Doprava – Informace nejen pro podnikatele.
Žádost o příděl nedostatkových relací jednorázových povolení na 3. čtvrtletí 2023.
Žádost o příděl nedostatkových relací jednorázových povolení na 3. čtvrtletí 2023.
18.5.2023, Zdroj: ČESMAD BOHEMIA (www.prodopravce.cz)
Nejpozději do 6. 6. 2023 je nutné doručit žádost o přidělení nedostatkových relací povolení. Turecká povolení pro třetizemní přepravy budou ve volném výdeji.
Žádost se podává na regionální pracoviště ČESMAD BOHEMIA.
Pro rok 2023 platí, že požadavky na příděl povolení pro mezinárodní nákladní dopravu se podávají pouze pro nedostatkové relace. Na požadavkovém listu jsou vymezeny pouze tyto nedostatkové relace, u kterých označíte počet požadovaných povolení.
Vzhledem k tomu, že na jednání Smíšené komise s Tureckem byla domluvena liberalizace třetizemních přeprav při cestách do/ z Turecka v období od 1. 7. 2023 do 31. 12. 2023, nebude tento typ povolení v uvedeném období mezi nedostatkovými relacemi a nebude tudíž nutné o tato povolení předem žádat.
Nedostatkové relace pro rok 2023 jsou tyto:
- ruské povolení pro bilaterální a tranzitní přepravy, povolení nejsou k dispozici*
- ruské povolení pro bilaterální přepravy s rozšířenou platností (spoznámkou, že se povoluje přeprava nákladu třetích zemí),povolení nejsou k dispozici*
- ruské povolení pro třetizemní přepravy,povolení nejsou k dispozici*
- běloruské povolení pro bilaterální a tranzitní přepravy,
- běloruské povolení pro třetizemní přepravy,
- kazašské povolení pro třetizemní přepravy,
- arménské povolení pro bilaterální a tranzitní přepravy,
- maďarské povolení pro třetizemní přepravy,
- uzbecké povolení pro bilaterální a tranzitní přepravy,
- uzbecké povolení pro třetizemní přepravy,
- tádžické povolení pro bilaterální přepravy,
- ázerbájdžánské povolení pro bilaterální a tranzitní přepravy,
- moldavské povolení univerzální
- ukrajinské univerzální povolení
- polské povolení pro třetizemní přepravy
* Povolení nejsou k dispozici z důvodu jejich nedodání ruskou stranou.
Dopravci, kterým byl přidělen některý z nedostatkových typů povolení musí při žádosti o stejný typ v následujícím období doložit využití dříve přidělených povolení.
Ostatní druhy povolení jsou k dispozici v průběhu celého roku bez nutnosti o tato povolení předem žádat.
Požadavkový list pro příděl nedostatkových relací jednorázových povolení (pdf) (doc)
Autor: Odbor informací
Aktualizováno: 18. 05. 2023
Extrémní cenový rozptyl paliv posiluje význam plošných cen. Na dálnici lze u nafty ušetřit více než 8 Kč/l.
10.5.2023, Zdroj: AXIGON a.s. (www.axigon.cz)
Ceny nafty v posledních týdnech ještě zrychlily pokles a tankovat se dá i za méně než 30 Kč/l. Výjimkou jsou dálnice, kde bývají paliva tradičně dražší. V současnosti ale dosahuje rozdíl v cenách u tuzemských pump i desetikoruny na litru nafty. To je extrém, jaký odborníci nepamatují. O to více dává smysl koncept tzv. plošné ceny, která je dostupná i živnostníkům, protože není podmíněna velkým odběrem paliva.
Průměrná cena litru nafty se v Česku od začátku roku snížila téměř o 6 Kč a v současnosti se pohybuje pod úrovní 32 Kč/l. To je o 5 Kč méně než u benzínu a zcela opačný stav ve srovnání s létem a podzimem loňského roku, kdy byla průměrná cena vyšší o pět korun u nafty. „Nevídaný rozdíl v ceně nafty a Naturalu 95 Kč je nyní výrazně ovlivněn poníženou sazbou spotřební daně u nafty. Její návrat na původní úroveň schválený od července znamená, že finální cena nafty pro zákazníky vzroste o cca 1,8 Kč/l, vč. DPH,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje firmám i drobným podnikatelům tankovací karty.
Na tradičně nejlevnějších čerpačkách se nafta na konci dubna vrátila pod 30 Kč/l, resp. nyní již pod 29 Kč/l. Výrazně nadprůměrné ale zůstávají ceny paliv na čerpacích stanicích podél dálnic. „Na dálničních čerpacích stanicích stojí nafta často bezmála 39 Kč/l. Vyšší ceny na hlavních dopravních tepnách, popř. těsně před hranicemi státu jsou obvyklé. Desetikorunový rozdíl v cenách pro koncové zákazníky je ale nebývale vysoký,“ říká Damir Duraković.
Pro držitele mnohých palivových karet s pevnou slevou z totemových cen to bohužel znamená, že při tankování na dálnici stále výrazně přeplatí. Roste proto význam konceptu tzv. plošných cen, které jsou vyhlašovány na týdenní bázi a firemním zákazníkům garantují jednotnou cenu v celé síti čerpacích stanic bez ohledu na lokální cenové výkyvy.
„Například aktuální plošná cena nafty činí s našimi tankovacími kartami v celé síti stanic Shell 30,59 Kč/l, a to samozřejmě včetně dálničních čerpaček. To představuje úsporu i více než 8 Kč na každém litru nafty,“ upozorňuje Damir Duraković a dodává, že nákup paliva v režimu plošné ceny není vázán na minimální odběr pohonných hmot. Plošné ceny dříve určené velkým podnikům a autodopravcům tak mohou využívat i drobní podnikatelé.
Nákupní aliance Axigon je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell a EuroOil, CNG karet innogy a E.ON a Energokarty na nabíjení elektromobilů. Díky sdružené poptávce asi 10 tisíc firem a podnikatelů je s měsíčními odběry přes pět milionů litrů jedním z největších odběratelů pohonných hmot v Česku, což umožňuje dosáhnout na výhody velkoodběratelů i živnostníkům.