Monitoring dotačních příležitostí.

 13. 4. 2025

Příprava strategického rámce pro evropské fondy.* 

V poslední výzvě projektu Technologická inkubace je připraveno téměř 45 milionů korun.* 

Příprava strategického rámce pro evropské fondy: Česko se připravuje na nové období po roce 2027.

24.3.2025, Zdroj: MMR, MŽP

V rámci jednání byly představeny tematické oblasti: Vzdělávání, výzkum a inovace, digitalizace, Demografie, zdraví a trh práce a Udržitelnost, doprava a energetika. Pokračovat musí i podpora uhelných regionů.

Ve středu 19. března se uskutečnilo v Praze jednání Rady pro fondy Evropské unie na pracovní úrovni, a to v rozšířeném formátu o územní, hospodářské a sociální partnery. Hlavním tématem bylo představení návrhu prvních vstupů do debat k tvorbě národní strategie pro využití evropských fondů po roce 2027. Národní orgán pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) představil kroky vedoucí k určení věcných priorit a vytvoření návrhu strategického rámce, který má být předložen Vládě ČR do 30. června 2025.

„Evropa čelí novým výzvám a změny se nutně dotknou i jednotlivých politik a nastavení jejich financování z evropských fondů. Nikdo nyní nevíme přesně jak, ale rok 2025 bude z hlediska zahájení vyjednávání s Evropskou komisí klíčový. V červenci bude představen víceletý finanční rámec EU, a následně v průběhu podzimu i návrhy příslušné legislativy EU. Česká republika nesmí jen čekat, s čím Komise přijde, a proto jsme se rozhodli a od vlády a Poslanecké sněmovny dostali mandát pro přípravu strategického rámce, který by měl určit hlavní priority pro využití evropských fondů v dalším programovém období. Vzniká v široké spolupráci partnerů z resortů, zástupců území hospodářských a sociálních sdružení. Snažíme se co nejvíce zohlednit dostupné analýzy, zkušenosti za posledních 20 let členství v EU a současně využít pohledu nezávislých a všeobecně respektovaných odborníků.  Naším cílem je zajistit efektivní využití evropských prostředků a co největší přínos pro českou ekonomiku i společnost v období po roce 2027,“ uvedl Stanislav Schneidr, vrchní ředitel Sekce koordinace evropských fondů, mezinárodních vztahů a cestovního ruchu MMR.

V rámci jednání byly představeny první dvě z plánovaných tří tematických oblastí, v rámci kterých jsou identifikovány hlavní výzvy k řešení:

  • Vzdělávání, výzkum a inovace, digitalizace – změna vzdělávacího systému, rozvoj inovací, eGovernmentu, kyberbezpečnosti a podpora podnikatelského prostředí.
  • Demografie, zdraví a trh práce – řešení výzev spojených se stárnutím populace, posilování zdravotní péče a adaptace pracovního trhu na nové socioekonomické podmínky.

Na příštím jednání v dubnu bude debatována třetí tematická oblast:

  • Udržitelnost, doprava a energetika – důraz na ekologickou transformaci, dosažení udržitelné mobility a posílení energetické bezpečnosti.

Diskuse se zaměřila také na evropský kontext – očekávané snížení rozpočtu politiky soudržnosti a větší důraz na výsledky. Česká republika pravděpodobně získá méně prostředků, což klade důraz na jejich efektivnější využití a v některých oblastech přechod od tradičních dotací k udržitelnějším finančním nástrojům, kam patří například zvýhodněné úvěry nebo záruky. Partneři podpořili úsilí MMR vést tematicky a odborně velmi obšírnou a komplexní debatu a vyzvali v dalších krocích k důsledné prioritizaci oblastí, které Česká republika bude chtít financovat z fondů EU.

Důležitým krokem v přípravě strategie bude i kulatý stůl Vize a změny politiky soudržnosti po roce 2027, který se koná 16. dubna na Ministerstvu pro místní rozvoj a zaměří se na budoucnosti evropských fondů z evropského i národního pohledu. Dosavadní vstupy a materiál k přípravě programového období po roce 2028 naleznete na webové stránce www.dotaceEU.cz/po2027.

HK ČR: Evropská komise schválila český program na podporu strategických investic v zelené ekonomice

Evropská komise schválila český investiční program ve výši 960 milionů eur (přes 24 miliard Kč), který podpoří rozvoj strategických odvětví zaměřených na ekologickou transformaci. Peníze půjdou na projekty v oblasti výroby baterií, solárních panelů, větrných turbín, tepelných čerpadel, elektrolyzérů či zařízení na zachytávání uhlíku.

Program oznámilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, které jej také administrovalo a prosadilo k evropskému schválení. Financování bude poskytováno formou přímých grantů. O podporu se mohou ucházet firmy všech velikostí – hlavní podmínkou je investice minimálně 110 milionů eur (cca 2,8 miliardy Kč). Menší projekty mohou dál čerpat běžné investiční pobídky.

Tato podpora dá zásadní impuls klíčovým oblastem zelené ekonomiky a posílí naši soběstačnost ve výrobě strategických technologií,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Zájemci o zapojení do programu najdou více informací na webových stránkách www.mpo.cz v sekci „Podpora investic“. Přihlášky k investičním záměrům je možné podávat až do září 2025.

Návrh novely zákona o ekologické újmě přináší jen další zbytečné regulace

Hospodářská komora ČR zásadně nesouhlasí s návrhem novely zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě, který bude zítra projednávat Poslanecká sněmovna v prvním čtení. Vládní předlohu z pera Ministerstva životního prostředí považuje Komora za nadbytečnou, nepřinášející žádný reálný přínos pro ochranu životního prostředí, zato však významně zvyšující administrativní i finanční zátěž podnikatelů. Podnikatelská organizace proto vyzývá zákonodárce, aby návrh v této podobě odmítli. Více na webu Hospodářské komory ČR zde.

Podpora uhelných regionů musí pokračovat i po roce 2027

V Bruselu se na Stálém zastoupení České republiky konal kulatý stůl „Best practices and the lessons learned from implementing just transition“, zaměřený na sdílení zkušeností s podporou spravedlivé transformace v ČR a dalších členských státech EU. Akce proběhla 6. března 2025 a zúčastnili se jí zástupci Evropské komise, Evropského parlamentu, Výboru regionů, Evropského hospodářského a sociálního výboru, krajů a dalších relevantních institucí, včetně neziskového sektoru.

„Transformace uhelných a energeticky náročných regionů je běh na dlouhou trať – a my jsme právě v bodě, kdy nesmíme zpomalit a zůstat na půli cesty,“ uvedla v úvodu své prezentace Radana Leistner Kratochvílová z řídícího orgánu Programu Spravedlivé transformace v České republice. Na sdílení zkušeností ohledně realizovaných projektů v České republice navázali zástupci z Polska a Slovenska, kteří představili své zkušenosti s transformací a výzvami, jimž konkrétní regiony čelí.

Klíčovými tématy byla například budoucnost podpory regionů v rámci připravovaného navazujícího víceletého finančního rámce EU, strategie pro dosažení klimatické neutrality a návrhy na zefektivnění transformačních projektů.

„Je potřeba vytvářet vhodné podmínky pro dosažení nastavených klimatických cílů Evropy, což je dlouhodobý proces, který jsme teprve zahájili prostřednictvím cílených programů, a je nezbytné v nastartované podpoře pokračovat i po roce 2027. Významným přínosem programu Spravedlivé transformace je možnost financování velkých strategických projektů, které propojují tvrdé i měkké investice. Ty by bylo obtížné realizovat z jiných evropských programů,“ uvedl Jan Kříž, vrchní ředitel sekce ekonomiky životního prostředí Ministerstva životního prostředí ČR.

Diskuse potvrdila, že regiony potřebují cílenou a flexibilní podporu přizpůsobenou jejich specifickým potřebám, zejména v oblastech inovací, energetiky a zaměstnanosti. Kulatý stůl přinesl cenné výstupy, které budou využity k dalším jednáním na úrovni EU i národních vlád s cílem zajistit dlouhodobě udržitelnou transformaci uhelných regionů.


V poslední výzvě projektu Technologická inkubace je připraveno téměř 45 milionů korun.

Agentura CzechInvest vyhlásila poslední výzvu projektu Technologická inkubace, který podporuje inovativní firmy prostřednictvím sedmi specializovaných technologických hubů.

17.03.2025 | Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Do v pořadí šesté výzvy s alokací 44,8 mil. korun se mohou firmy hlásit s jejich inovativním produktem či službou od 17. března do 16. dubna.

“Technologická inkubace klade důraz na technologický a byznys rozvoj firmy.  Startupy díky našemu programu zrychlí svůj vývoj a vstup na trh, lépe se adaptují na dynamické tržní výzvy a optimalizují svůj další růst. Z dat vyplývá, že téměř 10 % z celkového objemu venture investic v Česku směřovalo právě do startupů inkubovaných v našem programu, což představuje částku kolem 500 milionů korun,” uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.

Cílem programu Technologické inkubace je nastartovat a nadále rozvíjet startupový ekosystém v Česku. Program je otevřený podnikatelům z celého Česka a zaměřuje se na sedm klíčových technologických oblastí: umělá inteligence, mobilita, kreativní průmysly, kosmické technologie, ekologie a cirkulární ekonomika, zachování a ochrana života nebo zvýšení jeho komfortu (včetně zdravotnictví, biotechnologií a bezpečnostních řešení) a pokročilé materiály.

Na rozdíl od jiných dotačních programů Technologická inkubace kombinuje finanční a nefinanční nástroje pomoci, jako jsou vzdělávací semináře a workshopy, pitch vystoupení pro investory, networkingová setkání, spolupráce s inkubačním manažerem nebo na míru sestavené poradenství od předních českých odborníků na byznys a technologie. V rámci jednotlivých inovačních hubů se také firmy napojí na širokou síť partnerů napříč státní, soukromou a akademickou sférou.

Soutěž Creative Business Cup 2025 zná deset finalistů. Vítěze vybere odborná porota v březnu

„Inkubace s důrazem na mentoring je lákavá nejen pro mladé začínající podnikatele, ale také vědce nebo vědkyně, kteří chtějí pomoci s komercionalizací výsledků svého výzkumu. V tuto chvíli tvoří projekty vycházející z výzkumných organizací asi třetinu všech podpořených projektů a mnoho dalších je součástí preinkubace. Podle zpětné vazby nám více než 70 % všech zapojených startupů potvrdilo, že podpora Technologické inkubace pro ně byla zásadním faktorem pro realizaci projektu,“ uvedla Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest.

Poslední výzva projektu bude vyhlášena od 17. března do 16. dubna a už nyní je možné hlásit se do preinkubace. Alokace výzvy ve výši 44,8 mil. korun nabízí účast v programu už jen necelé třicítce startupů, které mohou žádat o podporu ve výši 1,6 milionu korun. Inkubace bude možná až na 18 měsíců. Další startupy pak do Technologické inkubace nastoupí ve spojení s kosmickým programem ESA BIC Czech Republic a jeho samostatných výzev.

Technologická inkubace představuje největší iniciativu pro podporu startupů v historii Česka s celkovou alokací přibližně 680 milionů korun. Program je financován ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu The Country for the Future.

Podrobnosti a dokumenty k výzvě

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526