DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 21. 10. 2024

Změny ve srážkách ze mzdy od 1. 10. 2024.* 

Od 1. října 2024 platí novela insolvenčního zákona.* 

Pozor na chyby u podávání hlášení DPP!* 

Úprava podmínky pro odchod do předčasného důchodu.* 

Změny ve srážkách ze mzdy od 1. 10. 2024.

17.10.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer

S účinností od 1. 10. 2024 nastala významná změna v oblasti srážek ze mzdy. Změna byla provedena zákonem č. 252/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (tzv. insolvenční zákon), zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád (dále jen „OSŘ) a další zákony.

Změny vyvolané uvedenou novelou se poprvé použijí pro zpracování mezd za říjen 2024, tedy až v průběhu listopadu 2024. Oporu naleznete ve zcela novém § 282a, který příznivě mění dosavadní praxi, a to, že plátce mzdy (obvykle zaměstnavatel) začne provádět stanovené srážky ze mzdy povinného od prvního dne prvního kalendářního měsíce následujícího po doručení usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí. Obdobně se bude postupovat při jakékoliv změně.

Občanský soudní řád popisuje postup srážek ze mzdy v § 279, ve kterém od 1. 10. 2024 přibyly zcela nové odstavce 4 až 7.

Klíčový § 279 odst. 4 OSŘ zní:

Dvě třetiny zbytku čisté mzdy vypočteného podle odstavce 1 věty první se srážejí vždy:

  1. a) jsou-li na mzdu povinného současně nařízeny nejméně 4 výkony rozhodnutí k vymožení splatných peněžitých pohledávek,

a (musí být splněno současně s písm. b)

  1. b) usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující vyrozumění o nařízení výkonu rozhodnutí (§ 294 odst. 3) bylo doručeno plátci mzdy.

Pozor: musí se jednat jen o exekuční (soudní) výkony rozhodnutí, srážky ze mzdy prováděné na základě dohody se do čísla „4“ nezapočítávají!

Příklad 1:

Pan Novák má čistou mzdu 40 000 Kč, má manželku a 2 děti a 5 exekucí z titulu nepřednostních pohledávek. Podle svého pořadí se nyní na prvním místě sráží pohledávka z titulu bankovní půjčky. Administrativní náhradu zaměstnavatel v žádném z uvedených příkladů neuplatňuje.

Od 1. 10. 2024 bude zaměstnavatel postupovat v souladu s novelizovaným zněním a exekutorovi na dluh z titulu bankovního úvěru bude zasílat od říjnových výplat (vyplácené v listopadu) místo první třetiny i druhou třetinu. Tyto částky sečte a zašle na příslušný účet, tedy ve prospěch pohledávky z titulu půjčky. Až pan Novák v budoucnu splatí dluh na tuto exekuci, začne zaměstnavatel provádět srážky na pohledávku na 2. pořadí. Na pravidlech určující pořadí pohledávky se nic nezměnilo.

Srážky ze mzdy za 9/2024 bude zaměstnavatel počítat a odesílat „postaru“. Exekutorovi v průběhu října 2024 zašle 5 922 Kč. Ze mzdy za 10/2024 ale již musí být sražena první i druhá třetina zbytku čisté mzdy, tedy částka 11 844 Kč (protože má dlužník 4 a více exekucí).

Příklad 2:

Pan Konečný má čistou mzdu 40 000 Kč, má manželku a 2 děti a 2 exekuce z titulu nepřednostních pohledávek.

V tomto případě se na výpočtu srážek ze mzdy nic nemění, jelikož dlužník nemá 4 a více exekucí. Jak ze mzdy za 9/2024, tak i ze mzdy za 10/2024, bude panu Konečnému sraženo pouze 5 922 Kč.

Příklad 3:

Pan Dlouhý má čistou mzdu 40 000 Kč, má manželku a 2 děti a 4 exekuce na nepřednostní pohledávky a jednu exekuci z titulu výživného.

V tomto případě se na výpočtu srážek ze mzdy nic nemění, jelikož dlužník má současně exekuční titul i na přednostní pohledávku (výživné). Jak ze mzdy za 9/2024, tak i ze mzdy za 10/2024, bude panu Dlouhému sraženo 11 844 Kč.

(5 922 Kč na nepředností a 5 922 Kč na předností pohledávku).

Z výše uvedeného pravidla nalezneme v § 279 odst. 5 OSŘ výjimku, kdy se výše uvedené pravidlo 4 exekucí nepoužije, a to:

  1. a) doloží-li povinný plátci mzdy, že mu byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod,

a (musí být splněno současně s písm. b)

  1. b) nedosahuje-li jedna třetina zbytku čisté mzdy částky rovnající se součtu měsíčních hotových výdajů a měsíční odměny insolvenčního správce náležejících v oddlužení za období plnění splátkového kalendáře zvýšených o daň z přidané hodnoty (aktuálně činí součet těchto částek 1 089 Kč).

Příklad 4:

Pan Bílý je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu 2. stupně, má čistou mzdu 40 000 Kč, má manželku, 2 děti a 5 exekucí na nepřednostní pohledávky.

Ze mzdy za 9/2024 srazí zaměstnavatel částku 5 922 Kč, ze mzdy za 10/2024 srazí již částku 11 844 Kč (dlužník má 4 a více exekucí, má invaliditu 2. stupně, ale nemá jednu třetinu méně než 1 089 Kč).

Příklad 5:

Pan Šedivý je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu 2. stupně, má čistou mzdu 18 000 Kč, má manželku a 5 exekucí na nepřednostní pohledávky.

Ze mzdy za 9/2024 zašle zaměstnavatel exekutorovi částku 706 Kč, ze mzdy za 10/2024 bude činit srážka také 706 Kč (dlužník má 4 a více exekucí, má invaliditu 2. stupně a zároveň činí jedna třetina zbytku čisté mzdy méně než 1 089 Kč).

Zpracoval: Monika Doleželová 


Od 1. října 2024 platí novela insolvenčního zákona.

9.10.2024, Zdroj: justice.cz (justice.cz)

Od 1. října 2024 platí novela insolvenčního zákona (zákona č. 252/2024 Sb.) a novela vyhlášky o náležitostech podání a formulářů elektronických podání v insolvenčním řízení (vyhláška č. 254/2024 Sb.).

Ministerstvo spravedlnosti připravilo aktualizovaný formulář insolvenčního návrhu spojeného s návrhem na povolení oddlužení ve verzi 1.4.5. platné od 1. 10. 2024. Pro více informací k oddlužení sledujte stránky https://insolvence.justice.cz/.

K oficiální publikaci nového formuláře dochází na portálu isir.justice.cz k okamžiku účinnosti novely, a to včetně aktualizovaných pokynů k vyplnění formuláře. Do té doby jsou oba materiály pouze k nahlédnutí zde: formulář a pokyny.

S ohledem na nový standard vyhodnocování příjmových možností dlužníků došlo především k úpravám oddílů popisujících očekávané příjmy po zahájení insolvenčního řízení a schopnosti a možnosti vykonávat výdělečnou činnost (zejména informace o zdrojích příjmů, dosaženém vzdělání, dosavadních profesních zkušenostech a pracovní mobilitě).

Ministerstvo spravedlnosti si dovoluje připomenout, že využitím staré verze formuláře po účinnosti novely, tj. od 1. 10. 2024, se dlužník vystavuje riziku odmítnutí návrhu a sepisovatel riziku postihu.


Pozor na chyby u podávání hlášení DPP!

15.10.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) upozorňuje zaměstnavatele na nejčastější chyby při podávání hlášení o dohodách o provedení práce (DPP), které mohou vést k zamítnutí podání nebo zdržení jejich zpracování.

Krátce k nové oznamovací povinnosti

Od 1. července 2024 je nově zaměstnavatel povinen předložit každý měsíc příslušné územní správě sociálního zabezpečení na předepsaném tiskopisu údaje o svých zaměstnancích pracujících na základě DPP. Těmito údaji jsou jméno a příjmení, rodné číslo, název zdravotní pojišťovny zaměstnance, datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání, datum skončení zaměstnání a výše příjmů, které těmto zaměstnancům za příslušný kalendářní měsíc zúčtoval. Tento výkaz musí být podáván elektronicky prostřednictvím formuláře „Výkaz příjmů zúčtovaných zaměstnavatelem zaměstnancům činným na základě DPP“. Zaměstnavatelé bez personálního a mzdového SW mohou využívat bezplatný formulář na ePortálu ČSSZ.

Při vyplňování údajů dochází k opakovaným chybám, které mohou vést k zamítnutí podání nebo zdržení jejich zpracování. Proto ČSSZ připravila přehled nejčastějších chyb, aby bylo možné se jich příště vyvarovat.

Nejčastější chyby v údajích o zaměstnancích

Chybná rodná čísla: Například podání výkazů za více osob s jedním (stejným) rodným číslem nebo použití slovenského rodného čísla místo českého, ačkoliv má daný zaměstnanec přiděleno české RČ.

Nesprávné vyplnění jména a příjmení: Časté je prohození jména a příjmení, uvedení neúplných nebo chybných údajů (např. „Nevím“, „Neuvedeno“, „Jméno“) nebo vyplnění shodných údajů v kolonkách pro jméno i příjmení.

Rodné příjmení: V některých případech je uvedeno nesprávné rodné příjmení, zejména u provdaných žen. Běžně není třeba ho uvádět vůbec, povinným údajem k vyplnění je jen při přihlašování nového zaměstnance na DPP, není-li k dispozici rodné číslo.

Přechýlení příjmení: Například když je místo přechýleného příjmení uveden mužský tvar.

Nesprávné formy jmen: Podání často obsahují zdrobněliny jmen (např. Naďa místo Naděžda), což znemožňuje automatické ztotožnění, nebo proložení písmen jmenných údajů mezerami (např. J A N E K Petr). Je potřeba dbát také na zvýšenou pozornost u více jmen či více příjmení, zde často bývá na podání DPP uvedeno pouze jedno z těchto jmen nebo jsou uvedena v prohozeném pořadí.

Nadbytečné výrazy: Ve jmenných údajích DPP jsou doplněny nadbytečné výrazy, např. vysokoškolské a jiné tituly, slova jako „ml.“, „st.“, „DPP“, „dohoda“ apod., nemůže tedy dojít k automatizovanému ztotožnění.

Překlepy/přesmyčky: Časté chyby jsou ve jménech a příjmeních (např. Josef – Jozef, Alexandr – Alexander).

Nesprávné datum nástupu do zaměstnání nebo chybné kódy DPP na e-Podání VPDPP u akce 1 (výkaz příjmů), akce 3 (skončení DPP s výkazem) nebo u akce 5 (storno), kdy zaměstnavatel uvede odlišné údaje oproti těm, se kterými DPP nahlásil a s nimiž je evidována v systémech ČSSZ.

Podání výkazu příjmů (akce 1) bez předchozího zaregistrování zaměstnance na DPP (prostřednictvím akce 2 – nástup na DPP s výkazem příjmů), kdy v systémech ČSSZ není nalezena žádná zaznamenaná DPP pro daného zaměstnance.

Doporučení zaměstnavatelům

Zaměstnavatelé mohou správnost evidovaných údajů o pojistném vztahu a rodném čísle nebo evidenčním čísle pojištěnce zkontrolovat prostřednictvím služby „Seznam zaměstnanců účastných pojištění“ na ePortálu ČSSZ. Aby se předešlo problémům, doporučuje ČSSZ zaměstnavatelům, aby při podávání DPP věnovali zvýšenou pozornost vyplnění správných údajů. Pokud si nejsou jistí, doporučujeme údaje kontrolovat například podle průkazu totožnosti zaměstnance.

Vše podstatné je rovněž shrnuto na stránkách webu ČSSZ, kde naleznete i odpovědi na nejčastější dotazy. V případě ostatních dotazů lze kontaktovat kteroukoliv správu sociálního zabezpečení nebo call centrum ČSSZ.

Prezentace častých chyb v krátkém videu…


Úprava podmínky pro odchod do předčasného důchodu.

11.10.2024, Zdroj: ČSSZ

Od 1. října 2024 se upravuje pouze jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu – nově bude pro tento typ důchodu třeba získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Od 1. října 2024 platí pro nárok na předčasný starobní důchod podmínka získání alespoň 40 let doby pojištění, která zahrnuje doby důchodového pojištění (získané výdělečnou činností) a náhradní doby důchodového pojištění. To znamená, že pro nárok na předčasný starobní důchod budou hodnoceny také doby péče o dítě do 4 let nebo o osobu závislou na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni II, základní vojenská služba či v určitém rozsahu též evidence na Úřadu práce ČR, doba studia na střední či vysoké škole a další. Všichni pojištěnci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, budou mít hodnocenu dobu studia po základní škole, ať na střední odborné škole, střední škole, nebo vysoké škole. Podrobné informace o náhradních dobách pojištění najdete na webu ČSSZ Náhradní doba pojištění.

Ostatní podmínky pro předčasný starobní důchod zůstávají stejné: je možné do něj odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku pojištěnce, při výpočtu bude trvale krácen o 1,5 % za každých 90 dnů dřívějšího odchodu do důchodu a navíc není procentní výměra tohoto důchodu až do dne dosažení důchodového věku pro řádný starobní důchod valorizována.

Je třeba si uvědomit, že přiznání předčasného starobního důchodu je nevratné a jeho krácení je trvalé.

Datum přiznání předčasného starobního důchodu lze stanovit nejdříve ode dne uplatnění žádosti o tento důchod (nikoliv zpětně). Uplatněním žádosti o předčasný starobní důchod je nejen den sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení, ale též zahájení sepisování online žádosti o důchod prostřednictvím ePortálu ČSSZ či doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, pokud je následně do 90 dnů žádost o tento důchod sepsána či odeslána online. Předčasný starobní důchod tak lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti o tento důchod, resp. dne doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, a nelze o jeho přiznání žádat zpětně před toto datum, pouze nejvýše 4 měsíce dopředu.

Příklad:

Pojištěnec uplatnil a doručil dne 24. 9. 2024 tiskopis „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ a dne 6. 11. 2024 (tedy v zákonem stanovené 90denní lhůtě) se dostavil na okresní správu sociálního zabezpečení k sepsání žádosti o předčasný starobní důchod. V rámci volby data přiznání tohoto důchodu může stanovit datum nejdříve od 24. 9. 2024 (s ohledem na uplatněný tiskopis) a nejvýše v březnu 2025 (4 měsíce dopředu ode dne sepisování žádosti o důchod). 

Při odchodu do předčasného starobního důchodu se předpokládá omezená možnost vaší výdělečné činnosti. Proto je možný pouze takový přivýdělek (příjem z výdělečné činnosti), který nezaloží účast na důchodovém pojištění (např. dohoda o provedení práce s max. zúčtovaným příjmem 10 000 Kč za měsíc nebo zaměstnání malého rozsahu s příjmem, který je nižší než rozhodný příjem 4 000 Kč za měsíc, tzn. příjem nepřesahující 3 999 Kč za měsíc). U OSVČ nesmí příjem z této činnosti (po odpočtu výdajů) přesáhnout zákonem stanovenou hranici, která v roce 2024 činí 8 794 Kč za každý měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Poznámka: Podmínky nároku na „řádný starobní důchod“ se od 1. října 2024 nemění – vedle dosažení důchodového věku je potřeba i nadále získat alespoň 35 let pojištění.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526