Monitoring dotačních příležitostí.

 7. 10. 2024

CzechTrade diverzifikuje svoji síť mimo Evropu.* 

Od dotační ekonomiky k chytrému veřejnému investování.* 

Pět tisíc elektroaut během šesti měsíců.* 

CzechTrade diverzifikuje svoji síť mimo Evropu. Nyní je firmám k dispozici také v Uzbekistánu.

Agentura na podporu obchodu CzechTrade rozšiřuje své zastoupení a expanduje do Uzbekistánu. Nová zahraniční kancelář sídlí v centru hlavního města Taškent.

11.09.2024 | CzechTrade

O export do Uzbekistánu mají české firmy stále větší zájem, jenom za první pololetí letošního roku se na tamější trh vyvezlo zboží za více než 2 miliardy korun. CzechTrade bude na uzbeckém trhu pomáhat českým firmám především z oborů chemie a petrochemie, strojírenství či těžby a dobývání nerostů.

V reakci na situaci na globálních trzích otevírá agentura CzechTrade další zahraniční kancelář mimo Evropskou unii. „Uzbekistán v posledních letech zaznamenal stabilní ekonomický růst. Má bohaté přírodní zdroje zejména v oblasti nerostných surovin, investuje do modernizace své infrastruktury a s rostoucí ekonomikou roste i kupní síla obyvatelstva. Tyto faktory činí Uzbekistán atraktivním trhem pro české firmy, které hledají nové obchodní příležitosti mimo Evropskou unii,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Uzbecká kancelář se nachází v Yunusabádském městském obvodu v centrální části města Taškent, kde sídlí pobočky mezinárodních společností, ale také významných uzbeckých státních či polostátních subjektů. Cílem zastoupení CzechTrade v Uzbekistánu je nadále zvyšovat export na tamější trh, který v roce 2023 činil 3,5 miliardy korun. V prvním pololetí roku 2024 se vyvezlo zboží za 2,1 miliardy korun.

CzechTrade otevírá kancelář v Jižní Koreji. Exportéři ji najdou v centru metropole

CzechTrade se v Uzbekistánu soustředí primárně na obory z oblasti chemie a petrochemie, strojírenství a těžby a dobývání nerostů. Uzbecký trh ale nabízí také další obchodní příležitost. Podle Petra Jurčíka, ředitele zahraniční kanceláře CzechTrade Uzbekistán, země kromě velkého nerostného bohatství disponuje také rozvinutým zpracovatelským průmyslem nebo příležitostmi v oboru zemědělství.

„Lze také předpokládat, že kromě exportérů v těchto a dalších podobných oborech, budou mít o uzbecký trh zájem zejména firmy, které jsou aktivní na sousedním kazašském trhu. Uzbekistán s ohledem na rychlý ekonomický rozvoj může být pro české firmy zajímavou alternativou,“ vysvětluje Petr Jurčík.

Smlouvání je pro Uzbekistán typické

Jako každá země, tak i Uzbekistán má svou specifickou obchodní etiku. Obchodní jednání zde mají velmi významnou osobní rovinu. „Příprava či dokonce asistence při obchodních jednáních je určitě jedna z hlavních náplní práce naší zahraniční kanceláře. Firmy na jednání s potenciálními obchodními partnery důkladně připravíme. K typickým obchodním rysům v Uzbekistánu patří například smlouvání o ceně, které běžně bývá součástí obchodních jednání. Uzbecký partner se zkrátka snaží získat co největší slevu. Není proto na škodu začít vyjednávat s vyšší cenou, než je běžné, a počítat s případnými slevami,“ dodává Petr Jurčík.

Také s prezentací firem v Uzbekistánu je agentura připravena pomáhat, a to například prostřednictvím veletrhů a dodavatelských misí. Na únor 2025 je plánovaná podnikatelská mise zaměřená na potravinářské technologie a v březnu či dubnu příštího roku se mohou české firmy zúčastnit mise dodavatelů technologií pro dobývání nerostů. Více o veletrzích a dodavatelských akcích lze nalézt na webových stránkách agentury CzechTrade.

Již první konzultace k nově otevřenému teritoriu lze využít na Meeting Pointu CzechTrade, který se uskuteční ve čtvrtek 10. října 2024 na České národní expozici v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Registrace je možná na webových stránkách agentury CzechTrade.


Od dotační ekonomiky k chytrému veřejnému investování: Vláda garantuje 8 miliard na dostupné nájemní bydlení.

18.9.2024, Zdroj: MMR ČR

Vláda dnes garantovala na podporu dostupného bydlení pro mladé rodiny, veřejně prospěšné profese, seniory a obecně střední třídu 8 miliard korun. První část poskytne Státní fond podpory investic v programu Dostupné nájemní bydlení, kde obcím a dalším subjektům nabídne 7 miliard.

Společně s dalšími partnery Ministerstvo pro místní rozvoj do roku 2026 podpoří až 5000 dostupných nájemních bytů za víc než 10 miliard.

„Jako vláda jsme se zavázali, že pro nás bude podpora dostupnosti bydlení jednou z klíčových priorit. Je totiž zásadní pro kvalitu života každého jednotlivého člověka. Dnes jsme tak přijali usnesení, které garantuje 8 miliard korun na výstavbu dostupného nájemního bydlení, a to v následujících dvou letech. Celkem se Ministerstvu pro místní rozvoj podařilo ve spolupráci s partnery zajistit přes 10 miliard korun. Jedná se o zlomový moment. V posledních 20 letech nikdo nepodpořil takovým objemem veřejných peněz výstavbu bytů. Vydali jsme se na cestu k dostupnému bydlení a otevíráme trhu nový segment veřejných investic. O to víc jsem rád, že je na podpoře financování těchto projektů v koalici shoda,” řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a dodal: „Hned zítra tak společně se Státním fondem podpory investic vyhlásíme program Dostupné nájemní bydlení a první výzvu za 7 miliard, ze které budou moci čerpat především obce a kraje. Další investiční nástroje budou následovat.” 

V Česku se stále silněji projevuje potřeba dostupného bydlení. Téměř veškerou výstavbu bytů u nás dosud realizovali soukromí developeři, a to hlavně ve velkých městech, kde je možné očekávat vyšší finanční návratnost. Potvrzují to mj. údaje MMR. Naopak zapojení veřejných investorů do bytové výstavby patřilo dosud k nejnižším v Evropě. Právě ti přitom staví nájemní bydlení, které navíc dokážou cílit na domácnosti, které si tržní nebo vlastnické bydlení zrovna nemohou dovolit. Zároveň mohou především obce stavět byty i tam, kde soukromý sektor vidí novou výstavbu jako rizikovou nebo málo ziskovou.

Podle údajů z Regionálních center podpory investic SFPI je pro využití podpory z programu Dostupné nájemní bydlení v tuto chvíli připravených 167 projektů, které počítají s výstavbou nebo rekonstrukcí 3400 bytů. Více než třetina z nich už má stavební povolení nebo očekává jeho vydání do konce letošního roku. „Nejvíc projektů je připravených v Olomouckém (655 bytů) a Moravskoslezském kraji (479 bytů). U míst zasažených povodní nabídnou Regionální centra starostům a starostkám individuální podporu při přípravě dalších bytových projektů,” doplnil ministr Bartoš. O podporu bude možné žádat do poloviny roku 2026. Finance bude možné využít na novostavbu bytového domu, na stavební úpravy a nástavbu, přístavbu nebo koupi bytu.

O podporu na výstavbu může žádat právnická osoba nebo územní samosprávný celek. Koupit byty může územní samosprávný celek nebo právnická osoba, kterou založila obec, dobrovolný svazek obcí nebo kraj, registrovaná církev, náboženská společnost nebo jejich svaz a jimi založená společnost.

„Obce a další subjekty mohou získat podporu ve formě zvýhodněného úvěru nebo kombinace dotace a úvěru až do 90 % způsobilých výdajů. Postupně pak budou tuto investici splácet z nájmů. To je příležitost začít s výstavbou, rekonstrukcemi nebo nákupy bytů i pro obce, které nemají ve svém rozpočtu tolik peněz na investice a dřív si to nemohly dovolit. Příjem žádostí začne v říjnu,” upřesnil ředitel Státního fondu podpory investic Daniel Ryšávka. „Po variantě s úvěry jsme sáhli, aby se peníze do státu vracely a mohly být znovu investovány. Je to zásadní krok na cestě od dotační ekonomiky k chytrému veřejnému investování. A že se ty peníze využijí, je zřejmé. Projektů dostupného nájemního bydlení, které vznikají, je mnohem víc. Vidět je to na mapě podpořitelných bytů, kde jsou projekty s více než 8000 byty. Kromě využití programu SFPI počítáme i s financováním dostupného bydlení z Národní rozvojové banky, a to až do poloviny roku 2026,” řekl ministr Bartoš.

„Velký zájem o realizaci projektů dostupného bydlení dobře ilustruje i předchůdce aktuálního programu SFPI s názvem Nájemní bydlení. Původní alokaci 800 milionů korun jsme díky enormnímu zájmu navýšili o 273 milionů. Bytové projekty, které jsme podpořili teprve loni na podzim, už teď doslova rostou před očima,” dodal Daniel Ryšávka. Novostavby bytových domů dokončují např. ve Žďáru nad Sázavou (34 bytů), ve Vsetíně (38 bytů) nebo ve Štěpánovicích (9 bytů). Celkem by mělo vzniknout z loňského programu 474 nových bytových jednotek, většina z nich do konce roku 2025. MMR také nabídlo na přípravu projektů, architektonické nebo urbanistické studie samospráv přes 1,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Dostupné bydlení

Dostupné nájemní bydlení je speciální kategorií nájemního bydlení (na rozdíl od vlastnického, družstevního či jiných forem). Nájem bytu musí být vždy poskytnut za účelem zajištění dlouhodobé / stabilní bytové potřeby nájemce. Dostupné nájemní bydlení se poskytuje za dostupné nájemné, které nesmí překročit 90 % ceny obvyklého nájemného v bytech srovnatelné kvality v dané lokalitě. V případě veřejných subjektů (obcí aj.) a příjemců podpory ze strany Státního fondu podpory investic v rámci Národního plánu obnovy je dostupné nájemné odvozeno od tzv. nákladového nájemného. To se počítá z nákladů spojených s výstavbou nebo koupí a provozem dostupných bytů a zároveň musí být nižší než obvyklé nájemné v obdobných bytech.

Podpořitelné byty z programů SFPI + NRB (až 8243 bytů, stav k 12. 9. 2024)


Pět tisíc elektroaut během šesti měsíců: Zájem podnikatelů o čistou mobilitu sílí.

23.9.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Již půl roku přijímá Národní rozvojová banka (NRB) žádosti v programu připraveném Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) s názvem Záruka Elektromobilita. Jeho prostřednictvím nabízí NRB živnostníkům, podnikatelům a firmám bankovní záruku k úvěru na nákup bezemisních vozidel a dobíjecích stanic, přičemž k záruce mohou obdržet také finanční příspěvek až 300 tisíc korun. Během uplynulých šesti měsíců podnikatelé požádali NRB o zaručení úvěru na nákup 5 307 vozidel a 2 221 dobíjecích stanic. Program má viditelný dopad v podobě výrazného meziročního navýšení prodeje a registrace bateriových vozidel. O velkém zájmu podnikatelů také vypovídá rychlost čerpání podpory – šest měsíců po spuštění programu je proplaceno či rezervováno 81 % z celkové částky alokovaných zdrojů.

Program Záruka Elektromobilita je aktuálně nejžádanějším produktem Národní rozvojové banky. Vzhledem k vysokému zájmu podnikatelů a firem se také pravděpodobně stane programem s nejrychleji vyčerpanými prostředky od doby covidu,“ říká Michal Nebeský, člen představenstva NRB s odpovědností za obchod. MPO vyčlenilo na podporu elektromobility celkem 1,95 miliardy korun. Prvotním cílem bylo v rámci programu podpořit 4 055 vozidel a 1 500 dobíjecích stanic, tyto počty jsou však již překonané, MPO totiž umožnilo počty podpořených vozidel a dobíjecích stanic navýšit.

O podporu pořízení nákladních či osobních elektromobilů mají podnikatelé opravdu velký zájem. Rychle jsme splnili potřebnou hranici pro to, aby nám Evropská komise proplatila potřebné prostředky. Nyní program aktualizujeme a již nebudeme v alokaci 1,95 miliardy korun oddělovat zvlášť prostředky na podporu nákupu elektromobilů a dobíjecích stanic. Díky tomu budeme moci flexibilně reagovat na aktuální poptávku a podpoříme oproti předpokladům více elektroaut,“ říká vrchní ředitel sekce fondů EU na MPO Marian Piecha.

Podnikatelé z řad živnostníků a firem mohou u NRB žádat o záruku k úvěru, který jim poskytne leasingová společnost nebo komerční banka. Získat mohou také finanční příspěvek v rozmezí 200 až 300 tisíc korun. Peníze jsou čerpány z Národního plánu obnovy, který je financován Evropskou unií.

Ve statistikách vedou prodeje osobních vozů, operativní leasingy jsou v útlumu

Mezi žadateli je největší zájem o elektromobily kategorie M1, tedy o osobní vozy. NRB celkem přijala žádosti o 5 196 osobních elektromobilů, 108 užitkových vozů (kategorie N1) a tři nákladní vozy (kategorie N2). Mezi značkami dominuje Tesla, s odstupem pak následuje Volvo, Volkswagen a Škoda.

Vysoký nárůst počtu financovaných elektromobilů členskými společnostmi České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v prvním pololetí 2024 je reakcí na spuštění dotačního programu Záruka Elektromobilita. Již za prvních šest měsíců jsme s více než 2400 profinancovanými vozy překonali statistiky za celý minulý rok. Více než polovina prvně registrovaných elektromobilů v ČR je tak financována členy ČLFA,“ přiblížila Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Nejžádanější značky vozů v programu Záruka Elektromobilita

značka počet vozů značka počet vozů
1. TESLA 2299 6. BMW 241
2. Volvo 458 7. Hyundai 136
3. Volkswagen 382 8. Mercedes 127
4. Škoda 371 9. KIA 90
5. MG 244 10. Toyota 80

Data k 20. 9.2024

Podpora MPO a NRB ovlivnila i způsob financování pořizovaných elektromobilů. Zatímco dříve firmy preferovaly operativní leasing, v současné době v naprosté většině volí úvěry. „V důsledku spuštění dotačního programu se výrazně proměnila struktura poskytnutého financování na pořízení elektromobilů. Zatímco v předchozím období se podíl operativního leasingu pohyboval okolo 40 %, nyní je to necelých 20 %. Více než 80 % tak připadá na úvěry, na které je poskytnutí dotace vázáno,“ potvrdila Hanušová. 

Čistou mobilitu podporuje NRB také v programu Transformace

Program Transformace pomáhá s investičními aktivitami malým a středním podnikatelům v uhelných regionech (v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji). Podnikatelům v těchto částech republiky nabízí NRB bezúročný úvěr, který lze využít mimo jiné také na nákup elektromobilů používaných k zajištění služeb jejich firmy, jde tedy například o rozvoz, servis a další podobné účely. Podrobnosti a informace o nabízených programech jsou k dispozici na webových stránkách NRB.

Na podporu čisté a udržitelné dopravy připravilo MPO ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a životního prostředí aktualizaci Národního akčního plánu čisté mobility, kterou schválila na konci srpna vláda. Cílem tohoto strategického dokumentu je rozvíjet infrastrukturu pro alternativní paliva, modernizovat vozový park v silniční dopravě a přispět k dekarbonizaci dopravy. Stanovené cíle a plány jsou rozděleny do milníků pro roky 2025, 2030 a 2035. Více informací najdete v této tiskové zprávě.

 

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526