DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 4. 11. 2024

Jaké slevy na děti můžete uplatnit?* 

Plátce DPH čekají i změny v povinné registraci k dani.* 

Podmínky pro odchod do předčasného starobního důchodu.* 

Jaké slevy na děti můžete uplatnit? Mnoho poplatníků má nárok na daňový bonus.

Podnikatelé, kteří mají děti, mohou i v daňovém přiznání za rok 2024 počítat se slevami na dani z příjmů. Slevy na potomky konsolidační balík vlády neruší. Přečtěte si, za jakých okolností máte nárok na daňový bonus a jaká je jeho aktuální výše.

23.08.2024 | BusinessInfo.cz

Finanční úřad vám takzvaný daňový bonus vyplatí, pokud je daňové zvýhodnění na dítě vyšší než vaše daň z příjmů. Zaměstnanci bonus dostávají měsíčně, OSVČ jednou ročně při podání daňového přiznání.

Poslanci už v roce 2021 schválili zvýšení přídavků na děti a současně zvedli ruce pro zvýšení daňového zvýhodnění pro rodiče dvou a více potomků. Zvýhodnění zůstává od té doby stejné (viz níže). Sleva na první dítě se také nezměnila.

Navýšení dávek přichází stát od té doby ročně na zhruba 6 miliard korun, daňová sleva připravuje státní rozpočet až o tři miliardy za rok.

Výše slevy se už tři roky nemění

„Roční zvýhodnění na jednoho potomka zůstává už delší dobu na 15 204 korunách (1267 korun měsíčně),“ upozorňuje poradce Michal Dvořáček. Je-li váš potomek držitelem průkazu ZTP-P je výhoda dvojnásobná – ročně 30 408 Kč.

Daňová sleva na druhé dítě se před třemi lety zvýšila z 19 404 na 22 320 korun ročně. Rodiče tří a více potomků si budou moci v daňovém přiznání na rok 2024 odepsat od daní až 27 840 korun (do roku 2021 24 204 Kč).

Daně za rok 2023 a 2024: Jaké můžete využít slevy? Některé ruší vládní balíček

„Vyšší částky daňového zvýhodnění bylo možné využít už při ročním zúčtování daně nebo daňovém přiznání za rok 2021 a platí to i pro přiznání za léta následující. Při zúčtování měsíční mzdy se vyšší částky zvýhodnění používají od ledna 2022,“ shrnuje historii Jana Melicharová z Komory daňových poradců ČR.

V té době byla zároveň zrušena maximální částka měsíčního daňového bonusu 5 025 korun. V praxi to znamená, že zatímco do té doby jste mohli dostat od státu maximální přeplatek 60 300 korun, nyní můžete teoreticky dostat neomezenou částku (viz níže).

Máte děti? Dobře počítejte

Rodiny s dětmi platí státu stále méně, a bonus mohou nadále využívat i OSVČ, které uplatňují výdajové paušály. Totéž se týká i dalších slev (například na vyživovaného manžela/manželku). U těch ovšem došlo k jistým úpravám.

Pro přiznání pro rok 2024 bude tedy možné uplatnit slevy ve výši 1 267 korun za měsíc na jednoho potomka, 1 860 Kč na dvě děti a 2 320 korun měsíčně na tři a více ratolestí. Bonus je ve všech případech dvojnásobný, pokud je dítě držitelem průkazu ZTP/P.

Daňové zvýhodnění na děti 2024 roční měsíční
na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
na druhé dítě 22 320 Kč 1 860 Kč
na třetí a každé další dítě 27 840 Kč 2 320 Kč
na první dítě (s průkazem ZTP/P) 30 408 Kč 2 534 Kč
na druhé dítě (ZTP/P) 44 640 Kč 3 720 Kč
na třetí a každé další dítě (ZTP/P) 55 680 Kč 4 640 Kč

Zdroj: FS ČR

Výhoda se vás týká v případě, že se staráte o vyživovaného nezletilého ve společně hospodařící domácnosti. Případně o zletilého potomka do 26 let věku, který se „soustavně připravuje na budoucí povolání“, tj. studuje vysokou školu.

Nárok na zvýhodnění má ovšem pouze jeden rodič. Proto je nutné k daňovému přiznání přidat potvrzení, že slevu nečerpá druhý z rodičů. Potvrzení vydá zaměstnavatel, v případě podnikatelů nebo nezaměstnaných se dokládá čestným prohlášením.

Pokud vám při započítání slevy vyjde záporná daň, platí, že:

  • státu neodvedete na dani z příjmu ani korunu
  • stát vám ve formě takzvaného daňového bonusu peníze vrátí

Jaký je daňový bonus pro rok 2024

Pokud si OSVČ – v případě, že nemá děti – vypočítá po uplatnění ostatních slev zápornou daň, nezaplatí sice finančnímu úřadu na dani z příjmů ani korunu, stát mu ale nic nevrátí.

V případě, že je vypočítaná daň záporná po započtení slev na děti, mají poplatníci nárok na zmiňovaný daňový bonus. Jde o přeplatek pro ty, kteří si vypočítají ve svém přiznání daň z příjmu nižší, než je daňové zvýhodnění na potomky. Stát jim následně rozdíl vyplatí.

Na bonus dosáhnou jen ti, kteří mají za uplynulé roční zdaňovací období příjem nejméně ve výši šestinásobku minimální měsíční mzdy. Tu vláda pro rok 2024 stanovila na 18 900 korun. V praxi to znamená, že váš roční příjem musí být v roce 2024 více než 113 400 korun (9450 korun měsíčně).

Pro rok 2023 byl limit na 103 800 korunách ročně, respektive 8650 Kč měsíčně.  I v příštím roce se tento limit zvýší. Úprava se ale podnikatelů dotkne až v roce 2026, kdy budou vyplňovat přiznání na rok 2025.

Peníze od státu (přeplatek na dani) dostávají nejen OSVČ, ale i zaměstnanci. U nich je rozhodující, zda mají měsíční příjem minimálně roven polovině minimální mzdy.

Stát nevrátí méně než 100 korun

Připomínáme, že poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud je výsledná částka alespoň 100 korun.

Peníze, na které se tento benefit vztahuje, musíte získat ze závislé činnosti (zaměstnání) či podnikání. Do nedávna se týkal i příjmů z pronájmu nebo z kapitálového majetku. To už ale neplatí.

Máte-li pouze výdělky, které definuje paragraf 10 zákona o dani z příjmů jako Ostatní příjmy, máte rovněž smůlu a berňák vám nevrátí ani korunu.

Jakub Procházka


Plátce DPH čekají i změny v povinné registraci k dani. Co přináší novela zákona?

Zásadních změn se v letošním roce dočká zákon o dani z přidané hodnoty. Novela by měla vstoupit v platnost k 1. lednu 2025. Podnikatele, kteří platí DPH případně se mohou stát plátci daně v budoucnu, budou zajímat především novinky v oblasti povinné registrace k dani.

22.08.2024 | BusinessInfo.cz

V současnosti platí, že zaregistrovat se k DPH musejí mimo jiné všichni ti, jejichž obrat překročí za uplynulých dvanáct měsíců dva miliony korun (další podmínky níže), novela by měla upravit mimo jiné způsob počítání obratu a lhůty důležité pro výpočet. Co vše se změní, si přečtěte v následujícím textu na BusinessInfo.cz.

Největší změna zákona se týká registrace plátců k DPH při překročení obratu – změní se způsob počítání příjmů, bude zavedena další (druhá) hranice ročního obratu a upraveny příslušné lhůty.

Finální verze zákona ještě není schválena a nedají se vyloučit dílčí změny ve Sněmovně případně v Senátu, základní princip počítání obratu už se ale měnit nebude. Část zmiňované novely českého zákona o DPH reaguje na novelu směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty.

DPH je klíčovým příjmem rozpočtu

Daň z přidané hodnoty je historicky nejmladší spotřební daní a tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Stát vybere na DPH každoročně přes půl bilionu korun. Příjem do státní pokladny se navíc pravidelně zvyšuje, jde o více než polovinu výběru ze všech daní. Více o DPH si přečtěte v článku Kdo, kdy a z jakých důvodů platí DPH? Provedeme vás labyrintem daňové legislativy

Nový limit obratu a změna lhůt

V současnosti si potenciální plátci DPH počítají obrat za předchozích dvanáct měsíců. V případě, že v uplynulých dvanácti měsících (například od června 2023 do května 2024) přesáhne váš obrat dva miliony korun, stáváte se takzvanou osobou povinnou k dani.

Ta musí na finanční úřad podat přihlášku k registraci do patnácti dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém byl překročen stanovený obrat. Například za období (od srpna 2023) končící 31. července 2024, je to do letošního 15. srpna.  Od prvního dne následujícího měsíce (září) se pak podnikatel stává plátcem DPH.

To vše nebude od 1. ledna 2025 platit. „Pokud bude mít podnikatel pocit, že za rok 2023 překročí stanovenou hranici obratu, případně v novele plánovaný druhý limit (viz níže), měl by to, co nová legislativa přinese, nastudovat už v současnosti, aby nebyl po novém roce zaskočen,“ doporučuje daňový poradce Michal Dvořáček.

Kdo musí povinně platit DPH?

  • ten, kdo pokračuje v činnosti po původním plátci, který zemře
  • kdo se stane členem sdružení, kde je některý z dalších členů plátcem DPH
  • kdo nabyde majetku privatizací či prodejem podniku
  • další méně časté příklady v zákoně o DPH.

Jak bude systém registrace nově fungovat?

  1. Sledované měsíce

Potenciální plátce daně už nebude počítat obrat za každých dvanáct bezprostředně předcházejících měsíců, ale pouze od prvního dne kalendářního roku – tj. výhradně za leden až prosinec.

  1. Od kdy se stáváte plátcem DPH

Pokud váš obrat za leden až prosinec překročí hranici dva miliony korun (ale současně nepřekročí hranici 2 536 500 korun), stanete se plátcem DPH od 1. ledna následujícího roku.

Pokud se chceme stát plátcem DPH dříve, můžete tak učinit dobrovolně, což zákon umožňuje i v současnosti. Přihlášku k registraci k DPH pak podnikatel podá do 10 pracovních dní od překročení dvoumilionového limitu za 12 předchozích měsíců. Plátcem daně se pak stane ode dne „následujícího po překročení výše obratu“.

Plusy a mínusy registrace k DPH: Kdy se vyplatí stát se dobrovolným plátcem?

V tomto případě mohou jisté problémy způsobovat časové prodlevy ve zveřejňování seznamu plátců DPH. Není vyloučeno, že tato část dozná ještě v legislativním procesu jistých dílčích změn.

3. Další (druhý) limit obratu

Zatímco v současnosti existuje pouze jedna finanční hranice (a to zmíněné dva miliony obratu za dvanáct uplynulých měsíců), po přijetí novely zákona budou existovat dva limity.

V případě, že  v daném kalendářním roce překročíte i další novou hranici obratu, to jest částku 2 536 500 korun, stáváte se plátcem DPH od druhého dne po překročení tohoto limitu.

Jak bylo zmíněno výše, plánovaná účinnost novely je 1. ledna 2025. Některé změny ovšem budou mít odložený účinek od 1. července 2025 (například osvobození od daně při vývozu zboží a vracení daně cestujícím ze třetích zemí) a některé dokonce od 1. ledna 2027 (zrušení omezení uplatnění části nároku na odpočet daně u vybraných vozidel).

Další plánované změny (v novele zákona o DPH)

  • rozšíření reverse charge – přenesení daňové povinnosti bude kromě stavebních a montážních prací aplikováno i u některých úklidových služeb
  • změny lhůty pro nárokování odpočtu – Podle § 73 odst. 3 zákona má plátce v současnosti nárok na odpočet DPH tři roky. Tato lhůta se změní na dva kalendářní roky následující po zdaňovacím období
  • nová povinnost vrátit odpočet daně z neuhrazených závazků po uplynutí šesti měsíců
  • změna lhůty pro provádění oprav základu daně – za určitých okolností uvedených v paragrafu 42 zákona plátce upravuje základ daně. Dosud byla maximální lhůta tři roky od skončení zdaňovacího období, nyní se prodlouží na sedm let (u přijetí úplaty zůstane tříletá).
  • změny pravidel pro místo plnění u virtuálního přístupu na kulturní, sportovní a další akce
  • změny v oblasti nedobytných pohledávek (výhodnější podmínky pro věřitele, zkrácení lhůty na 1 rok). Podrobnosti a postup plátce jako věřitele při provádění opravy základu v případě nedobytné pohledávky najdete v paragrafech § 46 až 46g zákona o DPH.
  • upřesnění evidence obchodního majetku – povinnou náležitostí kromě označení obchodního majetku bude i den, kdy se „majetková hodnota stala obchodním majetkem“.
  • změny časového testu pro osvobození nemovitostí
  • dodání nového dopravního prostředku do jiného členského státu EU – na daňovém dokladu musí být výslovně uvedeno, že se jedná o nový dopravní prostředek (pravidla v zákoně se přesouvají do jiného paragrafu, dosud součást § 2 odst. 1 písmeno c)
  • změny osvobození od daně u vzdělávacích služeb (rozšíření)
  • možná je i změna/zrušení omezení odpočtu u aut (nad 2 000 000 korun). To je ovšem plánováno až na leden 2027
  • pokud plátce daně uvede plnění v dřívějším období a tím si sníží DPH, úrok z prodlení se nepředepíše a nevymáhá, pokud nepřekročí částku 1 000 korun
  • zahrnutí do obratu dodání nemovité věci osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně (podle § 62 zákona o DPH) – toto plnění je nově uvedeno mezi plněními, které do hodnoty obratu vstupují.

Jakub Procházka


Podmínkou pro odchod do předčasného starobního důchodu od 1. října 2024 je získání alespoň 40 let doby důchodového pojištění.

26.9.2024, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Od 1. října 2024 se upravuje pouze jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu – nově bude pro tento typ důchodu třeba získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

Od 1. října 2024 platí pro nárok na předčasný starobní důchod podmínka získání alespoň 40 let doby pojištění, která zahrnuje doby důchodového pojištění (získané výdělečnou činností) a náhradní doby důchodového pojištění. To znamená, že pro nárok na předčasný starobní důchod budou hodnoceny také doby péče o dítě do 4 let nebo o osobu závislou na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni II, základní vojenská služba či v určitém rozsahu též evidence na Úřadu práce ČR, doba studia na střední či vysoké škole a další. Všichni pojištěnci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, budou mít hodnocenu dobu studia po základní škole, ať na střední odborné škole, střední škole, nebo vysoké škole. Podrobné informace o náhradních dobách pojištění najdete na webu ČSSZ Náhradní doba pojištění.

Ostatní podmínky pro předčasný starobní důchod zůstávají stejné: je možné do něj odejít nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku pojištěnce, při výpočtu bude trvale krácen o 1,5 % za každých 90 dnů dřívějšího odchodu do důchodu a navíc není procentní výměra tohoto důchodu až do dne dosažení důchodového věku pro řádný starobní důchod valorizována.

Je třeba si uvědomit, že přiznání předčasného starobního důchodu je nevratné a jeho krácení je trvalé.

Datum přiznání předčasného starobního důchodu lze stanovit nejdříve ode dne uplatnění žádosti o tento důchod (nikoliv zpětně). Uplatněním žádosti o předčasný starobní důchod je nejen den sepsání žádosti v listinné podobě na správě sociálního zabezpečení, ale též zahájení sepisování online žádosti o důchod prostřednictvím ePortálu ČSSZ či doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, pokud je následně do 90 dnů žádost o tento důchod sepsána či odeslána online. Předčasný starobní důchod tak lze přiznat nejdříve ode dne podání žádosti o tento důchod, resp. dne doručení tiskopisu „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“, a nelze o jeho přiznání žádat zpětně před toto datum, pouze nejvýše 4 měsíce dopředu.

Příklad:

Pojištěnec uplatnil a doručil dne 24. 9. 2024 tiskopis „Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění“ a dne 6. 11. 2024 (tedy v zákonem stanovené 90denní lhůtě) se dostavil na okresní správu sociálního zabezpečení k sepsání žádosti o předčasný starobní důchod. V rámci volby data přiznání tohoto důchodu může stanovit datum nejdříve od 24. 9. 2024 (s ohledem na uplatněný tiskopis) a nejvýše v březnu 2025 (4 měsíce dopředu ode dne sepisování žádosti o důchod).  

Při odchodu do předčasného starobního důchodu se předpokládá omezená možnost vaší výdělečné činnosti. Proto je možný pouze takový přivýdělek (příjem z výdělečné činnosti), který nezaloží účast na důchodovém pojištění (např. dohoda o provedení práce s max. zúčtovaným příjmem 10 000 Kč za měsíc nebo zaměstnání malého rozsahu s příjmem, který je nižší než rozhodný příjem 4 000 Kč za měsíc, tzn. příjem nepřesahující 3 999 Kč za měsíc). U OSVČ nesmí příjem z této činnosti (po odpočtu výdajů) přesáhnout zákonem stanovenou hranici, která v roce 2024 činí 8 794 Kč za každý měsíc výkonu samostatné výdělečné činnosti.

Poznámka: Podmínky nároku na „řádný starobní důchod“ se od 1. října 2024 nemění – vedle dosažení důchodového věku je potřeba i nadále získat alespoň 35 let pojištění.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526