Monitoring dotačních příležitostí.

 20. 4. 2025

Podpora na řízené větrání s rekuperací v mateřských, základních a středních školách.* 

Program Dostupné nájemní bydlení půl roku od spuštění.* 

Podpora na řízené větrání s rekuperací v mateřských, základních a středních školách

26.3.2025, Zdroj: MŽP (http://www.mzp.cz/)

Kvalita vzduchu a obecně vnitřního prostředí ve školách je nízká, v některých případech až alarmující. Příčinou jsou utěsněná okna a nedostatečné větrání, které se projevuje zejména v zimních měsících. Při rekonstrukcích budov se navíc na efektivní větrání a zdravé vnitřní klima často zapomíná.

Řešením je instalace systémů řízeného větrání s rekuperací, na které nově poskytne finanční podporu Ministerstvo životního prostředí. Dotace jsou určené mateřským, základním a středním školám. Žádosti o dotace bude možné podávat od 1. dubna 2025.

V současné době se při výstavbě a rekonstrukci škol klade důraz na snižování energetické náročnosti. Větrání a kvalita vnitřního prostředí ale bývají opomíjenou záležitostí. „Při nedostatečném větrání se v místnosti zvyšuje koncentrace škodlivin i teplota a vlhkost vzduchu, což má přímý dopad na zdraví a soustředění dětí ve školkách i školách. Typickými příznaky jsou bolest hlavy, únava, ospalost, letargie či poruchy soustředění. Tyto negativní projevy způsobené špatnou kvalitou vnitřního prostředí jsou také označovány jako tzv. syndrom nemocných budovSprávně provedená renovace budovy by proto měla instalaci řízeného větrání s rekuperací tepla zahrnovat,“ konstatuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že pouze tak je možné zajistit ve třídách stálý přívod čerstvého vzduchu předehřátého na příjemnou teplotu a vytvořit zdravé prostředí pro výuku. Vytvoření kvalitního vnitřního prostředí pro žáky škol by tak mělo být samozřejmostí.

„To je také důvod, proč je v našich dotačních programech, které se zaměřují na energetické úspory budov, při zateplení či výměně oken jednoznačná podmínka na instalaci technologie nuceného větrání s rekuperací a regulací oxidu uhličitého prostřednictvím infračervených čidel,“ říká ministr Hladík. Ne vždy však bývá řízené větrání součástí stavebních úprav. „Problematické jsou především budovy, kde byl při rekonstrukci kladen důraz hlavně na energetické úspory, přičemž se na kvalitu prostředí a efektivní větrání zcela zapomnělo. Takových případů je u nás stále mnoho. Právě těmto školám chceme podat pomocnou ruku a přispět na instalaci systémů nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla včetně možné kombinace se stínicími prvky. Připravili jsme tak 100 milionů korun z Národního programu Životní prostředí,“ dodává ministr.

Cílem je motivovat vlastníky a provozovatele mateřských, základních a středních škol k realizaci opatření eliminujících nadměrné koncentrace CO2 a teplotní diskomfort ve školských budovách. Je to vůbec poprvé, kdy je možné čerpat dotace na kvalitní větrání a stínění samostatně, tedy bez nutnosti provádět komplexní renovaci celé budovy. Podpora se nevztahuje na novostavby, nástavby či přístavby škol.

Konkrétní výše podpory bude u každého projektu vypočítána podle Metodiky jednotkové dotace pro oblast nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla a stínění. „Školy mohou na instalaci větracího systému v učebnách získat 9 800 korun na jednoho žáka, přičemž výsledná částka se odvíjí od typu a účinnosti použité technologie. Na venkovní nebo meziokenní stínicí prvky, které pomáhají snižovat přehřívání tříd, je možné získat 3 700 korun na každý metr čtvereční zastíněné plochy. Dalších až 7 % z celkových způsobilých výdajů projektu je možné čerpat na projektovou přípravu, odborný technický dozor a BOZP,“ upřesňuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

S novým větracím systémem mají zkušenost například v mateřské škole Mydlinky v MČ Praha 12, kde na projekt výstavby MŠ v pasivním standardu získali také dotační podporu MŽP.

„Jsme hrdí na naši novou školku pro 112 žáků, kterou jsme postavili i díky dotaci MŽP. Vzduchotechnika instalovaná v mateřské škole Mydlinky snižuje energetické ztráty v průběhu výměny vzduchu, jelikož čerstvý vzduch je v rekuperační jednotce ohříván teplem z odpadního vzduchu. V prostorách mateřské školy je tak stabilnější klima a nižší koncentrace oxidu uhličitého. Náklady na stavbu školky včetně areálu byly přes 153,5 milionu korun včetně DPH, z toho hlavní stavba stála necelých 130 milionu korun. Náklady na vzduchotechniku v hlavní budově včetně kuchyně byly 7,5 milionu korun. Hlavní město Praha nám poskytlo účelovou dotaci ve výši 71 milionů korun a od MŽP jsme získali 22 milionů korun,“ říká starosta městské části Praha 12 Vojtěch Kos (ODS).

Žádosti bude Státní fond životního prostředí ČR přijímat elektronicky od 1. dubna do konce roku 2025 nebo do vyčerpání alokace. Podpořené projekty musí být dokončeny nejpozději do konce roku 2027.

Detaily a dokumenty k výzvě č. 5/2025: Větrání ve školách


Program Dostupné nájemní bydlení půl roku od spuštění – 142 žádostí za téměř 8 miliard korun.

1.4.2025, Zdroj: ÚOHS (https://www.uohs.cz/cs/uvodni-stranka.html)

Státní fond podpory investic (SFPI) přijal v programu Dostupné nájemní bydlení už 142 žádostí v celkové částce 7,98 miliardy korun, přičemž z toho jsou dotace 2,97 miliardy korun a úvěry 5,01 miliardy korun. Do příštího roku by mělo vzniknout přes dva tisíce dostupných bytů.

Ministerstvo pro místní rozvoj jedná o dalším financování dostupného nájemního bydlení s Evropskou komisí a podporuje spolupráci obcí se soukromým sektorem. V tomto roce spustí další dva investiční programy na dostupné byty společně s Národní rozvojovou bankou a Národní rozvojovou investiční.

„Po 20 letech, kdy se v Česku v podstatě nestavěly obecní byty a výstavba byla pouze na bedrech soukromých developerů, se nám podařilo dodat obcím a dalším investorům nový impuls. Pro řešení krize na trhu s bydlením je potřeba nabídnout novou alternativu, kterou je dostupné nájemní bydlení provozované samosprávami i soukromníky. Start se nám podařil, ale nesmíme usnout na vavřínech. V dalších letech je potřeba navýšit financování těchto programů na zhruba 10 miliard korun ročně,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Byty budou sloužit mladým rodinám, potřebným profesím a středně příjmovým domácnostem. Bydlet v nich budou za nižší než tržní nájemné. „V programu Dostupné nájemní bydlení je zatím 7 miliard korun, žádosti ale budeme přijímat dále. Tvoříme zásobník projektů, který posílí naši vyjednávací pozici pro získání dalších prostředků. Je důležité, aby samosprávy pokračovaly v přípravách nových projektů. Z mých jednání s vládními kolegy, zástupci Evropské komise i českými developery a bankami jasně vyplývá, že podpora nájemních bytů má dlouhodobě budoucnost a obce na ně z různých zdrojů získají peníze,” doplnil Kulhánek.

Územně samosprávné celky zatím podaly 101 žádostí, jiné právnické osoby 39 žádostí a po jedné biskupství a dobrovolný svazek obcí. Z celkového počtu žádostí je 80 na rekonstrukce, novostaveb je 55 a ke koupi dojde v sedmi případech. „Program má odezvu po celé České republice, nicméně největší zájem jsme zaznamenali z Moravskoslezského kraje, kde by se mělo ze 22 podaných žádostí postavit 433 bytů,“ říká ředitel SFPI Daniel Ryšávka s tím, že hned za ním následují Středočeský kraj s 20 podanými žádostmi na 198 bytů, Jihočeský kraj se 17 podanými žádostmi na 213 bytů a Jihomoravský kraj s 16 podanými žádostmi na 395 bytů. „K velkému zájmu o náš program přispěla mimo jiné i Regionální centra SFPI pro investice do bydlení, která jsou v dennodenním kontaktu se starosty a starostkami a konzultují s nimi přípravu projektů,“ dodává Ryšávka. Tato centra už poskytla přes 2 300 konzultací ohledně bytových projektů ve více než 1 600 obcích. Největší zájem registrují mezi obcemi do 10 tisíc obyvatel.

Příjem žádostí začal 1. října 2024. Alokace programu je 7 miliard korun, z čehož 4,5 miliardy korun tvoří částka na úvěry a 2,5 miliardy korun na dotace. „Tato podpora z veřejných zdrojů v posledních dvou desetiletích v Česku zcela chyběla. Zájem je natolik vysoký, že současná alokace bohužel všechny projekty nepokryje. Intenzivně proto teď řešíme navazující financování podpory dostupného bydlení a dalších programů. V Bruselu jsme o tom jednali s eurokomisařem pro bydlení a energetiku Danem Jørgensenem. Hledáme nové zdroje, včetně budoucích evropských fondů a Sociálního klimatického fondu. Potřeba je také uvolnit v této oblasti podmínky EU pro veřejnou podporu projektů, aby nemusely mít individuální výjimky z veřejné podpory a nebrzdil se tak jejich vznik,” řekl ministr Kulhánek.

Dotace se v programu poskytuje jen v kombinaci s úvěrem do 25–40 % celkových způsobilých nákladů. Úvěr je možné čerpat i samostatně bez dotace do 90 % celkových způsobilých nákladů. V závislosti na základní úrokovou sazbu EU je fixní úrok nastaven na celou dobu splácení v rozmezí 1–3 % p.a. Splatnost úvěru je maximálně 30 let. Limit podpory je 250 milionů korun na žadatele. Detailní informace naleznete zde.

Program Dostupné nájemní bydlení je součástí širší reformy MMR Bydlení pro život. Kromě něj zahrnuje také zákon o podpoře bydlení, podporu přípravy bytových projektů samospráv nebo další dva finanční nástroje na podporu sektoru dostupného bydlení. Národní rozvojová banka ve spolupráci s MMR spouští druhý finanční nástroj financovaný z Národního plánu obnovy. Ten uvolní 2,5 miliardy korun, které podpoří vznik nebo rekonstrukci nejméně 800 dostupných bytů. Třetí program bude u Národní rozvojové investiční, což je dceřiná společnost Národní rozvojové banky. V tomto případě vznikne takzvaný koinvestiční fond, který bude spravovat finance státu a soukromých investorů. Nakupovat bude byty, které bude v režimu dostupného bydlení provozovat 20 let.

TZ 19.3.: Evropská komise schválila druhý český program na podporu dostupného nájemního bydlení

Evropská komise schválila český program veřejné podpory ve výši 90 milionů eur (2,25 miliardy korun) na podporu výstavby, rekonstrukce a pořízení dostupného nájemního bydlení. Program bude financován z Nástroje pro oživení a odolnost.

Cílem programu je zajistit dodatečnou nabídku nájemního bydlení, které by trh sám neposkytl. Bydlení bude k dispozici za dostupné nájemné následujícím skupinám obyvatel: (a) domácnosti s nedostatečnými finančními prostředky; (b) mladé rodiny; (c) domácnosti, v nichž je alespoň jeden člen zaměstnán v profesi nezbytného charakteru, jako je zdravotnictví, školství, zajištění veřejné bezpečnosti, poskytování sociálních služeb nebo veřejná správa; a (d) domácnosti zahrnující oběti domácího násilí. Podpora v rámci programu bude poskytována ve formě podřízených úvěrů. Program poběží do 30. června 2026.
Evropská komise rovněž schválila změnu stávajícího českého programu dostupného nájemního bydlení, který byl schválen v dubnu 2024 a byl částečně financován prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost, aby jeho podmínky odpovídaly nově schválenému programu.
Komise posoudila programy podle pravidel EU pro státní podporu, zejména podle čl. 107 odst. 3 písm. c) Smlouvy o fungování Evropské unie, který umožňuje členským státům podporovat rozvoj určitých hospodářských činností za stanovených podmínek. Komise dospěla k závěru, že programy jsou nezbytné a vhodné k podpoře nabídky dostupného nájemního bydlení. Dále konstatovala, že podpora je přiměřená, protože je omezena na nezbytné minimum, a že její dopad na hospodářskou soutěž a obchod mezi členskými státy je omezený. Na tomto základě Komise schválila české programy v souladu s pravidly EU pro státní podporu.

Česko může podpořit investice do zelené energie a čistých technologií až 24 miliardami korun

Evropská komise povolila český program veřejné podpory investic do strategických odvětví ve výši 960 milionů eur (24 miliard korun), jehož cílem je usnadnit přechod na klimaticky neutrální hospodářství. Schválený program přispívá ke splnění priorit Evropské komise na období 2024–2029, na jejichž základě má docházet k investicím do čisté energie a technologií. Režim byl schválen na základě dočasného krizového a transformačního rámce pro veřejnou podporu.
Účelem opatření je podpořit investice do výroby strategických zařízení (konkrétně baterií, solárních panelů, větrných turbín, tepelných čerpadel, elektrolyzérů a zařízení na zachycování, využití a ukládání uhlíku), jakož i klíčových součástí navržených a primárně používaných jako přímý vstup při výrobě těchto zařízení nebo k produkci souvisejících kritických surovin nezbytných pro jejich výrobu.
Podpora v případě tohoto režimu bude ve formě přímých grantů, poskytovatelem bude Ministerstvo průmyslu a obchodu. Opatření bude určeno podnikům všech velikostí.
Komise konstatovala, že režim předložený Českem splňuje podmínky stanovené v dočasném krizovém a transformačním rámci. Podpora zejména i) dodrží maximální finanční stropy; ii) bude motivovat k výrobě příslušného zařízení pro přechod na klimaticky neutrální hospodářství; a iii) bude poskytnuta do 31. prosince 2025.
Komise dospěla k závěru, že český režim je nezbytný, vhodný a přiměřený k urychlení ekologické transformace a usnadnění rozvoje určitých hospodářských činností, které jsou důležité k provádění Dohody o čistém průmyslu.

Evropská komise předložila k veřejné konzultaci návrh rámce pro opatření státní podpory na podporu dohody o čistém průmyslu

Evropská komise představila členským státům návrh Rámce pro opatření státní podpory na podporu dohody o čistém průmyslu (Framework for State Aid measures to support the Clean Industrial Deal – „CISAF“). Zároveň zahájila veřejnou konzultaci, během niž je možné se k materiálu vyjádřit, a to do 25. dubna 2025. ÚOHS koordinuje stanovisko a připomínky za orgány České republiky.

Dne 26. února 2025 Komise zveřejnila Dohodu o čistém průmyslu: Společný plán pro konkurenceschopnost a dekarbonizaci („Clean Industrial Deal“ – CID), plán pro dekarbonizaci EU a pro konkurenceschopnou a odolnou průmyslovou výrobu v Evropě. Komise v dohodě oznámila přípravu nového rámce veřejné podpory, který má realizaci cílů dohody podpořit.
Evropská komise nyní představila návrh CISAF, ve kterém stanovuje podmínky, za nichž by veřejná podpora pro určité investice a cíle byla považována za slučitelnou s vnitřním trhem. Poskytnutí takové podpory podléhá schválení ze strany Evropské komise.
Návrh CISAF obsahuje tato opatření podpory: opatření urychlující zavádění energie z obnovitelných zdrojů, opatření usnadňující dekarbonizaci průmyslu, opatření zajišťující dostatečnou výrobní kapacitu v oblasti čistých technologií a opatření pro snižování rizika soukromých investic do energetické infrastruktury a do výše uvedených oblastí. Platnost rámce CISAF po schválení finální verze v červnu 2025 se předpokládá až do 31. prosince 2030.

K předloženému návrhu CISAF je možno předkládat Evropské komisi připomínky a názory s termínem do 25. dubna 2025. Do veřejné konzultace se mohou zapojit jak členské státy a  zainteresované strany, tak široká veřejnost na webové stránce Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž: https://competition-policy.ec.europa.eu/public-consultations/2025-cid-sa-framework_en

Oddělení veřejné podpory ÚOHS koordinuje připomínky ministerstev a připravuje pro Evropskou komisi souhrnné vyjádření k návrhu za orgány České republiky.

Clean Industrial Deal 398 KB

CISAF Framework 684 KB

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526