zákon o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Jednotlivé dary (do zmíněného limitu) lze také sčítat. Pokud někoho během roku obdarujete několika drobnějšími prezenty, všechny položky si můžete odečíst.

Mezi takzvaná bezúplatná plnění patří i bezplatné dárcovství krve či plazmy. Pokud jste pravidelným dárcem, opět se můžete těšit na nižší daň z příjmu.

A v tomto případě nejde o malé sumy. Jeden odběr je aktuálně oceněn částkou 3 000 korun. U složitějších lékařských zákroků je pak částka ještě výrazně vyšší. Žijící dárce orgánů nebo člověk, který daruje kostní dřen či kmenové buňky, má nárok na odpočet od základu až 20 tisíc korun (to představuje 3000 Kč z vypočtené daně).

Bezúplatná plnění mohou podle litery zákona společně poskytovat i manželé v rámci „společného jmění manželů“. Pokud dar splňuje zákonem stanové podmínky, do svého ročního zúčtování ho může zahrnout pouze jeden z nich nebo i oba (viz opět paragraf 15 zákona).

Daň z příjmů: Kdo a kdy musí platit čtvrtletní a pololetní zálohy?

Pokud dárce podává daňové přiznání sám, zapíše úhrnnou hodnotu daru do příslušného řádku DP (letos 46). Písemný doklad potvrzující poskytnutí daru na A4 je přílohou daňového přiznání.

Pokud za dárce vyúčtování daně z příjmů provádí zaměstnavatel, předá dárce doklad potvrzující poskytnutí daru zaměstnavateli do 15. 2. následujícího roku a ten doklad do vyúčtování zahrne.

Potvrzení o daru musí obsahovat základní údaje, ze kterých je evidentní, kdo je poskytovatelem a příjemcem daru, jaká je jeho hodnota, účel či datum darování.

  1. Úroky z hypoték, stavebního spoření a obdobných úvěrů – odstavce 3,4 paragrafu 15 zákona

Hypotéky nebo úvěry poskytnuté stavební spořitelnou patří dnes v Česku k nejčastěji využívaným odčitatelným položkám a jsou pro plátce daní z příjmů velmi výhodné.

Od základu si totiž můžete odečíst maximálně 150 tisíc korun ročně (ze všech úvěrů poplatníků v jedné společně hospodařící domácnosti), které jste zaplatili na úrocích plynoucích z poskytnutého hypotečního úvěru nebo stavebního spoření.

Pokud si zařídíte hypotéku až v průběhu roku, lze si odečíst pouze poměrnou část (jednu dvanáctinu za 150 tisíc, což je nejvýše 12 500 korun měsíčně). Ti, kteří první splátku zaplatí v září, tak budou mít nárok maximálně na 50 tisíc korun odpočtu.

Výsledná roční daň vám teoreticky může klesnout maximálně o 22 500 korun (patnáct procent ze 150 tisíc).

Nabízíme přehled slev na daních. Některé ruší vládní balíček

III.          Pojistné na penzijním připojištění a životním pojištění – odstavce 5,6 paragrafu 15 zákona

Pokud jde o penzijní připojištění, jež v Česku využívají stovky tisíc lidí, maximální roční částka, kterou lze odečíst od základu daně, činí aktuálně 24 000 korun. Maximální roční úspora na dani je tak 3600 korun.

„U soukromých životních pojištění (ŽP) je situace obdobná jako u klasického „penzijka“. I v tomto případě si můžete ze základu odepsat maximálně 24 tisíc korun ročně,“ informuje Dvořáček.

Pro možnost uplatnění daňového odpočtu se hodnotí vlastní vklady na smlouvu nad částku příspěvku, ke které náleží maximální státní příspěvek (nad 1 000 korun měsíčně).

Na maximální daňový odpočet za rok 2024 vzniká při pravidelném vkladu na smlouvu nárok při měsíční úložce ve výši 3 000 korun a více.

Bohužel ale nejde toto pravidlo uplatnit u smlouvy na ŽP, která obsahuje možnost mimořádných výběrů peněz. Podle poradkyně Gabriely Ivanco ze společnosti Mazars přitom není podstatné, jestli peníze během daného roku vyberete nebo nikoliv. Stačí, je-li ve smlouvě zmíněna ona možnost.

Další podmínky pro možnost daňových odpočtů ze ŽP:

  • pojištění je sjednáno alespoň na dobu 5 let,
  • máte sjednanou částku alespoň 40 000 korun pro případ dožití (pojistná doba 5 až 15 let), respektive 70 000 korun a více, pokud se jedná o pojistnou dobu delší než 15 let
  • nemůže dojít k výplatě jiného příjmu, který není pojistným plněním a v jehož důsledku nedojte k ukončení pojistné smlouvy.

Pozor! Při nesplnění některé z uvedených podmínek, je situace obdobná jako u výše zmíněného úvěru na nákup stavebního pozemku. Pokud vám na přestupek berňák přijde, budete muset částku, o kterou jste si daňový základ snížili/opakovaně snižovali, zpětně doplatit.

Jakub Procházka


Daňové zvýhodnění stravování pro exzaměstnance se vrací. Stát napravil chybu.

Mnoho českých firem poskytuje svým bývalým zaměstnancům, kteří jsou v důchodu, zvýhodněné stravování. Příspěvek byl do ledna 2024 osvobozen od daně z příjmu. Letos o benefit mnozí penzisté přišli, nyní se jim díky novelizaci zákona vrátil.

31.08.2024 | BusinessInfo.cz / Jakub Procházka

Změny u daní z příjmu, které vláda připravila loni v rámci konsolidačního balíku, se od ledna dotkly i zmíněného zvýhodněného stravování a vrásky na čele přidělaly i zaměstnavatelům.

„Osvobození zvýhodněného stravování od daní totiž loňská novela podmínila výkonem práce alespoň tři hodiny. Letos v létě stát po půl roce tuto „chybu“ v konsolidačním balíčku opravil,“ přibližuje daňový poradce Michal Dvořáček.

To, co (bývalým) zaměstnancům v důchodu komplikovalo od ledna 2024 oblíbený benefit, je tedy od srpna minulostí.

Firmy se bývalým zaměstnancům, kteří odešli do starobního nebo invalidního důchodu, odvděčují příspěvkem na stravování v závodních jídelnách. Obědy mají zlevněné nebo dokonce zdarma.

„Jedním z benefitů, které řada zaměstnavatelů historicky poskytovala svým bývalým zaměstnancům, kteří jsou již ve starobním nebo invalidním důchodu třetího stupně, byla možnost stravování v závodní jídelně za zvýhodněné ceny. Tento benefit byl do konce roku 2023 na straně bývalého zaměstnance osvobozen od daně a konsolidační balík to změnil,“ upřesňuje poradkyně Rödl & Partner Martina Šotníková.

Výkon práce alespoň tři hodiny v rámci směny, kterým bylo zvýhodnění od ledna podmíněno, nemohli tito lidé většinou splnit. A problém to nebyl jen pro ně.

Chcete letos ušetřit na daních? Jaké odpočty můžete stále využít a co zrušil vládní balík

Firmy, které chtěly bonus dál poskytovat, z něj totiž musely začít odvádět daň i pojištění. „Znamenalo to administrativní přítěž pro zaměstnavatele včetně povinnosti odvodů na sociální a zdravotní pojištění,“ doplňuje Dvořáček. Aktuální novela zákona o daních z příjmů tuto situaci napravila, a to dokonce zpětně od ledna 2024.

Nově je od daně osvobozen příjem bývalých zaměstnanců ve starobním nebo invalidním důchodu ve formě stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění určené:

  • k přímé spotřebě na pracovišti zaměstnavatele nebo
  • k přímé spotřebě v rámci stravování zajišťovaného prostřednictvím jiného subjektu než zaměstnavatele.

Co říká zákon?

Osvobození je možné uplatnit v situaci, kdy je jídlo určené k přímé spotřebě vydáno na pracovišti zaměstnavatele, nebo v zařízení provozovaném jiným subjektem než zaměstnavatelem, ale k jeho konzumaci dojde na jiném místě. Bývalý zaměstnanec si tak může jídlo odnést ke konzumaci domů.

Limit pro osvobození? 116 korun na porci

„Stejně jako u stravování pro stávající zaměstnance platí i u bývalých zaměstnanců limit pro osvobození, a to do výše sedmdesáti procent horní hranice stravného za den. To lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin a v současnosti jde o částku 116,20 koruny,“ vypočítává Martina Šotníková.

Pokud má závodní jídelna náklady (i s marží) na jednu porci vyšší než zmíněných 116 korun, rozdíl odvodům podléhá a zaměstnanci – včetně bývalých – jej většinou doplácejí.

Nová úprava se podle poradkyně týká nepeněžního plnění exzaměstnanci, tedy i stravování prostřednictvím Pluxee stravenek. Podmínka tří hodin výkonu práce pro osvobození příspěvku přitom podle zákona nadále platí, nicméně už jen pro zaměstnance současné.

Peníze můžete získat zpět 

Změny platné od července navíc osvobodily od daně a pojistného všechny obědy pro penzisty zpětně, tedy za období od 1. ledna do 1. července 2024. Zaměstnavatelé, případně i zaměstnanci, kteří jsou v důchodu kratší dobu než jeden rok, tedy mohou dostat peníze zpět.

Ze zdanitelných příjmů bývalého zaměstnance se odvádí pojistné, tedy příspěvky na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, jen v prvním roce po odchodu do důchodu.

Jak upřesňuje správce daně, zaměstnavatel, který v prvním pololetí srážel z obědů pro důchodce zálohy na daň, popřípadě odváděl pojistné, může provedením opravy vrátit zaměstnancům přeplatky jak na dani, tak na pojistných odvodech.

„Pokud zaměstnavatel příjem v podobě poskytnutého závodního stravování kalkuloval v hrubé výši, jeho odnotu takzvaně nahrubnil a daň i pojistné odvedl na vlastní náklady, přeplatek na dani vzniklý po provedení opravy bývalým zaměstnancům nevrací,“ doplňuje Finanční správa ČR.

„Mohlo by se to zdát jako nevýznamná změna v zákoně, ale podle průzkumů se to týká desítek procent firem, které nabízejí závodní stravování a mnoho z nich i slevy pro bývalé zaměstnance,“ upozorňuje poradce.

Podle průzkumu společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity) z roku 2023 skutečně nabízí tento bonus pro své lidi necelá třetina zaměstnavatelů. Z nich pak značná část zmíněný benefit poskytuje i bývalým zaměstnancům.

Ještě připomínáme, že přeplatky pojistného se vrací do jednoho měsíce ode dne, kdy příslušná zdravotní pojišťovna či Česká správa sociálního zabezpečení přeplatek zjistí, tedy ode dne podání opravného přehledu zaměstnavatelem.

Jakub Procházka

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526