Monitoring dotačních příležitostí.
CzechInvest spouští akcelerační program DIANA: Podpora inovativních technologií pro NATO.*
MPO rozdělí dvě miliardy korun na využití brownfieldů pro cestovní ruch.*
Ukončení příjmu žádostí ve výzvě Nová zelená úsporám Standard pro rodinné domy.*
Žádosti o podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G bude MMR přijímat do konce ledna.*
CzechInvest spouští akcelerační program DIANA: Podpora inovativních technologií pro NATO.
Agentura CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem obrany oznamuje od ledna zahájení fungování jednoho z akceleračních pracovišť programu Severoatlantické aliance – Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic (DIANA).
17.12.2024 | Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
Jedná se o jeden z prvních akcelerátorů v rámci regionu Střední a Východní Evropy, v rámci kterého chce NATO vyhledávat a urychlovat inovace v bezpečnostním sektoru.
„Jsme hrdí, že můžeme spustit pracoviště DIANA v CzechInvestu. Agentura CzechInvest má bohaté zkušenosti s podporou startupů a silný základ v průmyslu, letectví a kosmonautice, pokročilých materiálech, biotechnologiích, umělé inteligenci a dalších špičkových oborech. Chceme propojit místní dynamický ekosystém s inovativními startupy, které budeme hostit, a podporovat jejich růst v globálním měřítku. Tento program NATO doplňuje naše aktivity na podporu nových, inovativních firem, které realizujeme na národní úrovni a v rámci EU a ESA,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Od ledna tak agentura CzechInvest bude ve spolupráci s Ministerstvem obrany zajišťovat provoz národního startupového akceleračního pracoviště NATO DIANA. V něm budou firmy vybrané programem DIANA absolvovat 6měsíční program vytvořený na míru startupům, které plánují využití svých technologií v obranném sektoru.
Do programu se mohou přihlásit společnosti z členských zemí NATO bez omezení věku či velikosti. Program je nicméně vhodný především pro mladé startupy a malé a střední podniky s minimálními zkušenostmi v obranném sektoru, které mohou v první šestiměsíční fázi získat až 100tis. eur.
Sběr přihlášek, hodnocení a výběr firem provádí přímo mezinárodní tým DIANA. Českou stopu už v programu zanechaly společnosti Dronetag a Goldilock, které se účastnily programu v minulosti a odnesly si cenné zkušenosti.
Creative Business Cup 2025: Přihlaste svůj kreativní startup
,,ČR ale i zbytek Severoatlantické aliance si velice dobře uvědomuje, že nastupující a přelomové technologie, jako je umělá inteligence, biotechnologie nebo robotika, budou mít v následujících letech naprosto zásadní dopad na obranyschopnost. Česká republika je již členem Inovačního fondu NATO a naše role v rámci akcelerátoru DIANA je dalším příspěvkem ČR do budování společné obrany,“ uvedla Radka Konderlová, vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany.
Agentura CzechInvest bude mít na starosti zejména realizaci edukační a osvětové činnosti v souvislosti s aktivitami programu, pořádání workshopů, mentoringu a školení prostřednictvím expertů na určená témata, aby se startupy rozvíjely směrem k definovaným tématům DIANA a prioritám Severoatlantické aliance. Zároveň bude pobočka sloužit i jako kontaktní místo pro žadatele do programu a dalších podobně zaměřených iniciativ NATO a EU. Jeho cílem je zvýšit úspěšnost žadatelů z ČR v těchto mezinárodních programech zaměřených na podporu rozvoje technologické základny obrany. V současné době probíhá výběr vhodných prostor a sestavování týmu odborníků.
DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic) je těleso NATO s posláním vyhledávat a urychlovat inovace duálního použití v rámci Aliance. DIANA poskytuje společnostem zdroje, sítě a vedení pro rozvoj přelomových technologií, které řeší kritické výzvy v oblasti obrany a bezpečnosti. Česko je zapojeno prostřednictvím Ministerstva obrany do programu NATO DIANA, který je realizován ve vybraných zemích od roku 2023 a financován z prostředků programu a členských států. Program je zaměřen na podporu projektů z oblasti technologií dvojího užití, které spadají do kategorie EDTs (Emerging and Disruptive Technologies, nastupující a přelomové technologie).
MPO rozdělí dvě miliardy korun na využití brownfieldů pro cestovní ruch.
23.12.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělí dvě miliardy korun na využití brownfieldů pro cestovní ruch. O dotace na přeměnu zastaralých budov budou moci malí a střední podnikatelé žádat od 17. února do 31. října příštího roku na webu. Úřad o tom dnes ČTK informoval v tiskové zprávě. Program Renovace brownfieldů pro cestovní ruch je financovaný z evropských peněz.
„V rámci výzvy je možné využít dvě aktivity, buď transformaci brownfieldů, nebo renovaci nemovitých kulturních památek. Cílem výzvy je přeměna zastaralých a technicky nevyhovujících budov na moderní a plně funkční podnikatelské objekty v oblasti cestovního ruchu,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). V případě první aktivity budou moci firmy podle informací na webu získat tři miliony až 100 milionů korun, u druhé pak od tří milionů do 50 milionů korun.
Peníze budou podnikatelé čerpat z evropského Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), který má skončit v roce 2027. Připraveno je v něm celkem 81,5 miliardy korun. Navazuje na skončený Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který mezi lety 2014 až 2020 rozdělil 100 miliard korun.
Za letošní první tři čtvrtletí se v českých hotelech, penzionech a kempech ubytovalo 17,8 milionu hostů, meziročně o 2,8 procenta více. Stoupl i počet přenocování, a to o 1,2 procenta na 45,4 milionu, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Domácích hostů se podle nich ubytovalo o 1,9 procenta méně, naopak cizinců o 9,3 procenta více.
mib rdo
Ukončení příjmu žádostí ve výzvě Nová zelená úsporám Standard pro rodinné domy z důvodu vyčerpání alokace
13.1.2025, Zdroj: Nová Zelená úsporám (http://www.novazelenausporam.cz/)
Po vyčerpání finančních prostředků bude příjem žádostí pro jednotlivé vyjmenované oblasti uzavřen. Příjem žádostí podle nových podmínek poskytování dotační podpory bude spuštěn v únoru 2025.
Zbývající celková alokace v programu Nová zelená úsporám Light: 304 877 246 Kč
- Zateplení: 129 874 453 Kč
- FVE ohřev vody samostatně: 175 002 793 KčZbývající celková alokace v programu Nová zelená úsporám Light: 396 383 896 Kč
Příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám Standard byl z důvodu vyčerpání alokace ukončen.
Nadále je možné podávat žádosti ve výzvě Oprav dům po babičce, beze změn pokračuje podpora v oblasti bytových domů i výměna neekologických zdrojů tepla pro nízkopříjmové domácnosti.
Denně aktualizovaná data najdete na odkaze zde.
Archiv: Program Nová zelená úsporám bude v roce 2025 přehlednější a dostupnější
Úspěšný program na podporu energetických úspor domácností Nová zelená úsporám zahájí v příštím roce novou programovou etapu. Přinese řadu novinek, které zpřehlední systém podpory a usnadní domácnostem přístup k financování úsporných renovací domů. Ve dvou podprogramech – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light nabídne zálohové financování a zvýhodněný úvěr všem, a to na komplexní i dílčí renovace. Nízkopříjmové domácnosti budou v programu i nadále zvýhodněny. Změny se týkají pouze rodinných domů a začnou platit od 1. února 2025.
„Sjednocení podmínek a snadnější přístup k financování – to jsou hlavní novinky, které přináší nová etapa Nové zelené úsporám. Máme příležitost zúročit zkušenosti z posledních let. Doposud jsme schválili 480 tisíc žádostí a podpořili na 600 tisíc domácností, tedy téměř 15 % všech českých domácností. Jen od roku 2021 jsme schválili dvě třetiny žádostí, konkrétně 350 tisíc žádostí za 74,6 miliard korun. Pilotní projekt Oprav dům po babičce, ve kterém si zažádalo již 6 179 domácností, i program pro nízkopříjmové domácnosti NZÚ Light, v němž už je více než 95 tisíc žadatelů, ukázaly, že zájem o renovace rodinných domů roste, pokud domácnosti získají dostatek prostředků na předfinancování svých projektů. Nabídneme tedy dva podprogramy – Oprav dům po babičce a Nová zelená úsporám Light, které reflektují zkušenosti z minulých let a nabízejí flexibilní řešení od dílčích opatření až po komplexní renovace, s důrazem na maximální úsporu energií a snížení emisí. Tento krok přináší reálnou pomoc domácnostem a zvyšuje účinnost vynaložených prostředků,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.
Zálohy předem i výhodný úvěr pro všechny, kdo chtějí zateplit dům, a zvýhodnění pro nízkopříjmové domácnosti
Program Nová zelená úsporám v minulých třech letech pružně zareagoval na energetickou krizi a stal se nástrojem okamžité pomoci domácnostem ohroženým energetickou chudobou. Nyní se program zaměří na zrychlení tempa komplexních renovací v rezidenčním sektoru s cílem dosáhnout maximálních úspor energií s pozitivním efektem v podobě snížení emisí skleníkových plynů. Z hlediska žadatelů o dotaci bude nejvýznamnější změnou možnost získat finanční prostředky na realizaci opatření předem.
„Vyplácet zálohy předem budeme nově všem žadatelům a zejména tím chceme podpořit středně příjmové domácnosti, které často odkládají nutné renovace z důvodu nedostatku prostředků na předfinancování svých projektů. Zároveň také všichni žadatelé budou moci získat zvýhodněný úvěr k zateplení, případně i opatření s ním kombinovaná. Získat i více než jeden milion korun předem na komplexní rekonstrukci bude možné v programu Oprav dům po babičce a nově v programu Nová zelená úsporám Light budou moci žádat všechny domácnosti o podporu na celou škálu dílčích opatření, samostatně nebo v kombinaci, jako například částečné zateplení fasády a konstrukcí budovy včetně výměny oken a dveří, instalaci domácích fotovoltaik, výměnu neekologických zdrojů vytápění atd. V NZÚ Light se tedy nově budou moci ucházet o příspěvek na úsporná opatření jak běžné domácnosti, tak i jako doposud nízkopříjmové skupiny obyvatel. Ty zvýhodníme vyšší jednotkovou dotací na zateplení až do výše 250 tisíc korun,“ vysvětluje Petr Hladík nové rozčlenění programu.
V nadcházející etapě budou žadatelé vybírat ze dvou dotačních titulů podle rozsahu renovace
Oprav dům po babičce – komplexní renovace
Podprogram podporuje komplexní renovace rodinných domů a pokračuje na původním půdorysu. Podmínkou dotace zůstává tzv. optimální (důkladné) zateplení, k němu je možné přidat všechna další opatření jako doposud. Příjemci dotace mohou získat výhodný úvěr od bank a stavebních spořitelen. Zachován zůstává i bonus 50 tisíc korun za každé nezaopatřené dítě.
Nová zelená úsporám Light – dílčí renovace
Dva současné podprogramy, Nová zelená úsporám Standard i její odlehčená verze Nová zelená úsporám Light, se sjednotí do jediného podprogramu, a to pod názvem Nová zelená úsporám Light. Zde se budou moci domácnosti ucházet o podporu jednotlivých opatření samostatně nebo v kombinaci – ať jde o zateplení, výměnu neekologického vytápění, instalaci fotovoltaiky, úsporný ohřev vody, rekuperaci nebo budování zelených střech, hospodaření srážkovou a šedou vodu či dobíjecí stanice pro elektromobily. Program sjednocuje podmínky původního standardního programu a programu pro domácnosti s nižšími příjmy, přičemž zachovává zvýhodněnou podporu až 250 tisíc korun na pokrytí 80 % výdajů na zateplení a dotaci až 80 % na výměnu neekologických kotlů pro nízkopříjmové domácnosti.
Přehled stěžejních změn v programu Nová zelená úsporám pro rodinné domy
- Peníze předem pro všechny žádosti
- Nově dva podprogramy, každý bude mít své závazné pokyny:
- NZÚ Oprav dům po babičce – optimální (důkladné) zateplení a další opatření, pouze v kombinaci s důkladným zateplením
- NZÚ Light – zateplení a další dílčí energeticky úsporná opatření, samostatně nebo v kombinaci, zvýhodnění pro nízkopříjmové domácnosti
- Možnost výhodného úvěru v případě realizace zateplení pro všechny příjemce dotace
- Podpora v programech pro rodinné domy pouze pro fyzické osoby
- Výše podpory bude dána pouze jednotkovými částkami bez omezení procentní hodnotou (s výjimkou omezení vyplývajících z podmínek poskytování veřejné podpory)
- Způsobilost výdajů 1 rok před podáním žádosti (klouzavé datum)
- Povinné posouzení vhodnosti instalace tepelného čerpadla do konkrétní nemovitosti
- Zrušení podmínky omezení rezervovaného výkonu u fotovoltaiky, podporovaný výkon max. 5 kWp
- Podpora instalace dobíjecí stanice pro elektromobil pouze při napojení na fotovoltaiku
- Dešťovka a zelená střecha pouze v kombinaci se zateplením
- Úprava dotačních bonusů motivující k realizaci zateplení (bonus za kombinaci zateplení + FVE – 20 tisíc Kč a zateplení + výměna zdrojů – 30 tisíc Kč)
- Bonus pro znevýhodněné regiony
- Žadatelé mohou vlastnit nanejvýš dvě nemovitosti určené k bydlení v rámci celé domácnosti
- Členové domácnosti mají trvalý pobyt v podpořené nemovitosti po celou dobu udržitelnosti
Aktuální etapa programu Nová zelená úsporám byla spuštěna 19. září 2023. K 1. prosinci 2024 přijal Státní fond životního prostředí ČR téměř 200 tisíc žádostí za více než 41 miliard korun. Po dočerpání finančních prostředků alokovaných z Modernizačního fondu bude příjem žádostí ukončen a po krátké provozně technické přestávce se otevře příjem žádostí za nových podmínek.
- Prezentace k tiskové zprávě
- Prosincová Priorita: 15 let NZÚ, úspěšné projekty a modernizace zde ke stažení v pdf
Žádosti o podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G bude MMR přijímat do konce ledna.
10.1.2025, Zdroj: MMR ČR
Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužilo lhůtu pro příjem žádostí o podporu z výzvy Demonstrativní aplikace ekosystému sítí 5G pro chytrá města, obce a regiony až do 31. ledna 2025. Vychází tím vstříc žadatelům, kteří tak budou mít víc času na přípravu projektového záměru.
Aktuální výzva na podporu vývoje a zavádění aplikací sítí 5G v rámci konceptu Smart Cities je už třetí v pořadí. Cílí hlavně na aktivity v oblastech telemedicíny a vzdělávání. Mezi oprávněné žadatele patří územně samosprávné celky, veřejné orgány a veřejnoprávní nebo soukromé subjekty působící v podporovaných oblastech.
Minulá výzva se těšila velkému zájmu žadatelů z celé České republiky. Podporu získalo 53 projektů, které ilustrují, jak široké jsou možnosti využití 5G aplikací. Směřují do oblasti dopravy (telematické systémy pro zvýšení bezpečnosti a plynulosti prostřednictvím inteligentního monitoringu) nebo zdravotnictví a sociálních služeb (implementace 5G technologií do nemocničních provozů, pro rozvoj záchranné služby a efektivní monitorování klientů v pobytových sociálních službách).
Finance získaly dále projekty z oblasti bezpečnosti a prevence (modernizace kamerových a bezpečnostních systémů a zvýšení efektivity zásahu Hasičského záchranného sboru). Podpora šla také na vyhodnocování škod na vegetaci s pomocí dronů, 5G sítí a umělé inteligence nebo pokročilý monitoring stavu vozovek a využití virtuální reality ve výuce nebo chytré měření spotřeby a sledování uhlíkové stopy a kontrolu nakládání s odpady.
Detailní informace a dokumentaci k vyhlášené výzvě naleznete na webových stránkách MMR. V případě dotazů nás kontaktujte na smart@mmr.gov.cz. Další prodloužení lhůty nepředpokládáme.
Náklady na realizaci demonstrativních aplikací využívajících technologie 5G jsou hrazeny z prostředků Národního plánu obnovy prostřednictvím subkomponenty 1.4.1.6 „Demonstrativní projekty rozvoje aplikací pro města a průmyslové oblasti (např. 5G)“. Díky zařazení demonstrativních aplikací 5G mezi investice financované z Národního plánu obnovy je pro příjemce do roku 2025 k dispozici 1 075 mil. Kč.