Monitoring dotačních příležitostí.
Nová výzva OP TAK podpoří inovační schopnosti firem.*
Města a obce získají 120 milionů na demolice zchátralých budov.*
Nová výzva OP TAK podpoří inovační schopnosti firem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo novou výzvu v rámci programu Potenciál II, která je součástí Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
14.10.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
Tato iniciativa má za cíl podpořit firmy ve zřizování a rozvoji vlastních center pro výzkum, vývoj a inovace. K dispozici jsou celkem 2 miliardy korun. Žádosti bude možné podávat od 23. října 2024 do 9. října 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Podpora firem, které investují do vlastního výzkumu a inovací, je klíčová pro zvyšování konkurenceschopnosti nejen jednotlivých podniků, ale i celé české ekonomiky. Inovace a nové technologie jsou motorem růstu a dlouhodobé prosperity. V dnešní době, kdy technologické trendy postupují mílovými kroky, je pro české podniky zásadní, aby dokázaly držet krok a rozvíjet se. Díky podpoře z evropských fondů mohou firmy lépe čelit globální konkurenci, zvyšovat svou produktivitu a vytvářet pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Výzva je zaměřena na malé a střední podniky, včetně firem se střední tržní kapitalizací. Finanční podpora může být využita na pořízení pozemků, budov, strojů a dalšího vybavení potřebného pro výzkumné a inovační aktivity. Zároveň chce výzva podpořit nové, technologicky slibné projekty, které přinášejí vysoký potenciál růstu a mohou významně přispět k transformaci průmyslu i celé společnosti.
Dotace podpoří mezinárodní projekty průmyslového výzkumu a vývoje
„Výzva si dále klade za cíl podpořit nové slibné oblasti a technologické trendy s vysokým rizikem a vysokým potenciálem, které mohou významně podpořit hospodářský růst a které mohou přispět k transformaci průmyslových ekosystémů se zaměřením na aktuální průmyslové a společenské výzvy a stát se základem pro nové rychle rostoucí společnosti, nová průmyslová odvětví nebo nové způsoby řešení společenských výzev,“ dodává vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.
Model hodnocení projektů klade důraz i na environmentální aspekt, v souladu s evropským principem „významně nepoškozovat“ životní prostředí, zakotveným v Zelené dohodě pro Evropu. Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
MMR: Města a obce získají 120 milionů na demolice zchátralých budov, rozdělí si je 45 projektů.
2.10.2024, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj
Města a obce získají od Ministerstva pro místní rozvoj finance na demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách nebo lokalitách, kterým sociální vyloučení hrozí. Prostředky ve výši téměř 120 milionů korun si v právě vyhodnocené výzvě rozdělí 45 projektů.
„Dotace směřují tam, kde mají chátrající objekty negativní dopad na život ve městech a obcích. Často je jich v jedné lokalitě víc a jsou na ně navázané sociální problémy, zvýšená kriminalita nebo zdravotní rizika. Program jsme poprvé vypsali už před lety a starostky a starostové jej umí využívat. Letošní výzva pro ně byla ještě atraktivnější díky nové možnosti demolic budov, které dříve sloužily jako občanská vybavenost. Podpoříme tak například demolice nevyužívaných bývalých hospod, jeslí nebo kulturních domů, protože i jim se často nežádoucí sociální jevy nevyhýbají. I proto byl o podporu vyšší zájem,“ řekl ředitel Odboru správy programů MMR Richard Nikischer.
Program směřuje nejen na demolice budov dříve využívaných k bydlení, ubytování, rekreaci nebo sloužících jako občanská vybavenost, ale i následnou revitalizaci prostoru a jeho přípravu na nové využití. Na místě chátrajících budov tak mohou vzniknout například školky, komunitní centra nebo sportovní zařízení, která pomáhají předejít riziku opětovného vzniku lokalit se sociální segregací.
Obce do 3 000 obyvatel získají dotaci až do výše 70 % způsobilých nákladů, u samospráv do 10 000 obyvatel je to do 60 %. Obce nad tuto hranici a kraje dotační podpora pokryje až 50 % způsobilých nákladů. Vyhodnocení výzvy najdete na webových stránkách MMR.