Doprava – Informace nejen pro podnikatele.

 23. 8. 2022

Ministerstvo může řidičům kamionů mimořádně umožnit jízdu s volnějším režimem přestávek.  

Pozor na neoficiální stránky s dálničními známkami. Účtují zbytečné poplatky.  

Ministerstvo může řidičům kamionů mimořádně umožnit jízdu s volnějším režimem přestávek.

1.8.2022, Zdroj: Ministerstvo dopravy

struktura dokumentu

Ministerstvo dopravy může od prvního srpna ve výjimečných situacích umožnit řidičům nákladních automobilů jízdu s méně přísnými požadavky na přestávky a odpočinek. Umožňuje to novela zákona o silniční dopravě, která zavádí takzvaný evropský „Balíček mobility“. Ten schválil v roce 2020 Evropský parlament a upravuje pravidla pro dopravce a řidiče kamionů, kteří převážejí náklad po Evropě.

Opatření s režimem individuálně upraveným podle konkrétní události může ministerstvo zavést v případě různých přírodních pohrom nebo krizí. Jako příklad lze uvést uzavření hranic kvůli pandemii covidu 19, sněhovou kalamitu nebo hromadnou nehodu.

Důležité je upřesnit, že nejde o úplné upuštění od požadavků na povinné přestávky a odpočinek, ale o stanovení odchylného režimu, který zohlední specifika dané situace. Nejčastěji je možné prodloužit dobu řízení nebo zkrátit odpočinek nad rámec limitů nebo čerpat víkendový odpočinek v zaparkovaném kamionu. Řidiči v takových situacích můžou individuálně odchylky využít už teď, tato změna ale přináší větší jistotu, že v zahraničí nebudou šoféři a dopravci za odchýlení se od předpisů dostávat pokuty.

Pravomoc Ministerstva dopravy

Opatření má ve své pravomoci Ministerstvo dopravy. Bude se při jeho vydávání obracet na Ministerstvo vnitra, policii a krajské úřady. Odchylný režim ale může vydat pouze se souhlasem Evropské komise a může ho také upravit podle jejích případných připomínek. Ministerstvo však bude moci takové rozhodnutí vydat i zrychleně, a to pokud hrozí nebezpečí z prodlení, například při přírodní katastrofě. V takovém případě je možné ho vydat nejdéle na dobu třiceti dní.

O povolení pro využití odchylky nelze žádat. Ministerstvo dopravy průběžně sleduje dopravní situaci a reaguje na případné mimořádné události. Jednou z takových reakcí by pak mohlo být právě i vydání tohoto opatření, které pak mohou všichni dotčení řidiči využívat.

Změna při kontrolách tachografů

Další novinkou, se kterou se řidiči budou v provozu běžně setkávat, je změna při silničních kontrolách týkajících se tachografů a přepravy nebezpečných věcí. Speciální mobilní jednotky Ministerstva dopravy, které doposud poskytovaly technickou a odbornou pomoc policii či celníkům, budou nyní kontroly kamionů a autobusů provádět zcela samostatně.

Česká republika tak bude mít po vzoru evropských špiček v oboru – německého Spolkového úřadu pro silniční dopravu (BAG) či polské Inspekce silniční dopravy (ITD) – samostatný nástroj specializující se na kontrolu dodržování zákona o silniční dopravě. Jedná se o 21 speciálně vybavených vozidel s experty na silniční dopravu, kteří se budou zaměřovat na odhalování nejzávažnějších podvodů s tachografy a přepravu nebezpečných věcí ADR.


Pozor na neoficiální stránky s dálničními známkami. Účtují zbytečné poplatky.

16.8.2022, Zdroj: Ministerstvo dopravy

Na českém internetu se objevily další webové stránky prodávající elektronickou dálniční známku se zcela zbytečným poplatkem. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS proto řidiče varují před nákupem na těchto neoficiálních webech. Jediný oficiální e-shop je edalnice.cz, případně je možné dálniční známku koupit na přepážkách České pošty, u čerpacích stanic EuroOil nebo v samoobslužných kioscích na dálnicích. Cena roční dálniční známky je stále 1500 korun, třicetidenní 440 korun a desetidenní 310 korun.

„Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet,“ varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který státní e-shop provozuje.

Neoficiální weby se tváří buď jako oficiální stránky nebo zprostředkovávají prodej elektronických známek pro více evropských států. Účtují si manipulační poplatek za zprostředkování nebo údajný „eco poplatek“.

„Neoficiální weby prodávající dálniční známky se někdy graficky velmi podobají státnímu e-shopu edalnice, což je hrubě neetické. Průběžně je všechny řešíme právní cestou,“ říká Lucie Bartáková, ředitelka Sekce pro správu finančních zdrojů SFDI, který je správcem systému.

Klíčová je opatrnost

Státní fond dopravní infrastruktury i CENDIS se snaží tyto neoficiální aktivity monitorovat a tímto upozorňují řidiče, aby si vždy ověřili, kde známku kupují.

V adresním řádku webového prohlížeče pokaždé zkontrolujte, že nakupujete na jediném oficiálním e-shopu edalnice.cz. Na státním webu můžeme zaručit, že k cenám za známku řidič nezaplatí žádné další poplatky a dostane potvrzení o úhradě s autorizačním kódem. Díky němu pak může třeba změnit SPZ před začátkem platnosti známky nebo upravit až dva znaky v průběhu její platnosti. Nic z toho není při nákupu na neoficiálním kanálu garantováno,“ vysvětluje Paroubek.

Pevné ceny elektronické dálniční známky pro Českou republiku vycházejí z nařízení vlády ČR o výši časového poplatku a jsou nabízeny ve třech variantách – roční za 1500 korun (eko cena 750 korun), třicetidenní za 440 korun (eko cena 220 korun) a desetidenní za 310 korun (eko cena 155 korun).

Seznam neoficiálních webů, které si účtují zbytečné poplatky:

czdalnice.cz
digitale-vignette-online.cz
e-vignettes.com
e-vignette.cz

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526