DANĚ – informace nejen pro podnikatele.

 19. 1. 2025

Silniční daň zaplaťte do 31. ledna.* 

Správce daně už používá daňové echo.* 

Nová doména Finanční správy ČR gov.cz.* 

DPH a zámečnické práce v bytovém domě – sociální bydlení.* 

Darovaný počítač zaměstnanci.* 

Daňový odpočet na výzkum a vývoj – pozor na jednu z nutných podmínek!* 

Silniční daň zaplaťte do 31. ledna. Pro osobní vozy je zrušena, týká se aut nad 12 tun.

Jednou z prvních povinností pro OSVČ a firmy je každoročně podání přiznání k silniční dani. Daň za předchozí rok musejí ti, kteří využívají nákladní automobily k podnikání, zaplatit vždy do konce ledna následujícího roku.

03.01.2025 | BusinessInfo.cz

Plátci silniční daně se předloni dočkali zásadní změny – daň už nemusejí platit majitelé vozidel s hmotností do 12 tun, respektive je pro nákladní automobily do zmíněné hmotnosti nulová. Zákon byl novelizován tak, že byla silniční daň zcela zrušena pro osobní automobily.

U osobních aut jde pro majitele o úsporu v řádech stovek korun ročně. A například majitel nákladního vozu se dvěma nápravami a hmotností nad 15 tun ušetří za rok více než 7 000 korun (viz níže). Stát přichází přibližně o čtyři až pět miliard korun ročně.

Jak je to s doplacením daně?

Silniční daň se dříve platila zálohově čtyřikrát za rok, zálohy ale byly zrušené a tak ji majitelé aut přiznávají a platí pouze jednou ročně.

SPECIÁL: Změny pro podnikatele 2025

Pátek 31. ledna 2025 je nejzazším termínem pro doplacení daně za rok 2024. Kdo nestihne lednový deadline, hrozí mu sankce, které se mu ovšem budou počítat až od 10. února.

Mezi 31. 1. a 10. 2. je pět pracovních dní a dva víkendy. U většiny daňových povinností (přiznávání a placení daně z příjmů, DPH nebo silniční daně) totiž platí ochranná lhůta pět pracovních dní, kdy můžete své opomenutí napravit. Po ní už zaplatíte pokutu případně úroky z prodlení.

Od loňského roku podávají podnikatelé, kteří jsou majiteli vozů, přiznání výhradně elektronicky, protože mají povinné datové schránky. Kdo má povinnost elektronického přiznání a poruší ji, musí počítat s pokutou ve výši 1000 korun.

Jaké postihy čekají opozdilce a neplatiče a jak se jim vyhnout?

Majitele aktivních datovek nicméně nečeká postih automaticky. Chybujícího plátce vyzve berňák ke korekci, a pouze v případě, že svůj omyl nenapraví, potrestá jej následně.

Kdo platí silniční daň?

Silniční daň tedy platí v tuzemsku všichni, kteří využívají k podnikání velká nákladní vozidla. Poplatníkem je ve většině případů ten, kdo je zapsán v technickém průkazu.

Povinnost platit daň máte, i když auto půjčíte někomu jinému, kdo jej bude k podnikání využívat, nebo pokud ho půjčíte zaměstnanci na služební cestu. Automaticky tedy hradí daň zaměstnavatelé, již vyplácejí cestovní náhrady zaměstnancům, kterým svěřují auta ze svého vozového parku.

Vozidlo přitom musí být registrováno v České republice. Pokud je registrované v zahraničí, platit nemusíte ani v případě, že s ním v tuzemsku jezdíte. V takovém případě se vás dokonce netýká ani daňové přiznání. Jinak v lednu podáte daňové přiznání a doplatíte rok předešlý.

Co říká zákon?

Předmětem daně silniční je zdanitelné vozidlo. Zdanitelným vozidlem se pro účely daně silniční rozumí silniční vozidlo kategorie N2 nebo Na jejich přípojná vozidla kategorie O3 nebo O4, pokud jsou registrovaná v registru silničních vozidel v České republice.

Tresty pro opozdilce

Finanční úřad vám v roce 2025 začne počítat penále a úrok z prodlení od pondělí 10. února.

Penále za neodevzdání daňového přiznání u všech daní činí každý den 0,05 procenta ze zaplacené daně (případně 0,01 procenta daňové ztráty), přičemž maximální postih je pět procent z daně či 300 tisíc korun. Pokud nepodáte přiznání vůbec, a to ani dodatečně na výzvu „berňáku“, zaplatíte minimálně 500 korun.

Další postih vás čeká, jestliže neuhradíte včas daň. Hříšníkům neustále naskakuje úrok z prodlení, a to o několik setin procenta za 24 hodin. Penále, tvořené základní repo sazbou navýšenou o 14 %, je aktuálně ve výši 18 procenta ročně.

Připomínáme, že pro finanční úřad je rozhodující, kdy má peníze na účtu, nikoli to, že je ke zmíněnému datu (31. ledna) odešlete. Silniční daň ideálně zaplatíte příkazem z vašeho bankovního účtu.

Předčíslí bankovního účtu je pro silniční daň 748, variabilním symbolem bude vaše daňové identifikační číslo (DIČ), které vám přidělili při registraci k dani, případně rodné číslo, pokud nemáte DIČ. Konstantní symbol je 1148 při převodu peněz z účtu a 1149 při hotovostní platbě běžnou poštovní poukázkou.

Výpočet silniční daně 2024 se netýká několika výjimek. I pokud používáte vozidlo osvobozené od daně, musíte nicméně podat daňové přiznání. Samotnou daň však neplatíte.

Která vozidla daně jsou od daně osvobozena zjistíte v paragrafu 3 zákona č.16/1993 Sb. Ještě jednou připomeňme, že se neplatí zálohy a dva roky je zrušena i registrace k silniční dani.

Slevy na kombinovanou dopravu

Slevu na dani mohou uplatnit ti, kteří využívají tzv. kombinovanou dopravu. Přečtěte si, co je v paragrafu 12 zákona o dani silniční míněno kombinovanou dopravou.

Podrobnosti najdete v tabulce sazeb silniční daně

Bonusy jsou přitom poměrně výrazné. Pokud například uskutečníte ve zdaňovacím období v rámci přepravy (kombinované s leteckou, lodní či železniční dopravou), více než 120 jízd, může vaše sleva dosáhnout až 90 procent.

A kolik na silniční dani zaplatíte za rok? U nákladních vozidel záleží na hmotnosti dodávky či kamionu a zároveň na počtu náprav. Například za nákladní auto s hmotností 12 až 13 tun se dvěma nápravami uhradí uživatel pouze 800 korun ročně. U vozidel nad 15 tun pak 7200 korun za rok.

Vůbec nejvyšší sazba 24 200 korun se týká kamionů (vozidlo kategorie N s kódem druhu karoserie BC nebo BD) nad 40 tun. Všechny roční odvody jsou stejné jako loni ale výrazně nižší než do roku 2022.

Roční sazby daně silniční pro nákladní automobily (s kódem druhu karosérie BA nebo BB) a dvěma či třemi nápravami:

  • Nad 23 t – 9000 Kč
  • 12 až 13 t (2 nápravy) – 800 Kč
  • 13 až 14 t (2 nápravy) – 2300 Kč
  • 14 až 15 t (2 nápravy) – 3200 Kč
  • nad 15 t (2 nápravy) – 7200 Kč
  • 15 až 17 t (3 nápravy) – 1400 Kč
  • 17 až 19 t (3 nápravy) – 2900 Kč

Všechny sazby najdete v příloze 16/1993 Sb.

Jakub Procházka


Správce daně už používá daňové echo. Má zlepšit komunikaci s plátci.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) začalo používat nový nástroj pro zlepšení správy daní a komunikace s poplatníky – takzvané Daňové echo (Nudge letters). Tento inovativní koncept, inspirovaný moderními behaviorálními přístupy, usiluje o zvýšení dobrovolného plnění daňových povinností a efektivnější výběr daní.

28.11.2024 | BusinessInfo.cz • Finanční správa ČR (FS ČR)

Daňové echo je vlastně personalizovaný dopis, který GFŘ zasílá poplatníkům v případech, kdy na základě dostupných dat identifikuje nesrovnalosti v jejich daňových povinnostech.

Smyslem této komunikace není podle správce daně represivní opatření, ale spíše neformální upozornění a nabídka možnosti včasné nápravy bez zbytečných sankcí.

Echo: Větší důvěra mezi státem a poplatníky?

„Zavedení Daňového echa je zásadním krokem k moderní a vstřícné daňové správě. Umožňuje nám budovat důvěru mezi státem a poplatníky a současně posilovat spravedlnost v daňovém systému. Naším cílem je vytvořit prostředí, kde poplatníci budou mít jasné a srozumitelné informace, což jim umožní lépe plnit své povinnosti,“ sděluje generální ředitelka GFŘ Simona Hornochová.

Finanční správa přechází na novou doménu gov.cz. Co to přináší?

„Věříme, že tento přístup povede k vyšší míře dobrovolného plnění daňových povinností a snížení nákladů spojených s kontrolními postupy. Jsem přesvědčen, že prevence je vždy efektivnější než následné vymáhání povinností. Pokud se tato nová komunikace osvědčí, máme v plánu pokračovat i v dalším období a u jiných daňových témat,“ doplňuje ředitel sekce výkonu daní Jiří Žežulka.

Daňové echo přináší podle GFŘ výhody nejen pro stát, ale i pro poplatníky tím, že jim poskytuje prostor k včasné nápravě případných chyb.

Finanční správa ČR (FS ČR) zavedla také další změnu, která má usnadnit komunikaci mezi státem a občany. Stejně jako ostatní úřady přechází letos na podzim na novou, jednotnou doménu gov.cz, která je součástí širšího vládního plánu pro zlepšení a zjednodušení přístupu k veřejným službám. Cílem bylo sjednotit všechny státní instituce pod jednu internetovou adresu. Tím se zjednodušuje vyhledávání potřebných informací a zajišťuje lepší přehlednost.


Nová doména Finanční správy ČR gov.cz.

5.11.2024, Zdroj: Finanční správa

Finanční správa ČR zavádí změny, které usnadní komunikaci mezi státem a občany. Postupně přechází na novou, jednotnou doménu gov.cz, která je součástí širšího vládního plánu pro zlepšení a zjednodušení přístupu k veřejným službám.

Přechod na doménu gov.cz má za cíl sjednotit všechny státní instituce pod jednu internetovou adresu. Tím se zjednoduší vyhledávání potřebných informací a zajistí lepší přehlednost. Občanům se tak usnadní orientace v online světě státní správy, protože veškeré klíčové webové stránky a služby budou přístupné na jednom místě. Sjednocení webů a e-mailových adres pod doménu gov.cz také přináší výhody v oblasti bezpečnosti. „Tím, že všechny státní instituce, včetně finanční správy, přejdou na jednotnou doménu, bude snazší rozpoznat oficiální komunikaci a odlišit ji od podvodných e-mailů či webových stránek. To významně sníží riziko phishingu a jiných kybernetických hrozeb,“ upřesňuje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Některé webové stránky finanční správy již přešly na novou doménu gov.cz:

Pokud stále používáte staré odkazy, přesměrování na nové adresy bude funkční po dobu následujících 10 let, takže vám nehrozí žádná ztráta přístupu k důležitým informacím.

Co se mění v e-mailové komunikaci?

Kromě webových stránek se změna dotkne i e-mailové komunikace. Současné e-mailové adresy s doménou @fs.mfcr.cz budou postupně nahrazeny novými adresami s koncovkou @fs.gov.cz. Přechod bude dokončen nejpozději do konce roku 2024, ale e-maily zaslané na staré adresy budou automaticky doručovány i nadále.

Jaké jsou výhody pro občany?

  • Jednodušší přístup k informacím – vše na jedné doméně
  • Bezpečnější komunikace – menší riziko podvodů
  • Snadnější orientace v online službách – státní správa na jednom místě

DPH a zámečnické práce v bytovém domě – sociální bydlení.

30.10.2024, Ing. Helena Hnízdilová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Mám dotaz k DPH u speciálně zámečnických prací (výměna zámku vstupních dveří do domu, výměna zámku poštovní schránky, seřízení různých dveří v domě či v bytě ap.), nespadá do režimu přenesení DPH, ale sazba daně bude snížená, tedy nyní 12%?

Odpověď:

Zámečnické práce spadají do kódu 95 klasifikace CZ-CPA (viz Informace GFŘ vydané ve spolupráci s ČSÚ k některým otázkám zatřídění stavebních prací dle oddílů 41 až 43 klasifikace CZ-CPA ve vztahu k režimu přenesení daňové povinnosti ve stavebnictví na DPH ze dne 31.8.2012, dostupné na webu finanční správy).

A proto se na ně neuplatní režim tuzemského reverse-charge dle § 92e ZDPH.

(Pro zatřídění konkrétní služby lze využít jako zdroj uvedenou Informaci GFŘ nebo také Prehled_nejcastejsich_dotazu_k_zatrideni_cast_I.xls z 31.8.2012 ze stejného webu (https://financnisprava.gov.cz/), případně Vysvětlivky k CZ-CPA 2015 uveřejněné na webových stránkách Českého statistického úřadu (www.czso.cz)).

Pokud se jedná o samostatně dodávané montážní práce (tj. dodání FAB vložky a její montáž od zámečnické firmy), prováděné v bytovém domě, uplatní zámečnictví sníženou sazbu DPH dle § 48 ZDP. Pro účely § 48 ZDPH totiž není podstatný kód CZ-CPA, ale skutečnost, že jde o montážní službu na zařízení, které je součástí dokončené stavby bytového domu.

Pokud by však zámečnické práce nebyly dodávané samostatně, ale jako součást jiného hlavního/dominantního plnění, které stavební ani montážní prací není (např. správa nemovitostí), bylo by třeba aplikovat sazbu hlavního plnění.


Darovaný počítač zaměstnanci.

27.11.2024, Ing. Martin Veselý, Zdroj: Verlag Dashöfer

Jak řešit daňově?

Dotaz:

Jaké daňové aspekty (daň z příjmů, DPH) jsou spojeny s darováním odepsaného majetku zaměstnanci (např. starý odepsaný PC), a to na straně zaměstnance i zaměstnavatele?

Odpověď:

Dary poskytnuté zaměstnancům obecně představují nepeněžní příjem zaměstnance, který podléhá dani z příjmů ze závislé činnosti a pojistnému. Na uvedený případ zákon nepamatuje žádným osvobozením a vyžaduje příjem zdanit; zdanění zajistí zaměstnavatel jakožto plátce daně.

V souladu se zákonem o oceňování majetku příjem oceníme obvyklou cenou. Tu stanoví zaměstnavatel porovnáním s cenami stejných nebo obdobných majetkových položek v obvyklém obchodním styku v tuzemsku. Do postupu zahrne výběr údajů do souboru pro porovnání s předmětem ocenění nejméně od tří obdobných předmětů na základě kritérií podle druhu předmětu ocenění a jeho zvláštností ke dni ocenění, ev. srovnávací analýzu údajů z vybraného souboru obdobných předmětů ocenění s údaji o oceňovaném předmětu ocenění. Údaje použité pro určení obvyklé ceny musí být kontrolovatelné a postup jejich zpracování musí být z ocenění zřejmý a doložený. Lze očekávat, že v případě položek podléhajících rychlému opotřebení a současně morálnímu zastarání může být cena značně nízká.

Majetek je již odepsán, pročež zaměstnavatel neuskuteční účetní ani daňový výdaj.

V dani z přidané hodnoty platí, že bezúplatné dodání zboží je zdanitelným plněním. Jelikož jde o bezúplatné dodání, musíme nějak stanovit základ daně. A jelikož obvyklá cena stanovená výše uvedeným způsobem odpovídá i požadavkům zákona o dani z přidané hodnoty, cenu stanovenou výše uvedeným postupem může použít i zaměstnavatel, který je plátcem daně, pro účely této daně. Cenou se rozumí cena včetně DPH, tudíž zaměstnavatel vypočítá daň způsobem shora.


Daňový odpočet na výzkum a vývoj – pozor na jednu z nutných podmínek!

27.11.2024, Zdroj: Česká daňová správa

Finanční správa upozorňuje, že výzkumná a vývojová činnost poplatníka, která tvoří dílčí část řetězce výzkumného či vývojového procesu, musí sama o sobě splňovat zákonné podmínky pro daňový odpočet na podporu výzkumu a vývoje.

Daňový odpočet na podporu výzkumu a vývoje podle zákona o daních z příjmů je obecně možné uplatnit u poplatníka, který v rámci své vnitropodnikové činnosti realizuje činnost výzkumu a vývoje. Jednou z povinných náležitostí projektové dokumentace je stanovení cíle výzkumné a vývojové činnosti.

Důležité je, že tento cíl musí být definován s ohledem na činnosti prováděné na úrovni konkrétního jednotlivého poplatníka, nikoliv jako cíl celého projektu, na kterém se tento poplatník dílčím způsobem podílí. Cíl tedy musí být stanoven v takovém rozsahu, v jakém je ho daný poplatník schopen sám dosáhnout a vyhodnotit.

Pokud je například poplatník součástí řetězce výzkumného či vývojového procesu, ve kterém je zapojeno více subjektů, musí poplatník uplatňující odpočet na podporu výzkumu a vývoje stanovit cíl své výzkumné a vývojové činnosti pouze v rozsahu té části projektu, kterou realizuje svým jménem a na svůj účet. Výzkumná a vývojová činnost daného poplatníka, která tvoří dílčí část celého řetězce výzkumného či vývojového procesu, musí sama o sobě splňovat zákonné podmínky pro daňový odpočet na podporu výzkumu a vývoje (musí samostatně naplňovat znaky výzkumu a vývoje).

Typickou oblastí, kde je proces výzkumu a vývoje realizován více subjekty v závislosti na jeho jednotlivých fázích, je výzkum a vývoj léčiv nebo veterinárních přípravků. Jeho standardní součástí je také klinické hodnocení léčivých přípravků jako závěrečná fáze výzkumu. Jedná se o systematické testování a hodnocení jednoho nebo několika léčivých přípravků s cílem ověřit účinnost a bezpečnost.

Na základě poznatků z praxe finanční správa upozorňuje, že finanční úřady zaznamenaly poměrně častý výskyt případů, které na úrovni konkrétního poplatníka nesplňují podmínky pro uplatnění daňového odpočtu na podporu výzkumu a vývoje. Poplatníci s lékařskou praxí často provádějí klinické hodnocení již vyvinutého léčivého přípravku, kdy jejich činnost probíhá podle předem stanovené metodiky zadavatele, který léčebný přípravek vyvinul. Klinické hodnocení léčivého přípravku v takovém případě představuje službu, která je de facto rutinní činností. Tuto činnost tedy není možné podřadit pod definici výzkumu a vývoje. Poskytovatel takové služby proto není oprávněn k uplatňování daňového odpočtu na podporu výzkumu a vývoje.

Klinické hodnocení léčivého přípravku je velmi častým příkladem z praxe. Obdobně je nicméně nutné přistupovat k činnostem každého poplatníka, který je zapojen do řetězce výzkumného či vývojového procesu. Skutečnost, zda jsou poplatníci v tomto řetězci spojenými osobami (například jsou součástí nadnárodní skupiny), nebo se jedná o nezávislé osoby, je pro tyto účely irelevantní.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526