Doprava – Informace nejen pro podnikatele.
Za přetížené kamiony mají mít obce vyšší příjem z pokut, navrhuje novela zákona.
Komentář ministra: Mýty kolem zdražení dálniční známky.
Za přetížené kamiony mají mít obce vyšší příjem z pokut, navrhuje novela zákona.
17.5.2023, Zdroj: Ministerstvo dopravy
Výběr pokut z vysokorychlostního vážení kamionů má být pro obce s rozšířenou působností výhodnější. Novela zákona o pozemních komunikacích navrhuje zvýšit obcím podíl z vybraných pokut na dvojnásobek ze současných 15 na 30 %. Stejný podíl pak má mít kraj, který je odvolacím orgánem proti rozhodnutí obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Největší podíl, a to 40 %, zůstane příjmem vlastníka pozemní komunikace, ať už je jím kraj nebo stát.
„Navrhujeme od příštího roku spravedlivější rozdělení příjmů z pokut uložených za přetížená vozidla. Obce s rozšířenou působností, které vedou příslušná správní řízení a ukládají pokuty za spáchané přestupky, budou mít dvojnásobek příjmů oproti současnosti. Administrovat přestupky za přetížené kamiony tak bude pro obce výhodnější,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Přetížené kamiony jsou dlouhodobým problémem českých dálnic a silnic. Vysokorychlostní vážení má proto doplnit nízkorychlostní kontrolní vážení, prováděné Celní správou a Policií ČR statickými váhami. Dynamické váhy však od počátku vykazují řadu technických problémů, trpí častými poruchami, značné problémy jsou s přesnou kalibrací, která je nutná k tomu, aby bylo měření průkazné a řidiči nemohli výsledek vážení zpochybnit. Z uvedených důvodů je systém využíván hlavně pro tzv. předvýběr, na který musí navázat nízkorychlostní vážení, kde je nutná asistence policie nebo celníků. Výhradně pro předvýběr je vysokorychlostní vážení využíváno i ve většině ostatních zemí.
„Omezit administrativu spojenou s vymáháním pokut by mělo i snížení pokuty za přetížený kamion, pokud ji řidič zaplatí na místě. Částku ukládanou příkazem na místě navrhujeme snížit na polovinu oproti pokutě ve správním řízení. Vedle toho se nově umožní postih i nepodnikajících fyzických osob coby provozovatelů uvedených vozidel nebo jízdních souprav, a to proto, aby stávající právní úprava nemohla být obcházena,“ dodává ministr dopravy.
Zákon o pozemních komunikacích sankcionuje přetížené kamiony pokutou 9 000 Kč za každou započatou tunu, která překračuje největší povolenou hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy. Není-li nejvyšší povolená hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy překročena o více než 500 kg, činí výměra pokuty 5 000 Kč.
Vysokorychlostní vážení se rozšíří na další místa
Ministerstvo dopravy chce dynamické vážení kamionů dále rozvíjet, a to i v režimu automatického pokutování. Krom odstraňování technických závad a obnovování certifikací u stávajících zařízení dochází též ke zvyšování počtu vysokorychlostních vah. Aktuálně je dynamické vážení na dálnicích D1, D2, D5, D8, D35. Minulý týden byla dokončena váha na D48 a staví se na dálnici D4, která bude zprovozněna v průběhu letošního léta. Aktuálně ŘSD hledá vhodná místa pro další vysokorychlostní váhy.
S aktuálně platnou certifikací pro výběr pokut bez zastavení vozidla jsou nyní čtyři vysokorychlostní váhy. Obnovení certifikace u ostatních vybudovaných vah bude postupně Ministerstvo dopravy řešit ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic a příslušnými obcemi s rozšířenou působností, které budou následně odpovědné za výběr pokut. Ne u všech vah to bude možné, protože byly historicky instalované pouze pro tzv. předvýběr.
Komentář ministra: Mýty kolem zdražení dálniční známky.
26.5.2023, Zdroj: Ministerstvo dopravy
Komentář ministra dopravy Martina Kupky ke častým nepravdám, které obklopují chystanou změnu ceny dálničních známek od 1. března 2024.
Zdražení dálniční známky, které proběhne v příštím roce, se setkává s kritikou. Je jasné, že navýšení ceny nikdo nevítá. Zaznamenal jsem srovnání s Rakouskem a jeho rozsáhlejší dálniční sítí. Právě tam se ale cena každý rok zvyšuje s inflací, zatímco u nás se 10 let nezměnila. Kdybychom postupovali stejně jako naši jižní sousedé, vycházela by roční známka už letos kvůli inflaci na 2 300 korun. Navíc jsou v Rakousku některé úseky zpoplatněny úsekovým mýtem, kde za průjezd řidič zaplatí až 17 eur (400 Kč). K ceně roční známky tak mohou rychle naskakovat další částky.
Podstatné ovšem je, že cena české dálniční známky se neodvíjí od ceny známky rakouské ani žádné jiné. Každý stát si cenu za užití dálnice stanovuje dle svých kritérií a konkrétních podmínek. Někde je vyšší než u nás, jinde nižší nebo dokonce žádná. Liší se také systémy zpoplatnění. Některé země mají časové zpoplatnění, jiné dávají přednost výkonovému, tj. platbě za ujetý kilometr, které mimochodem vychází podstatně dráž. Ve Švýcarsku a v dalších zemích musí majitelé vozidla zaplatit další daň navíc.
Žádné placení nebývá populární a zdražování už vůbec ne. Pro zvýšení popularity rozhodně cenu dálniční známky nezvyšujeme. Důvod je jiný: Slíbili jsme pohnout s dobudováním základní dálniční sítě, a to bez peněz, včetně těch z dálničních známek, nejde. Máme rozestavěno 178 kilometrů dálnic a musíme stavět dál. Náklady jdou z kapes všech daňových poplatníků a je spravedlivé, když se uživatelé dálnic budou na výrazně větším objemu investic podílet více.
Cena dálniční známky se naposledy zvyšovala v roce 2012. Od té doby se mnohokrát mluvilo o jejím zvýšení kvůli inflaci i novým kilometrům. Před čtyřmi roky ve sněmovně prosazoval zdražení roční známky na 2 000 Kč poslanec ANO Martin Kolovratník. Je úsměvné, když dnes připouští „citlivé“ navýšení pouze o jednu či dvě stovky. Zřejmě opoziční prozření. Takový postup by ale ve skutečnosti vedl ke snížení celkového výběru.
Jak je to možné? Podle evropské směrnice „Euroviněta“ se cena desetidenního poplatku stanoví jako 12 % časového poplatku na 1 rok a u 30 denní známky pak 19 % roční známky. Novinkou (a věřím, že vítanou) pak bude jednodenní kupon, jehož cena nepřesáhne 9 % časového poplatku na 1 rok. Při zachování současné nebo jen mírně zvýšené ceny by cena obou krátkodobých známek výrazně klesla.
A konečně k otázce, která mnoha lidem vrtá hlavou: Proč krátkodobá známka jednoduše není příslušným zlomkem známky celoroční? Při ceně celoroční známky 2 300 Kč by jednodenní kupon vyšel něco přes šest korun. To by jistě bylo krásné, ve skutečnosti by to bylo ale dost nespravedlivé vůči těm, kteří si kupují známku na celý rok, byť každý den na dálnici nevyjedou. A znamenalo by to také další výpadek příjmů nutných pro rok od roku nákladnější výstavbu i pravidelnou údržbu dálnic.
Martin Kupka, ministr dopravy