EKOLOGIE – Informace nejen pro podnikatele.
Normy: ekologie a životní prostředí – leden 2025.*
Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise (NZIA): Urychlení přechodu na klimatickou neutralitu.*
Návleky na boty a jednorázové čepičky – správné třídění a nakládání.*
Bude se muset odpad řadit do poddruhu? Odpověď je jasná – ano!*
Normy: ekologie a životní prostředí – leden 2025.
15.1.2025, Zdroj: ÚNMZ, ENVIprofi
Nové a aktualizované normy související s ochranou životního prostředí a ekologií v podniku, které vyšly ve věstníku ÚNMZ v lednu 2025.
VYDANÉ ČSN
EVROPSKÉ NORMY SCHVÁLENÉ K PŘÍMÉMU POUŽÍVÁNÍ JAKO ČSN
Značka normy | Kat. číslo | Plný název normy |
ČSN EN ISO 27548 (01 1832) |
520202 | Aditivní výroba plastů – Životní prostředí, zdraví a bezpečnost – Zkušební metoda pro stanovení množství částic a chemických látek emitovaných stolní 3D tiskárnou při extruzi materiálu |
ČSN EN ISO 29464 (12 5000) |
520208 | Čištění vzduchu a jiných plynů – Slovník |
ČSN EN 17899 (75 7572) |
520284 | Kvalita vod – Spektrofotometrické stanovení obsahu chlorofylu-a s extrakcí ethanolem pro rutinní monitoring kvality vod |
ČSN EN ISO 10253 (75 7742) |
520318 | Kvalita vod – Zkouška inhibice růstu mořských řas Skeletonema costatum a Phaeodactylum tricomutum |
ČSN EN 16976 (83 5733) |
520348 | Venkovní ovzduší – Stanovení početní koncentrace částic ve venkovním ovzduší |
Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise (NZIA): Urychlení přechodu na klimatickou neutralitu.
6.12.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
- Oblast působnosti nařízení
- Zlepšování dovedností
- Umožnění dosažení bezemisních průmyslových odvětví v EU
- Status strategického projektu NZIA
- Nová závazná pravidla v oblasti veřejných zakázek, aukcí a dalších systémů
- Platforma pro nulové čisté emise a dovednosti v EU
Nařízení o průmyslu pro nulové čisté emise (Net-Zero Industry Act, NZIA) vytváří regulační rámec pro zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu v rámci EU a technologií, které jsou klíčové pro dekarbonizaci.
Nařízení (EU) 2024/1735 bylo zveřejněno ve věstníku EU dne 28. června 2024 a jeho cílem je zvýšit evropskou výrobní kapacitu pro technologie s čistými nulovými emisemi a jejich klíčové součásti a řešit překážky bránící rozšíření jejich výroby v Evropě. Nařízení má zvýšit konkurenceschopnost odvětví technologií s čistými nulovými emisemi, přilákat investice a zlepšit přístup těchto technologií na trhu v EU. Tím se podpoří přechod na čistou energii a zvýší se energetická odolnost EU.
NZIA si stanovuje za cíl, aby výrobní kapacity pro nulové čisté emise pokrývaly do roku 2030 alespoň 40 % ročních potřeb EU v oblasti zavádění těchto technologií, a poskytuje tak výrobcům a investorům předvídatelnost, jistotu a dlouhodobé nasměrování trendů. Cílem nařízení je také do roku 2030 vytvořit unijní trh se službami pro ukládání CO2. NZIA v této oblasti stanovuje cíl na úrovni Unie navýšení roční kapacity pro ukládání CO2 ve výši nejméně 50 milionů tun.
Odkaz pro možné stažení Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1735, kterým se zřizuje rámec opatření pro posílení evropského ekosystému výroby technologií pro nulové čisté emise a mění nařízení (EU) 2018/1724 (NZIA):
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=CELEX%3A32024R1735
Oblast působnosti nařízení
NZIA v sobě zahrnuje konečné výrobky, součásti a strojní zařízení nezbytné pro výrobu technologií s čistými nulovými emisemi, a to:
- solární technologie, včetně fotovoltaických, solárních termoelektrických a solárních termálních technologií;
- technologie pro výrobu větrné energie na pevnině a pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů na moři;
- bateriové technologie a technologie ukládání energie;
- tepelná čerpadla a technologie pro využití geotermální energie;
- vodíkové technologie, včetně elektrolyzérů a palivových článků;
- technologie v oblasti udržitelné výroby bioplynu a biometanu;
- technologie CCS;
- technologie v oblasti elektrizačních soustav, včetně technologií elektrického dobíjení pro dopravu a technologií pro digitalizaci soustavy;
- technologie v oblasti energie z jaderného štěpení, včetně technologií jaderného palivového cyklu;
- technologie v oblasti udržitelných alternativních paliv;
- technologie v oblasti hydroelektrické energie;
- technologie v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, které nejsou zahrnuty v předchozích kategoriích;
- technologie v oblasti energetické účinnosti související s energetickým systémem, včetně technologií tepelných soustav;
- technologie v oblasti paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu;
- biotechnologická klimatická a energetická řešení;
- transformativní průmyslové technologie pro dekarbonizaci, které nejsou zahrnuty v předchozích kategoriích;
- technologie v oblasti přepravy a využívání CO2;
- technologie na větrný a elektrický pohon v oblasti dopravy;
- jaderné technologie, které nejsou zahrnuty v předchozích kategoriích.
Nařízení se také vztahuje na výrobce v energeticky náročných odvětvích, jako je ocelářství, chemický průmysl nebo výroba cementu, vyrábějící komponenty, které jsou součástí daného dodavatelského řetězce bezemisních technologií a investují do dekarbonizace.
Zlepšování dovedností
Pro výrobu bezemisních technologií je klíčová kvalifikovaná pracovní síla. Nařízením se nově zřizují akademie pro toto odvětví průmyslu, jejichž úkolem bude vytvářet vzdělávací obsah pro poskytovatele vzdělávání a odborné přípravy v zemích EU. Tyto akademie budou vyvíjet své výukové tituly, aby usnadnily mobilitu studujících a přenositelnost kvalifikací v regulovaných profesích. Každá akademie se zaměří na jednu konkrétní průmyslovou technologii a jejím cílem bude do tří let od založení vyškolit až 100 000 studentů.
Umožnění dosažení bezemisních průmyslových odvětví v EU
Evropská průmyslová odvětví s obtížně odstranitelnými emisemi CO2 v současné době čelí značné nejistotě kvůli nedostatku geologických úložišť CO2. Cíl EU, kterým je 50 milionů tun roční kapacity pro ukládání CO2 do roku 2030, má tento problém řešit koordinací investic do evropského hodnotového řetězce pro přepravu a ukládání CO2, aby bylo umožněno těmto průmyslovým provozům provést dekarbonizaci svých zařízení. Pro dosažení tohoto cíle musí držitelé licencí na těžbu ropy a zemního plynu v EU investovat a využívat svá aktiva, dovednosti a znalosti, aby se zachycování a ukládaní CO2 stalo spolehlivým řešením pro průmyslové nakládání s uhlíkem.
Status strategického projektu NZIA
Nařízení NZIA umožňuje zřizovat také tzv. strategické projekty, které jsou nezbytné pro zvýšení odolnosti, strategické autonomie a konkurenceschopnosti v tomto odvětví průmyslu v EU. Strategické projekty přinášejí další výhody, jako je „prioritní status“ na vnitrostátní úrovni, rychlejší povolování, soustředěnou pozornost v rámci platformy Net-Zero Europe (včetně poradenství v oblasti financování) a naléhavé řešení v soudních řízeních a řízeních o řešení sporů v souladu s vnitrostátními právními předpisy a právními předpisy EU.
O tento status mohou výrobní projekty bezemisních technologií žádat prostřednictvím speciálního procesu podávání žádostí, který je k dispozici na těchto internetových stránkách od konce července 2024.
Podívejte se na webovou stránku strategických projektů Net-Zero:
Nová závazná pravidla v oblasti veřejných zakázek, aukcí a dalších systémů
Nařízení zvyšuje poptávku po energii z obnovitelných zdrojů tím, že zavádí povinná necenová kritéria v zadávacích řízeních na bezemisní technologie a v aukcích na energii z obnovitelných zdrojů. Veřejné orgány musí zohledňovat tyto kritéria, jako je udržitelnost, odolnost, kybernetická bezpečnost a další kvalitativní faktory.
U veřejných zakázek je udržitelnost minimálním povinným požadavkem. Kritérium odolnosti vyžaduje, aby veřejní zadavatelé v případě vysoké závislosti diverzifikovali zdroje dodávek. Veřejní zadavatelé musí rovněž zohlednit alespoň jedno kritérium z oblasti sociální udržitelnosti, kybernetické bezpečnosti a povinnosti včasných dodávek.
V případě aukcí na obnovitelné zdroje energie, jako jsou solární nebo větrné elektrárny, musí veřejné orgány hodnotit příspěvek aukce k udržitelnosti a odolnosti, kybernetickou bezpečnost, odpovědné chování společností a schopnost dokončovat dané projekty včas. Tato kritéria se musí vztahovat na nejméně 30 % objemu, který se ročně draží v každé zemi EU, respektive přepočítáno na 6 gigawattů.
Nařízení se vztahuje také na formy veřejné intervence, jako jsou režimy podpory, které motivují domácnosti a společnosti k nákupu produktů bezemisních technologií, například se jedná o režimy podporující střešní fotovoltaické instalace na soukromých domech.
Platforma pro nulové čisté emise a dovednosti v EU
Nařízením se zároveň zřizuje tzv. „Net-Zero Europe Platform“, řídící orgán, ve kterém jsou zastoupeny členské státy EU spolu s Evropskou Komisí. Úkolem Platformy je sledovat výsledný pokrok, diskutovat o vývoji a spolupracovat se zúčastněnými stranami občanské společnosti. Platforma poskytuje také poradenství v oblasti financování strategických projektů a zapojuje se do mezinárodních průmyslových partnerství s cílem usnadnit globální přechod na čistou energii.
Více informací naleznete na webových stránkách Platformy:
- Nařízení (EU) 2024/1735 [pdf, 1740 kB]
Zdroj: https://www.mpo.gov.cz/cz/prumysl/ciste-technologie-nzia/narizeni-o-prumyslu-pro-nulove-ciste-emise-nzia-urychleni-prechodu-na-klimatickou-neutralitu–284747/
Dotaz: Návleky na boty a jednorázové čepičky – správné třídění a nakládání.
28.11.2024, Ing. Petr Šulc, Zdroj: Verlag Dashöfer
Dotaz:
Obracím se na vás dotazem na správný postup kategorizace/třídění/shromažďování níže uvedených odpadů, které nejsou znečištěné nebezpečnými látkami:
1) Použité jednorázové ochranné návleky na boty – jsou znečištěné špínou ze země, používají se kvůli zajištění čistoty ve vnitřních prostorách. Materiálově nejčastěji označované jako CPE nebo PE nebo LDPE, v lemu je gumička (odpad vzniká pravidelně, ale vzhledem k lehkosti materiálu je odhadované množství pod 200 kg/rok)
2) Použité jednorázové ochranné čepice/síťky na vlasy (jako v potravinářství) – používají se kvůli zajištění čistoty výrobků a výrobních prostor. Materiálově nejčastěji označované jako netkaný PP (odpad vzniká pravidelně, ale vzhledem k lehkosti materiálu je odhadované množství pod 100 kg/rok)
Patří tyto návleky a čepičky do žluté popelnice na plasty? Tu evidujeme pod kódem 150102 a máme na ni upuštění od třídění pro směs.
Odpověď:
Vámi uváděné odpady se zařazují dle vyhlášky č. 8/2021 Sb., Katalog odpadů, v platném znění, do podskupiny 15 02, která již v názvu obsahuje ochranné oděvy. Podle popisu se domnívám, že se jedná o odpad vznikající při výrobě (potravinářské). Nejedná se tedy o odpady komunální, uvedené ve skupině 20 Katalogu odpadů. Zařazení by proto mělo být následující:
15 02 Absorpční činidla, filtrační materiály, čisticí tkaniny a ochranné oděvy
Pokud jsou znečištěné nebezpečnými látkami, pak se zařadí jako „15 02 02* Absorpční činidla, filtrační materiály (včetně olejových filtrů jinak blíže neurčených), čisticí tkaniny a ochranné oděvy znečištěné nebezpečnými látkami“
V případě, že tyto odpady nejsou znečištěné nebezpečnými látkami, pak je jejich správné zařazení jako odpad „15 02 03 Absorpční činidla, filtrační materiály, čisticí tkaniny a ochranné oděvy neuvedené pod číslem 15 02 02“
V případě upuštění od odděleného soustřeďování ostatních odpadů je nezbytné místně příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností v žádosti doložit vyjádření „oprávněné“ osoby, která bude neodděleně soustřeďované odpady dotřiďovat (nebo využívat). Žádost se může týkat jen odpadů ostatních. Odpady by měly být soustřeďovány dle své materiálové povahy do odpadu s největší produkovanou hmotností.
Dále upozorňuji, že pro odpad nebezpečný, v tomto případě 15 02 02*, nelze žádat o udělení souhlasu k upuštění od odděleného soustřeďování odpadů.
Pozn.: Do směsného odpadu by obdobné odpady patřily, pokud by pocházely z činnosti fyzických osob neoprávněných k podnikání (občanů obce), ale pokud pochází z výrobní činnosti původce odpadů, pak jejich zařazení je právě do podskupiny 15 02.
Bude se muset odpad řadit do poddruhu? Odpověď je jasná – ano!
20.11.2024, Zdroj: ENVIprofi (www.ENVIprofi.cz)
Ve středu 13. listopadu 2024 se uskutečnil 9. ročník konference Povinnosti v podnikové ekologii. Zájem o legislativní povinnosti každým rokem roste, letos návštěvnost překročila magickou „dvoustovku“. Tomu odpovídaly i živé diskuze jak v sálech, tak v předsálí.
Změny v evidenci a ohlašování odpadů
Největší novinkou od ledna 2025 pro původce odpadu bude zařazování odpadů pod 8místný kód do tzv. poddruhů, jak v úvodní přednášce vysvětlila Ing. Miklasová z Inisoft Consulting s.r.o.: „Často se setkávám s dotazem, zda je povinné zařadit odpad do poddruhu. Odpověď je jasná – je. Jestliže máte odpad, který lze zařadit do poddruhu, musíte ho tak zařadit, a pak hledat partnera (zařízení), který tento poddruh přijme.“ Podle vysvětlení MŽP má zařízení, které má povolený šestimístný kód, automaticky povolený i poddruh. PhDr. Hrnčiar z EY pak účastníkům vysvětlil, jak fungují obalové audity ve firmách a proč se vlastně dělají. Podle jeho slov: „Alfa a omega systému kolektivního plnění je rovný přístup ke klientům. Tzn. aby žádný účastník kolektivního systému nebyl znevýhodněn, pokud řádně plní povinnosti, nebo naopak neměl neférovou konkurenční výhodu tím, že nebude plnit své povinnosti. A audity tomu významně pomáhají.“ S nařízením o bateriích a jeho promítnutí v novele zákona o výrobcích s ukončenou životností účastníky seznámil Mgr. Beneš z MŽP.
Chemie provázaná s odpady
„Na odpady v okamžiku jejich vzniku se vztahuje odpadový zákon. Ve chvíli, kdy je chceme recyklovat a znovu je uvádět na trh jako surovinu, tak se na ně vztahuje ještě nařízení REACH a CLP.“ Tak propojila první dva bloky Ing. Vokurková (Consulteco) a představila postupy zpětného získávání látek z odpadu a základní „chemické povinnosti“. Podrobněji pak obě nařízení, resp. změny v nich, probrala Ing. Jirátová. Pokud s chemickými látkami pracujete, tak je s velkou pravděpodobností i někam přepravujete. Jaké povinnosti se vztahují k přepravě nebezepečných věcí a jaké důležité informace pro přepravu se dají vyčíst v bezpečnostních listech, skvěle shrnul Ing. Narovec.
Odpoledne ve 2 programech
Odpolední program kladl na účastníky nelehký úkol buď se rozdělit ve dví nebo si vybrat jeden ze 2 programů a z druhého si počkat na záznam. A byl to úkol opravdu nelehký, protože v hlavním sále se probírala ze všech stran novela vodního zákona a nové povinnosti v havarijních plánech, zatímco ve druhém sále probíhala zajímavá diskuze okolo budoucnosti solárních panelů a baterek. Když v hlavním sále přišlo na řadu ovzduší a připravovaná velká novela zákona o ochraně ovzduší, ve druhém se řešila prevence závažných havárií a pak výpočet uhlíkové stopy. Debata k ESG a uhlíkové stopě se protáhla dlouze přes 17 hodinu odpolední.
Váš zájem o nová témata i nové formy přednášek, které pro vás připravujeme, nás opravdu těší. Velmi děkujeme i za kladné ohlasy účastníků, za které moc děkujeme a některé vybíráme:
- Konference obsahovala velké množství nových poznatků, i když nejednoznačnost některých zákonů nerozptýlila a spíše utvrdila, že složitost problematiky už často přesahuje lidské možnosti pochopení. Každá situace v EMS má své specifické řešení a ekolog musí hledat pomoc, kde se dá.
Věra Šťastníková, Fremach Morava - Děkuji za informování o novinkách na příští rok. Už se mi ty informace nějak nedaří zvládat v předstihu, tak mě zachraňuje na poslední chvíli konference PPE.
anonymní - Je dobré, že se zaměřujete na aktuální legislativní změny. Bohužel je jich tolik, že vstřebat je, je náročné, ale vaše Konference k utříbení a vstřebání novinek hodně napomáhá.
anonymní
- ročník konference Povinnosti v podnikové ekologii
Organizátor: Verlag Dashöfer, nakladatelství spol. s r.o. a jím provozovaný portál www.ENVIprofi.cz
Organizační garant a kontakt pro media: Kristýna Lanová: lanova@dashofer.cz
Účast: 106 registrovaných účastníků prezenčně, 95 on-line
Moderátor konference: Ing. Tomáš Lank
Partneři konference: Recovera Využití zdrojů a.s., Inisoft consulting s.r.o, Impact Metrics s.r.o., Komerční banka, a.s., CASEC s.r.o., ECOBAT s.r.o., REsolar s.r.o., CYRKL Zdrojová platforma, s.r.o., ČEZ recyklace s.r.o.
Mediální partneři:
portály – www.tretiruka.cz, www.prumyslovaekologie.cz, www.enviweb.cz,
časopisy – Odpadové fórum, Průmyslová ekologie