Monitoring dotačních příležitostí.
Upravený registr de minimis bude spuštěn od 1. 2. 2025.*
MMR zveřejnilo harmonogram dotačních výzev do poloviny roku 2025.*
500 milionů na energii z biomasy.*
MPO podpoří firmy ve využívání obnovitelných zdrojů.*
Pestrost krajiny podpoří MŽP dotací na péči o již existující meze, dřeviny či mokřady.*
Upravený registr de minimis bude spuštěn od 1. 2. 2025.
15.1.2025, Zdroj: ÚOHS (www.uohs.cz/cs/uvodni-stranka.html)
Spuštění upraveného centrálního registru podpor malého rozsahu (RDM) je plánováno ke dni 1. 2. 2025. Upravený RDM umožní zapisovat nový druh údaje: odvětví (NACE) a rovněž zaznamenávat podpory podle novelizovaného nařízení Komise (EU) č. 1408/2013 v zemědělské prvovýrobě s navýšeným limitem.
Zaznamenávání NACE: RDM zavádí nový druh zaznamenávaného údaje o poskytnuté podpoře: odvětví činnosti příjemce dle klasifikace NACE, do kterého podpora směřuje. Na základě nedávných změn v nařízeních (EU) k podporám de minimis vznikne od 1. 1. 2026 poskytovatelům povinnost zaznamenávat tento údaj ke všem poskytovaným podporám.
Do RDM je údaj o odvětví NACE zaváděn již nyní zatím jako nepovinný, a to s cílem umožnit poskytovatelům přizpůsobit v průběhu roku 2025 nastavení jejich administrativních procesů při poskytování podpor de minimis tak, aby se připravili na povinnost zaznamenávat k 1. 1. 2026 údaj o odvětví NACE na úrovni čtyřmístného kódu (například 10.51 Výroba mléčných výrobků), bez něhož nebude možné po uvedeném datu podporu do RDM zapsat.
Úprava rozsahu informací zaznamenávaných do RDM je obsažena také v novele vyhlášky č. 298/2020 Sb., o obsahu a rozsahu údajů, které je poskytovatel podpory malého rozsahu povinen zaznamenat do centrálního registru podpor malého rozsahu, a o postupu při jejich zaznamenávání. Vyhláška nabyla účinnosti 1. ledna 2025.
O změnách souvisejících s úpravou limitu nařízení Komise (EU) č. 1408/2013 v zemědělské prvovýrobě informuje na svých stránkách Ministerstvo zemědělství, do jehož kompetence podpora v oblasti zemědělské prvovýroby spadá.
K datu 1. 2. 2025 budou také zveřejněny aktualizované metodické dokumenty týkající se podpory a registru de minimis.
MMR zveřejnilo harmonogram dotačních výzev do poloviny roku 2025.
3.1.2025, Zdroj: MMR ČR
Rámcový harmonogram výzev národních dotačních programů MMR obsahuje přehled aktuálních a v blízké době plánovaných výzev. Informujeme v něm také o typu výzvy a očekávaném objemu finanční podpory. V příslušných výzvách na podporu bydlení, rozvoj regionů a územního plánování je připravených téměř 21 miliard korun.
„I když plánování výzev a jejich alokací v národních dotacích musí flexibilně reagovat na aktuální potřeby a vývoj státního rozpočtu, je naším cílem zprostředkovat pro starosty i další žadatele důležité informace o dotačních programech a plánovaných výzvách. Letos přicházíme se širokou nabídkou výzev z tradičních, ale zejména nových a upravených programů, které reflektují potřeby společnosti a regionů,” řekl k rámci národních dotačních titulů ředitel odboru správy programů Richard Nikischer. Bližší informace k plánovaným výzvám rádi poskytnou pracovníci odboru ministerstva, případně je lze najít u avizovaných výzev.
Avíza výzev
Ministerstvo pro místní rozvoj avizuje, že dne 13. ledna 2025 vyhlásí dvě výzvy k podávání žádostí o poskytnutí dotace pro rok 2025 z podprogramu 117D7620 Podpora obnovy a rozvoje venkova a z podprogramu 117D7621 Podpora obcí s 3001 ‒ 10 000 obyvateli, programu 117D76 Podpora obnovy a rozvoje regionů.
Dokumenty
- Avízo výzvy z podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova [PDF, 156KB]
- Avízo výzvy z podprogramu Podpora obcí s 3001 ‒ 10 000 obyvateli [PDF, 154KB]
Konzultace k vyhlášeným výzvám administrovaným ze strany Centra pro regionální rozvoj poskytnou pracovníci Centra.
„Termíny vyhlášení výzev a startu příjmu žádostí často záleží na vyjednávání o jejich financování a rozpočtu. Přelom roku je teď pro nás ve znamení hojného vyhlašování výzev, a to jak na podporu bydlení, odstraňování bariér, architektonických soutěží pro obce a územně-plánovacích činností, tak na obnovu po povodních. Nejvýraznější jsou podle mého programy ŽIVEL, které míří na opravy majetku samospráv i domovů lidí zasažených zářijovou povodní. Těší mě také velký zájem o slevové vouchery na pobyt v Jeseníkách, kde kvůli loňským povodním výrazně ubylo turistů,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Letos MMR vyhlásí také další výzvy z komplexního programu Podpora obnovy a rozvoje regionů, jehož podprogramy cílí například na Smart Cities nebo na rozvoj venkova. Podporu je stále možné čerpat z programu Dostupné nájemní bydlení, který administruje Státní fond podpory investic. Tento program pomáhá s výstavbou dostupných bytů nejen pro mladé rodiny a potřebné profese.
Připojené soubory
Investiční podpora českých nemocnic pro následující období
Vytvořeno: 18. 12. 2024 Poslední aktualizace: 18. 12. 2024
Ministerstvo pro místní rozvoj dne 18. prosince vyhlásilo výzvy č. 103, 104 a 105 Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 (dále jen „IROP 2021-2027“) na podporu vzniku a modernizace urgentních příjmů. Pro české nemocnice to znamená, že mohou získat z EU podporu cca 3,8 miliardy korun na stavby a pořízení přístrojů a IT vybavení. Vzhledem k povinnosti zajistit na české straně spolufinancování projektů je reálné očekávat, že nakonec bude celkem do poloviny roku 2029 v této oblasti využito 5 miliard korun. Podpořeno může být až 97 nemocnic, které tvoří tzv. síť urgentních příjmů v České republice. O využití prostředků budou rozhodovat jednotliví zřizovatelé/zakladatelé nemocnic, kteří na základě konkrétních regionálních potřeb určí, jaké projekty budou předkládány.
Ministerstvo zdravotnictví, které na vyhlášení těchto výzev s Ministerstvem pro místní rozvoj intenzivně spolupracovalo, tak pokračuje v získávání prostředků z evropských fondů pro rozvoj českého zdravotnictví. Právě do podpory urgentních příjmů míří největší objem prostředků IROP 2021-2027, který ale mimo jiné dává dotace umožňující vznik nových mobilních specializovaných paliativních týmů a ambulancí nebo dalších center duševního zdraví. Předchozí IROP 2014–2020 umožnil v reakci na pandemii covid-19 modernizaci páteřní sítě nemocnic s urgentními příjmy za cca 18,5 mld. Kč.
Tzv. urgenty slouží jako místo prvního ošetření a vyšetření pacientů na vstupu do zdravotnického zařízení, a to bez ohledu, jakým způsobem byli na ošetření dopraveni – tedy zda byli transportováni do nemocnice zdravotnickou záchrannou službou nebo přišli sami bez doporučení lékaře z důvodu akutního problému. Urgenty jsou tedy určeny pro pacienty s náhle vzniklým závažným postižením zdraví, pacienty v přímém ohrožení života a také pacienty s náhlou změnou zdravotního stavu.
Podpořené nemocnice budou muset zajistit, aby jejich urgentní příjmy fungovaly v souladu s metodickými doporučeními, materiálně-technickým a personálním standardem, podmínkou získání dotace bude ale např. nastavení základního systému hodnocení kvality péče. Sledovány budou muset být např. počty pacientů, kteří sice prošli tzv. triaží, tj. stanovením priority ošetření na základě závažnosti jejich stavu, ale na toto ošetření nevyčkali např. z důvodu dlouhé doby čekání.
Více informací k výzvám naleznete na:
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 103. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (MRR) (gov.cz)
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 104. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (PR) (gov.cz)
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 105. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (ČR) (gov.cz)
500 milionů na energii z biomasy.
17.12.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří české firmy, které chtějí vyrábět energii z biomasy. Dnes vyhlásilo v rámci aktivity Obnovitelné zdroje energie – biomasa I. výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Získat lze od 30 do 65 procent způsobilých výdajů na jeden projekt. Žádosti o podporu bude možné podávat od 9. ledna 2025 do 9. ledna 2026 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Základ budoucnosti české energetiky vidíme v jádru a rozvoji obnovitelných zdrojů. Proto se dlouhodobě zaměřujeme na podporu přechodu českých firem od fosilních paliv. Mezi podporované aktivity aktuální výzvy patří výstavba zdrojů tepla z biomasy, včetně kombinované výroby elektřiny a tepla, a vyvedení tepla rozvodnými tepelnými zařízeními do místa spotřeby. Díky tomu mohou být energeticky soběstačnější, sníží své náklady na provoz a zároveň přispějí k ochraně životního prostředí,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Cílem výzvy je podpořit a zatraktivnit využívání obnovitelných zdrojů energie, zejména biomasy z vlastní produkce, pro nové příjemce podpory. Podporuje efektivní a šetrné využívání OZE, zvyšování jejich podílu a tím pádem snížení spotřeby primárních energetických zdrojů, jako jsou uhlí, ropa nebo zemní plyn.
„Program je příležitostí pro firmy, které chtějí investovat do inovací, snížit náklady a chránit životní prostředí. Je to jeden z kroků, který umožní přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku při zachování konkurenceschopnosti českých podniků,“ dodává ředitel odboru infrastruktury pro MSP a energetických programů Ondřej Tomšej.
Míra podpory bude poskytována dle velikosti podniku a typu způsobilých výdajů od 30 % do 65 %.
Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 8 milionů korun a maximálně 300 milionů korun. Více informací k výzvě najdete na tomto odkazu.
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
MPO podpoří firmy ve využívání obnovitelných zdrojů.
16.12.2024, Zdroj: MPO ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří české firmy, které chtějí vyrábět energii z biomasy. Dnes vyhlásilo v rámci aktivity Obnovitelné zdroje energie – biomasa I. výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
Získat lze od 30 do 65 procent způsobilých výdajů na jeden projekt. Žádosti o podporu bude možné podávat od 9. ledna 2025 do 9. ledna 2026 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
Cílem výzvy je podpořit a zatraktivnit využívání obnovitelných zdrojů energie, zejména biomasy z vlastní produkce, pro nové příjemce podpory. Podporuje efektivní a šetrné využívání OZE, zvyšování jejich podílu a tím pádem snížení spotřeby primárních energetických zdrojů, jako jsou uhlí, ropa nebo zemní plyn.
Míra podpory bude poskytována dle velikosti podniku a typu způsobilých výdajů od 30 % do 65 %. Celkové způsobilé výdaje na projekt musí být minimálně ve výši 8 milionů korun a maximálně 300 milionů korun.
Výše způsobilých výdajů
8 mil. Kč – 300 mil. Kč
Podporované aktivity
- Výstavba zdrojů tepla z biomasy a vyvedení tepla rozvodnými tepelnými zařízeními do místa spotřeby
- Výstavba zdrojů kombinované výroby elektřiny a tepla z biomasy a vyvedení tepla rozvodnými tepelnými zařízeními do místa spotřeby
- Vyvedení tepla ze stávajících výroben elektřiny (bioplynových stanic) využívajících bioplyn v bioplynové stanici k výrobě elektřiny a tepla rozvodnými tepelnými zařízeními do místa spotřeby
Míra podpory
- a) přímo související s výrobou energie z obnovitelných zdrojů energie
- 65 % – malý podnik
- 55 % – střední podnik
- 45 % – velký podnik
- b) nesouvisející přímo s výrobou energie z obnovitelných zdrojů energie (rozvodné tepelné zařízení)
- 50 % – malý podnik
- 40 % – střední podnik
- 30 % – velký podnik
- c) v případě vyvedení tepla ze zdrojů na biomasu nebo z bioplynových stanic, Energetický regulační úřad podle § 5 zákona č. 458/2000 Sb.
- 65 % – malý podnik,
- 55 % – střední podnik,
- 45 % – velký podnik.
Cílová skupina
- malý a střední podnik (definice GBER)
- velký podnik
Více informací k výzvě najdete na tomto odkazu.
Obce mohou žádat o dotace na územní plány nebo realizaci architektonických a urbanistických soutěží až 50 milionů.
13.12.2024, Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlašuje dotační výzvu na podporu architektonických a urbanistických soutěží obcí, která cílí na kvalitnější výstavbu a atraktivnější veřejný prostor. Ze státního rozpočtu je na to připraveno 5 milionů korun. Dalších 45 milionů je ve výzvě, která míří na podporu územně plánovacích dokumentací. Obce mohou o dotace žádat ode dneška.
„Vedení obcí architektonické a urbanistické soutěže využívají málo, přitom se kvalitní architektura propisuje do dlouhé udržitelnosti staveb, menší energetické náročnosti, lepšího začlenění do veřejného prostoru a také celkové estetiky a kultivace obce. To všechno může přispět i ke zkvalitnění života místních nebo třeba k vyšší atraktivitě pro ty, kteří zvažují stěhování. Starosty ale odrazují hlavně s tím spojené náklady. Přesně na to reaguje program Podpora architektonických a urbanistických soutěží 2023+, součástí kterého je i tato výzva,“ řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
Na architektonickou a urbanistickou soutěž mohou obce čerpat až 50 % dotaci. Maximální výše podpory je 400 tisíc korun na jeden projekt. Soutěž musí být plně otevřená a její podmínky musí být v souladu se Soutěžním řádem České komory architektů. Cílem programu je zmenšit obavu obcí z využívání soutěží, přispět ke kvalitě staveb, veřejných prostranství nebo prostředí a pomáhat naplňovat opatření Politiky architektury a stavební kultury ČR. Žadatel musí na základě soutěže uzavřít smlouvu na zpracování plánu nebo projektu. Více informací najdete zde.
Ministerstvo pro místní rozvoj dnes také vyhlásilo výzvu na podporu standardizace územně plánovací dokumentace, která je povinná ze zákona. O dotaci mohou žádat obce s maximálně 5000 obyvateli, které nemají územní plán, případně mají územní plán schválený před 1. 1. 2007. V případě změny stávajícího územního plánu cílí podpora na obce do 1000 obyvatel, které sice územní plán vydaný po 1. 1. 2007 mají, ale jeho zpracování jednotnému standardu neodpovídá.
„O předchozí výzvu z programu Podpora územně plánovacích činností obcí 2023+ a podprogramu Podpora územně plánovacích dokumentací obcí byl enormní zájem, podpořili jsme vyšší stovky žádostí. Teď podpoříme další skupinu obcí,“ uvedl ředitel Odboru správy programů MMR Richard Nikischer. Více informací o aktuální výzvě s alokací 45 milionů korun naleznete zde.
Pestrost krajiny podpoří MŽP dotací na péči o již existující meze, dřeviny či mokřady. Obce či spolky mohou žádat až o milion korun.
10.12.2024, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR
Rozmanitá krajina prospívá životnímu prostředí. Lépe udržuje vodu, odolává erozi a daří se v ní také rostlinám a živočichům. Nyní mohou majitelé půdy, zejména spolky či obce, získat až jeden milion korun z Národního programu Životní prostředí na lepší údržbu a péči o již existující krajinné prvky. V nové dotační výzvě vyčlenilo Ministerstvo životního prostředí celkem 100 milionů korun s cílem podpořit ekologickou stabilitu krajiny a její odolnost vůči změně klimatu.
„O krajinu a půdu se náš resort stará dlouhodobě. Nedávno jsme nabídli celkem 800 milionů korun na zakládání nových prvků v krajině, ale důležitá je i péče o ty současné. Proto přicházíme s další finanční pomocí ve výši 100 milionů korun na údržbu a posilování funkcí prvků v krajině,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Tentokrát cílíme na péči o stávající drobnější přírodní objekty, které obohacují zemědělskou krajinu a dodávají jí více diverzity. Typově jde o meze, terasy, stromořadí, solitérní dřeviny, ale i mokřady, skalky či příkopy. Výzva byla připravená ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, a to tak, aby doplňovala jejich výzvy pro zemědělce, výzvou pro všechny ostatní, tedy například spolky, obce či vlastníky pozemků,“ dodává ministr.
Podporu z dotační výzvy č. 15/2024 Národního programu Životní prostředí mohou konkrétně získat vybrané krajinné prvky evidované v LPIS jako ekologicky významné, které zároveň v době podání žádosti nejsou způsobilé pro zařazení do režimů pro klima a životní prostředí v rámci zemědělských podpor.
Peníze mohou tak majitelé půdy využít například na sečení, odstraňování nevhodných dřevin, likvidaci invazních druhů a další opatření.
Ve výzvě je připraveno celkem sto milionů korun. „Možnost podávat žádosti se otevře 16. prosince a potrvá do 31. března 2026. O finanční podporu může žádat jak vlastník pozemku, na kterém se krajinný prvek nachází, tak osoba, která je na základě písemného souhlasu vlastníka oprávněna opatření realizovat,“ uvádí podrobnosti čerpání z dotační výzvy Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, jehož úřad dotace vyřizuje.
Výše dotace se odvíjí podle typu opatření a krajinného prvku a pohybuje se v rozmezí od 10 tisíc korun až po 1 milion korun na jeden projekt. Celková alokace výzvy je 100 milionů korun. Pokrýt může až 100 % způsobilých výdajů.
Aktuální dotační titul navazuje na dvě dotační výzvy, které v polovině listopadu letošního roku vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. V nich nabízí vlastníkům a správcům půdy celkem 800 milionů korun z evropských i národních zdrojů na obnovu a tvorbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů a dalších krajinných a vodních prvků. Podporu usnadnila nedávno přijatá novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, podle níž lze krajinné prvky realizovat bez vyjmutí ze zemědělského půdního fondu a snížení dotace.
„Tyto prvky nejsou rozhodně jen „okrasou“ krajiny, ale nezbytnou součástí zdravého a udržitelného ekosystému. Voda a různorodé krajinné prvky s sebou přinášejí návrat života do přírody. Díky nim se zvyšuje biodiverzita, zároveň snižují erozi půdy, pomáhají k zachycování znečištění a vsakování vody a současně navracejí zpátky do zemědělské krajiny ptáky, opylovače a další živočichy. Musíme si uvědomit, že jejich zachování a obnova je důležitá pro odolnou krajinu, její ekologickou stabilitu i ochranu přírody a pro snižování negativních dopadů změny klimatu,“ uzavírá ministr Petr Hladík.
Dokumenty a podrobnosti k výzvě.