Monitoring dotačních příležitostí.
MPO podpoří průmyslový výzkum a experimentální vývoj.*
CzechInvest spouští Národní kontaktní místo pro program Digital Europe.*
Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace.*
Nová pravidla mají zjednodušit život zemědělcům žádajícím o národní dotace.*
Ministerstvo vybralo výzkumné projekty na příští tři roky.*
MPO podpoří průmyslový výzkum a experimentální vývoj. Připraveno má 3 miliardy korun.
2.12.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo v rámci aktivity Aplikace III. výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva se zaměřuje na realizace projektů v takzvaných deep tech oblastech.
Jedná se o vědecké a technologické inovace, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie, nanotechnologie, robotika nebo autonomní, kvantové a pokročilé výrobní technologie. Podniky mohou získat až 80 % podpory. Celková alokace je 3 miliardy korun, v případě dostatku kvalitních projektů je resort připraven prostředky navýšit. Žádosti bude možné podávat od 16. prosince 2024 do 19. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.
„Investice českých firem do pokročilých technologií mají velký potenciál pro vytvoření zásadních inovací, které podnikům zajistí náskok před konkurencí, usnadní přístup na globální trhy a sníží výrobní náklady. Celé naší ekonomice mohou tato unikátní řešení snížit závislost na tradičních průmyslových sektorech, vytvořit místa pro špičkové odborníky nebo zvýšit atraktivitu pro zahraniční investory,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Cílem této výzvy je podpořit perspektivní oblasti a trendy, které sice nesou vyšší riziko, ale zároveň mají obrovský potenciál pro hospodářský růst a přilákat nové aktéry s vysokým potenciálem v oblasti výzkumu a inovací. „Podpora deep tech oblastí se soustředí na výzkum a vývoj technologií, které stojí na vědeckých a technických základech a vyžadují hluboké odborné znalosti. To zahrnuje podporu pokročilých technologií a průlomových inovací, které mají potenciál výrazně ovlivnit český průmysl a společnost. Mezi klíčové sektory podporovaných deep tech oblastí tak patří například umělá inteligence, kvantové výpočty, biotechnologie, nanotechnologie nebo robotika,“ dodává ředitel odboru inovativních a digitálních řešení Petr Filipi.
Dotace je poskytována na náklady řešení projektů výzkumu a vývoje zahrnující náklady na externí služby, osobní náklady výzkumných pracovníků a ostatního technického podpůrného personálu. Žádat je také možné na náklady na nástroje, přístroje či vybavení a celou řadu dalších nákladů, které souvisí s realizací projektu. Míra podpory pro malé podniky je až 80 %, pro střední podniky až do výše 75 % a velké podniky mohou dosáhnout na maximální podporu 65 %, podpora se odvíjí od kategorie činnosti a zda je projekt realizován v účinné spolupráci. V případě, že je partnerem výzkumná organizace, nesmí intenzita podpory pro tohoto partnera přesáhnout 85 %. V okamžiku, kdy finanční objem podaných žádostí o podporu dosáhne 200 % výše alokace výzvy, může dojít k ukončení přijmu žádostí, nejdříve však 7. ledna 2025.
Podrobnosti k výzvě jsou zde.
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce fondů EU Ministerstva průmyslu a obchodu.
CzechInvest spouští Národní kontaktní místo pro program Digital Europe.
Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest zahajuje činnost Národního kontaktního místa (NCP) pro program Digital Europe. Díky tomuto kroku získají české firmy, výzkumné organizace a další subjekty přímou podporu při zapojování do evropského programu zaměřeného na digitální transformaci s rozpočtem přesahujícím 8 miliard eur.
05.11.2024 | Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
„Česko potřebuje silnou expertní podporu pro lepší čerpání z programu Digital Europe. Zřízení Národního kontaktního místa je klíčovým krokem k posílení české účasti v tomto významném evropském programu a k urychlení digitální transformace naší ekonomiky,“ říká Gabriela Bauerová, ředitelka Divize investic a zahraničních aktivit.
CzechInvest v roli NCP nabídne komplexní služby pro všechny potenciální žadatele. „Naším cílem bude informovat o otevřených výzvách, organizovat informační a networkingové akce, pomáhat s hledáním zahraničních partnerů a aktivně podporovat české subjekty při přípravě projektů. Zároveň budeme úzce spolupracovat s evropskou sítí NCP a přenášet nejlepší praxi ze zahraničí,“ vysvětluje Gabriela Bauerová.
Služby Národního kontaktního místa jsou dostupné zdarma všem zájemcům o zapojení do programu Digital Europe. Program podporuje projekty v oblasti superpočítačů, umělé inteligence, cloudu a dat, kybernetické bezpečnosti, pokročilých digitálních dovedností, zajištění širokého využívání digitálních technologií v celé společnosti a polovodičů.
Více o programu Digitální Evropa
Hladík: Nová zelená úsporám bude pokračovat v podobě výhodného úvěru a dotace.
27.11.2024, Zdroj: ČTK
Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) podporující renovace budov, jejich zateplení a zvýšení energetické udržitelnosti bude pokračovat v podobě kombinace výhodného úvěru a dotace. Bude tak podobný modelu Oprav dům po babičce, což je jeden z jeho programů. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na konferenci Nová zelená úsporám k 15. výročí programu. V programu Nová zelená úsporám schválilo ministerstvo životního prostředí (MŽP) za 15 let jeho fungování 412.000 žádostí za více než 91 miliard korun.
„Určitě to musí být tak, jak jsme začali Oprav dům po babičce. Kombinace investiční podpory a výhodného úroku tak, aby ti lidé si mohli tu renovaci dovolit,“ uvedl Hladík. V tomto modelu lidem podle Hladíka se splácením úvěru s výhodným úrokem kromě dotace pomohou peníze uspořené díky menší spotřebě energií.
Oprav dům po babičce je jeden z programů Nové zelené úsporám. Na komplexní zateplení je možné přes program získat od některých bank výhodnější, maximálně 3,5procentní úvěr, nebo až jeden milion korun. U menších rekonstrukcí, jako jsou například výměna oken a dveří, zateplení fasády, střechy, stropu či podlahy, lze zažádat maximálně o 150.000 korun. Dotace ale nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů. Prostřednictvím programu rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard korun.
NZÚ bude podle Hladíka po vzoru programu Oprav dům po babičce podporovat komplexní renovace. Díky využití výhodnějšího úvěru pak na tyto renovace podle ministra dosáhnou i domácnosti se středními nebo nižšími příjmy. „Je tam i ta možnost pro ty lidi, kteří třeba nemají naspořeno několik set tisíc korun nebo milion, milion a půl korun, dosáhnout na tu komplexní renovaci,“ řekl Hladík.
Standardní program NZÚ spravuje Státní fond životního prostředí (SFŽP) a podporuje všechny kategorie zateplování. Je tedy možné žádat o dotaci i na základní či dílčí zateplení. Čerpat mohou majitelé rodinných domů, ale i bytových domů, kde žijí senioři, rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo lidé se třetím stupněm invalidity. Dotace mohou pokrýt až polovinu výdajů a vyplácí se po realizaci investice. Žadatelé, kteří zateplí svůj dům komplexně, mohou získat až 950.000 korun. U novostaveb se podpora týká staveb v nejvyšším energetickém standardu a výše dotace činí nejvýš 535.000 korun. U podpory na rodinné domy mohou domácnosti získat bonusy pro znevýhodněné regiony, stejně jako bonusy za kombinace opatření.
szd fsl ptd
Nová pravidla mají zjednodušit život zemědělcům žádajícím o národní dotace.
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo pravidla pro udělování národních dotací v roce 2025. U některých důležitých podpor ze státního rozpočtu upravilo pravidla, zemědělcům odpadne povinnost předkládat některé doklady.
25.11.2024 | Ministerstvo zemědělství (MZe)
MZe pro příští rok také připravilo zcela novou podporu pro zlepšení podmínek v chovech koz a ovcí i na potírání plevele v polích cukrové řepy. Celkem půjde z národního rozpočtu do zemědělství více než 3,7 miliardy korun.
„Snažíme se zemědělcům ulehčovat život, a proto v příštím roce zjednodušíme administraci žádostí o dotace. U titulu Nákazový fond, kde podpora může být poskytnuta až do výše 50 procent nákladů a u podpory Eradikace úporných a přemnožených plevelů v cukrové řepě a částečně u titulu Biologická ochrana rostlin jako náhrada chemické ochrany poskytneme dotace jednodušší formou. Zemědělci tak u nich nebudou muset předkládat veškeré dokumenty a faktury svých nákladů, jak to bylo doteď nutné.“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Z Nákazového fondu se podporují činnosti, které brání rozšiřování nebezpečných nákaz v chovech hospodářských zvířat. Biologická ochrana snižuje množství chemických přípravků používaných na ochranu rostlin a celkově tak přispívá ke zlepšení životního prostředí.
Novinkou v příštím roce budou příspěvky na zlepšení životních podmínek v chovech ovcí a koz, a to pro pasená i ustájená zvířata. Opatření jim zajistí zvýšenou výměru ustájovací plochy i školkový způsob odchovu jehňat a kůzlat, což zlepšuje sociální chování u mláďat. Cílem je také snížení rizika vzniku onemocnění, které způsobuje následný pokles pohody chovaných ovcí a koz. Další nová dotace je určena na hubení extrémně odolných plevelů na polích s cukrovou řepou.
Kvůli dlouhodobě obtížné ekonomické situaci způsobené zejména vysokými cenami vstupů se chovatelé dostávají pod hranici rentability. Aby mohli zajistit nadstandardní podmínky v chovech, dostanou za rok 2025 v rámci programu na dobré životní podmínky všech hospodářských zvířat peněžní zálohy. Ty dosáhnou výše 50 % z celkové předpokládané částky uvedené v žádosti o dotaci.
Klimatická změna stírá rozdíly mezi výnosy v ekologickém a konvenčním zemědělství
Spektrum dotačních programů pro rok 2025 udržuje kontinuitu s programy z předešlých let. Na národní dotace je pro příští rok připraveno zhruba 3,7 miliardy korun. Prostředky směřují do odvětví živočišné výroby (2 942 milionů korun), do rostlinné výroby (497,8 milionů), do potravinářství (111 milionů) a na ostatní aktivity (199,2 milionů).
Peníze ze státního rozpočtu pomůžou živočišné i rostlinné výrobě, umožní pořádání vzdělávacích akcí i prezentaci výsledků práce zemědělců. Prostředky z národních zdrojů podporují zemědělské školství, potravinové banky, činnosti nevládních organizací a jejich zastupování v mezinárodních organizacích, podporují účast na mezinárodních veletrzích a také zvyšují povědomí o českém zemědělství.
Národní dotační programy bude proplácet platební agentura MZe Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Přesné znění Zásad pro poskytování dotací najdete zde:
Přehled národních dotačních programů do zemědělství pro rok 2025
Název programu | rok 2025 | |
dotace k hospodář. výsledku(neinvestiční) | dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku (kapitálové výdaje) | |
tis. Kč | tis. Kč | |
Podpora včelařství | 37 000 | |
Podpora vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách | 35 000 | |
Podpora restrukturalizace ovocných sadů | 80 000 | |
Podpora restrukturalizace ovocných sadů v režimu ekologického zemědělství | 10 000 | |
Udržování a zlepšování genetického potenciálu vyjmenovaných hospodářských zvířat | 290 000 | |
Podpora ozdravování polních a speciálních plodin | 334 637 | 15 363 |
Genetické zdroje | 85 000 | |
Nákazový fond | 1 019 000 | |
Poradenství a vzdělávání | 138 800 | 700 |
Podpora evropské integrace nevládních organizací | 23 000 | |
Podpora technologických platforem v působnosti rezortu MZe | 15 500 | |
Podpora mimoprodukčních funkcí rybníků | 50 000 | |
Podpora mimoprodukčních funkcí rybářských revírů | 20 000 | |
Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením | 94 000 | 10 000 |
Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti Q CZ | 50 000 | |
Zlepšení životních podmínek v chovu hospodářských zvířat | 1 442 000 | |
Rámcový program pro řešení rizik a krizí v zemědělství | 0*) | |
3 598 937 | 151 063 | |
C e l k e m | 3 750 000 |
*) Program bude spuštěn, pokud dojde k mimořádné události.
Ministerstvo vybralo výzkumné projekty na příští tři roky. Důležitými tématy jsou uhlíkové zemědělství a bezpečnost potravin.
26.11.2024, Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Celkem 21 vědeckých a výzkumných projektů s počátkem řešení v roce 2025 podpoří Ministerstvo zemědělství (MZe) v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu na období 2024-2032 ZEMĚ II. Výzkumníci se zaměří na možnosti precizního a uhlíkového zemědělství, bezpečnost potravin či výskyt pesticidů a jejich reziduí ve vodách. Na výzkum poskytne MZe více než 240 milionů korun.
Mezi tématy výzkumných projektů, na které v příštích třech letech přispěje MZe z Programu ZEMĚ II téměř čtvrt miliardy korun, je například uhlíkové zemědělství či bezpečnost potravin. Podpoří například výzkum výskytu škodlivých chemických sloučenin v mase ryb chovaných a lovených v ČR, výzkum výskytu a reziduí pesticidů ve vodách nebo výzkum nástrojů pro rentabilní a udržitelnou produkci osiv minoritních plodin a zelenin (například jeteloviny, len, kmín, mrkev a rajčata).
Ve veřejné soutěži byl také vybrán projekt, který se bude zabývat vývojem sofistikovaného chovu cenných druhů ryb v rybnících v kombinaci s efektivním využitím odpadních látek a nízkou potřebou přítokové vody, či výzkum pro stanovení procentuálního zastoupení jednotlivých složek živočišného původu v mletém mase a masných polotovarech.
Podpora MZe směřuje také na vyvinutí a zavedení metodiky na testování a hodnocení úrovně rezistence odrůd cukrové řepy k virovým žloutenkám nebo výzkum vlivu lesní cestní sítě na odtok vody z lesů v měnících se klimatických podmínkách.
Celkem do letošní veřejné soutěže Programu ZEMĚ II přihlásily výzkumné instituce 51 návrhů projektů, z nichž MZe vybralo 21 k realizaci podle aktuálních i dlouhodobých potřeb veřejného sektoru v zemědělství.
V minulosti již MZe v Programu ZEMĚ II finančně podpořilo například výzkum zásobování obyvatel pitnou vodou jako adaptační opatření na změnu klimatu nebo výzkum snížení emisí skleníkových plynů ze zemědělské výroby.
Kompletní seznam vybraných projektů v programu ZEMĚ najdete zde: Vyhlášení výsledků veřejné soutěže | MZe
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
Zdroj: Ministerstvo zemědělství