Monitoring dotačních příležitostí.
Pokrytí bílých míst a rychlejší internetové připojení.*
MPSV vyhlašuje dotační výzvy v rámci programu Rozvoj a obnova sociálních služeb.*
Evropské fondy podpoří výstavbu větrných elektráren.*
Pokrytí bílých míst a rychlejší internetové připojení. Ve výzvě z OP TAK jsou připraveny 4 miliardy korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo I. výzvu aktivity Vysokorychlostní internet z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Cílem výzvy je zvýšit rychlost a kvalitu připojení a pokrýt oblasti s nedostatečným nebo žádným připojením k internetu.
10.06.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
Žádosti bude možné podávat od 1. srpna 2024 do 31. října 2024 prostřednictvím portálu ISKP2021+. Na jeden projekt lze získat až 228 milionů korun.
„Rychlé, dostupné a stabilní internetové připojení potřebujeme jak v podnikání, tak v každodenním životě. Proto jsme připravili výzvu na podporu výstavby a modernizace přípojných a přístupových sítí s velmi vysokou kapacitou, ve které máme z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost připraveny 4 miliardy korun,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Díky tomu bude možné vybudovat nové optické sítě a pokrýt místa, kde v současné době připojení není v odpovídající kvalitě dostupné. Modernizace stávající infrastruktury pak pomůže zajistit rychlejší a stabilnější připojení k internetu.“
O podporu mohou požádat žadatelé s oprávněním k podnikání v oblasti elektronických komunikací, například společnosti poskytující služby pevného a mobilního připojení. Na jeden projekt lze získat až 228 milionů korun. „Do výzvy jsme navíc přidali novinku, která zahrnuje podporu budování a modernizace přípojných sítí do obcí. Nabídka možností podpory na nejrůznější typy sítí se rozšířila a podnikatelé budou mít možnost zavádět širší škálu sítí s ohledem na potřeby daného území. Věříme, že i o tuto novinku projeví podnikatelé v oblasti elektronických komunikací zájem,“ říká vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha s tím, že v případě velkého počtu kvalitních projektů je MPO připraveno celkovou alokaci 4 miliard korun navýšit.
Výzvu připravilo MPO ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem a asociacemi podnikatelů v elektronických komunikacích. Díky podpoře z evropských fondů už bylo z OP PIK vybudováno připojení více než 22 tisíc českých domácností a pro dalších téměř 40 tisíc je podpora schválena z Národního plánu obnovy.
Více informací k výzvě najdete na webu OP TAK
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
MPSV vyhlašuje dvě dotační výzvy v rámci programu Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb.
12.6.2024, Zdroj: MPSV ČR
Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo v rámci programu 013 310 Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb dvě výzvy k předkládání žádostí o dotaci týkající se všech cílů stanovených v dokumentaci programu. Od 26. června 2024 bude možné podávat žádosti o dotace pro záměry týkající se podpory mobility a také bude znovu otevřena výzva podporující pořízení elektrické požární signalizace.
Cílem výzvy č. 16 je podpořit vybavení pobytových zařízení sociálních služeb elektrickou požární signalizací. Novela zákona o požární ochraně (č.133/1985 Sb.) stanovila povinnost instalovat elektrickou požární signalizaci v pobytových zařízeních sociálních služeb, jejichž ubytovací kapacita je vyšší než 50 osob. Vyhlašovaná výzva ale umožní podat žádost i pro pobytová zařízení disponující kapacitou nižší než 50 uživatelů. Alokace
výzvy je stanovena na 30 milionů Kč. Dotace tvoří 60 % uznatelných výdajů, maximální výše dotace je stanovena na 2,5 milionů Kč.
Cílem výzvy č. 17 je podpořit odstranění bariér znemožňujících horizontální a vertikální pohyb osob se sníženou schopností pohybu. Přednostně budou do podprogramu zařazovány akce připravované jako dílčí projekty v rámci Národního rozvojového programu mobility pro všechny. Alokace výzvy je stanovena na 70 milionů Kč. Dotace tvoří 75 % uznatelných výdajů, maximální výše dotace je stanovena na 4 miliony Kč.
O dotaci mohou žádat kraje, obce, obecně prospěšné společnosti, církve a náboženské společnosti, ústavy, sociální družstva, spolky a obchodní společnosti. Podrobnosti k výzvě a úplné znění dokumentů bude tento pátek zveřejněno na webových stránkách MPSV.
Evropské fondy podpoří výstavbu větrných elektráren. V OP TAK jsou k dispozici tři miliardy.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo II. výzvu aktivity Obnovitelné zdroje energie – větrné elektrárny z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva je primárně určena na výstavbu větrných elektráren.
14.06.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)
Na jeden podnik nebo projekt lze získat až 750 milionů korun. Příjem žádostí o podporu bude probíhat od 28. června 2024 až do 31. října 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Ani zdaleka nevyužíváme potenciál, který nám oblast výroby elektřiny z větrných zdrojů nabízí. Jde přitom o jeden z levných obnovitelných zdrojů, s jehož rozvojem posílíme naši energetickou bezpečnost, lépe ochráníme životní prostředí a vytvoříme nové pracovní příležitosti v regionech. Do roku 2030 tedy máme v plánu navýšit instalovaný výkon větrných elektráren až pětkrát,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
„Proto jsme připravili výzvu z Operačního programu technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, prostřednictvím které u nás výstavbu větrných elektráren podpoříme. Připraveny jsou tři miliardy korun a na jeden projekt nebo podnik lze získat až zhruba 750 milionů korun,“ doplňuje ministr.
Na rozvoj regionálních distribučních sítí je připraveno je 6,7 miliardy
Maximální výše podpory je 65 % (malý podnik), 55 % (střední podnik) a 45 % (velký podnik) ze způsobilých výdajů. Celkové způsobilé výdaje (CZV) na projekt musí být minimálně ve výši 3,070 milionu a maximálně do výše přibližně 1,7 miliardy korun. Projekty mající CZV nižší než minimální, jsou nepřijatelné a nebudou přijaty do hodnotícího procesu.
Maximální výše CZV je nepřekročitelná. Maximální výše dotace je zhruba 750 milionů korun (30 milionů EUR) na podnik a na investiční projekt, tato hodnota nesmí být obcházena tím způsobem, že se projekt uměle rozdělí.
Podrobnosti k výzvě Obnovitelné zdroje energie – větrné elektrárny
Nová výzva přispívá k naplňování energeticko-klimatických cílů, souvisejících s naplněním závazků vyplývajících ze směrnice Evropského parlamentu a Rady 2018/2001 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů energie (OZE).
„Věříme, že ze strany podnikatelů bude po realizaci projektů větrných elektráren velká poptávka. Tím přispějeme ke zvýšení soběstačnosti v dodávkách elektrické energie a naplnění klimaticko-energetických cílů ČR,“ doplňuje vrchní ředitel Sekce fondů EU Marian Piecha.
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.