RŮZNÉ – Informace nejen pro podnikatele.
Systém stavebního řízení může fungovat nejdřív za 12 měsíců.*
Nájemné meziročně vzrostlo o 7, teplo o 5, elektřina a vodné o 11, stočné o 13 %.*
Jak se vyznat v etiketách potravin.*
MPSV letos zahájilo projekt DigiKvalifikace.*
Analýza: Systém stavebního řízení může přijatelně fungovat nejdřív za 12 měsíců.
25.9.2024, Zdroj: ČTK
Systém digitalizovaného stavebního řízení by mohl být podle analýzy pro vládu v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců. A to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Do odhadů ale není započítáno, že bude třeba dodavatele nejprve vybrat v soutěži, to by mohlo trvat minimálně dalších šest měsíců. Vyplývá to ze shrnutí analýzy vypracované týmem několika ministerstev, dokument má ČTK k dispozici. Na analýzu představenou minulý týden na jednání vlády poukazovali zástupci stran koalice Spolu poté, co premiér Petr Fiala (ODS) navrhl prezidentovi odvolání vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).
Na nedostatky digitalizovaného stavebního řízení, které ministerstvo pro místní rozvoj spustilo 1. července, si stěžují stavební úřady, stavebníci i další subjekty. Bartoš dostal postupně několik lhůt pro uvedení systému do fungující podoby. Analýza vypracovaná týmem lidí z ministerstev dopravy, financí, práce a zdravotnictví doporučuje dočasně zastavit vývoj nových systémových funkcionalit, posílit kapacitu vývojových týmů a uzavřít robustní zakázku, nikoliv dělit dodání na malé zakázky.
V současnosti digitalizaci stavebního řízení chybí podle analýzy některé funkcionality předpokládané zákonem a nezbytné pro digitální řízení. Portál stavebníka a Informační systém stavebního řízení (ISSŘ) byly nasazeny, ale vykazují problémy. Evidence stavebních postupů a evidence elektronických dokumentací se realizovala jako spisová služba, upozorňuje dokument. Národní geoportál územního plánování byl nasazen v nejasném rozsahu a analýza ho tak nemůže hodnotit. Tým ministerstev totiž neobdržel přístup k jeho zdrojovému kódu a vývojářům.
Za současnými problémy se systémy stojí podle analýzy to, že nebyla jasně definována byznysová architektura a analýza. Není tak jasné, jak má z hlediska funkcionality vypadat výsledné řešení. Minimální funkcionalita pak byla definována bez účasti úředníků a řada běžných uživatelských potřeb a scénářů není pokrytá. Nenastalo také dostatečné testování s uživateli a jejich proškolení. Na vypracování sice byly zvoleny moderní technologie, implementace ale vykazuje známky překotného zpracování, píše se ve shrnutí analýzy.
Tým zástupců čtyř ministerstev proto pro čtvrté čtvrtletí letošního roku doporučuje kromě jiného provést byznysovou analýzu potřeb stavebních úřadů a definici minimálních funkcionalit systémů. Do té doby doporučuje dočasně pozastavit další vývoj. Zároveň by se měly stabilizovat současné funkcionality a odstranit nedostatky ovlivňující provoz. Bez vývoje nových funkcionalit by se základní opravy mohly odhadem dokončit do konce letošního roku.
V první polovině roku 2025 je pak potřeba posílit počet vývojářů, v současnosti totiž podle analýzy na ISSŘ například pracuje pět vývojářů, což tým považuje za „naprosto neadekvátní“. Dále by se měla zajistit dostatečná uživatelská podpora, v současném režimu rychlých oprav nedostávají podle tvůrců analýzy uživatelé řádné informace o tom, co je nového a jak novinky použít.
Z legislativního pohledu by mělo vzniknout přechodné období, ve kterém nebude povinné využívat ISSŘ a nebude možné žádat vlastníky dopravní a technické infrastruktury o vyjádření přes portál stavebníka. Stavební úřady totiž nyní stejně vedou dobíhající řízení podle starého stavebního zákona a většinou v lokálně instalovaném softwaru.
Fiala navrhl prezidentovi Petru Pavlovi odvolat Bartoše ke konci září, zdůvodnil to právě nezvládnutou digitalizací stavebního řízení. Piráty premiér požádal o nominaci jeho nástupce, ti ale považují rozhodnutí premiéra za podraz a porušení koaliční smlouvy, které znamená jejich vyhazov či „vykopnutí“ z vlády. Digitalizací vláda dnes pověřila tým v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS). Pavel se chce s Bartošem i dalšími předsedy vládních stran sejít v pondělí a poté rozhodnout o dalším postupu.
jbr dvd rot
Nájemné meziročně vzrostlo o 7, teplo o 5, elektřina a vodné o 11, stočné o 13 %.
12.7.2024, Zdroj: Český statistický úřad
- Meziměsíční srovnání
- Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)
- Průměrná mzda vzrostla v prvním čtvrtletí 2024 reálně o 4,8 %
- Jaké bude obyvatelstvo Česka?
- Český statistický úřad vydal tradiční souhrnnou publikaci z posledního Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – Pramenné dílo.
Spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,3 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle doprava a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně spotřebitelské ceny v červnu vzrostly o 2,0 %, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v květnu.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v červnu o 2,0 %, což bylo o 0,6 procentního bodu méně než v květnu. Toto zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno zejména cenami v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. V oddíle doprava zmírnil růst cen pohonných hmot a olejů z 10,8 % v květnu na 6,1 % v červnu. V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 % v pokles o 0,1 % v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezónních destinacích.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v červnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,0 %, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,7 %, vodného o 10,9 %, stočného o 13,4 %, elektřiny o 10,6 % a tepla a teplé vody o 4,7 %. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 7,9 % a tuhých paliv o 3,8 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle stravování a ubytování v důsledku vyšších cen stravovacích služeb o 7,4 % a ubytovacích služeb o 8,1 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny lihovin o 4,4 %, piva o 3,8 % a tabákových výrobků o 7,3 %. Ceny vína meziročně klesly o 2,6 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny měly v červnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde klesly především ceny mouky o 20,9 %, drůbežího masa o 12,1 %, polotučného trvanlivého mléka o 14,7 %, vajec o 20,4 % a ceny cukru také o 20,4 %.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 0,8 % (v květnu o 1,0 %). Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 102,0 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 % a ceny služeb o 4,9 %.
Hladina bazického indexu spotřebitelských cen k základnímu období průměr roku 2015 byla v červnu 151,0 % (v květnu 151,4 %).
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červnu 4,9 % (v květnu 5,6 %).
Meziměsíční srovnání
Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny v červnu o 0,3 %. V oddíle doprava byly nižší ceny pohonných hmot a olejů o 3,7 % a ceny automobilů o 0,3 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje klesly zejména ceny výrobků ve skupině mléko, sýry, vejce o 0,9 %, nealkoholických nápojů o 1,3 %, uzenin o 0,9 %, ovoce o 1,0 % a cukru o 7,3 %. Pokles cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák byl ovlivněn nižšími cenami lihovin o 1,5 %, piva o 1,0 % a vína o 1,0 %. Na zvyšování celkové cenové hladiny působil v červnu především růst cen v oddíle stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 0,5 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly především ceny kulturních služeb o 2,7 %. Z potravin byly vyšší zejména ceny másla o 3,9 %.
Ceny zboží úhrnem klesly o 0,5 %, zatímco ceny služeb o 0,4 % vzrostly.
Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP)
Podle předběžných výpočtů HICP v červnu v Česku meziměsíčně klesl o 0,3 % a meziročně vzrostl o 2,2 % (v květnu o 2,8 %). Podle bleskových odhadů Eurostatu byla meziroční změna HICP v červnu 2024 za Eurozónu 2,5 % (v květnu 2,6 %), v Německu 2,5 % a na Slovensku 2,4 %. Nejvyšší byla v červnu v Belgii (5,5 %) a nejnižší ve Finsku (0,6 %). Podle předběžných údajů Eurostatu byla meziroční změna HICP 27 členských zemí EU v květnu 2,7 %, což bylo o 0,1 procentního bodu více než v dubnu. Nejvyšší byla v květnu v Rumunsku (5,8 %) a nejnižší v Lotyšsku (0,0 %).
(Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)
Průměrná mzda vzrostla v prvním čtvrtletí 2024 reálně o 4,8 %
V 1. čtvrtletí 2024 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 7,0 %, reálně vzrostla o 4,8 %. Medián mezd činil 36 651 Kč.
„Reálná mzda v 1. čtvrtletí 2024 vzrostla o 4,8 %, a to díky nižšímu růstu spotřebitelských cen než v minulých obdobích. Po devíti čtvrtletích tak nastal obrat, i když v některých odvětvích zaměstnancům mzda reálně nevzrostla,“ komentuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
V 1. čtvrtletí 2024 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda*) (dále jen „průměrná mzda“) na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 43 941 Kč, což je o 2 884 Kč (7,0 %) více než ve stejném období roku 2023. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,1 %, reálně tak mzda vzrostla o 4,8 %. Objem mezd se zvýšil o 7,2%, počet zaměstnanců vzrostl o 0,1 %.
Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy v 1. čtvrtletí 2024 po očištění od sezónních vlivů 1,7 %.
V odvětvovém členění podle sekcí CZ-NACE byl nejvyšší růst průměrné mzdy proti stejnému období roku 2023 zaznamenán v odvětví zdravotní a sociální péče (11,1 %), administrativní a podpůrné činnosti (10,2 %) a v zásobování vodou; činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi (10,1 %). K nejnižšímu růstu došlo ve vzdělávání (1,9 %) a ve veřejné správě a obraně; povinném sociálním zabezpečení (2,1 %).
Medián mezd (36 651 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 5,5 %, u mužů dosáhl 39 541 Kč, u žen byl 33 793 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 20 753 Kč a 69 219 Kč.
Jaké bude obyvatelstvo Česka?
Český statistický úřad vydal tradiční souhrnnou publikaci z posledního Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – Pramenné dílo.
Publikace obsahuje základní údaje ze Sčítání 2021 a stručné tematické analýzy jednotlivých oblastí. Tradiční součástí publikace jsou také kapitoly popisující základní právní rámec a obsah sčítání, přípravu a způsob provedení sčítání, změny oproti předchozím cenzům, zdroje dat a způsob jejich zpracování.
Publikace v elektronické podobě je k dispozici na nových webových stránkách ČSÚ zde:
Sčítání lidu, domů a bytů – Pramenné dílo – 2021
Vydání tištěné verze publikace bude následovat v září.
Jak se vyznat v etiketách potravin poradí nová přehledná infografika Ministerstva zemědělství určená veřejnosti.
11.6.2024, Zdroj: Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo sérii karet s různými druhy potravin, na kterých jsou podrobně, a přitom srozumitelně, vysvětleny údaje z potravinových etiket. Infografika je veřejně dostupná a určená především veřejnosti. Jejím cílem je usnadnit lidem nákup jídla, případně informovat i o jeho složení, kvalitě, skladování nebo původu.
Karty v publikaci Označování potravin pro spotřebitele – Infografiky detailně popisují a vysvětlují, co vše je uvedeno na obalu konkrétního druhu potraviny a co to znamená.
„Infografiku jsme připravili pro spotřebitele, kteří si ji mohou vytisknout, nebo stáhnout do mobilu. Kdykoliv si tak mohou porovnat informace na potravinových etiketách a rozhodnout se i podle těchto údajů, co si nakoupí. Myslím, že kartičky s údaji mohou pomoct i ke snižování plýtvání s potravinami, protože lidé získají potřebné informace, jaký výrobek je pro ně podle svých vlastností, složení, původu nebo kvality nejvhodnější,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Infografika obsahuje vysvětlení údajů na etiketách například mléčných výrobků, masných výrobků, sýrů, ovoci a zelenině, pečiva, džemů, uzenin, těstovin, vajec, medu, nealkoholických i alkoholických nápojů a také o hmyzu coby potravině. MZe do série přidalo i kartu věnující se podrobnějšímu vysvětlení k tabulce výživových údajů, kterou musí povinně nést každá potravina. A rovněž kartu, která se zabývá potravinami, na kterých spotřebitel nalezne zemi původu.
Lidé se z karet například také dozvědí, že použité alergenní složky v potravinách musí být v seznamu složek povinně zvýrazněny, aby si jich spotřebitel jasně všimnul. Případně, že z čísel na skořápkách vajec vyčtou, zda pocházejí ze snůšky ve výběhu, v hale, v kleci nebo v ekologickém chovu.
Infografika zčásti vychází z karet, které již v minulosti MZe zveřejnilo, je však doplněná o nové údaje, nové karty a starší části jsou aktualizované. Celou publikaci Označování potravin pro spotřebitele – Infografiky je zdarma k dostání na webových stránkách MZe v sekci Publikace.
Vojtěch Bílý tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství
MPSV letos zahájilo projekt DigiKvalifikace.
6.6.2024, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ten připravuje sadu nástrojů pro zprostředkování zaměstnání s cílem snížení administrativní zátěže.
Ministerstvo práce a sociálních věcí realizuje od ledna 2024 do června 2028 projekt DigiKvalifikace, který je určen k rozvoji systému online nástrojů za účelem zvyšování digitálních kompetencí. Moderní trh práce totiž klade vysoké nároky na digitální dovednosti a zvýšení těchto kompetencí tak pomůže jednotlivcům stát se konkurenceschopnějšími a flexibilnějšími při hledání zaměstnání. Cílovými skupinami projektu DigiKvalifikace jsou zaměstnanci institucí trhu práce, klíčové instituce pro oblast dalšího vzdělávání a jiní relevantní aktéři na trhu práce. Pro zaměstnance veřejných služeb zaměstnanosti budou vytvořeny nástroje sloužící k efektivnější práci s klienty, poradenskou činnost a další vzdělávání.
Během projektu DigiKvalifikace bude probíhat rozvoj informačních systémů Národní soustavy povolání (NSP) a Centrální databáze kompetencí (CDK). Nové moduly budou vytvořeny u NSP a nové administrační rozhraní u CDK. Kromě technického řešení dojde také ke klasifikaci digitální kompetence u vybraných povolání v NSP. Dále budou vytvořeny podpůrné online nástroje pro zprostředkování zaměstnání s cílem snížení administrativní zátěže, popisné manuály a videoprůvodce pro praktické využití informačních systémů.
V rámci projektu DigiKvalifikace došlo v průběhu prvního pololetí realizace ke spuštění nové verze webových stránek PortálDigi a vydání dalšího dílu DigiPodcastu, tentokrát na téma Gamifikace, virtuální realita a rozšířená realita. Co se pod těmito pojmy skrývá a jaké herní prvky či principy lze využít ve vzdělávání k motivaci lidí i případné následné změně jejich chování, jsme se dozvěděli od hosta Lukáše Macenauera, spoluzakladatele firmy, která se věnuje vývoji on-line simulačních her a měření kompetencí. Aktuální i předchozí díly DigiPodcastů si můžete poslechnout na hlavních podcastových platformách, případně na digipodcast.cz.
Projekt DigiKvalifikace je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Zaměstnanost plus a ze státního rozpočtu ČR. Více informací o projektu lze najít na webu www.portaldigi.cz.
Devizový trh 39. týden.
24-10-01 IN Devizový trh 39. týden