Monitoring dotačních příležitostí.

 9. 2. 2025

MPO spouští podporu klíčových technologií pro nízkouhlíkové hospodářství.* 

Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity.* 

Podpora baterií, solárních panelů a dalších klíčových technologií. MPO spouští příjem žádostí do programu Strategické investice.* 

MPO spouští podporu klíčových technologií pro nízkouhlíkové hospodářství.

29.1.2025, Zdroj: MPO ČR

MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy a zve na konferenci o energetických technologiích a spolupráci s IEA. Renovace budov klíčem k nižším výdajům na domácnost.

MPO spouští podporu klíčových technologií pro nízkouhlíkové hospodářství

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo příjem žádostí do programu Strategické investice s rozpočtem 24 miliard korun. Podpora je určena na výrobu technologií, jako jsou baterie, solární panely či tepelná čerpadla, a má pomoci transformovat český průmysl.

Podmínkou získání dotace (15–35 % nákladů) je investice minimálně 2,8 mld. Kč a vytvoření 100 pracovních míst. Každou žádost schvaluje vláda. Přihlášky přijímá MPO průběžně.

Celý text výzvy včetně všech příloh najdete na odkaze zde.

MPO zve na konferenci o energetických technologiích a spolupráci s IEA

Ve čtvrtek 6. února se na Ministerstvu průmyslu a obchodu uskuteční „TCP Day and Czech launch of IEA Energy Technology Perspectives 2024“. Akce skloubí dvě události v energetice významné pro spolupráci mezi Českou republikou a Mezinárodní energetickou agenturou (IEA).

  1. Technologické inovace v energetice
  • Konference představí nové přístupy a technologie v oblasti energetiky, které mohou majitelé nemovitostí využít ke zlepšení energetické efektivity svých budov.
  1. Čisté energetické technologie
  • Publikace ETP nabídne přehled dodavatelských řetězců čisté energetiky. To může být cenné pro ty, kteří plánují přechod na obnovitelné zdroje energie, instalaci fotovoltaických panelů nebo modernizaci topných systémů.
  1. TCP programy – příležitost ke spolupráci
  • TCPs mohou být pro majitele větších komerčních nemovitostí nebo developerské společnosti příležitostí zapojit se do mezinárodních projektů zaměřených na vývoj a zavádění energetických technologií.
  1. Podpora udržitelného rozvoje
  • Konference poskytne vhled do současných trendů a strategií v oblasti udržitelnosti. Udržitelná správa nemovitostí je stále častěji klíčová nejen kvůli legislativním požadavkům, ale i poptávce trhu.
  1. Odborné kontakty
  • Networking se zástupci energetických firem, výzkumných institucí a dalších odborníků umožní majitelům nemovitostí získat cenné kontakty a informace pro budoucí rozvoj jejich projektů.

Tato akce je ideální pro ty, kdo chtějí být v obraze a využít moderní energetické technologie k maximalizaci efektivity i hodnoty svých nemovitostí.

Akce je zdarma, proběhne v angličtině a uskuteční se na adrese Na Františku 32, 110 15, Praha 1. Na odkaze zde najdete program akce a možnost přihlášení.

MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) představilo první certifikovaný cirkulární audit v ČR – Cirkulární audit I. a II., které pomohou firmám zavádět principy cirkulární ekonomiky.

  • Co firmy získají?
    • Cirkulární audit I.: Analyzuje procesy firem a navrhuje opatření pro efektivnější nakládání s materiály, odpady a energií. Pomáhá firmám snížit náklady, optimalizovat provoz a zvýšit udržitelnost.
    • Cirkulární audit II.: Slouží k posuzování projektů, které žádají o dotace na opatření podporující oběhové hospodářství.
  • Ekonomické a konkurenční výhody: Firmy díky auditu získají lepší přístup k financování (banky, dotační programy) a mohou si zvýšit konkurenceschopnost v rámci přísnějších evropských regulací (např. ekodesign, recyklace).
  • Dotace a financování: Malé a střední podniky budou moci od dubna 2025 žádat o podporu v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK).
  • Podpora podniků v praxi: MPO plánuje regionální konference a další akce, kde firmy získají více informací o využití cirkulárního auditu.
  • Důležité termíny: Výzva k podání žádostí o dotace bude vyhlášena v březnu 2025, příjem žádostí začne v dubnu a poběží do konce roku.

Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo dvě nově certifikované metodiky – Cirkulární audit I. a II., které pomohou českým firmám přejít na oběhové hospodářství. Tyto nástroje, vyvinuté ve spolupráci s CIRA Advisory a podpořené Technologickou agenturou ČR, umožní firmám analyzovat jejich procesy a zavádět principy cirkulární ekonomiky do praxe. Záznam ze semináře je dostupný na stránkách www.optak.cz.

Renovace budov klíčem k nižším výdajům na domácnost

Česko má jedny z nejvyšších výdajů na domácnost v EU, přičemž energie tvoří významnou část. Zateplení a modernizace budov by mohly snížit náklady až o 90 miliard Kč ročně, ale tempo renovací je stále pomalé. Více než polovina Čechů žije v nezateplených domech a dvěma milionům bytů chybí izolace.

Zrychlení renovací vyžaduje spolehlivá data, reformu poradenského systému a státní podporu, zejména pro nízkopříjmové domácnosti. Novým nástrojem jsou renovační pasy a redesign programu Nová zelená úsporám. Více informací najdete na odkaze zde.


Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity.

21.11.2024, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

MŽP vypsalo první výzvu pro národní parky, CHKO i neziskovky. Snižování emisí: nová dotace cílí na nebezpečné fluorované plyny.

MŽP vypsalo první výzvu pro národní parky, CHKO i neziskovky

Rozvíjet udržitelný turismus například pomocí systémového řízení nadměrného počtu návštěvníků v přírodně cenných lokalitách tak, aby se snížila zátěž pro ekosystémy, je hlavním cílem Programu švýcarsko-české spolupráce s názvem Udržitelný turismus a posílení biodiverzity. Zahajovací konference programu, na které byla vyhlášená také projektová výzva, proběhla v Kaiserštejnském paláci v Praze 21. listopadu 2024.

„Program švýcarsko-české spolupráce představuje důležitý rozměr našich vynikajících bilaterálních vztahů s Českou republikou. Jeho realizace začíná nyní a potrvá do roku 2029. Programy vytvoří příležitosti pro nová partnerství a v některých případech oživí stávající vazby obou našich zemí v rámci společného úsilí,“ vysvětlil Urs Bucher, velvyslanec Švýcarské konfederace.

„Těší mě, že Ministerstvo životního prostředí je zprostředkovatelem programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity, kde je na obě oblasti vyčleněna téměř miliarda korun. Naše role v projektu zahrnuje odbornou přípravu a realizaci. Hlavní cíle programu jsou nám velmi blízké, i nás trápí vysoký počet návštěvníků v cenných přírodních oblastech. Proto chceme podpořit projekty zaměřené na udržitelnější turistiku, a to s využitím švýcarských zkušeností, které pomohou zmírnit negativní dopady cestovního ruchu na životní prostředí. Program umožní financovat projekty, které se zaměří na rozložení návštěvníků i mimo ty nejvytíženější turistické cíle a které například sníží dopady intenzivního turismu na cenné ekosystémy. Součástí projektů může být také budování nebo rekonstrukce návštěvnických a informačních center, domů přírody apod. V oblasti biodiverzity půjde například o projekty budování rybích přechodů, ekoduktů a dalších technických staveb, které mají zprůchodnit krajinu pro zvířata a zabránit tak jejich úmrtím,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Více ohledu vůči krajině a turisticky atraktivním lokalitám

Obecným cílem programu je řešení dvou hlavních příčin úbytku přírodní rozmanitosti způsobených zejména zásahem člověka do ekosystémů, například rozdělování krajiny na menší části, nadměrné využívání přírodních zdrojů nebo příliš rychlý rozvoj turismu. Podporované projekty by měly pomáhat rozložit turistickou návštěvnost mimo nejvytíženější oblasti a zaměřit se na sledování, vyhodnocování a regulaci vlivu intenzivního cestovního ruchu na cenné přírodní lokality. V pilíři zaměřeném na posílení biodiverzity bude program podporovat projekty zaměřené na snížení vlivu rozdělování krajiny způsobené lidskou činností na přírodu. To zahrnuje například odstraňování překážek v krajině, jako jsou dopravní sítě či elektrické vedení nebo příčné překážky v říčních tocích, které narušují přirozený pohyb zvířat a funkčnost ekosystémů.

První výzva pro žadatele z Programu vyhlášena 21. listopadu 2024

Současně se slavnostním zahájením programu vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí první výzvu pro předkládání projektových návrhů. Jedná se o výzvu na tzv. velké projekty v minimální výši 70 milionu korun na projekt. „Výzva je rozdělena na dva pilíře: udržitelný turismus s celkovou alokací 660 milionů korun a posílení biodiverzity s celkovou alokací 300 milionů korun. Na jaře vyhlásíme výzvu pro projekty v rozsahu 500 tisíc až 5 milionů korun v tzv. malém grantovém schématu. Žadatelé mohou získat podporu až do výše 90 % z celkových způsobilých výdajů. Na projektech by mělo spolupracovat více partnerů, včetně švýcarských. Zprostředkovatel programu chce žadatelům pomoci s výběrem možných švýcarských partnerů. Prostřednictvím švýcarské organizace Swiss Parks Network může být konkrétní vhodný partner vyhledán či doporučen k navázání spolupráce,“ vysvětluje Tomáš Kažmierski, ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů Ministerstva životního prostředí.

Švýcarský příspěvek (Swiss Contribution) díky finanční pomoci podporuje na základě bilaterálních rámcových dohod rozvojové projekty na území nových členských států Evropské unie, včetně České republiky. Rámcová dohoda mezi Švýcarskou konfederací a Českou republikou byla podepsaná 9. června 2023 a umožňuje České republice přijímat finanční prostředky z Druhého švýcarského příspěvku ve výši 76,9 mil. CHF (cca 1,845 mld. Kč). Prostředky jsou určeny na podporu projektů švýcarsko-české spolupráce v oblasti vědy a výzkumných infrastruktur, zvyšování kvality domácí péče a zlepšení ekonomické a sociální integrace uprchlíků do české společnosti. Na podporu ochrany životního prostředí a klimatu prostřednictvím programu Udržitelný turismus a posílení biodiverzity bylo alokováno 38,4 milionů CHF (cca 921,6 mil. Kč).

Snižování emisí: nová dotace cílí na nebezpečné fluorované plyny

Česká republika připravila další opatření ke snižování emisí skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR novou dotační výzvu zaměřenou na snížení emisí fluorovaných skleníkových plynů, tzv. F-plynů. Jedná se o uměle vytvořené chemické látky, které mají výrazně vyšší potenciál globálního oteplování než oxid uhličitý, a to v řádu sto až desetitisíc násobku. Proto jsme připravili výzvu z Národního programu Životní prostředí na snížení pravděpodobnosti vypouštění fluorovaných skleníkových plynů do ovzduší. Ve výzvě máme připraveno pro žadatele 30 milionů a příjem žádostí bude spuštěn 1. ledna 2025.

„Fluorované skleníkové plyny, které využíváme v celé řadě zařízení – od chlazení a klimatizace po tepelná čerpadla a zařízení v energetice, mají mnohonásobně vyšší účinek na změnu klimatu než oxid uhličitý. Emise těchto plynů v posledních dekádách navíc prudce narostly, proto patří mezi regulované látky, které je nezbytné kontrolovat a snižovat míru jejich používání. Právě s tím má pomoci čerstvě vyhlášená dotační výzva. V ní celkem 30 miliony korun podpoříme projekty zahrnující sběr, regeneraci a odborné školení pro práci s těmito látkami,“ uvádí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dotační titul je určen osobám, které mají certifikaci podle zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, dále školícím střediskům, vzdělávacím institucím a hodnotícím a certifikačním subjektům. Z dotace je možné podpořit investiční náklady na zařízení pro regeneraci fluorovaných skleníkových plynů i na vybavení školicích středisek a vzdělávacích prostor pro osoby manipulující s těmito látkami nebo na tvorbu výukových materiálů.

„Školení pracovníků, kteří s F-plyny manipulují, je důležité, aby nedocházelo k jejich únikům do ovzduší. Výzva se zaměřuje také na subjekty, které poskytují akreditované vzdělávání v oblasti chlazení,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Výše podpory se pohybuje od 400 tisíc do 4 milionů korun na jeden projekt podle typu aktivity. Příjem žádostí začne 1. ledna 2025 a potrvá až do 31. 12. 2025, nejpozději však do vyčerpání alokace. Žádosti se podávají online přes web zadosti.sfzp.cz.

Detaily a dokumenty k výzvě 14/2024


Podpora baterií, solárních panelů a dalších klíčových technologií. MPO spouští příjem žádostí do programu Strategické investice.

24.1.2025, Zdroj: MPO, MŽP

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zahájilo příjem žádostí do programu Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství, který vláda schválila v prosinci loňského roku. Program s alokací 24 miliard korun podpoří výrobu klíčových technologií potřebných pro přechod na nízkouhlíkové hospodářství, jako jsou baterie, solární panely, větrné turbíny, tepelná čerpadla, elektrolyzéry a další.

Podpora bude poskytována podle Dočasného krizového a transformačního rámce Evropské komise, což umožní nabídnout atraktivnější podmínky pro žadatele. Projekty, které budou do programu zařazeny, musí přinést významný přínos pro ekonomiku, technologický pokrok a ochranu životního prostředí. Každou žádost bude individuálně schvalovat vláda.

„Tento rámec nám umožňuje nabídnout v programu atraktivnější výši podpory než v klasickém systému investičních pobídek. Zároveň jsou zde ale větší nároky na celkový přínos investice k transformaci hospodářství,“ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko a dodává: „Pro získání podpory tedy nestačí pouze splnit základní vstupní požadavky a projít hodnoticími kritérii, ale projekty musí přesvědčit také vládu, že právě ony nám pomohou splnit závazky v oblasti klimatické neutrality a posílit konkurenceschopnost na globálním trhu.

Podporu lze získat v rozmezí od 15 % do 35 % způsobilých nákladů. Žádosti o podporu přijímá MPO prostřednictvím Odboru brownfields a rozvoje inovačního podnikání. Minimálními podmínkami pro kvalifikaci do programu je zaměření výroby na příslušné produkty pro klimaticky neutrální hospodářství, minimální výše investice 2,8 mld. Kč a vytvoření alespoň 100 nových pracovních míst. Žádosti o podporu projektů budou přijímány průběžně.

Celý text výzvy včetně všech příloh je umístěn zde.

Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme z Modernizačního fondu tři miliardy korun

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil uvolnění nových investic z Modernizačního fondu, které podpoří výrobu a využití vodíku vyrobeného z obnovitelných zdrojů. Na budování nových elektrolyzérů jsou k dispozici tři miliardy korun. Příjem žádostí startuje 20. ledna.

Vláda již loni schválila Vodíkovou strategii, jejímž cílem je nejen chránit životní prostředí, ale také vytvářet příležitosti pro český průmysl a podnikatele. Česká republika se v ní zavázala vyrábět do roku 2030 přibližně 20 000 tun obnovitelného vodíku ročně. K tomu bude nezbytné vybudovat nové elektrolyzéry s celkovým výkonem 400 MWe.

Právě na investice do elektrolyzérů se zaměřuje aktuálně otevřená dotační výzva programu GREENGAS financovaná z Modernizačního fondu. Jsou v ní připraveny tři miliardy korun, z nichž je jedna miliarda prioritně určena na projekty umístěné v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji – tedy v regionech, které jsou zasaženy útlumem těžby uhlí. Tyto kraje již delší dobu pracují na rozvoji vodíkového hospodářství, a to i s podporou Operačního programu Spravedlivá transformace.

A na co mohou investoři peníze využít? Ve výzvě GREENGAS č. 1/2024 je možné získat prostředky na instalace nových elektrolyzérů pro výrobu obnovitelného vodíku a na akumulaci elektrické energie z obnovitelných zdrojů do vodíku.

Do okruhu oprávněných žadatelů spadají právnické osoby, fyzické osoby podnikající, obce a kraje a jejich příspěvkové organizace, energetická společenství, církve, náboženské společnosti, jejich svazy a jimi evidované právnické osoby. Žádosti mohou podávat v období od 20. ledna do 30. června 2025.

První vlaštovky v podobě pilotních projektů na výrobu zeleného vodíku se již objevují. Průmyslovou výrobu zeleného vodíku spustila v říjnu 2023 na Zlínsku společnost SG Hydrogen Napajedla, a to s podporou Modernizačního fondu ve výši 16 milionů korun. Další projekt podpořený 14 miliony korun na výrobu a využití zeleného vodíku v dopravě připravuje také Pražská plynárenská ve svém areálu v Praze-Michli. „Tyto projekty nám jednoznačně ukazují rostoucí zájem a investice do zeleného vodíku v České republice, které má smysl podpořit,“ uzavírá ministr Hladík.

Zelený vodík je bezemisní nosič energie vyráběný elektrolýzou vody za použití obnovitelné energie, který může sloužit v mnoha oblastech. V dopravě se používá v palivových článcích pro pohon automobilů, autobusů nebo vlaků. Vodíková vozidla produkují pouze vodní páru jako odpadní produkt. V průmyslu slouží jako palivo pro vysokoteplotní procesy. Vodík může být také skladován a později využit k výrobě elektřiny nebo tepla v období nedostatku obnovitelných zdrojů energie.

Vedle toho má zelený vodík i roli nosiče energie, který umožňuje akumulaci přebytků obnovitelné elektřiny a její pozdější využití. Jeho velká výhoda spočívá v čistotě, flexibilitě a možnosti jeho využití napříč všemi sektory.

Dokumenty a detaily k výzvě GREENGAS 1/2024

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526