Monitoring dotačních příležitostí.

 13. 2. 2023

Malé a střední podniky mohou žádat o dotaci na kreativní služby v rámci výzvy Design Credits.  

MŽP nabízí 15 milionů korun městům a obcím, která chrání klima a investují do udržitelné energetiky.  

Chovatelé mohou získat dotaci na ochranu stád před velkými šelmami.  

Malé a střední podniky mohou žádat o dotaci na kreativní služby v rámci výzvy Design Credits.

Výzva k iniciativě Design Credits, která je součástí komponenty Národního plánu obnovy Ministerstva kultury České republiky, nabízí dotaci podnikům orientovaným na průmyslovou či řemeslnou výrobu až do výše 200 tisíc korun. Na rok 2023 je v rámci výzvy alokováno 10 milionů korun.

13.01.2023 | BusinessInfo.cz

Ministerstvo kultury a agentura na podporu obchodu CzechTrade tím chtějí podpořit propojení malých a středních firem s kreativními profesionály, kteří firmám pomohou inovovat design produktů.

Jednotlivé společnosti mohou z celkové výše 10 milionů korun získat na jeden projekt finanční podporu v rozmezí 50 až 200 tisíc korun. Žadatel o dotaci si musí pro realizaci projektu vybrat některého z profesionálů, kteří jsou součástí Adresáře designérů agentury CzechTrade.

  • Zájemci mohou podávat žádosti elektronicky v období od 3. ledna do 31. července 2023 prostřednictvím dotačního portálu Ministerstva kultury
  • Podpořené projekty musí být realizovány v období od 1. ledna do 30. září 2023.

Příležitost pro firmy i designéry

Designéři pomohou malým a středním podnikům reagovat na požadavky trhu a tím podpořit jejich konkurenceschopnost, posílit exportní připravenost a významně zvýšit hodnotu jejich značky.

„Jedná se o společný tvůrčí proces firmy a produktového designéra, který povede k zefektivnění vzhledu nebo funkčnosti vlastního produktu. Díky širokému spektru designérů, kteří jsou registrovaní v našem adresáři, se mohou žadatelé o dotaci spojit se zkušenými profesionály v oblasti produktového a průmyslového designu. Hlavní cílem Design Credits je zahájení průmyslové výroby produktů s vysokou přidanou hodnotou,“ upřesňuje vedoucí Design Centra CzechTrade Zuzana Sedmerová s tím, že do Adresáře designérů CzechTrade se mohou průběžně registrovat profesionální designéři zdarma.

Podpořena bude inovace designu produktového portfolia níže uvedených oblastí, které povedou k zefektivnění vzhledu a/nebo funkčnosti produktu žadatele. Půjde o společný tvůrčí proces žadatele a poskytovatele designérských služeb, jenž je založený na součinnosti obou stran, tzn. žadatel je v průběhu tvůrčího procesu rovněž aktivní. Cílem tohoto procesu je zahájení sériové výroby nového nebo inovovaného výrobku.

Malé a střední podniky mohou podat žádost do 31. července 2023. Nárok na získání dotace mají firmy se sídlem nebo provozovnou na území České republiky a zároveň s prokazatelnou historií minimálně tři měsíce před vyhlášením výzvy.

Maximální výše dotace je až 85 % z celkové výše odměny designéra za vytvořené autorské dílo, přičemž celková výše dohodnuté odměny za vytvoření designu není stanovena. Na jednu projektovou žádost lze poskytnout dotaci v maximální výši 200 tisíc korun. Všechny schválené projekty musí být realizovány nejpozději do 30. září 2023.

Podrobné informace k výzvě žadatelé naleznou na webových stránkách CzechTrade nebo Ministerstva kultury ČR.

Zdroj: CzechTrade a MK ČR


MŽP nabízí 15 milionů korun městům a obcím, která chrání klima a investují do udržitelné energetiky.

3.2.2023, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

V Národním programu Životní prostředí (NPŽP) se otevírá nová výzva pro obce a města, která aktivně snižují emise skleníkových plynů nebo se připravují na postupující změnu klimatu. Samosprávy sdružené v Paktu starostů a primátorů pro udržitelnou energii a klima mohou od pondělí 23. ledna žádat o dotaci až dva miliony korun.

„Aktuálně vypisujeme už šestou dotační výzvu na podporu aktivních města a obcí ve výši 15 milionů korun. K Paktu starostů se dnes hlásí 197 českých signatářů a jejich počet postupně roste. Působení změny klimatu spolu s dynamickou geopolitickou situací zdůrazňuje rychlou potřebu změny, která pomůže obcím snížit ceny za energie, zlepšit prostředí pro všechny obyvatele a přispěje ke splnění národních i evropských klimatických cílů,“ říká náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Obce mohou čerpat prostředky například na zpracování Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima. To jsou strategické dokumenty, které popisují výchozí spotřebu energií a produkci skleníkových plynů a navrhují konkrétní kroky k jejich snížení. Například zateplení budov, výměna vytápění nebo vlastní fotovoltaické zdroje pro výrobu elektřiny. Obce také připravují plány pro zmírnění dopadů probíhající změny klimatu, zejména hospodaření s dešťovou vodou nebo rozšiřování městské zeleně.

„Naše obce a města musíme připravit na změnu klimatu. Je třeba mít plán konkrétních kroků, jak se k energetické soběstačnosti dopracovat. Právě zpracování Akčních plánů pro udržitelnou energii a klima jsou pro města i obce velkou a užitečnou výzvou. Obzvláště pak pro města, pro která je dosažení energetické soběstačnosti složitější než pro menší obce. Je třeba vzít v potaz všechny limity a možnosti dané lokality,“ doplnil náměstek Hladík.

Další finance je možné z výzvy získat na organizaci Místních dnů pro klima a energii. Tyto veřejné události mají upozornit občany právě na témata spojená s Paktem starostů jako je energetická efektivita, využívání obnovitelných zdrojů energie nebo odolnost vůči změně klimatu. Místní dny mohou být propojeny s dalšími národními akcemi, například Týdnem udržitelného rozvoje či Evropským týdnem mobility.

Dotace mohou radnice využít i na pracovní místo pro nové i stávající zaměstnance, kteří budou zajišťovat přípravu nebo aktualizaci připravených akčních plánu a jejich realizaci.

Státní fond životního prostředí ČR vypsal z Národního programu Životního prostředí již pět předchozích výzev za celkem 40 milionů korun. Podporu získalo 35 projektů na zpracování akčních plánů pro udržitelnou energii a klima. Mezi projekty byly zapojena jak velká města jako Brno, Ostrava, Liberec, tak menší města jako jsou Františkovi Lázně nebo Český Krumlov.

Aktuální šestá výzva je určena pro obce, dobrovolné svazky obcí a místní akční skupiny (MAS), které se musí před podáním žádosti registrovat v oficiální databázi signatářů Paktu starostů a primátorů. Obce, které jsou členy Paktu starostů a primátorů, se dobrovolně zavázaly ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030 a zároveň ke zvýšení odolnosti vůči dopadům změny klimatu.

V nové výzvě se bude rozdělovat celkem 15 milionů korun, přičemž minimální výše podpory na jeden projekt je 250 tisíc korun. U podpory pracovního místa může dotace pokrývat maximálně 50 % z celkových způsobilých výdajů. U zpracování Akčního plánu pro udržitelnou energii a klima a organizaci Místních dnů pro klima a energii pak podpora pokrývá 80 % nákladů. Příjem žádostí běží elektronicky od 23. ledna, žadatelé je mohou předkládat do 5. června letošního roku nebo do vyčerpání alokace. „Pokud by byl zájem o dotace vyšší a přesáhl vyčleněných 15 milionů korun, jsme připraveni celkovou částku navýšit,“ doplnil Petr Hladík.

V nové výzvě č. 8/2022 platí oproti předchozím ročníkům některé změny: ve výzvě je podporován pouze jeden Místní den pro klima a energii, byla vypuštěna podpora projektové přípravy a snížena podpora publicity. Nově platí, že na pracovní místo lze z organizace vyčlenit stávajícího pracovníka, který se bude projektu věnovat.

Bližší informace o Paktu starostů najdete na stránkách MŽP nebo Evropské komise.

Dokumenty k výzvě


Chovatelé mohou získat dotaci na ochranu stád před velkými šelmami.

13.1.2023, Zdroj: SFŽP ČR (www.sfzp.cz)

Po několikaměsíční přestávce je možné opět získat na zabezpečení chovů až 100% dotaci.

Přítomnost velkých šelem, zejména vlka obecného, v české krajině znamená pro chovatele hospodářských zvířat nutnost realizace preventivních opatření k zamezení škod. Udržení pastvy je zásadní pro vzhled naší krajiny i pro péči o mnohé cenné biotopy a druhy. Stát se proto snaží chovatele podporovat. Nyní lze po několikaměsíční přestávce opět získat na zabezpečení svých chovů až 100% dotaci. Zdrojem financí je Operační program Životní prostředí 2021-2027.

O podporu mohou chovatelé požádat u dvou subjektů – Státního fondu životního prostředí ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR: „Snažíme se chovatelům vyjít co nejvíc vstříc, pastva totiž utvářela naši krajinu po stovky let a těžko se dá nahradit. Na finance si proto budou moci sáhnout jak lidé, kteří v zemědělství podnikají, tak i ti, kteří chovají pro radost pár oveček za domem. Na zabezpečení svých zvířat dostanou až 100  % nákladů,“ vysvětluje František Pelc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Výzva [1], kterou vypsala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, umožní získat finance na zabezpečení stád drobným chovatelům, kteří nepodnikají v zemědělství. Oproti minulému období je výhodou, že se jedná o takzvané zjednodušené metody vykazování, což snižuje administrativu. Minimální výše dotace je 50 000 korun, celkové náklady projektu nesmí přesáhnout 200 000 euro. Díky zjednodušeným metodám vykazování nebudou muset příjemci podpory k proplacení dotace dokládat smlouvy či faktury, cena je stanovena jednotným sazebníkem (Náklady obvyklých opatření MŽP).

Po zkušenostech z minulého období jsme se snažili žadatelům přístup k financím co nejvíce zjednodušit. Nebudou muset dokládat smlouvy či faktury, cena je stanovena jednotným sazebníkem. Je tedy například jedno, zda si na práci najmete firmu, nebo zda to uděláte sám – klíčové je, abyste skutečně splnil to, co je v žádosti a současně nepřekročil částku danou sazebníkem. Tento systém se nám podařilo domluvit s Evropskou komisí a věřím, že s ním žadatelé budou spokojeni,“ vysvětluje Anna Limrová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Chovatelé, kteří v zemědělství podnikají, budou moci na zabezpečení svých stád získat finance prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR. O dotaci na zabezpečení stád budou moci požádat ve dvou výzvách, první z nich pro projekty v režimu de minimis bude vypsána 18. 1. 2023 [2], pro projekty zakládající veřejnou podporu pak koncem února [3]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR bude k jednotlivým žádostem vydávat závazné stanovisko.

Poznámky:
[1] AOPK ČR, OPŽP – 2. výzva Specifický cíl 1.6
[2] Žádosti o podporu v rámci Cíle politiky 2, Priority 1, Specifického cíle 1.6, Opatření 1.6.1 V této výzvě budou podpořeny pouze projekty v režimu de minimis podle nařízení Komise (EU) č. 1408/2013 – maximálně do výše 20 000 EUR.
Určení formy a výše podpory: Přímé realizační výdaje formou zjednodušených metod vykazování – jednorázové částky dle návrhu rozpočtu, nepřímé výdaje formou paušální sazby. Míra financování činí max. 100 % z celkových způsobilých výdajů. Detailní informace o výši podpory jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021 – 2027 a příloze č. 03 – Metodika zjednodušených metod vykazování nákladů s kategorizací položek rozpočtu OPŽP 21+.
Jeden žadatel může žádat o podporu výhradně na takový projekt, který se vztahuje jen k jeho vlastní zemědělské činnosti, nelze kumulovat opatření pro více subjektů do jedné žádosti.
[3] V této výzvě budou podpořeny pouze projekty realizované v souladu s Pokyny ke státní podpoře v odvětvích zemědělství a lesnictví a ve venkovských oblastech (2022/C 485/01). Vzhledem k probíhající notifikaci veřejné podpory s Evropskou komisí si poskytovatel vyhrazuje právo na změnu podmínek výzvy v závislosti na výsledku tohoto procesu. Do doby vydání kladného notifikačního rozhodnutí zároveň nelze vydávat projektům právní akty o poskytnutí podpory. Náklady vzniklé před podáním žádosti nejsou v rámci této výzvy způsobilé. V rámci této výzvy může jeden žadatel žádat o podporu výhradně na takový projekt, který se vztahuje jen k jeho vlastní zemědělské činnosti, nelze kumulovat opatření pro více subjektů do jedné žádosti.
Určení formy a výše podpory:
Pro projekty s celkovými náklady do 200 tis. EUR
Přímé realizační výdaje formou zjednodušených metod vykazování – jednorázové částky dle návrhu rozpočtu. Nepřímé náklady na projektovou přípravu, administraci žádosti, koordinaci v průběhu realizace a publicitu formou skutečných nákladů. Míra financování činí max. 100 % z celkových způsobilých výdajů. Detailní informace o výši podpory jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021–2027 a příloze č. 03 – Metodika zjednodušených metod vykazování nákladů s kategorizací položek rozpočtu OPŽP 21+.
Pro projekty s celkovými náklady nad 200 tis. EUR
Formou skutečných nákladů pro přímé i nepřímé výdaje. Míra financování činí max. 100 % z celkových způsobilých výdajů. Detailní informace o výši podpory jsou uvedeny v Pravidlech pro žadatele a příjemce podpory v OPŽP pro období 2021–2027.

 

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526