DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 7. 10. 2024

Poznámky k podávání výkazu příjmů u zaměstnanců na dohodu o provedení práce.* 

Odpočet na životní pojištění placené na Slovensku.* 

Ministerstvo financí potvrzuje plán prodloužit až do roku 2026 možnost daňově uplatnit pomoc Ukrajině.* 

Poznámky k podávání výkazu příjmů u zaměstnanců na dohodu o provedení práce.

9.9.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Dnem 20. 8. 2024 skončila zákonná lhůta, ve které měli poprvé zaměstnavatelé elektronicky podat za své zaměstnance na dohodu o provedení práce hlášení o výši jeho příjmů z dané dohody a případně je přihlásit, pokud ještě u České správy sociálního zabezpečení přihlášeni nebyli.

Příjmy za uplynulý měsíc se hlásí vždy do 20. kalendářního dne následujícího měsíce.

Někteří zaměstnavatelé nemuseli být u ČSSZ doposud hlášeni, přesto se jich nová povinnost týká. Takový zaměstnavatel nejprve podává přihlášku do registru zaměstnavatelů. Úspěšnou registraci potvrzuje zaměstnavateli správa sociálního zabezpečení dopisem, který obsahuje zároveň variabilní symbol zaměstnavatele (a číslo účtu pro případné placení pojistného).

Neobdrželi jste doposud potvrzení o registraci a variabilní symbol?
Elektronické podání výkazu příjmů je možné zaslat a automatizovaně zpracovat jen v případech, kdy již má ČSSZ ve svých systémech zaměstnavatele zavedeného (tedy byl mu přidělen variabilní symbol).

V období od 1. 7. 2024 do 19. 8. 2024 zaměstnanci správ sociálního zabezpečení zpracovali 52 300 přihlášek do registru zaměstnavatelů. Pro srovnání, ve shodném období loňského roku bylo zpracováno jen 3 228 přihlášek do registru zaměstnavatelů. Vzhledem k enormnímu náporu nových registrací se může stát, že někteří z nově registrovaných zaměstnavatelů ještě neobdrželi potřebné vyrozumění (včetně přiděleného variabilního symbolu). Ve většině případů jde o situace, kdy přihlášku do registru bylo nutné došetřit či byla zaslána opožděně.

Pokud je zaměstnavatel v situaci, že neobdržel informaci o variabilním symbolu, doporučujeme podat Výkaz příjmů o zaměstnancích na DPP elektronickým podáním, jakmile přidělený variabilní symbol obdrží. Zpoždění oproti stanovenému termínu v tomto případě není problém, zaměstnavatelé se nemusí ze strany správy sociálního zabezpečení obávat sankce za opožděné podání.

Sankce
Zaměstnavatelé se nemusí ze strany správy sociálního zabezpečení obávat okamžitých sankcí. Právní úprava je samozřejmě upravuje, avšak účelem podávání hlášení o příjmech zaměstnanců na DPP je v prvé řadě zavedení evidence. Tento cíl se nyní postupně bez větších komplikací naplňuje, jak je zřejmé z počtů evidovaných elektronických hlášení.

Případné sankce za nepodání výkazu budou mít své místo až v situaci, kdy pro zaměstnavatele již půjde o zcela běžnou oznamovací agendu a uplatní se na základě individuálního posouzení zejména v případech, pokud by příslušná správa sociálního zabezpečení shledala, že k nápravě nepostačí samotné zjištění skutku a upozornění. Přitom bude přihlížet zejména k tomu, zda jde o déle trvající a opakující se neplnění zákonem uložené povinnosti.

Postup při zasílání výkazu DPP
Výkaz příjmů zaměstnanců na DPP je hlášení povinně elektronické, cílem je maximálně snížit administrativní zátěž a omezit chybovost dat.

Lze ho zaslat prostřednictvím mzdového a personálního SW nebo elektronického formuláře na ePortálu ČSSZ: Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě dohody o provedení práce (ePortal.CSSZ.cz).

Pokud zaměstnanec nebyl dosud přihlášen u ČSSZ, provede se jeho přihlášení prostřednictvím formuláře Výkazu DPP jednoduše tak, že zaměstnavatel zvolí akci „Nástup na DPP s výkazem příjmů“.


Odpočet na životní pojištění placené na Slovensku.

5.9.2024, Ing. Zuzana Rylová, Ph.D., Zdroj: Verlag Dashöfer

Za jakých podmínek lze uplatnit daňový odpočet na životní pojištění u fyzické osoby v daňovém přiznání?

Dotaz:

Fyzická osoba je rezidentem v ČR, platí si životní pojištění na Slovensku. Je možné uplatnit odpočet na životní pojištění placené na Slovensku v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob v ČR?

Odpověď:

Podle ustanovení § 15 odst. 3 a 5 zákona o daních z příjmů lze od základu daně odečíst příspěvky v celkovém úhrnu nejvýše 48 000 Kč zaplacené poplatníkem ve zdaňovacím období na jeho daňově podporované produkty spoření na stáří a daňově podporované pojištění dlouhodobé péče, jehož je pojistníkem. Příspěvkem na produkt spoření na stáří se rozumí také pojistné na soukromé životní pojištění.

Soukromým životním pojištěním se pro účely daní z příjmů rozumí pojištění pro případ dožití, pojištění pro případ dožití se stanoveného věku nebo dřívější smrti a pojištění důchodu, na který vznikne nárok nejdříve v kalendářním roce, ve kterém poplatník dosáhne 60 let věku. Smlouva musí být sjednaná s pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, a pojistná částka pro případ dožití, pokud je sjednána, činí nejméně

  1. a) 40 000 Kč, pokud pojistná doba činí nejméně 10 a nejvýše 20 let, nebo
  2. b) 70 000 Kč, pokud pojistná doba činí více než 20 let.

Z výše uvedeného je zřejmé, že pokud životní pojištění zaplacené na Slovensku je placeno pojišťovně, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na Slovensku a splňuje ostatní zákonné podmínky, pak toto pojištění lze uplatnit v daňovém přiznání v ČR.


Ministerstvo financí potvrzuje plán prodloužit až do roku 2026 možnost daňově uplatnit pomoc Ukrajině.

29.8.2024, Zdroj: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí v návaznosti na dotazy odborné i laické veřejnosti potvrzuje jednoznačný záměr prodloužit až do roku 2026 možnost daňově uplatnit pomoc Ukrajině v rozsahu daném zákonem č. 128/2022 Sb., o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů.

Už nyní platí, že finanční dary např. českým pořadatelům sbírek na veřejně prospěšné účely jsou ze zákona odečitatelné od základu daně. Od roku 2022 bylo nově možné odečíst z daní také bezúplatná plnění poskytnutá v roce 2022 za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny. Současně bylo umožněno daňově uplatnit dary poskytnuté v roce 2022 přímo Ukrajině (např. prostřednictvím ukrajinského velvyslanectví) nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Možnost odečtu bezúplatného plnění poskytnutého v roce 2022 od základu daně směli využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území ČR tvoří 90 % zdanitelných příjmů.

Z pohledu příjemce bezúplatného plnění platí, že příjmy na humanitární nebo charitativní účely nebo z veřejných sbírek pořádaných právnickými osobami byly již před rokem 2022 osvobozeny od daně z příjmů. Nově byl osvobozen i bezúplatný příjem poskytnutý za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny, tj. neuplatňovala se případná srážková daň. Osvobozen od daně byl také příjem ukrajinských zaměstnanců, když firma jim a jejich rodinným příslušníkům poskytuje ubytování v ČR ve zdaňovacím období roku 2022 kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

Původní informace o zavedení možnosti daňově uplatnit pomoc Ukrajině v roce 2022 je k dispozici zde.

Na základě usnesení vlády č. 31 z 11. ledna 2023 pak byla platnost těchto opatření prodloužena i na rok 2023. Informace byla zveřejněna zde.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526