RŮZNÉ – Informace nejen pro podnikatele.
Založení živnosti nebo změna údajů on-line.*
Vláda odsouhlasila změny ve financování regionálních škol.*
Quo vadis, české strojírenství?*
Uvádění původu u kokosu a arašídů.*
Založení živnosti nebo změna údajů on-line. Portál živnostenského podnikání jako jednotné místo pro efektivní správu živností.
22.10.2024, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Jedná se i o nasazení chatbota nebo digitálního asistenta s umělou inteligencí, který by poskytoval rady k řešení běžných otázek.
Praha, 21. října
Už od začátku tohoto roku navštěvují živnostníci vylepšenou verzi Portálu živnostenského podnikání, který slouží jako jednotné místo pro efektivní správu živností. Díky němu mohou uživatelé on-line zakládat nové živnosti, měnit údaje, snadno vyhledávat v živnostenském rejstříku a získávat aktuální informace či upozornění o změnách v živnostenském podnikání. Cílem MPO je Portál i nadále vylepšovat, například prostřednictvím zapojení umělé inteligence, která uživatelům usnadní řešení jejich podnětů či dotazů.
„Naším cílem je podnikatelům a živnostníkům co nejvíce usnadňovat život. Proto naše ministerstvo vytváří digitální projekty, které zjednodušují komunikaci se státem. Jedním z nich je i Portál živnostenského podnikání, který jsme již nasadili do provozu a který poskytuje živnostníkům aktuální informace, snadnou navigaci a elektronickou komunikaci s živnostenskými úřady,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček s tím, že bude resort tento web nadále vylepšovat tak, aby byl co nejvíce uživatelsky přívětivý. „Jedná se například o nasazení chatbota nebo digitálního asistenta s umělou inteligencí, který by poskytoval rady k řešení běžných otázek. Zvažujeme také zapojení hlasových funkcí pro ještě pohodlnější a interaktivnější prostředí. Uživatelé by tak mohli komunikovat s Portálem pomocí hlasových příkazů,“ dodává ministr Vlček.
Portál živnostenského podnikání, doplněný o nové služby a funkce, spustilo MPO v lednu letošního roku. Díky vylepšením umožňuje Portál pro některé úkony elektronickou komunikaci s institucemi. Živnostníci tak mohou přes portál přímo ohlásit novou živnost, upravovat stávající (například oznámením rozšíření nebo zřízením další provozovny prostřednictvím elektronického změnového listu) a sledovat stav svých podání pomocí evidenčního čísla. Portál také umožňuje nastavit si automatická upozornění na aktuality z oblastí, které živnostníky zajímají, filtrovat informace podle jednotlivých živností a získat základní přehled o konkurenci v daném odvětví.
„Portál živnostenského podnikání není pouhým informačním rozcestníkem, ale plnohodnotným informačním systémem veřejné správy. Naším cílem je zvýšit celkový komfort živnostenského podnikání snížením byrokratické zátěže a umožněním snadného přístupu k nejdůležitějším informacím bez nutnosti pobíhat po úřadech,“ říká ředitel odboru živností a spotřebitelské legislativy Jan Strakoš a dodává: „Výhodou Portálu je, že neobsahuje informace „z druhé ruky“, ale přímo od zdroje. Podnikatelé tak mohou být vždy informováni např. o aktuálních legislativních změnách v živnostenském právu.“
Samotný portál funguje na třech klíčových prvcích: živnostenský rejstřík, živnostenské podnikání a elektronická podání. Živnostenský rejstřík umožňuje vyhledávání podnikatelů, ověřování údajů, řešení reklamací a zasílání notifikací o změnách. Živnostenské podnikání zahrnuje průvodce pro podnikatele, vyhledávání úřadů, technickou podporu, aktuality ze světa podnikání a přístup ke statistickým údajům. Elektronická podání nabízí ohlášení živnosti, úpravu údajů, vytvoření výpisu z neveřejné části rejstříku a kontrolu stavu elektronických podání přímo přes portál.
K některým službám je zapotřebí se přihlásit. Přihlášení je možné pomocí identity občana, například přes mobilní klíč eGovernmentu, eObčanku či NIA ID.
Vláda odsouhlasila změny ve financování regionálních škol.
4.10.2024, Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (http://www.msmt.cz/)
Novelu školského zákona, která upravuje systém financování regionálních škol a umožňuje zohlednit práci škol, které vzdělávají děti ve specifických podmínkách, schválila vláda.
Novela také zlepší postavení školních psychologů a školní speciálních pedagogů, kteří by měli být k dispozici dětem v každé základní škole. Novelu zákona nyní česká schvalovací proces v Poslanecké sněmovně.
Zavedení možnosti tzv. indexace škol, tedy zohlednění náročnosti poskytovaného vzdělávání v rámci financování, je jedno z opatření proti prohlubování nerovností v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání. Jelikož všichni žáci v České republice mají stejný nárok na přístup ke kvalitnímu vzdělávání, navrhuje se ve školském zákoně možnost určit opravné koeficienty k normativům na ostatní neinvestiční výdaje pro mateřské školy, základní školy, střední školy a konzervatoře veřejných zřizovatelů a opravné koeficienty k normativům na osobní příplatky a povinné odvody.
Novela zákona také upravuje možnost regulace růstu počtu hodin výuky nebo přímé pedagogické činnosti financované ze státního rozpočtu pro jednotlivé školy. Nařízením vlády tak bude možné stanovit pro danou školu maximální počet hodin pro příslušný kalendářní rok. Toto opatření umožní vládě pružně reagovat na případné zvýšení PHškoly (skutečný rozsah pedagogické práce vykázaný školou).
Cílem nové právní úpravy je také nastavit systémová pravidla fungování podpůrných pedagogických pozic (školní psycholog, školní speciální pedagog) v základních školách běžného vzdělávacího proudu, a zajistit tak inkluzivnější prostředí, zkvalitnění poskytovaných poradenských služeb a zabezpečení provázanosti školského poradenského systému.
Návrh zákona stanovuje povinnost mateřských, základních a středních škol poskytovat poradenské služby. Tyto služby zahrnují podporu při vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, prevenci rizikového chování, spolupráci se školskými poradenskými zařízeními a dalšími subjekty, metodickou podporu pedagogickým pracovníkům při identifikaci a vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a koordinaci kariérového poradenství na základních a středních školách. Dále novela zavádí spádovost pedagogicko-psychologických poraden veřejných zřizovatelů, které budou mít za úkol metodicky vést mateřské, základní a střední školy běžného vzdělávacího proudu. To přispěje k lepší provázanosti poradenského systému a podpoře poradenských pracovníků ve školách.
Quo vadis, české strojírenství?
11.10.2024, Zdroj: Vše o průmyslu (www.vseoprumyslu.cz)
Poslední rok jedno téma převládalo nad ostatními, když došlo na mé úvahy v kontextu českého průmyslu a moderních technologií, a tím bylo téma, jaký potenciál skýtá pro české strojírenství. Jednak se domnívám, že právě tento segment průmyslu je aktuálně vystavován enormnímu tlaku a sunut k razantní proměně. Druhý důvod byl o něco pragmatičtější, protože jsme se připravovali na naši akci Strojírenská inspirace, která proběhla na počátku léta v Plzni.
Strojírenská inspirace si vytyčila jako jeden ze svých primárních cílů propojit strojaře s ukázkou moderní výroby, a kdybych dbal na marketingové trendy, tak ideálně s přídomkem 4.0. Jednodušeji však na aktuální tendence v oblasti automatizace, robotizace a především digitalizace.
Nejednou z úst předních zástupců oboru zaznívá, že největším problémem naší ekonomiky je, že v tomto segmentu neumíme vytvářet produkty s vyšší přidanou hodnotou v rámci dodavatelských řetězců. Jednoduše neumíme generovat vyšší marži a tím se z hlediska globální konkurence dostáváme do stále větších problémů ji udržet.
Nové technologie však nepředstavují možnost pouze pro efektivní výrobu, která dokáže v konkurenčním boji nabídnout vyšší efektivitu, nižší náklady a řadu dalších výhod, o nichž se v kontextu automatizace a digitalizace popsaly už stohy (digitálních) papírů. Pravá podstata využití moderních technologií však tkví v možnosti vytvářet nové obchodní modely, které třeba směrem k vyšší přidané hodnotě, čtěme marže, směřuje lépe.
Co z toho vyplývá pro zástupce českého strojírenství, kteří se musejí se všemi současnými tlaky vyrovnat? V první řadě být v obraze. O to jsme se společně s hosty naší třídenní akce snažili a přesně tyto rady a tipy jim interaktivně nabízeli.
A přesně o totéž se pravidelně pokoušíme na stránkách našeho časopisu. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli věnovat aktuální číslo časopisu tématu potenciálu českého strojírenství a jeho využití prostřednictvím automatizace, robotizace a digitalizace.
Věřím, že následující stránky správně uzavřou témata, která byla naší snahou najít pro české strojírenství dostatečnou inspiraci pro další rozvoj. Inspirace však není nikdy dostatek. Dovolte mi, abych vás na konci těchto řádek nepozval pouze ke čtení našeho časopisu.
Současně s přáním ničím nerušené četby přeji také nikým nerušené sledování záznamu všech přednášek, které zazněly v konferenční části akce Strojírenská inspirace.
Inspirujte se… i mimo strojírenství!
Záznam přednášek akce Strojírenská inspirace
Záznam konference Digitální výroby a Veletrhu automatizace naleznete na tomto odkaze: https://slideslive.com/strojirenska-inspirace/strojirenska-inspirace-2024 (použijte heslo: cMwjHLC)
Zdroj: https://www.vseoprumyslu.cz/inspirace/nazory-a-komentare/quo-vadis-ceske-strojirenstvi.html
Uvádění původu u kokosu a arašídů.
24.9.2024, Doc. Ing. Kamila Míková, CSc., Zdroj: PotravinyInfo (www.potravinyinfo.cz)
Dotaz:
Dobrý den, máme prosím dotaz ohledně uvádění země původu dle Nařízení (EU) 2023/2429 a případně i jiné legislativy. Je povinné uvádění původu u kokosu a arašídů? (Jedná se o jednosložkové výrobky, zabalené sušené plátky kokosu nebo strouhaný kokos, arašídy vyloupané nepražené).
Kokos – v kombinované celní nomenklatuře spadá pod 0801
Arašídy – spadají pod kód 1202
Děkujeme
Odpověď:
Kokos (KN 0801) i arašídy (KN 1202) nespadají podle nařízení (EU) 1308/2013, příloha I, část IX do odvětví ovoce a zeleniny, a tudíž se na ně nevztahuje nařízení (EU) 2023/2429, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013, pokud jde o obchodní normy pro odvětví ovoce a zeleniny, některé výrobky z ovoce a zeleniny a odvětví banánů, podle kterého od 1. ledna 2025 bude možné uvádět na trh vybrané produkty pouze pokud budou označeny údajem o zemi původu. Údaj o zemi původu by byl povinný pouze pokud by byl uveden původ finálního výrobku (např. země původu ČR nebo vyrobeno v ČR).
Devizový trh 49. týden.
24-12-10 IN Devizový trh 49. týden