Monitoring dotačních příležitostí.

 2. 3. 2025

MŽP poskytne 500 milionů na odstranění rizik kontaminace ohrožující lidské zdraví nebo na rekultivaci starých skládek.* 

Program Živel 3: Vlastníci zasažených domů mohou získat dotaci až 3 miliony na obnovu po povodních.* 

MŽP poskytne 800 milionů na projekty podporující vědu, výzkum a inovace v Ústeckém kraji.* 

MŽP poskytne 500 milionů na odstranění rizik kontaminace ohrožující lidské zdraví nebo na rekultivaci starých skládek.

4.2.2025, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

Finance mají podpořit hlavně sanace nejvážněji kontaminovaných lokalit, u kterých byla analýzou rizik ověřena kontaminace představující neakceptovatelné riziko pro lidské zdraví či ekosystémy.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu na projekty zaměřené na odstranění rizik kontaminace ohrožující lidské zdraví, vodní zdroje nebo ekosystémy, a také na rekultivace starých skládek. V Operačním programu Životní prostředí (OPŽP) je na ně k dispozici 500 milionů korun.

Řešení historických ekologických zátěží, u kterých není znám původce znečištění, je dlouhodobou prioritou Ministerstva životního prostředí. Mnohé z těchto zátěží vznikly ještě před rokem 1989 během intenzivní industrializace. Mezi lety 1989 a 2007 bylo znečištění často špatně zaznamenáno a řešeno, což vedlo k vážným problémům, které i dnes ovlivňují kvalitu životního prostředí a zdraví lidí.

Tato výzva nově umožňuje žádat o podporu vlastníkům pozemků, kde ke kontaminaci došlo nejen před rokem 1989, ale i v období do 30. 4. 2007. O finanční prostředky z OPŽP mohou žádat vlastníci pozemků, pokud jim nebo jejich právním předchůdcům nebylo nařízeno odstranění závadného stavu z moci úřední. Projekt může zahrnovat jak komplexní sanaci, tak dílčí etapy zaměřené na snížení úrovně znečištění. Součástí může být geologický výzkum, sanační a dekontaminační metody, odtěžby, čerpání podzemní vody, vzorkování a analýzy, nezbytné stavební či demoliční práce, transport a odstranění nadlimitních odpadů, rekultivace lokality a podobně.

Finanční pomoc mohou čerpat obce, kraje, veřejné instituce, vlastníci a nájemci postižených území a další oprávněné subjekty. Míra financování projektů, která se pohybuje mezi 50 % a 85 % způsobilých výdajů, závisí na plánovaném využití lokalit.

Stav výzvy: Příjem žádostí probíhá
Druh výzvy: Průběžná
Podání žádosti: 29. 1. 2025 – 14. 11. 2025
Alokace: 500 000 000 Kč

Detaily a dokumenty k 72. výzvě

  1. výzva – Ochrana půdy

Výzva se zaměřuje na tvorbu nových a obnovu stávajících vegetačních prvků a struktur, včetně opatření proti vodní a větrné erozi a zavádění půdoochranných technologií.

Stav výzvy: Příjem žádostí probíhá
Druh výzvy: Kolová (soutěžní)
Podání žádosti: 15. 1. 2025 – 30. 6. 2025
Alokace: 60 000 000 Kč

Detaily a dokumenty k 82. výzvě


Program Živel 3: Vlastníci zasažených domů mohou získat dotaci až 3 miliony na obnovu po povodních.

18.2.2025, Zdroj: Hospodářská komora ČR

Žádost je možné podat do 31. prosince 2025. Dnes byl spuštěn příjem žádostí do programu Živel 3, který má za cíl podpořit obnovu bydlení po loňských povodních.

Program je určen pro majitele poškozených domů a bytů, kteří mohou získat dotaci až 3 miliony korun na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení. Kromě dotace mohou žadatelé využít i zvýhodněný úvěr s úrokovou sazbou od 1 % do 3 % a splatností až 25 let. Je také možné kombinovat dotaci s jinými finančními zdroji, jako jsou prostředky z pojištění, darů nebo příspěvků neziskových organizací.

Program administruje Státní fond podpory investic ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj, které žadatelům pomůže s vyřízením žádosti. Příjem žádostí je otevřený až do 31. prosince 2025.

Na pomoc jsme vyčlenili 3,5 miliardy korun. Jsme v úzkém a pravidelném kontaktu s hejtmany a dalšími zástupci zasažených krajů. Věřím, že i díky této spolupráci se nám podařilo naše programy dobře zacílit a region tak znovu postavíme na nohy,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek.

Zasažené oblasti byly především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde povodně způsobily miliardové škody. Hejtman Josef Bělica z Moravskoslezského kraje zdůraznil, že některé domy už byly zbourány v kritické fázi, ale zbytek bude nutné opravit nebo zcela zrekonstruovat.

Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje, vyjádřil vděk za vznik programu. „Vítáme, že vláda přišla s programem Živel, který pomůže nejen vrátit obce a města do původního stavu, ale udělá z nich ještě lepší místo pro život. Věříme, že po zapracování našich připomínek budou z programu Živel čerpat smysluplně a jednoduše všichni, kdo pomoc potřebují,“ dodal.

Živel 3 pokryje až 70 % způsobilých nákladů, přičemž dotace na opravy domů a bytů může dosáhnout až 2,5 milionu korun, na novou výstavbu nebo koupi pak až 3 miliony korun. Příjemci mohou využít úvěr s úrokem 1 až 3 % na 100 % způsobilých nákladů.

Program se zaměřuje na zajištění co nejrychlejší pomoci, jak uvedl generální ředitel Centra pro regionální rozvoj Petr Štěpánek. Centrum také pořádá semináře a konzultační dny pro žadatele v postižených oblastech, kde lidé mohou získat potřebnou podporu.

Podmínky pro získání dotace:

  • Žádost mohou podat pouze vlastníci nebo spoluvlastníci domů a bytů.
  • Žádat o pomoc mohou i ti, kteří už své domovy opravili. Musí však doložit, že jejich obydlí bylo poškozeno ve dnech 13. až 18. září 2024.
  • Příjemce podpory musí podpořenou nemovitost pojistit minimálně na dobu 10 let.
  • Žadatel o dotaci ani žádný ze spoluvlastníků obydlí nesmí být v insolvenčním řízení nebo mít exekuce.

Pro více informací a pomoc při podání žádosti se zájemci mohou obrátit na e-mail: obnovabydleni@crr.cz.

ČKA: Zpracování odhadu škod pro dotační program Živel 3

Státní fond podpory investic (SFPI) vyhlásil dne 20. 12. 2024 výzvu národního dotačního programu Živel 3 – SFPI k podávání žádostí o poskytnutí podpory na krytí části nákladů spojených s obnovou bydlení. Program je určen pro území, která byla postižená povodní v důsledku extrémních srážek ve dnech 13. 9. – 18. 9. 2024. Příjem žádostí bude spuštěn 18. 2. 2025.

Povinné přílohy žádosti o podporu

Jednou z povinných příloh žádosti je doklad o odhadu nákladů na náhradu škody na obydlí. Tento dokument stanovuje:

  • objemový ukazatel rozsahu škod v m³,
  • nebo vyčíslení škody způsobené povodní.

Zpracovatel odhadu škod

Odhad škod provádí nezávislý odborník uznaný příslušným vnitrostátním orgánem nebo pojišťovnou, konkrétně:

  • autorizovaná osoba podle zákona č. 360/1992 Sb.,
  • soudní znalec,
  • odhadce nemovitosti,
  • expert banky nebo pojišťovny.

Jedním z možných zpracovatelů posudku jste také vy, autorizovaní architekti, inženýři a technici. Centrum pro regionální rozvoj České republiky, které zajišťuje konzultace a administraci výzvy, bude žadatele odkazovat mimo jiné na seznam autorizovaných architektů, inženýrů a techniků.

Konzultace a kontaktní informace

Pokud budete zpracovávat posudek a budete mít jakékoliv dotazy, obraťte se na Centrum pro regionální rozvoj na e-mailu: obnovabydleni@crr.gov.cz. Centrum je připraveno poskytnout doplňující informace.

Finanční aspekty

Náklady žadatele na zpracování odborného odhadu škod jsou způsobilým výdajem projektu, jsou stanoveny na 9000 Kč za jeden odhad.

Metodický pokyn

Metodický pokyn pro zpracování Dokladu o odhadu nákladů na náhradu škod na obydlí je dostupný na webových stránkách programu: https://sfpi.cz/dokumenty-a-metodicke-pokyny-k-vyzve-c-1-zivel-3-2024/

Další informace

Veškerá dokumentace k výzvě je dostupná na webových stránkách SFPI: https://sfpi.cz/dokumenty-a-metodicke-pokyny-k-vyzve-c-1-zivel-3-2024/

TZ prosinec 2024: Vláda schválila program Živel 3

Vláda schválila Strategii obnovy území zasaženého zářijovou povodní i program Podpora obnovy a rozvoje regionů, který cílí na komplexní obnovu poškozené nebo zničené infrastruktury samospráv a dlouhodobé zlepšení podmínek pro rozvoj regionů. Tento komplexní program zahrnuje kromě podprogramů ŽIVEL i další dotační příležitosti pro samosprávy a rozvoj regionů.

Strategie obnovy území

Strategie obnovy území vychází z mapování škod, které provedlo v uplynulých měsících Ministerstvo financí. Do sčítání se zapojily jak ty nejpostiženější kraje, kde hejtmani vyhlásili stav nebezpečí (Moravskoslezský, Olomoucký a část Libereckého), tak se nad rámec zákona dobrovolně zúčastnily také kraje Jihočeský, Jihomoravský, Pardubický, Středočeský a Zlínský.

„Strategie obnovy vymezuje zasažené území, stanovuje hlavní cíle obnovy, formy poskytování státní pomoci prostřednictvím dotačních a úvěrových programů jednotlivých resortů i rozpočtové nároky ministerstev, které se podílejí na obnově. V našem případě je to necelých 10 miliard korun,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Strategie se věnuje také sociálním dopadům povodní. Celkové škody jsou odhadovány na 68,1 miliardy. Z toho 25,7 miliardy je na státním majetku, 3,8 miliardy krajském majetku, 12,8 miliardy na obecním majetku. Další škody ve výši 14,1 miliardy utrpěli podnikatelé (fyzické i právnické osoby), 10,9 miliardy nepodnikající fyzické osoby a 0,7 miliardy nepodnikající právnické osoby.

Mezi nejdůležitější programy popovodňové pomoci patří program Živel 1 na obnovu obecního a krajského majetku, jehož parametry vláda dnes také odsouhlasila, dále jde o odstranění škod na vodovodech a kanalizaci, na vodních tocích a rybnících (MZe), pomoc domácnostem, sanace škod na zásobování pitnou vodou a likvidace ekologických škod (MŽP), úvěry nebo záruky pro podnikatele (MPO). Řada resortů se také podílí na obnově státního majetku ve své působnosti (např. MD – státní dopravní infrastruktura). „Do konce tohoto týdne vyhlásíme řadu dotačních výzev, urgentní je to zejména v programu ŽIVEL 1, kde s podporou už není na co čekat, infrastrukturu v území je potřeba rychle obnovit. Program bude realizován do konce roku 2029. Zasaženým regionům ale pomůžeme i dlouhodobě. Obce na Jesenicku a Šumpersku patří k těm, které nejvíce zasahuje vylidňování nebo další ekonomické a sociální potíže. Po zářijových povodních obavy místních z budoucnosti jen posílily. Nemůžeme se jen vrátit do stavu před povodní. Chceme, aby tam byla dostupná lékařská péče i bydlení, aby byly atraktivní pro mladé rodiny, které tam uvidí svou budoucnost,” řekl ministr Kulhánek.

Pro realizaci Strategie obnovy území v roce 2024 a 2025 vláda už dříve vyčlenila 40 miliard z rozpočtové rezervy. Letošních 30 miliard je rozdělených mezi resorty, na rok 2025 pak připadá 10 mld. Kč. „Je ale nutné počítat s tím, že obnova území bude dlouhodobá a přesáhne horizont roku 2025. My jako MMR budeme obnovu dál koordinovat. Chceme ale také vyhodnotit, jestli byla pomoc po povodních účinná a případně zjistit, co dělat příště líp,” doplnil ke Strategii obnovy ministr Kulhánek. Kompletní text Strategie najdete v příloze tiskové zprávy.
ŽIVEL 1

Vláda také dnes odsouhlasila pravidla programu Podpora obnovy a rozvoje regionů, do kterého spadá dlouho očekávaný ŽIVEL 1, který mohou využít samosprávy na obnovu majetku po krizových stavech. Na rozdíl od již spuštěného ŽIVLU 2 je určený pro ty kraje, kde hejtmani vyhlásili stav nebezpečí. Získané finance mohou samosprávy využít zejména na obnovu poškozené nebo zničené infrastruktury, budov nebo veřejných prostranství. Plánovaná alokace je 5 miliard korun. Výzvu Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásí tento pátek 20. 12. a příjem žádostí spustí 31. 1. 2025. Se zpracováním a podáním žádostí budou pomáhat zaměstnanci Centra pro regionální rozvoj, stejně jako v případech ŽIVLU 3 a 4. „Administraci programu Živel usnadní odborné kapacity Centra pro regionální rozvoj, které má své zázemí přímo v dotčených krajích. Pracovníci CRR jsou v úzkém kontaktu se samosprávami i místními akčními skupinami (MAS) a tuto spolupráci budou nadále rozvíjet,” řekl k práci v terénu ředitel Centra pro regionální rozvoj Petr Štěpánek.

„Je to náš největší nástroj, kterým pomůžeme starostům s řešením škod po povodních. Škody jsou obrovské a obnova majetku pravděpodobně nebude trvat jen pár měsíců, ale v některých případech i roky,” dodal ministr Kulhánek. Jak vychází ze Strategie obnovy, samosprávy celkem utrpěly škody ve výši 16,6 miliard. Největší část se týká území krajů, kde byl vyhlášený stav nebezpečí, konkrétně jde o 15,3 miliard, z toho 11,7 miliard představují škody na majetku obcí a 3,6 miliardy škody na majetku krajů.

ŽIVEL 3

Domácnostem zasaženým zářijovými povodněmi Živel 3 pomůže prostřednictvím dotace, výhodných úvěrů nebo jejich kombinací s obnovou poškozených domů a bytů. Jednotliví příjemci budou moci získat dotaci až 3 miliony korun. Termín zahájení příjmu žádostí o podporu zveřejní Státní fond podpory investic v nejbližších týdnech na svých webových stránkách.

Vlastníci nebo spoluvlastníci poškozených domů a bytů budou moci z programu Živel 3 financovat rekonstrukci, koupi nebo výstavbu nového bydlení. „Program Živel 3 je určený všem těm, kterým velká voda poničila jejich domy a byty nebo je úplně připravila o střechu nad hlavou. Na rozdíl od ostatních programů Živel 1, 2 a 4 v něm mohou žádosti podávat i fyzické osoby, obyvatelé zasažených měst a obcí,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Podporu bude možné čerpat formou dotace, zvýhodněného úvěru s úrokem 1–3 % nebo jejich kombinací. Úvěr bude možné získat na náklady, které nepokryje dotace, pojištění a případně jiné účelové zdroje, jako jsou dary a příspěvky neziskových organizací. „Chceme přispět k tomu, aby se co nejvíce snížilo riziko opakování podobné situace, proto zvýhodníme žádosti těch, kteří se rozhodnou postavit nebo si pořídit nemovitost mimo záplavové území. Zároveň poskytneme více peněz na budování ekologicky úsporných staveb. Při splnění všech těchto podmínek může jedna domácnost získat dotaci ve výši až 3 milionů korun” doplnil Kulhánek.

Program a jeho podmínky reagují na objem škod na objektech bydlení, které po zářijových povodních přesáhly 9 miliard korun. Z toho většina se týká majetku soukromých majitelů a domácností. Očekávaný objem prostředků v programu Živel 3 je 3,5 miliardy korun. Dotaci budou moci příjemci získat na 20–70 % celkových způsobilých nákladů. Vyšší míru podpory mohou získat žadatelé, kteří byli pojištění, rozhodnou se stavět mimo záplavové území nebo zvolí energeticky úsporná řešení. U oprav domů a bytů může jít o částku až 2,5 milionu korun, u výstavby to mohou být až 3 miliony. Zvýhodněné úvěry, o které bude možné žádat i bez žádosti o dotaci, budou mít fixní úrok 1 až 3 % a dobu splatnosti až 25 let. Jejich prostřednictvím navíc bude možné hradit až 100 % z celkových nákladů na rekonstrukci nebo pořízení nemovitosti. Příjemce podpory musí následně podpořenou nemovitost pojistit minimálně na dobu 10 let. Program bude administrovat Státní fond podpory investic ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj, které žadatelům pomůže se zpracováním potřebné dokumentace.

Program Živel 3 je jedním z řady nástrojů, kterými stát pomáhá obětem zářijových povodní. Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve vyhlásilo programy Živel 2 a Živel 4. Další programy podpory, včetně Živlu 1, bude vláda projednávat příští týden.

Vyhlášení výzev: Bytové domy bez bariér a Technická infrastruktura

Státní fond podpory investic vyhlásil 16. prosince výzvy k předkládání žádostí o podporu z dotačně-úvěrového programu Bytové domy bez bariér a z dotačního programu Technická infrastruktura. Obě výzvy jsou průběžné. Příjem žádostí prostřednictvím Klientského portálu zahájíme 16. ledna 2025, čas bude upřesněn.

Technická infrastruktura

Vláda dále odsouhlasila podmínky programu Technická infrastruktura. Česká republika se dlouhodobě potýká s nedostatečnou bytovou výstavbou. Jedním z důvodů jsou vysoké pořizovací náklady na vlastnické i nájemní bydlení, které spolu s dalšími faktory snižují dostupnost bydlení. Program je určený pro obce, které díky podpoře získají finanční prostředky na zasíťování pozemků pro následnou výstavbu bytových a rodinných domů. Podporu obce získají ve formě dotace výši až 100 000 Kč na zasíťování pozemku, na kterém vznikne jeden nový byt v bytovém domě. Nejvýše je možné získat 1 milion korun na nově vzniklý bytový dům. V případě přípravy pozemku pro následnou výstavbu rodinných domů bude maximální výše dotace 100 000 Kč na jeden rodinný dům. Z programu by mohlo být podpořeno zasíťování přibližně 450 stavebních pozemků, na kterých v budoucnu vzniknou nové bytové a rodinné domy. Výzvu k předkládání žádostí vyhlásí Státní fond podpory investic 16. prosince 2024.

Bytové domy bez bariér

Další bod na jednání vlády byl program Bytové domy bez bariér. Jeho cílem je zkvalitnění bytového fondu odstraněním bariér pro pohyb v domě, při vstupu do domu a do výtahu výstavbou nebo výměnou osobních výtahů v bytových domech a dalšími bezbariérovými úpravami. Značný počet domů v České republice nevyhovuje potřebám osob s omezenou mobilitou a orientací v prostoru. Výtahem je České republice vybavených pouze necelých 30 % bytových domů. Protože se jedná o kombinovaný program, kdy část podpory bude poskytována formou úvěrů, bude se do rozpočtu SFPI část prostředků vracet. Výzvu k předkládání žádostí plánuje Státní fond podpory investic vyhlásit 16. prosince 2024.

Na tyto programy Ministerstvo pro místní rozvoj vyhradilo celkem 500 milionů. Administrovat je bude Státní fond podpory investic.


MŽP poskytne 800 milionů na projekty podporující vědu, výzkum a inovace v Ústeckém kraji.

16.12.2024, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo novou výzvu pro Ústecký kraj z Operačního programu Spravedlivá transformace, kde je k dispozici 800 milionů korun. Ty mají tomuto tzv. uhelnému regionu pomoci navýšit výzkumné kapacity vědeckých pracovišť, zlepšit jejich vybavení a podmínky pro práci a podpořit vědecké projekty zaměřené na nízkoemisní energetiku i cirkularitu.

Jde o součást podpory, která se zaměřuje na zmírnění negativních dopadů odklonu od uhlí a na rozvoj lidí a jejich dovedností. Program Spravedlivá transformace má za cíl pomoci regionům a lidem zvládnout přechod na klimaticky neutrální hospodářství do roku 2050.

V Ústeckém kraji se chystá podpora výzkumu a vývoje s cílem rozvíjet regionální ekonomiku a zabránit odlivu vědeckých kapacit. Na tento účel je připraveno 800 milionů korun z Operačního programu Spravedlivá transformace. Finance budou využity na vybavení výzkumných pracovišť, stavební úpravy, nákup technologií, licencí i na posílení kapacit vědeckých týmů.

Cílem je podpora nízkoemisní energetiky, cirkulární ekonomiky a dekarbonizace. Jednotlivé projekty mohou získat podporu až 350 milionů Kč, přičemž žádosti bude možné podávat od 31. ledna 2025 do 1. září 2025. Projekty musí být realizovány do konce roku 2028. Podpora je určena výzkumným institucím a právnickým osobám.

Podporované aktivity

Podporované aktivity přispívají k vytvoření kvalitních podmínek pro rozvoj výzkumné a inovační infrastruktury v Ústeckém kraji. Konkrétně je možné realizovat následující činnosti:

  • Rozvoj technického a materiálního vybavení VaV pracovišť
  • Rozvoj kapacit výzkumných týmů
  • Stavební úpravy, rekonstrukce budov
  • Nákup nehmotného majetku

Dokumenty k výzvě Podpora výzkumu a vývoje v Ústeckém kraji

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526