Monitoring dotačních příležitostí.
MMR poskytne 500 milionů na přípravu strategických projektů.*
MPO podpoří digitální transformaci firem.*
MMR poskytne 500 milionů na přípravu strategických projektů ve zdravotnictví, školství, kultuře, sociální oblasti, vodohospodářství nebo veřejné dopravě.
24.2.2025, Zdroj: MMR ČR
- Ministr Kulhánek jednal v Bruselu o budoucnosti evropských fondů i dostupném bydlení
- Sociální bydlení z IROP: Ministerstvo pro místní rozvoj investuje do důstojného a bezpečného bydlení
- Začal příjem žádostí do programu Živel 3. Vlastníci dostanou dotaci až 3 miliony na obnovu bydlení po povodni
Podpora směřuje obcím a krajům, které reagují na digitální a zelenou tranzici v souladu s cíli EU. Financování z Národního plánu obnovy pokryje až 100 % uznatelných nákladů.
Podpořeno bylo 25 projektů, včetně nemocnic, škol, sociálních a kulturních zařízení, mezi významné projekty patří:
- Dostavba a modernizace nemocnic v Klatovech, Kroměříži, Svitavách, Pardubicích a Metylovicích.
- Výstavba a modernizace škol – např. zdravotnická škola v Liberci, ZŠ Zbůch, odborné vzdělávací centrum v Trutnově.
- Kulturní a sociální projekty – adaptace knihovny v Kladně, kulturní centra v Moravské Třebové a Novém Městě nad Metují, domov pro seniory v Kobylé nad Vidnávkou.
- Vodohospodářské projekty – rekonstrukce ČOV Humpolec, modernizace úpravny vody Švařec, propojení vodovodních soustav na Vysočině.
- Dopravní infrastruktura – nová tramvajová trať na Vinice v Plzni.
Podpora se týká i bytové výstavby, první výzva podpořila 72 projektů částkou 150 milionů Kč, další výzva poskytne 400 milionů Kč.
Podpora projektové přípravy bytové výstavby v obcích
Výzva byla vyhlášena z Národního plánu obnovy v rámci komponenty 4.1: „Systémová podpora veřejných investic”, a to jako druhá z pěti v subkomponentě 4.1.3 „Finanční podpora přípravy projektů souladných s cíli EU”. Z velké části tyto výzvy podporují přípravu bytových projektů – první výzva podpořila 150 miliony korun přípravu 72 bytových projektů, pátá výzva podpoří projekty za 400 milionů korun, zveřejnění finálních výsledků výzvy předpokládáme začátkem března.
Ministr Kulhánek jednal v Bruselu o budoucnosti evropských fondů i dostupném bydlení
Petr Kulhánek jednal v Bruselu o budoucnosti evropských fondů, politice soudržnosti po roce 2027 a financování dostupného bydlení. Zdůraznil úspěšnost Česka v čerpání fondů a potřebu jejich efektivního využívání. Česká delegace přivezla návrhy na reformy veřejné podpory a strategické financování nájemního bydlení. Ministerstvo se chce aktivně podílet na evropské debatě o podpoře regionů a bydlení, přičemž plánuje další jednání o posílení investic do bytové výstavby.
Sociální bydlení z IROP: Ministerstvo pro místní rozvoj investuje do důstojného a bezpečného bydlení
Sociální bydlení z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) pomáhá lidem v bytové nouzi získat bydlení. Ministerstvo pro místní rozvoj už dlouhodobě podporuje sociální bydlení z IROP, a to jak v minulém období 2014-2020, tak i v novém programovém období 2021-2027. K 17. 2. 2025 je k dispozici 1,33 mld. korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) na výstavbu a renovaci sociálních bytů.
IROP se už několik let zaměřuje na problematiku sociálního bydlení. V letech 2014-2020 poskytl příjemcům na projekty v sociálním bydlení celkem 2,32 mld. korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) a v novém programovém období 2021-2027 podpora pokračuje. K 17. 2. 2025 je k dispozici 1,33 mld. z EFRR. Původně plánovaný termín ukončení příjmu žádostí byl prodloužen a nově mohou žadatelé podávat žádosti až do 23. února 2026.
V současném programovém období 2021-2027 bylo podpořeno v polovině února 2025 už 42 projektů za celkem 424 mil. korun. Tato podpora umožnila realizovat projekty zaměřené na dostupné a stabilní bydlení pro osoby v bytové nouzi.
V předchozím programovém období IROP se podařilo podpořit celkem 2 038 sociálních bytů, což představuje významný krok k dostupnějšímu bydlení pro ohrožené skupiny obyvatel. V současném programovém období již získalo zelenou dalších 194 bytů, což dokládá, jak důležité jsou tyto investice pro zajištění důstojného zázemí pro lidi v tíživé životní situaci.
Důstojné bydlení díky IROP
IROP se zaměřuje na posílení sociálního bydlení prostřednictvím finanční podpory pro výstavbu a renovaci bytových prostor pro osoby v tíživé bytové situaci. Tyto byty jsou pronajímány podle podmínek pro nakládání se sociálními byty a limit nájemného je k dispozici na webu MMR.
Podpora klientů a sociální práce
Je poskytováno prostřednictvím standardních zkolaudovaných bytů, které jsou přidělovány na základě posouzení individuálních potřeb jednotlivců nebo domácností. Je určeno lidem bez stálého domova, žijící v nejistých a nepřiměřených podmínkách. Nezbytnou součástí celého příběhu i je sociální práce, která se přizpůsobuje specifickým potřebám každého klienta. Sociální pracovníci nejen pomáhají s nalezením a udržením vhodného bydlení, ale také poskytují odborné poradenství a podporu při sociální integraci a adaptaci na nové prostředí.
Cílem sociálního bydlení není pouze zajistit střechu nad hlavou, ale také podpořit klienty v jejich snaze o stabilizaci a zlepšení životní situace. Díky individuálnímu přístupu a komplexní podpoře se daří zvyšovat jejich soběstačnost a obnovovat pocit důstojnosti, což vede k dlouhodobějším pozitivním změnám v jejich životech.
Začal příjem žádostí do programu Živel 3. Vlastníci dostanou dotaci až 3 miliony na obnovu bydlení po povodni
Program Živel 3 podpoří financování obnovy bydlení, které zasáhly loňské povodně. Majitelé vyplavených domů a bytů mohou získat dotaci až 3 miliony korun. Žadatelé mohou získat také zvýhodněný úvěr s úrokem 1–3 %, zkombinovat jej s dotací nebo finančními zdroji například z pojištění, darů nebo příspěvků neziskových organizací. Živel 3 administruje Státní fond podpory investic ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj, které žadatelům pomůže s vyřízením žádosti. Žádosti je možné posílat do 31. 12. 2025. Podmínkou pro získání dotace je, že dům nebo byt bude pojistitelný proti povodním a záplavě. Více v odkazu Živel 3 A4 – leták (pdf)
MPO podpoří digitální transformaci firem.
6.2.2025, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
V OP TAK je připraveno 1,5 miliardy korun.
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu pro vývoj digitálních řešení v rámci aktivity Aplikace z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Firmy mohou získat finance na IT projekty zaměřené na inovativní digitální řešení. Žádosti o podporu bude možné podávat od 20. února 2025 prostřednictvím portálu ISKP2021+. V případě dostatku kvalitních projektů je ministerstvo připraveno celkovou alokaci navýšit.
„Investice do inovativních digitálních řešení jsou klíčové pro dlouhodobou konkurenceschopnost našeho průmyslu a modernizace české ekonomiky. Proto podporuje digitální transformaci firem, která pomůže zvýšit jejich efektivitu a odolnost vůči budoucím výzvám,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Digitální inovace přináší vyšší hodnotu, zjednodušují procesy a zlepšují uživatelský komfort“
Cílem této výzvy je podpořit vývoj moderních digitálních produktů a služeb, které reagují na aktuální technologické trendy. Mezi výstupy projektů mohou kromě softwaru patřit také digitální platformy, cloudové služby, aplikované algoritmy umělé inteligence a další digitální produkty, které přinášejí nové a pokročilé funkce.
„Naše podpora se zaměřuje na vývoj a využití technologií, které vycházejí z pokročilých technických a vědeckých poznatků a vyžadují hluboké odborné znalosti. Mezi klíčové oblasti tak patří například umělá inteligence a strojové učení, včetně velkých dat, bezpečnost, kybernetická bezpečnost, robotika, pokročilé technologie ve zdravotnictví, udržitelná energie a čisté (nízkoemisní) technologie,“ dodává vrchní ředitel sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Petr Doškář.
Příjem žádostí je plánován do 20. května 2025. Pokud celkový objem žádostí překročí dvojnásobek alokované částky, může být příjem žádostí ukončen před tímto termínem, nejdříve však 13. března 2025. Dotace je poskytována na náklady spojené s vývojovými projekty, včetně externích služeb, mezd pracovníků a technického podpůrného personálu a dalších nákladů, které jsou nezbytné pro realizaci projektu.
Zájemci o dotaci se mohou obracet na Agenturu pro podnikání a inovace, která je zprostředkujícím subjektem OP TAK a pomáhá s přípravou žádostí o dotaci a administrací projektu. Agentura je zastoupena ve všech regionech republiky a zároveň provozuje bezplatnou Zelenou linku 800 800 777.
OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností.