BOZP – Informace nejen pro podnikatele.
Návrh nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.*
Řízení bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí ve stavebnictví.*
Pracovní úraz mladistvého zaměstnance při čištění pivního tanku.*
Připomínky: Návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
23.9.2024, Zdroj: ODok.cz (www.apps.odok.cz)
Ministerstvo zdravotnictví zaslalo do připomínkového řízení návrh novely nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Hlavním důvodem předložení novely je vyjádření Evropské komise ve věci EU-Pilot EUP (2023)10621, týkající se technických úprav souvisejících s implementací směrnice Komise (EU) 2019/1833, kterou se mění přílohy I, III, V a VI směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES, podle jehož výsledků je nutno provést úpravu v předmětném nařízení vlády v co nejkratší době, a to v oblasti biologických činitelů a zajištění ochrany zdraví při práci s nimi.
Novela dále upravuje bližší hygienické požadavky na osvětlení pracoviště.
Dochází také k úpravě bezpečnostních přestávek.
ODok: https://www.odok.cz/portal/veklep/material/KORND92FB2I7/
Řízení bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí ve stavebnictví.
1.10.2024, Ing. Ludmila Zahradnická, CSc., Zdroj: Verlag Dashöfer
Cíl lekce
Zajištění požadavků bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a životního prostředí (ŽP) jsou základními úkoly stavebníka. Některé požadavky jsou v právních předpisech v přímé odpovědnosti stavebníka, některé v rámci jeho povinnosti dbát na řádnou přípravu a realizaci stavby.
Úvod
Jak již bylo v Lekci 1 Kurzu zdůrazněno, jde o neoddělitelnou součást řízení realizace stavby. Je to vyjádřeno i požadavky stavebního zákona (dále i SZ) v řadě postupů a přidělených povinností. Pro oblast náplně tohoto Kurzu je to především:
- 152 SZ Stavebník je povinen dbát na řádnou přípravu a provádění stavby; Přitom musí mít na zřeteli zejména ochranu života a zdraví osob nebo zvířat, ochranu životního prostředí a majetku.
- 160 SZ Zhotovitel stavby je povinen … a zajistit dodržování povinností k ochraně života, zdraví, životního prostředí a bezpečnosti práce, vyplývajících ze zvláštních právních předpisů.
Požadavky právních předpisů kladených na stavebníka jsou podnětem i pro smluvní náplň činnosti TDS, především v rámci požadované spolupráce. Kromě stavebního zákona jsou to i další předpisy řešící oblast bezpečnosti práce i životního prostředí. Požadavky stavebního zákona a dalších právních předpisů kladených na zhotovitele stavby jsou dále náplní pro dozorovou činnost TDS.
Jak vyplývá z názvu této lekce je i její podklad dále členěn na dvě ucelené kapitoly.
Kap. 1 Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Problematika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (dále BOZP) je ve stavebnictví řešena ve dvou polohách:
- řízení BOZP ve vazbě na jedno ze specifik stavebnictví – více právních subjektů na jednom pracovišti (viz Lekce 1 Kurzu).
- zajištění podmínek BOZP v pracovním prostředí a v postupech technologických procesů
Obě polohy jsou v požadovaném rozsahu definovány v právních i v normových požadavcích.
Řízení BOZP ve specifických podmínkách stavebnictví
Zákon 309/2006 Sb., zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, v platném znění.
Často je tento zákon výstižně nazýván „koordinátorským zákonem“
V názvu zákona uvedené „další podmínky“ znamená podmínky, které nejsou a nemohou být řešeny v rámci Zákoníku práce.
Poznámka: Zákoník práce řeší podmínky BOZP na daném pracovišti v rámci zaměstnavatelsko – zaměstnaneckých vztahů. Ve stavebnictví – na daném pracovišti – to je staveniště musí být řešeny podmínky BOZP mezi více právními subjekty. Současně je nutné zdůraznit, že Zákoník práce neřeší požadavky na pracoviště v odpovídajícím rozsahu vůči staveništi. To řeší zákon č. 309/2006 Sb.
Zákon č. 309/2006 Sb. na rozdíl od stavebního zákona řeší postavení podzhotovitelů a kterýkoliv zhotovitelský právní subjekt na daném staveništi je ve smyslu tohoto zákona zhotovitel. Úkolem koordinátora BOZP je řešit v podmínkách tohoto zákona a jeho prováděcího předpisu vzájemné vztahy mezi jednotlivými zhotoviteli s cílem zamezení možnosti vzniku bezpečnostního incidentu.
Zajištění základních podmínek pro plnění požadavků tohoto zákona je na stavebníkovi.
Základní požadavky zákona č. 309/2006 Sb.:
- Další požadavky na BOZP v pracovněprávních vztazích i mimo pracovněprávní vztahy jsou uvedeny v ČÁSTI PRVNÍ a v ČÁSTI DRUHÉ zákona.
- Podstatu požadavků pro řešení podmínek BOZP ve stavebnictví řeší ČÁST TŘETÍ zákona: DALŠÍ ÚKOLY ZADAVATELE STAVBY, JEJÍHO ZHOTOVITELE, POPŘÍPADĚ FYZICKÉ OSOBY, KTERÁ SE PODÍLÍ NA ZHOTOVENÍ STAVBY, A KOORDINÁTORA BEZPEČNOSTI A OCHRANY ZDRAVÍ PŘI PRÁCI NA STAVENIŠTI
Požadavky na stavebníka:
- 14 a § 15 zákona:
- – Smluvně zajistit plnění požadavků na zhotovitele (staveniště, výrobní a pracovní prostředky, pracovní postupy, součinnost s koordinátorem BOZP)
- – Určit koordinátora (–ry) pro fázi přípravy a fázi realizace stavby v případě že na staveniště je více než jeden zhotovitel a stavba není v podmínkách vyloučení tohoto požadavku
Vymezit vzájemnou spolupráci v případě stanovení více koordinátorů
Poskytnout koordinátorovi potřebné podklady a informace
Zavázat všechny zhotovitele k potřebné součinnosti s koordinátorem
- – Zpracovat a doručit příslušnému Oblastnímu inspektorátu práce (OIP) „Oznámení o zahájení prací„, zajistit jeho zveřejnění a aktualizaci
- – Zajistit zpracování „Plánu BOZP a jeho aktualizaci„
Poznámka: V zákoně č. 309/2006 Sb. je stavebník označen pojmem zadavatel v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.
Požadavky zákona č. 309/2006 Sb. kladené na stavebníka mohou být předmětem smluvního vztahu stavebníka s TDS v rámci stavebníkem požadované spolupráce.
Požadavky na zhotovitele:
- 3 Požadavky na pracoviště a pracovní prostředí na staveništi
- 4 Požadavky na výrobní a pracovní prostředky a zařízení
- 5 Požadavky na organizaci práce a pracovní postupy
- 6 Bezpečnostní značky, značení a signály
- 7 Rizikové faktory pracovních podmínek a kontrolovaná pásma
- 16 Povinnosti zhotovitele:
- informovat koordinátora o možných rizicích pracovních postupů
- poskytovat součinnost koordinátorovi
- spolupracovat při zpracování plánu BOZP
- plán BOZP dodržovat
- postupovat podle dohodnutých opatření
Požadavky na Koordinátora BOZP:
- 18 zákona
Při přípravě stavby
v dostatečném časovém předstihu před výběrem zhotovitelů předat zadavateli stavby:
- Plán BOZP
- informace o rizicích, které se mohou při realizaci stavby vyskytnout se zřetelem na práce a činnosti vystavující fyzickou osobu zvýšenému ohrožení života nebo poškození zdraví
- další podklady nutné pro zajištění BOZP
- bez zbytečného odkladu předat projektantovi, zhotoviteli, pokud byl již určen, popřípadě jiné osobě veškeré další informace o bezpečnostních a zdravotních rizicích, které jsou mu známy a které se dotýkají jejich činnosti
Při realizaci stavby
bez zbytečného odkladu:
- informovat všechny dotčené zhotovitele o bezpečnostních a zdravotních rizicích, která vznikla na staveništi během postupu prací – zápis,
- upozornit zhotovitele na nedostatky v uplatňování požadavků na bezpečnost a ochranu zdraví při práci zjištěné na pracovišti převzatém zhotovitelem, nebo na nedodržení plánu, a vyžadovat zjednání nápravy; k tomu je oprávněn navrhovat přiměřená opatření – zápis,
- oznámit zadavateli stavby případy podle bodu 2, nebyla-li zhotovitelem neprodleně přijata přiměřená opatření ke zjednání nápravy; na základě tohoto oznámení je zadavatel stavby povinen přijmout opatření k odstranění nedostatků vytýkaných koordinátorem – zápis,
- postupovat při výkonu své činnosti v součinnosti s dalšími odborně způsobilými fyzickými osobami vykonávajícími svoji působnost podle zvláštních právních předpisů.
Možné smluvní požadavky kladené na TDS v rámci řízení BOZP
Požadavky zákona č. 309/2006 Sb. kladené na zhotovitele a koordinátora by měly být předmětem smluvního vztahu stavebníka s TDS v rámci zákonem požadovaného dozoru TDS nad realizací stavby financované z veřejného rozpočtu a jsou vhodným podkladem pro stanovení náplně dozorové činnosti TDS i u staveb financovaných ze soukromého rozpočtu.
Dalším základním právním předpisem pro řízení BOZP v podmínkách stavebnictví je prováděcí předpis k zákonu č. 309/2006 Sb. – NV č. 591/2005 Sb.
Pracovní úraz mladistvého zaměstnance při čištění pivního tanku.
13.9.2024, Zdroj: Státní úřad inspekce práce (www.suip.cz)
Bezpečnost práce a ochrana zdraví při práci mladistvých zaměstnanců je v praxi často opomíjenou problematikou. Mnozí zaměstnavatelé si ani neuvědomují, že zaměstnanci, kteří doposud nedovršili 18 let, jsou zákonem zvlášť chráněni a na jejich zaměstnávání jsou kladena přísnější opatření.
Pracovní úraz mladistvého zaměstnance se stal v pivovaru, ve kterém jsou uloženy pivní tanky, a kde se provádí ručně jejich mytí 2% roztokem hydroxidu sodného (NaOH). Pivní tank je ležatý zásobník o objemu cca 1 550 litrů, do kterého se ukládá pivo. Mytí a čistění se provádí před napuštěním tanku pivem ze spilky.
Obvyklý pracovní postup byl takový, že připravený roztok si od chemika převezme obsluha, která bude samotné ruční mytí provádět, a oblékne si na sebe předepsané osobní ochranné pracovní prostředky (pracovní oděv – kalhoty a triko, pevnou koženou pracovní obuv nebo holínky, gumovou zástěru, gumové rukavice s ochranou proti žíravinám, ochranné brýle nebo obličejový štít), vleze čelním otvorem o velikosti 45 x 37 cm dovnitř tanku a pomocí kartáče nanáší tento ředěný roztok na stěny tanku. Tank je dlouhý 5 396 cm a vysoký 1 985 cm a obsluha při práci stojí.
V den, kdy k pracovnímu úrazu došlo, vlezl mladistvý zaměstnanec čelním otvorem do pivního tanku a začal provádět jeho čištění. Na sobě měl ochranné brýle, dlouhé kalhoty, mikinu a své vlastní holínky. Při čištění uklouzl na mokrém povrchu uvnitř tanku a klekl si do vody s roztokem hydroxidu sodného. Vylezl ven, sundal si rukavice a prováděl oplach vodou. Potom se vrátil znovu do tanku a práci dokončil. Následně zavolal svým rodičům, aby ho z pivovaru odvezli, že je celý mokrý a poleptaný roztokem hydroxidu sodného.
Hydroxid sodný je nebezpečná chemická látka klasifikovaná v bezpečnostním listu standardní větou o nebezpečnosti H314 jako látka, která způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí. V ust. § 5 odst. 1 písm. f) bod 6. vyhlášky č. 180/2015 Sb. o zakázaných pracích a pracovištích je mladistvým tato práce zakázána. Tato vyhláška rovněž uvádí v ust. § 5 odst. 2 písm. d) zákaz pověřit mladistvé zaměstnance prací v uzavřené nádobě nebo nádrži (pivní tank je ležatý zásobník/tlaková nádoba o objemu 1550 litrů). |
Zjištění při kontrole
Při kontrole prováděné místně příslušným oblastním inspektorátem práce byly zjištěny zásadní skutečnosti:
1/ Mladistvý zaměstnanec byl pověřen prací spojenou s expozicí nebezpečné chemické látce a prací v uzavřené nádobě. –> Zaměstnavatel tak pověřil mladistvého zaměstnance nepřiměřenými pracemi v rozporu s ust. § 244 až 246 zákoníku práce, které ohrozily jeho život a zdraví.
2/ Zaměstnavatel řádně nepřidělil a následně nekontroloval použití osobních ochranných pracovních prostředků mladistvým zaměstnancem.–> Pokud by zaměstnanec měl vhodné osobní ochranné pracovní prostředky, mohly by být následky pracovního úrazu mírnější.
Jak zabránit podobné události či jejímu opakování?
- Vytvářet příznivé podmínky pro všestranný rozvoj tělesných a duševních schopností mladistvých zaměstnanců též zvláštní úpravou jejich pracovních podmínek. –> zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
- Nezaměstnávat mladistvé pracemi, které se zřetelem k anatomickým, fyziologickým a psychickým zvláštnostem v tomto věku jsou pro ně nepřiměřené, nebezpečné nebo škodlivé jejich zdraví. Při ukládání pracovních úkolů se musí zaměstnavatel vždy řídit pracovnělékařským posudkem. –> vyhláška č. 180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích)
- Řádně a prokazatelně přidělit a následně důsledně kontrolovat používání přidělených osobních ochranných pracovních prostředků, protože vzhledem k nízkým praktickým i teoretickým zkušenostem a znalostem mladistvých zaměstnanců hrozí zvýšená míra rizik. –> zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
Ponaučení
Bezpečnost práce a ochranu zdraví při práci mladistvých zaměstnanců nelze brát na lehkou váhu. Mladiství zaměstnanci jsou zvlášť ohroženou skupinou osob, která se teprve sžívá se všemi pracovněprávními povinnostmi, a proto jim musí být ze strany zaměstnavatele věnována zvýšená pozornost.
Vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích samozřejmě pamatuje i na výjimky při přípravě mladistvých na svá budoucí povolání, pokud jsou vykonávány pod soustavným odborným dozorem a organizací práce nebo jinými opatřeními je zajištěna dostatečná ochrana jejich zdraví.