EKOLOGIE – Informace nejen pro podnikatele.
Certifikace udržitelnosti biomasy při provozu vlastní bioplynové stanice.
Z nového OPŽP jsme vyhlásili již 25 výzev, nejnovější míří na péči o přírodu a krajinu.
Dotaz: Certifikace udržitelnosti biomasy při provozu vlastní bioplynové stanice.
25.10.2022, Ing. et Ing. Katarína Kajánková, Ph.D., Zdroj: Verlag Dashöfer
Dotaz:
Je třeba nějak řešit certifikaci udržitelnosti biomasy (dle zákona č. 165/2012 Sb., vyhlášky č. 110/2022 Sb.) při provozu vlastní bioplynové stanice? Bioplynová stanice je součástí vlastní ČOV na předčištění odpadních vod z potravinářské výroby, tzn. všechny vstupy jsou vlastní (nedochází ke zpracování biomasy od jiných subjektů), a všechen vyrobený bioplyn je využit k výrobě vlastní energie. Je třeba mít případně čestné prohlášení o splnění kritérií udržitelnosti, nebo není třeba v takovém případě vůbec řešit?
Odpověď:
Z dotazu vyplývá, že se jedná o zpracování biomasy z vlastní potravinářské výroby; provoz, který není „součástí“ řetězce, tudíž nenakupuje a neprodává biomasu. Podle mého názoru odpověď zní ne, za takto stanovených podmínek není certifikace zapotřebí.
Podle § 27a odst. 2 písm. b zákona č. 165/2012 Sb. ve znění novely zákona č. 382/2021 Sb. je nutné doložit čestné prohlášení, ale zaměřené pouze na kritéria úspor emisí skleníkových plynů.
SFŽP: Z nového OPŽP jsme vyhlásili již 25 výzev, nejnovější míří na péči o přírodu a krajinu.
1.11.2022, Zdroj: SFŽP ČR (www.sfzp.cz)
Pět nově vypsaných výzev z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) přináší ochraně přírody téměř dvě miliardy korun. Finance poputují na projekty vracející vodu do krajiny, podporu biodiverzity nebo péči o chráněná území.
„Posilování ochrany přírody a její biologické rozmanitosti je jedním z šesti cílů nového OPŽP. Aktuálně otevřené výzvy míří na návrat vody do krajiny, což je má priorita. Tato klíčová adaptační opatření pomohou například s realizací projektů výstavby a rekonstrukce malých vodních nádrží či s revitalizací rašelinišť, tůní a dalších významných přírodních stanovišť. Stejně důležitá je pomoc mířící ohroženým druhům a také oblast budování návštěvnické infrastruktury v chráněných územích,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Mezi podporovanými aktivitami je i monitoring ochrany přírody a oblast tvorby koncepčních dokumentů pro chráněná území a zpracování odborných studií pro potřeby ochrany přírody. O podporu se mohou rovněž ucházet projekty, které přispívají ke zprůchodnění migračních překážek pro suchozemské i vodní živočichy nebo naopak omezují šíření invazních druhů.
„Od spuštění Operačního programu Životní prostředí letos v srpnu jsme již stihli vyhlásit celkem 25 výzev včetně těchto pěti aktuálních. Do konce roku plánujeme otevřít další výzvy. Největší z nich se zaměří na odpadové hospodářství a úspěšní žadatelé si jejím prostřednictvím budou moci rozdělit půl miliardy korun, např. na projekty modernizace stávajících sběrných dvorů či projekty vzniku tzv. RE-USE center,“ dodal Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Dokumenty k novým výzvám:
- 27. výzva – Tvorba koncepčních dokumentů pro chráněná území
- 28. výzva – Péče o významné části přírody a krajiny
- 29. výzva – Péče o chráněná území
- 30. výzva – Tvorba koncepčních dokumentů pro chráněná území
- 31. výzva – Zprůchodnění migračních překážek pro živočichy