Monitoring dotačních příležitostí.

 6. 1. 2025

Stát vyhlašuje výzvu na podporu projektů s umělou inteligencí.* 

Dotace na průmyslový výzkum a experimentální vývoj.* 

Až 75 % nákladů MSP na výzkum a vývoj lze hradit z inovačních voucherů UCEEB ČVUT.* 

Místo naftových „motoráčků“ vyjedou elektrické, bateriové či vodíkové vlaky.* 

Stát vyhlašuje výzvu na podporu projektů s umělou inteligencí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první veřejnou soutěž z programu TWIST, který podpoří výzkum a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty nebo zlepšení procesů.

04.12.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Návrhy projektů lze podávat od 4. prosince do 12. února 2025. Alokace výzvy je 700 milionů korun. V případě dostatku kvalitních projektů je resort připravený alokaci navýšit.

„Nový program TWIST vychází z potřeby zacílit podporu výzkumu na oblasti s vysokým potenciálem průlomových technologií, které hýbou světem. To povede k tvorbě inovativních produktů, stejně jako ke zvýšení výkonnosti firem a konkurenceschopnosti celé české ekonomiky. Plníme tím aktuální strategie vlády, ať už jde o Hospodářskou strategii: Česko do top 10, RIS3 strategii nebo sektorové strategie zaměřené na umělou inteligenci či polovodiče,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

O dotaci mohou žádat malé, střední i velké podniky z celé České republiky, a to buď samostatně, nebo ve spolupráci s dalšími firmami, vysokými školami či výzkumnými organizacemi.

Program podpoří projekty zaměřené na průmyslový výzkum a experimentální vývoj využívající a rozvíjející umělou inteligenci.

Na jeden projekt lze získat až 30 milionů korun, přičemž dotace pokryje až 70 % způsobilých nákladů, jako jsou osobní náklady, materiál, provozní výdaje či nezbytné služby.

„V podpořených projektech očekáváme především výsledky typu prototypů, poloprovozů, ověřených technologií, software a dalších digitálních řešení, jejichž nedílnou součástí bude umělá inteligence, která přinese nové užitné vlastnosti pro uživatele a přidanou hodnotu a přímé ekonomické přínosy pro podniky,“ dodává vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko.

Program TWIST (Transfer, Výzkum, Vývoj a Inovace pro Strategické Technologie) cílí na podporu rozvoje strategických technologií, především umělé inteligence, kvantových technologií a polovodičů a mikroelektroniky, a na posílení transferu dosahovaných výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Program je navržen na období 2025 až 2031 a počítá s celkovou podporou ve výši 5 miliard korun.

Další informace k vyhlášené soutěži budou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu v rubrice Podpora výzkumu, vývoje a inovací.


Dotace na průmyslový výzkum a experimentální vývoj: Připraveny jsou tři miliardy.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo v rámci aktivity Aplikace III. výzvu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Výzva se zaměřuje na realizace projektů v takzvaných deep tech oblastech.

29.11.2024 | Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO)

Jedná se o vědecké a technologické inovace, jako jsou umělá inteligence, biotechnologie, nanotechnologie, robotika nebo autonomní, kvantové a pokročilé výrobní technologie. Podniky mohou získat až 80 procent podpory.

Celková alokace je tři miliardy korun, v případě dostatku kvalitních projektů je resort připraven prostředky navýšit. Žádosti bude možné podávat od 16. prosince 2024 do 19. března 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+.

„Investice českých firem do pokročilých technologií mají velký potenciál pro vytvoření zásadních inovací, které podnikům zajistí náskok před konkurencí, usnadní přístup na globální trhy a sníží výrobní náklady. Celé naší ekonomice mohou tato unikátní řešení snížit závislost na tradičních průmyslových sektorech, vytvořit místa pro špičkové odborníky nebo zvýšit atraktivitu pro zahraniční investory,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Dotace z OP TAK podpoří inovační výkonnost firem, ve výzvě je připravena miliarda

Cílem je podpořit nové trendy a přilákat inovátory

Cílem této výzvy je podpořit perspektivní oblasti a trendy, které sice nesou vyšší riziko, ale zároveň mají obrovský potenciál pro hospodářský růst a přilákat nové aktéry s vysokým potenciálem v oblasti výzkumu a inovací.

„Podpora deep tech oblastí se soustředí na výzkum a vývoj technologií, které stojí na vědeckých a technických základech a vyžadují hluboké odborné znalosti. To zahrnuje podporu pokročilých technologií a průlomových inovací, které mají potenciál výrazně ovlivnit český průmysl a společnost. Mezi klíčové sektory podporovaných deep tech oblastí tak patří například umělá inteligence, kvantové výpočty, biotechnologie, nanotechnologie nebo robotika,“ dodává ředitel odboru inovativních a digitálních řešení ministerstva průmyslu a obchodu Petr Filipi.

Podrobnosti k výzvě v rámci aktivity Aplikace

Dotace je poskytována na náklady řešení projektů výzkumu a vývoje zahrnující náklady na externí služby, osobní náklady výzkumných pracovníků a ostatního technického podpůrného personálu. Žádat je také možné na náklady na nástroje, přístroje či vybavení a celou řadu dalších nákladů, které souvisí s realizací projektu. Míra podpory pro malé podniky je až 80 %, pro střední podniky až do výše 75 % a velké podniky mohou dosáhnout na maximální podporu 65 procent, podpora se odvíjí od kategorie činnosti a zda je projekt realizován v účinné spolupráci.

V případě, že je partnerem výzkumná organizace, nesmí intenzita podpory pro tohoto partnera přesáhnout 85 procent. V okamžiku, kdy finanční objem podaných žádostí o podporu dosáhne 200 procent výše alokace výzvy, může dojít k ukončení přijmu žádostí, nejdříve však 7. ledna 2025.


Až 75 % nákladů MSP na výzkum a vývoj lze hradit z inovačních voucherů UCEEB ČVUT.

Malým a středním podnikům, které vyvíjejí inovativní produkty a služby v oboru stavebnictví a působí mimo Prahu, jsou určeny inovační vouchery Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT.

04.12.2024 | České vysoké učení technické v Praze (ČVUT)

Tyto vouchery mohou firmy využít k pokrytí až 75 % nákladů za služby výzkumu a vývoje, které jim UCEEB poskytne. Vouchery, o které se mohou firmy ucházet, jsou hrazeny z programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

Inovační vouchery lze využít na širokou paletu služeb z oblasti stavebnictví, které UCEEB v rámci programu nabízí. Konkrétně jde o materiálové a konstrukční inovace, snižování uhlíkové stopy, environmentální dopady v celém životním cyklu, zlepšování uživatelského komfortu, digitalizace a automatizace ve stavebnictví a uvádění inovací na trh. Výše dotace pro jednotlivé firmy se pohybuje od 50 tisíc korun do jednoho milionu Kč.

„Tlak na konkurenceschopnost malých a středních podniků ve stavebnictví a příbuzných oborech je v posledních letech enormní. Firmy musí neustále hledat způsoby, jak investory přesvědčit, že jejich řešení je nejen inovativní, ale také technicky a ekonomicky prověřené. Proto je výraznou výhodou možnost spolupráce s renomovanou výzkumnou organizací za velmi příznivých podmínek, kdy podnik hradí pouze 25 % nákladů,“ shrnuje přínos voucherů Robert Jára, ředitel UCEEB.

Moderními energetickými technologiemi pro průmysl se zabývá nový výzkumný tým ČVUT UCEEB

Dalším příkladem využití voucherů může být senzorika. Ta je schopná výrazně zvýšit soběstačnost osob se speciálními potřebami, jako jsou senioři, pohybově postižení či klienti domů s pečovatelskou službou. „Firma, která vyvíjí senzory, může nejen zdokonalit svoje produkty, ale také spolupracovat na jejich integraci do celé platformy,” dodává Michal Kuzmič.

Velkou příležitost, která stále čeká na své naplnění, představuje cirkularita ve výstavbě. I v této oblasti mohou firmy uplatnit vouchery. „Podnik díky UCEEB dosáhne na experty, kteří mu pomohou s designem i prověřením vlastností nových konstrukčních prvků,” uvádí Michal Kuzmič, vedoucí mezioborové spolupráce na UCEEB.

O vouchery se mohou ucházet výrobci stavebních systémů a produktů, výrobci senzorů a monitorovacích technologií, architekti a projektanti, odborní konzultanti v oblasti stavebnictví, ověřovatelé technických vlastností stavebních výrobků, konstrukcí a staveb a developeři a stavebníci. Zahájení příjmu žádostí je plánováno na prosinec.

Již nyní se ale firmy mohou na UCEEB obracet s náměty na obsah voucherů. V první vlně by měla být smlouva s firmami uzavřena do března 2025 s tím, že realizace by měla být kompletní do konce roku. Druhá vlna spoluprací proběhne do konce roku 2026. „Doporučujeme se seznámit s podmínkami na našem webu UCEEB. Především jde o působení podniku mimo Prahu a jeho velikost při započtení všech propojených organizací,“ upřesňuje podmínky programu Robert Jára.

Inovační vouchery jsou projektem, který má usnadnit přechod malých a středních podniků na šetrné stavebnictví. Je podpořen z operačního programu Evropské unie Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.


Místo naftových „motoráčků“ vyjedou elektrické, bateriové či vodíkové vlaky. MŽP podpoří ekologizaci železniční dopravy 15 miliardami korun.

19.11.2024, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

Další krok ke zlepšení veřejné dopravy je tady. Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR podpoří výměnu starých osobních vlaků za nové s moderním ekologickým pohonem. V Modernizačním fondu vyhradilo na tuto oblast 15 miliard korun.

Jde o první nabídku investic na modernizaci veřejné dopravy, které má Ministerstvo životního prostředí k dispozici z Modernizačního fondu, a to v programu TRANSGov. „Nyní hovoříme o 15 miliardách korun na osobní vlaky, které cestujícím umožní pohodlnější přepravu v ekologických vlacích a nebudou zatěžovat životní prostředí ani znečišťovat ovzduší. V této výzvě mohou žadatelé získat podporu až ve výši 70 % způsobilých výdajů, a to na výměnu dieselových motorových vozidel za nové ekologické vozy. V případě starších elektrických vozidel za nové je pak podpora ve výši 40 %. Dalších 7,3 miliardy korun bude vyčleněno v nejbližší době na modernizaci městské hromadné dopravy,“ popisuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dodává, že hlavním cílem je ekologizace veřejné dopravy. „Investice z Modernizačního fondu směřují primárně na zvýšení energetické účinnosti, dosažení úspory energie a snížení emisí CO2. Pro občany to znamená, že budou jezdit vlaky s bezemisním pohonem, a tudíž budou dýchat i čistší vzduch,“ doplnil ministr Hladík.

„Moderní železniční doprava, tak jak si ji přejeme a jak ji budujeme, musí být konkurenceschopná, prozákaznická a šetrná. Abychom dokázali tyto cíle naplnit, patří k tomu i pořizování moderních vozidel, která prokazatelně zvyšují poptávku po tomto druhu cestování. Jsem rád, že díky této podpoře budou moci zažívat moderní cestování i další cestující,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Hlavním cílem nabízené investiční podpory je výměna starých naftových železničních souprav pro osobní dopravu. Místo nich budou moci dopravci, respektive objednatelé veřejných služeb, pořídit stroje s elektrickým pohonem, napájené z trakčního vedení (EMU), dále vlaky s elektrickým pohonem a bateriemi (BEMU) či soupravy s elektrickým vodíkovým pohonem (HMU). Možná je také výměna starých elektrických vozidel za nová elektrická (EMU za EMU). Na tento typ modernizace je určena maximálně necelá třetina celkové alokace výzvy, respektive 4,5 miliardy korun.

Dotační výzva je vyhlášena jako dvoukolová. První kolo je soutěžní, kdy žadatelé předloží projektové záměry, které budou hodnoceny podle měrné dotační náročnosti (Kč/kWh/rok) vypočtené na základě energetické náročnosti výchozího, resp. cílového způsobu dopravy. Úspěšné záměry, které postoupí do druhého kola, se už budou moci hlásit v průběžné výzvě o dotační podporu.

„V prvním kole mohou své záměry předkládat kraje a hlavní město Praha, kteří jsou objednateli veřejné regionální železniční dopravy. Ve druhém kole mohou žádat úspěšné kraje nebo již vybraní dopravci ve veřejné drážní dopravě na železničních dráhách, disponující zákonnou licencí a smlouvou o veřejných službách na dopravní výkony, ke kterým se bude vztahovat úspěšný projektový záměr z prvního kola výzvy,“ popisuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává: „Projektové záměry do 1. kola dotační výzvy z programu TRANSPORT, podprogramu TRANSGov je možné podávat v období od 15. listopadu 2024 do 31. března 2025.“

Modernizační fond představuje klíčový zdroj finančních prostředků pro modernizaci energetických systémů a přechod k bezemisní ekonomice. Už nyní významně pomáhá energeticky náročným provozům, podnikům, veřejným subjektům i domácnostem se snižováním spotřeby energie a přechodem k obnovitelným zdrojům energie. Celkem již bylo z realizovaných programů a podprogramů Modernizačního fondu HEAT, RES+, HOUSEnerg, ENERG ETS, ENERGov a PUBGRID v České republice rozděleno přes 111 miliard korun.

Podrobnosti a detaily výzvy TRANSGov č. 1/2024

 

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526