Monitoring dotačních příležitostí.
Agentura CzechInvest a ČEPS a.s. spojily síly v oblasti moderních technologií v energetice.*
MMR poskytne na rekonstrukce veřejných budov nebo nákup techniky v regionech až 1,7 miliardy korun.*
MMR zveřejnilo harmonogram dotačních výzev do poloviny roku 2025.*
Nová zelená úsporám 2025: Jednodušší podmínky, podpora předem a více možností pro renovace.*
Agentura CzechInvest a ČEPS a.s. spojily síly v oblasti moderních technologií v energetice.
3.1.2025, Zdroj: CzechInvest (www.czechinvest.org)
Jednou z klíčových aktivit agentury CzechInvest je podpora startupového prostředí v Česku zaměřená na moderní a inovativní technologie. Za tím účelem spravuje a dále rozvíjí databázi technologických startupů se kterými aktivně pracuje a podporuje jejich rozvoj prostřednictvím programu Technologická inkubace. Partnerství se společností ČEPS přinese zvýšení technologického know-how a propojení státního provozovatele přenosové soustavy se startupovým ekosystémem.
„Cílem agentury CzechInvest a takzvaných sektorových „hubů“ je propojovat špičkové technologické startupy s klíčovými aktéry ve strategických oblastech jako je energetika. Partnerství CzechInvestu s ČEPS je skvělou příležitostí, jak podpořit inovace v energetickém sektoru a současně rozvíjet náš startupový ekosystém. Díky spolupráci můžeme zprostředkovat transfer nejnovějších technologických řešení inovativním firmám, které je mohou efektivně využít,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Spolupráce bude probíhat převážně v rámci tzv. EcoTech Hubu, který podporuje rozvoj startupů v oblasti udržitelnosti a současně zprostředkovává české i zahraniční know-how, technologie a kapitál v oblasti ekoinovací, oběhového hospodářství a energetickém sektoru. Konkrétně se bude jednat o skauting inovativních řešení, využití struktur a nástrojů agentury CzechInvest (hackatony, demodays) a napojení na další aktéry startupového ekosystému a zástupce vědecko-výzkumných institucí.
Společnost ČEPS má v tomto desetiletí naplánovány investice za zhruba 8 miliard korun ročně. Investice se zaměří na modernizaci vedení či transformoven, dále pak na posilování přenosové soustavy elektrické energie na očekávané rozšiřování obnovitelných zdrojů energie. V rámci podpory digitalizace a inovací tak společnost ČEPS usiluje o inteligentnější a interaktivnější energetické systémy využívající nejnovější technologie.
„Věříme, že spolupráce s CzechInvestem otevře dveře k novým profesním kontaktům a díky využití zajetých nástrojů a zapojení se do jednotlivých akcí budeme mít možnost seznámit se s nejlepšími příklady praxe z oboru a inspirovat se novými postupy a metodami,“ uvedl Pavel Vágner, ředitel Sekce Business development a PMO společnosti ČEPS.
Technologická inkubace je ambiciózní projekt agentury CzechInvest, který se zaměřuje na podporu začínajících podniků v Česku. Cílem je vyhledávat a pomáhat vzniku firem/projektů, které jsou výjimečně inovativní, proveditelné a škálovatelné. Technologická inkubace míří na startupy v sedmi strategických oblastech: mobilita, umělá inteligence, eco-tech, vesmírné technologie, tech4life, pokročilé technologie a materiály a kreativní průmysly.
Akciová společnost ČEPS působí na území Česka jako výhradní provozovatel přenosové soustavy a poskytuje služby spojené se zajištěním rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektrické energie v reálném čase (systémové služby). Společnost se také dlouhodobě aktivně podílí na formování liberalizovaného trhu s elektřinou v ČR i v Evropě.
MMR poskytne na rekonstrukce veřejných budov nebo nákup techniky v regionech až 1,7 miliardy korun.
28.1.2025, Zdroj: MMR ČR
- PORR – Podpora obcí s 3 001 – 10 000 obyvateli (aktivita 2)
- PORR – Podpora obnovy a rozvoje venkova (aktivita 2 a 3)
- Čtvrt miliardy na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. MMR významně posílí roli krajů při poskytování dotací na jeho podporu
Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo dvojici výzev z programu Podpora obnovy a rozvoje regionů a zároveň zahájilo příjem žádostí o dotace. Ve výzvě v podprogramu Podpora obcí s 3 001 – 10 000 obyvateli přichystalo 660 milionů korun na rekonstrukce veřejných budov, ve výzvě v podprogramu Podpora rozvoje a obnovy venkova 1 040 milionů. V této výzvě pro obce do 3 000 obyvatel je podporovaný i nákup komunální techniky. Ministerstvo bude žádosti přijímat do konce března.
„Ke zlepšení stavu infrastruktury a kvality života v obcích přispíváme pravidelně. Pomáháme hlavně tam, kde to nejvíc potřebují, přednost proto dostávají projekty menších obcí z hospodářsky a sociálně ohrožených území a z Ústeckého, Karlovarského nebo Moravskoslezského kraje,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.
V obou výzvách mohou žadatelé finanční prostředky využít k rekonstrukcím, přestavbám nebo k demolici a následné výstavbě veřejných budov včetně udržovacích prací, jejichž výsledkem budou kulturní domy, školní budovy, knihovny, hasičské zbrojnice nebo multifunkční domy. V nejmenších obcích je podpora určená i k pořízení traktorů, nákladních vozidel, žacích strojů nebo jiné techniky na údržbu a správu veřejných prostranství a infrastruktury, a to v případě, že bude sdílená minimálně dvěma obcemi do 3 000 obyvatel.
Maximální míra dotace je 30 %, její výše v případě veřejných budov může dosáhnout až 20 milionů korun a u sdílené komunální techniky 2 miliony. Realizaci vybraných projektů MMR plánuje podpořit i formou další dotace, která bude sloužit na pokrytí části nákladů na úroky z úvěrů, které budou obce čerpat k dofinancování realizace svých projektů. Spuštění příslušné výzvy se předpokládá zhruba v polovině letošního roku.
PORR – Podpora obcí s 3 001 – 10 000 obyvateli (aktivita 2)
Cílem výzvy je zejména stabilizace území formou zajištění základní infrastruktury a vybavenosti obcí s 3 001 – 10 000 obyvateli a jejich svazků podporou níže uvedené aktivity.
Aktivita 2 – Rekonstrukce, přestavba a výstavba veřejných budov
Zahájení příjmu žádostí: 13. ledna 2025
Ukončení příjmu žádostí: 31. března 2025
PORR – Podpora obnovy a rozvoje venkova (aktivita 2 a 3)
Cílem výzvy je zejména stabilizace území formou zajištění základní infrastruktury a vybavenosti obcí a jejich svazků podporou níže uvedených aktivit v rámci obcí do 3 000 obyvatel.
Aktivita 2 – Rekonstrukce, přestavba a výstavba veřejných budov
Aktivita 3 – Podpora vybavení komunální technikou
Zahájení příjmu žádostí: 13. ledna 2025
Ukončení příjmu žádostí: 31. března 2025
Detailní informace o obou výzvách najdete zde.
Čtvrt miliardy na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. MMR významně posílí roli krajů při poskytování dotací na jeho podporu
Čtvrt miliardy na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu. MMR významně posílí roli krajů při poskytování dotací na jeho podporu
Rozvoj turistických, cyklistických i lyžařských tras, informačních systémů nebo systémů pro řízení návštěvnosti, zlepšení dostupnosti destinací nebo odstraňování bariér pro osoby se zdravotním postižením, ale i podpora turistické infrastruktury po živelních pohromách. Na to se zaměřuje právě spuštěná výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která podpoří cestovní ruch v regionech částkou 250 milionů korun z národních zdrojů. Příjem žádostí potrvá do konce března.
Výzva má za cíl podpořit udržitelný rozvoj cestovního ruchu a využít jeho pozitivní dopady na rozvoj regionů. „V regionech ví nejlépe, kde je nejvíc tlačí pomyslná turistická bota. Proto ve výzvě z podprogramu Oživení cestovního ruchu podporou infrastruktury cestovního ruchu poskytneme 235 milionů přímo do rozpočtu krajů. Ať si tam sami vyberou projekty s největším přínosem pro rozvoj cestovního ruchu, které pak podpoří z dotace MMR spolu s jejich vlastními zdroji,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek a dodal: „Vedle toho dál podporujeme i nadregionální projekty, na ně jsme vyčlenili zbylých 15 milionů.“
Jmenovaný podprogram směřuje ke sjednocení, zkvalitnění a větší provázanosti veřejné návštěvnické infrastruktury v destinacích bez ohledu na to, kde končí nebo začínají administrativní hranice samosprávných celků. Je součástí nového programu Podpora obnovy a rozvoje regionů. Výzva se skládá z dvojice dotačních titulů, kde jeden je koncipovaný jako krajské grantové schéma – právě v něm MMR poskytne dotace krajům, které je navýší o vlastní prostředky a přes své programy je poskytnou úspěšným žadatelům. O podporu z celkové částky 15 milionů korun v druhém dotačním titulu se mohou ucházet kraje, obce, organizace destinačního managementu, podnikatelské subjekty, neziskové organizace a další aktéři cestovního ruchu s projekty, které realizují na území nejméně dvou krajů.
Konkrétně se o dotace až do výše 30 % z celkově uznatelných nákladů mohou ucházet například projekty zaměřené na výstavbu turisticky značených tras, modernizaci ferrat nebo lezeckých tras, budování cyklotras nebo úpravu tratí pro běžkaře, podporující monitoring a řízení návštěvnosti prostřednictvím elektronických sčítačů. Podpořeny mohou být také projekty na značení vhodných tras pro osoby se zdravotním postižením a jejich vybavování odpovídajícím zázemím.
Podporované je i budování odpočívadel, sociálních zařízení, lávek a další doprovodné infrastruktury nebo modernizace či vznik informačních a návštěvnických center. Výzva cílí i na rozvoj hřišť a sportovišť v kempech nebo revitalizaci veřejných prostranství v lázeňských městech, stejně jako například na zlepšení dostupnosti destinací a turistických cílů pořízením a využíváním autobusů, skibusů nebo třeba přívozů.
MMR zveřejnilo harmonogram dotačních výzev do poloviny roku 2025.
3.1.2025, Zdroj: MMR ČR
Rámcový harmonogram výzev národních dotačních programů MMR obsahuje přehled aktuálních a v blízké době plánovaných výzev. Informujeme v něm také o typu výzvy a očekávaném objemu finanční podpory. V příslušných výzvách na podporu bydlení, rozvoj regionů a územního plánování je připravených téměř 21 miliard korun.
„I když plánování výzev a jejich alokací v národních dotacích musí flexibilně reagovat na aktuální potřeby a vývoj státního rozpočtu, je naším cílem zprostředkovat pro starosty i další žadatele důležité informace o dotačních programech a plánovaných výzvách. Letos přicházíme se širokou nabídkou výzev z tradičních, ale zejména nových a upravených programů, které reflektují potřeby společnosti a regionů,” řekl k rámci národních dotačních titulů ředitel odboru správy programů Richard Nikischer. Bližší informace k plánovaným výzvám rádi poskytnou pracovníci odboru ministerstva, případně je lze najít u avizovaných výzev.
Avíza výzev
Ministerstvo pro místní rozvoj avizuje, že dne 13. ledna 2025 vyhlásí dvě výzvy k podávání žádostí o poskytnutí dotace pro rok 2025 z podprogramu 117D7620 Podpora obnovy a rozvoje venkova a z podprogramu 117D7621 Podpora obcí s 3001 ‒ 10 000 obyvateli, programu 117D76 Podpora obnovy a rozvoje regionů.
Dokumenty
- Avízo výzvy z podprogramu Podpora obnovy a rozvoje venkova [PDF, 156KB]
- Avízo výzvy z podprogramu Podpora obcí s 3001 ‒ 10 000 obyvateli [PDF, 154KB]
Konzultace k vyhlášeným výzvám administrovaným ze strany Centra pro regionální rozvoj poskytnou pracovníci Centra.
„Termíny vyhlášení výzev a startu příjmu žádostí často záleží na vyjednávání o jejich financování a rozpočtu. Přelom roku je teď pro nás ve znamení hojného vyhlašování výzev, a to jak na podporu bydlení, odstraňování bariér, architektonických soutěží pro obce a územně-plánovacích činností, tak na obnovu po povodních. Nejvýraznější jsou podle mého programy ŽIVEL, které míří na opravy majetku samospráv i domovů lidí zasažených zářijovou povodní. Těší mě také velký zájem o slevové vouchery na pobyt v Jeseníkách, kde kvůli loňským povodním výrazně ubylo turistů,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Letos MMR vyhlásí také další výzvy z komplexního programu Podpora obnovy a rozvoje regionů, jehož podprogramy cílí například na Smart Cities nebo na rozvoj venkova. Podporu je stále možné čerpat z programu Dostupné nájemní bydlení, který administruje Státní fond podpory investic. Tento program pomáhá s výstavbou dostupných bytů nejen pro mladé rodiny a potřebné profese.
Připojené soubory
Investiční podpora českých nemocnic pro následující období
Vytvořeno: 18. 12. 2024 Poslední aktualizace: 18. 12. 2024
Ministerstvo pro místní rozvoj dne 18. prosince vyhlásilo výzvy č. 103, 104 a 105 Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027 (dále jen „IROP 2021-2027“) na podporu vzniku a modernizace urgentních příjmů. Pro české nemocnice to znamená, že mohou získat z EU podporu cca 3,8 miliardy korun na stavby a pořízení přístrojů a IT vybavení. Vzhledem k povinnosti zajistit na české straně spolufinancování projektů je reálné očekávat, že nakonec bude celkem do poloviny roku 2029 v této oblasti využito 5 miliard korun. Podpořeno může být až 97 nemocnic, které tvoří tzv. síť urgentních příjmů v České republice. O využití prostředků budou rozhodovat jednotliví zřizovatelé/zakladatelé nemocnic, kteří na základě konkrétních regionálních potřeb určí, jaké projekty budou předkládány.
Ministerstvo zdravotnictví, které na vyhlášení těchto výzev s Ministerstvem pro místní rozvoj intenzivně spolupracovalo, tak pokračuje v získávání prostředků z evropských fondů pro rozvoj českého zdravotnictví. Právě do podpory urgentních příjmů míří největší objem prostředků IROP 2021-2027, který ale mimo jiné dává dotace umožňující vznik nových mobilních specializovaných paliativních týmů a ambulancí nebo dalších center duševního zdraví. Předchozí IROP 2014–2020 umožnil v reakci na pandemii covid-19 modernizaci páteřní sítě nemocnic s urgentními příjmy za cca 18,5 mld. Kč.
Tzv. urgenty slouží jako místo prvního ošetření a vyšetření pacientů na vstupu do zdravotnického zařízení, a to bez ohledu, jakým způsobem byli na ošetření dopraveni – tedy zda byli transportováni do nemocnice zdravotnickou záchrannou službou nebo přišli sami bez doporučení lékaře z důvodu akutního problému. Urgenty jsou tedy určeny pro pacienty s náhle vzniklým závažným postižením zdraví, pacienty v přímém ohrožení života a také pacienty s náhlou změnou zdravotního stavu.
Podpořené nemocnice budou muset zajistit, aby jejich urgentní příjmy fungovaly v souladu s metodickými doporučeními, materiálně-technickým a personálním standardem, podmínkou získání dotace bude ale např. nastavení základního systému hodnocení kvality péče. Sledovány budou muset být např. počty pacientů, kteří sice prošli tzv. triaží, tj. stanovením priority ošetření na základě závažnosti jejich stavu, ale na toto ošetření nevyčkali např. z důvodu dlouhé doby čekání.
Více informací k výzvám naleznete na:
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 103. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (MRR) (gov.cz)
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 104. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (PR) (gov.cz)
- IROP – Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – 105. výzva IROP – Vznik a modernizace sítě urgentních příjmů – SC 4.3 (ČR) (gov.cz)
Nová zelená úsporám 2025: Jednodušší podmínky, podpora předem a více možností pro renovace.
20.1.2025, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí (www.mzp.cz)
Program Nová zelená úsporám určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají od února výrazné změny. Finanční podpora na renovace rodinných domů bude vyplácena všem žadatelům zálohově ještě před realizací. Nově tu bude možnost získat výhodný úvěr na zateplení jakéhokoliv rozsahu. A žadatelé se dočkají sjednocení a dalšího zjednodušení podmínek podpory. Příjem žádostí v programech pro rodinné domy bude otevřen 20. února 2025.
Důraz na zateplení rodinných domů, narovnání podmínek pro různé technologie obnovitelných zdrojů energie, zvýšení dostupnosti podpory pro širší okruh žadatelů a zjednodušení procesu čerpání dotací – to jsou hlavní novinky v dotačním programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám.
Změny se týkají pouze rodinných domů, podpora bytových domů pokračuje nadále za stávajících podmínek. Tyto nové podmínky NZÚ platí po celý rok 2025, Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí budou podmínky upravovat pravidelně každý rok.
„Doposud jsme v programu Nová zelená úsporám pomohli více než 600 tisícům domácností, což je téměř 15 % českých domácností. V této nové etapě, která se otevře 20. února, jsme program nastavili tak, aby podmínky byly skutečně motivační, a to i pro domácnosti, které dosud s renovací váhaly pro nedostatek vstupních investic. Tuto bariéru pomůže odstranit jak dotace vyplácená zálohově předem, tak možnost výhodného úvěru od stavebních spořitelen s polovičním úrokem. Navíc podmínky zásadně zjednodušujeme, takže ve velké míře odpadá i administrativní zátěž,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává: „Zaměřujeme podporu zejména na komplexní renovace, a to v programu Oprav dům po babičce, kde mohou všichni získat peníze předem a požádat i o výhodný úvěr. Ti, kteří zateplení zkombinují s dalším opatřením, pak mohou získat bonus. Na dílčí renovace mohou všichni zájemci žádat v programu NZÚ Light. Pro domácnosti s nižšími příjmy v něm zachováváme zvýhodnění na zateplení až do výše 250 tisíc korun.“
Podpora bude i nadále dostupná všem majitelům rodinných domů, a to ve dvou podprogramech. Oprav dům po babičce bude určen pro domácnosti, které chystají komplexní rekonstrukci domu. Do programu Nová zelená úsporám Light se budou moci hlásit lidé, kteří půjdou cestou částečné renovace a instalace dílčích energeticky úsporných opatření. Nízkopříjmové domácnosti budou i nadále finančně zvýhodněny. Zůstává i motivační štědrá výše podpory, kvůli které se mnoha domácnostem renovace vyplatí. „Zároveň ponecháváme klouzavé datum a budou podpořena pouze opatření, která byla realizována a uhrazena ne dříve, než 12 měsíců před podáním žádosti o podporu. Zároveň bude do 30. 6. 2025 platit přechodné období, kdy budeme uznávat také doklady vydané po 1. lednu 2021, čímž vycházíme vstříc rozpracovaným projektům, které si nestihly podat žádost před uzavřením příjmu,“ vysvětlil ministr Hladík.
Oprav dům po babičce – komplexní renovace
Podprogram Oprav dům po babičce je určen všem, kteří se rozhodnou pro důkladné zateplení svého domu. Podmínkou je realizace tzv. optimálního zateplení, na něž může domácnost získat příspěvek až 1 milion korun. Projekt je pak možné rozšířit o fotovoltaiku, ekologické zdroje tepla a jiná úsporná řešení a dosáhnout tak na daleko vyšší podporu. Při současné instalaci fotovoltaiky a výměně zdroje vytápění budou domácnosti navíc odměněny kombinační bonusem až 100 tisíc korun. Žadatelé v tomto programu také získají již zavedený rodinný bonus ve výši 50 tisíc korun na každé nezaopatřené dítě. Nově je pod tento dotační titul zařazena i podpora novostaveb v tzv. nulovém standardu s dotací až 400 tisíc korun.
Nová zelená úsporám Light – dílčí renovace
V rámci podprogramu Nová zelená úsporám Light budou podpořeny realizace jednotlivých opatření samostatně nebo v kombinaci. Může jít o částečné zateplení domu či jen výměnu oken a dveří s maximální výší podpory 500 tisíc korun nebo o instalace domácích fotovoltaik, výměny neekologických zdrojů tepla, využití dešťové vody, solární ohřev vody, řízené větrání s rekuperací, zelené střechy apod. Za kombinaci zateplení s fotovoltaikou a výměnou zdroje tepla je možné získat v tomto programu až 60 tisíc korun. Podprogram je určen jak pro běžné domácnosti, tak se zvýhodněnou podporou pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy.
Podmínky jsou v obou dotačních programech sjednocené a liší se pouze v míře podpory zateplení. Výše dotace na ostatní opatření, stejně jako bonus pro domácnosti ze znevýhodněných regionů a bonus za environmentálně šetrné řešení projektu jsou shodné v obou programech. V programu Nová zelená úsporám Light zůstane zachována vyšší míra podpory pro zranitelné domácnosti, včetně bezplatného poradenství. Dotace bude vyplácena všem předem. K dotaci na zateplení budou moci domácnosti získat zvýhodněný úvěr od stavebních spořitelen a bank.
Žadatelé se dočkají také zjednodušení v procesu příjmu a podání žádosti. „Administraci žádosti významně zjednodušíme už od prvních kroků. Žadatelé si snadno vyberou ze dvou dotačních podprogramů. V NZÚ Light se vydáme cestou zjednodušeného vykazování, kdy například k dílčímu zateplení již nebudeme vyžadovat předložení průkazu energetické náročnosti budovy, ale postačí jednoduchá zpráva potvrzená dodavatelem,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
„V uplynulých letech byla implementována především dílčí a rychle realizovatelná energeticky úsporná opatření, což představovalo i pochopitelnou reakci na aktuální vývoj v Evropě. Vítáme, že nově navržené změny programu Nová zelená úsporám jsou zaměřené mimo jiného na podporu komplexních renovací, k nimž je zapotřebí znovu nasměrovat pozornost,“ říká Marta Gellová, ředitelka aliance Šance pro budovy s tím, že představované změny NZÚ jsou koncipované k re-balancování rovnováhy. Silnější focus programu na komplexní renovace směřující ke splnění dekarbonizačních cílů ČR nachází podporu napříč klíčovými asociacemi, které sdružují odborníky ze stavební praxe i průmyslu v odvětví udržitelných budov.
Nové podmínky programu NZÚ podpořila také Solární asociace. „Finální podoba podpory pro domácí solární elektrárny zajistí, že instalace fotovoltaických elektráren na rodinných domech bude i nadále finančně zajímavá. Podmínky kromě toho motivují zájemce k výběru kvalitní realizační firmy tím, že odměňuje chytrá řešení, které jsou zapojené do systému flexibility či sdílení. Podmínky jsou rozumným kompromisem a za sektor oceňujeme možnost s ministerstvem a Státním fondem životního prostředí opakovaně vyjednávat. Solární elektrárny jsou z hlediska dosažení klimatických cílů v oblasti elektroenergetiky naprosto klíčové a sektor potřebuje dlouhodobě finanční stabilitu,“ dodává Ondřej Pícha, člen představenstva Solární asociace.
Příjem žádostí bude probíhat plně elektronicky přes systém pro podání žádostí Státního fondu životního prostředí ČR na webu zadosti.sfzp.cz. Podle nových podmínek bude příjem v programech pro rodinné domy Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light zahájen 20. února 2025.
Příjem žádostí v programech pro bytové domy a na výměnu zdrojů tepla pro nízkopříjmové domácnosti běží bez přerušení a beze změny.
Nová zelená úsporám pro rodinné domy – přehled podporovaných opatření
Zateplení
- Optimální (důkladné) zateplení v Oprav dům po babičce až 1 000 000 Kč
- Dílčí zateplení v Nové zelené úsporám Light až 500 000 Kč
Ostatní podporovaná opatření
- Výměna zdrojů tepla až 130 000 Kč
- Příprava teplé vody až 60 000 Kč
- Řízené větrání s rekuperací 75 000 Kč
- Využití tepla z odpadní vody 50 000 Kč
- Zelená střecha (pouze v kombinaci se zateplením) až 100 000 Kč
- Využití dešťové vody (pouze v kombinaci se zateplením) až 50 000 Kč
- Využití tzv. šedé vody (pouze v kombinaci se zateplením) až 100 000 Kč
- Novostavba nulového domu 400 000 Kč
Zvýhodnění pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy v NZÚ Light
- Až 250 000 Kč na pokrytí 80 % realizačních nákladů na zateplení
- Až 150 000 Kč na výměnu neekologického zdroje vytápění
Fotovoltaika
- Až 100 000 Kč na podporovanou nemovitost
- Až 140 000 Kč v případě realizace systému včetně „chytrého řízení“ a současně zapojení do systému sdílení vyrobené energie
- Vyšší jednotková dotace 10 000 Kč / 1 kWp instalovaného výkonu, 10 000 Kč / 1 kWh el. akumulačního systému
- Bez omezení maximálního výkonu
- Bez omezení rezervovaného výkonu do distribuční sítě
- Povinný systém pro akumulaci energie
- Přednostní využití vyrobené energie pro spotřebu domácnosti
- V rámci dotace lze podpořit i jednu dobíjecí stanici pro elektromobil 10 000 Kč / 1 stanici
Kombinační bonusy
- Bonus za kombinaci zateplení a zdroje tepla – NZÚ Light 30 000 Kč, Oprav dům po babičce 50 000 Kč
- Bonus za kombinaci zateplení a fotovoltaiky – NZÚ Light 30 000 Kč, Oprav dům po babičce 50 000 Kč
- Bonusy lze sečíst
Další bonusy
- Bonus pro žadatele ze znevýhodněných regionů 5 % z celkové výše dotace
- Bonus za každé nezaopatřené dítě (jen v programu Oprav dům po babičce) 50 000 Kč
- Bonus za environmentálně šetrné řešení až 30 000 Kč
Kdo může žádat
- Fyzická osoba, vlastník rodinného domu
- Domácnost žadatele vlastní maximálně dvě stavby určené na bydlení
- V podpořené nemovitosti bude trvale bydlet nejméně 5 let
Významné změny v nové etapě programu
- Peníze předem pro všechny žadatele v obou programech
- Možnost výhodného úvěru k dotaci na zateplení jakéhokoliv rozsahu
- Pouze dva programy podle rozsahu renovace (komplexní, dílčí)
- Stejný typ žadatelů v obou programech – pouze fyzické osoby
- Důraz na zateplení – vyšší míra podpory pro optimální zateplení v Oprav dům po babičce
- Sjednocení míry podpory u ostatních opatření
- Způsobilost výdajů 1 rok před podáním žádosti (klouzavé datum) s přechodným obdobím do 30. 6. 2025 pro doklady datované po 1. 1. 2021
Nové podmínky programu Nová zelená úsporám 2025