PERSONALISTIKA – Informace nejen pro podnikatele.
Souběh pracovního poměru a dohod.*
Smlouva o výkonu funkce člena představenstva.*
Změny sjednaných pracovních podmínek.*
Souběh pracovního poměru a dohod.
18.7.2024, Zdroj: SUIP
Za jakých podmínek může zaměstnanec pracovat v dalším pracovněprávním vztahu pro téhož zaměstnavatele?
Zákoník práce v ustanovení § 34b odst. 2 uvádí, že zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny.
Zaměstnanec může mít u téhož zaměstnavatele sjednán ještě další pracovní poměr či uzavřenu dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce, ovšem za podmínky, že v nich nevykonává práce stejného druhu. Počet takových pracovních vztahů souběžně vykonávaných pro téhož zaměstnavatele zákon neomezuje, musí však vždy jít o jiný druh práce. O práci jiného druhu, kterou může zaměstnanec konat v dalším pracovněprávním vztahu, se jedná tehdy, jestliže povaha činností charakterizujících práci, kterou má zaměstnanec vykonávat v dalším pracovněprávním vztahu, je odlišná od povahy činností, jimiž se vyznačuje práce vykonávaná zaměstnancem v původním pracovním poměru.
Účel je zřejmý, zákoník práce tímto ustanovením brání obcházení přesčasové práce.
Zákoník práce přímo druh práce nedefinuje. Je to však jedna z podstatných náležitostí pracovní smlouvy (§ 34 odst. 1 ZP). Může být sjednán ve vztahu k možnému okruhu pracovních činností v užší nebo širší podobě, to záleží na konkrétních podmínkách. Druh práce by měl být vymezen vždy tak, aby u konkrétního zaměstnavatele nevzbuzoval pochybnosti o tom, jakou práci má dotyčný zaměstnanec konat.
Vzor: Smlouva o výkonu funkce člena představenstva.
Vzor smlouvy o výkonu funkce člena představenstva. Možnost stažení ve formátu MS Word.
01.07.2024 | BusinessInfo.cz
Upozornění: Vzorový dokument má obecnou informativní povahu a při jeho použití je třeba brát v úvahu, že každý případ je individuální a vzorová smlouva nepokrývá všechny situace, které mohou v praxi nastat.
Smlouva o výkonu člena představenstvaStáhnout
Smlouva o výkonu funkce člena představenstva
uzavřená ve smyslu ustanovení § 59 a § 435 zák. č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, v platném znění (dále jen „zákon o obchodních korporacích“)
Smluvní strany
Obchodní firma: (doplnit)
IČO: (doplnit)
Sídlo: (doplnit)
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném (doplnit) soudem v (doplnit), sp. zn. (doplnit)
zastoupena panem/paní (doplnit), (funkce doplnit)
(dále jen „společnost“)
a
Jméno: (doplnit)
dat. nar.: (doplnit)
trvale bytem: (doplnit)
(dále jen „člen představenstva“)
- Předmět smlouvy
- Na základě rozhodnutí valné hromady společnosti ze dne (doplnit) vykonává člen představenstva funkci člena představenstva společnosti.
- Touto smlouvou se upravují některé otázky výkonu funkce člena představenstva ve prospěch společnosti. V částech touto smlouvou neupravených se práva a povinnosti smluvních stran řídí subsidiárně ustanoveními zákona o obchodních korporacích a stanovami společnosti.
- Povinnosti člena představenstva
- Člen představenstva se zavazuje funkci člena představenstva společnosti vykonávat osobně, řádně, svědomitě, s péčí řádného hospodáře a řídit se platným právem ČR, touto smlouvou, stanovami společnosti. Člen představenstva se zavazuje při výkonu funkce jednat pečlivě, s potřebnými znalostmi, v dobré víře, informovaně, v obhajitelném zájmu společnosti a vždy s loajalitou vůči společnosti.
- Člen představenstva si je vědom toho, že jakékoliv omezení v oprávnění člena představenstva vyplývající ze stanov společnosti nebo z dalších vnitřních předpisů společnosti je vůči třetím osobám neúčinné. V případě, že člen představenstva vnitřní omezení poruší, je si vědom toho, že v případě vzniku škody odpovídá vůči společnosti celým svým majetkem bez omezení na principu objektivní odpovědnosti za škodu podle občanského zákoníku.
- Povinností člena představenstva je vykonávat svoji funkci s péčí řádného hospodáře, tedy tak, aby společnost neutrpěla jakoukoliv majetkovou či nemajetkovou újmu.
- Povinností člena představenstva je společně s ostatními členy představenstva společnosti zabezpečit řádné vedení evidence a účetnictví, které předepisují právní předpisy. Dále je jeho povinností společně s členy představenstva společnosti informovat akcionáře na valné hromadě o záležitostech společnosti, jakož i dozorčí radu, kdykoliv o to tato požádá.
- Člen představenstva je povinen řídit se zásadami a pokyny schválenými valnou hromadou společnosti, a to za předpokladu, že jsou v souladu s právními předpisy, stanovami společnosti a vnitřními předpisy společnosti a odpovídá společnosti za škodu způsobenou jednáním v rozporu s nimi. V případě, že bude takto vůči společnosti za škodu odpovídat, ručí ze zákona za závazky společnosti za podmínky, že věřitelé společnosti nemohou dosáhnout uspokojení své pohledávky z majetku společnosti pro její platební neschopnost nebo z důvodů, že společnost zastavila platby. Člen představenstva si je vědom zákazu konkurence ve smyslu ust. § 441 zákona o obchodních korporacích.
- Obchodní vedení společnosti vykonává člen představenstva spolu s dalšími členy představenstva.
III. Povinnosti společnosti
- Společnost se zavazuje na základě této smlouvy poskytovat členovi představenstva potřebnou součinnost, aby mohl svoji funkci vykonávat v souladu s právními předpisy, stanovami a vnitřními předpisy společnosti.
- Společnost se zavazuje, že poskytne členovi představenstva veškeré informace a podklady pro řádný výkon jeho funkce.
- Odměna za výkon funkce člena představenstva
- Členu představenstva náleží za výkon funkce vykonávané podle této smlouvy odměna ve výši (doplnit),- Kč ročně, kterou stanovila valná hromada. Odměna je vyplácena ve 12 měsíčních splátkách, přičemž každá splátka je splatná vždy do 15. dne kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který je splátka vyplácena.
- Členu představenstva náleží další mimořádné odměny po dobu výkonu funkce, a to ve výši (doplnit) % z odměny dle čl. IV odst. 1 této smlouvy a za předpokladu, že budou schváleny valnou hromadou společnosti (řádnou, náhradní) a s vyjádřením kontrolního orgánu (byl-li zřízen).
- V případě, že člen představenstva ukončí svou funkci, přísluší mu alikvótní část odměny.
- Členovi představenstva náleží tyto další požitky:
- (doplnit)
- (doplnit)
- Prohlášení člena představenstva
- Člen představenstva prohlašuje, že ke dni podpisu této smlouvy splňuje podmínky pro výkon funkce stanované zejména v § 46 zákona o obchodních korporacích.
- Člen představenstva se zavazuje informovat ostatní členy představenstva bezodkladně poté, co se dozví relevantní skutečnosti o tom, že lze předpokládat, že se prohlášení uvedené v tomto článku stane nepravdivým či neúplným, resp. o tom, že se prohlášení uvedené v tomto článku stalo nepravdivým či neúplným.
- Konkurenční doložka
- Člen představenstva se zavazuje, že po dobu (doplnit) měsíců od ukončení výkonu funkce člena představenstva společnosti se zdrží jakéhokoliv jednání konkurenční povahy k předmětu činnosti společnosti. Člen představenstva je tak zejména povinen nevykonávat funkci statutárního orgánu či člena statutárního orgánu či jiného orgánu osoby, jejíž předmět podnikání je shodný či podobný s předmětem podnikání společnosti, nepodnikat coby fyzická osoba s předmětem podnikání shodným či podobným s předmětem podnikání společnosti, neprovádět zprostředkování obchodů v oboru podnikání společnosti pro třetí osoby, neúčastnit se podnikání třetích osob jako společník, pokud by předmět podnikání těchto třetích osob byl shodný či podobný jako předmět podnikání společnosti.
- Za důsledné dodržení konkurenční doložky dle předchozího odstavce náleží členu představenstva peněžitá kompenzace ve výši ___ % (doplnit) z odměny dle článku IV. odst. 1 této smlouvy. Tato finanční kompenzace je splatná shodně jako odměna za výkon funkce.
- V případě porušení konkurenční doložky dle odst. 1 je člen představenstva povinen zaplatit společnosti smluvní pokutu (doplnit),- Kč; jeho nárok na finanční kompenzaci dle předchozího odstavce tím zaniká.
- Po dobu výkonu funkce člena představenstva je společnost oprávněna ujednání o konkurenční doložce vypovědět i bez udání důvodu s tím, že účinky výpovědi nastávají doručením členu představenstva.
VII. Povinnost mlčenlivosti
- Člen představenstva se zavazuje, že bude zachovávat mlčenlivost o všech záležitostech a poměrech společnosti, o kterých se dozví v rámci své činnosti a která nemají být dle své povahy zveřejněna, zvláště pak o skutečnostech tvořících obchodní tajemství společnosti.
- Při ukončení výkonu funkce z jakéhokoliv důvodu je člen představenstva povinen bez zbytečného odkladu předat společnosti veškeré dokumenty, které náležejí nebo se týkají společnosti, jako zejména smlouvy, korespondenci, veškeré účetní doklady, faktury, plné moci atp., které držel v souvislosti s výkonem funkce.
VIII. Trvání smlouvy a závěrečná ustanovení
- Tato smlouva se uzavírá na dobu trvání funkce člena představenstva jako člena představenstva společnosti.
- V případě, že valná hromada jmenuje člena představenstva na další funkční období, zůstává tato smlouva v platnosti a účinnosti i po dobu trvání funkce člena představenstva jako člena představenstva společnosti v tomto dalším funkčním období.
- Tuto smlouvu může člen představenstva vypovědět písemnou výpovědí. Výpovědní lhůta činí 1 měsíc a začíná běžet prvního dne měsíce následujícího po tom, co byla o výpovědi informována společnost.
- Společnost může tuto smlouvu vypovědět pouze s předchozím souhlasem valné hromady, a to nejdříve ke dni ukončení funkce člena představenstva. Výpovědní lhůta činí 2 měsíce a začíná běžet prvního dne měsíce následujícího po tom, co byla výpověď doručena členu představenstva.
- Pokud některé ustanovení této Smlouvy je nebo se stane neplatným nebo se ve vztahu smluvních stran stane jinak neúčinným, neznamená neplatnost ani neúčinnost toho ustanovení neplatnost ani neúčinnost této Smlouvy jako celku ani jednotlivých jejích jiných ustanovení, jestliže lze takové neplatné či neúčinné ustanovení oddělit v souladu s právními předpisy od ostatního obsahu této Smlouvy. Smluvní strany se zavazují, že bez zbytečného odkladu poté, co důvod takovéto neplatnosti či neúčinnosti zjistí, nahradí na základě vzájemných jednání zahájených kteroukoli z nich takové neplatné nebo neúčinné ustanovení jiným platným a účinným ustanovením, které bude podle jejich dohody nejvěrněji odpovídat podstatě a smyslu původního ustanovení.
- Jakákoli doplnění či změny této Smlouvy jsou možná pouze dohodou smluvních stran ve formě písemných dodatků podepsaných oběma smluvními stranami.
- Smluvní strany se dohodly, že práva a povinnosti smluvních stran neupravená touto Smlouvou se řídí platnými a účinnými předpisy České republiky, a to zejména OZ.
- Tato Smlouva se vyhotovuje ve dvou stejnopisech, přičemž každá ze smluvních stran obdrží po jednom z nich.
- Každá ze smluvních stran prohlašuje, že si tuto Smlouvu přečetla, jejímu obsahu v celém rozsahu porozuměla a že jí jsou známy všechny skutečnosti, jež jsou pro uzavření této Smlouvy rozhodující, a uzavírá ji vážně a svobodně.
V ___________ (doplnit) dne _________ (doplnit)
__________________________ _________________________
Člen představenstva (doplnit) Společnost (doplnit)
UPOZORNĚNÍ!
Tento vzorový dokument má obecnou informativní povahu a při jeho použití je třeba brát úvahu, že každý případ je individuální a vzorový dokument nepokrývá všechny situace, které mohou v praxi nastat. Autor tohoto vzorového dokumentu nenese žádnou odpovědnost za případnou újmu vzniklou použitím tohoto vzoru bez konzultace s advokátem či jiným právním odborníkem, který navrhne nejvhodnější změny textu s ohledem na potřeby konkrétního zadavatele, důvod závazku a postavení zúčastněných osob. Pro ověření vhodnosti tohoto vzoru a jeho případnou úpravu kontaktujte DKS LEGAL.
Z dovolené zpět do práce.
30.7.2024, Zdroj: Verlag Dashöfer
Zákoník práce výslovně právo zaměstnavatele odvolat zaměstnance z dovolené neupravuje. O určení nástupu na dovolenou však rozhoduje podle § 217 odst. 1 zaměstnavatel, a není proto vyloučeno, aby zaměstnavatel z důvodu naléhavé potřeby zajištění plnění svých úkolů zaměstnance z dovolené odvolal.
Oprávnění zaměstnavatele takto postupovat se odvozuje i z ustanovení § 217 odst. 4 zákoníku práce, podle kterého je zaměstnavatel povinen uhradit zaměstnanci náklady, které mu v důsledku odvolání z dovolené bez jeho zavinění vzniknou. Zpravidla se jedná o náklady spojené s cestou z místa pobytu v době dovolené na pracoviště zaměstnavatele, případně náklady vzniklé úhradou pobytu, který zaměstnanec nevyužil apod. Výše nákladů omezena zákonem není, zaměstnavatel je povinen je zaměstnanci uhradit v zaměstnancem prokázané výši. Zaměstnanec také musí prokázat, že tyto náklady vznikly v příčinné souvislosti s odvoláním z dovolené. Důkazní prostředky zákoníkem práce stanoveny nejsou.
Možnost zaměstnance z dovolené odvolat však předpokládá, že zaměstnavatel má reálnou možnost toto odvolání zaměstnanci v době čerpané dovolené doručit, protože zaměstnanec buď tráví dovolenou v místě svého bydliště anebo je zaměstnavateli jeho pobyt znám. Reálná možnost zaměstnance z dovolené odvolat závisí často i na místě pobytu zaměstnance v době dovolené a jeho faktické možnosti dostavit se k výkonu práce v určené době. Vzhledem k tomu, že čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel učinit písemně, i při neexistenci výslovné právní úpravy, je možné dovodit, že i odvolání z dovolené musí být písemné. Není ani vyloučeno, aby zaměstnavatel zaměstnance odvolal z dovolené pouze telefonem nebo elektronickou poštou. Jestliže by však zaměstnanec této výzvy neuposlechl, nemohl by zaměstnavatel z nenastoupení do práce dovozovat žádné právní důsledky, pokud nebude schopen toto odvolání prokázat.
Změny sjednaných pracovních podmínek.
19.7.2024, Zdroj: SUIP
Ke změně sjednaných pracovních podmínek může dojít pouze na základě dohody obou účastníků pracovněprávního vztahu, tedy zaměstnance a zaměstnavatele.
Obsah pracovního poměru je možné v souladu s ustanovením § 40 odst. 1 zákoníku práce změnit jedině tehdy, dohodnou-li se zaměstnavatel a zaměstnanec na jeho změně. Změna pracovní smlouvy musí být provedena písemně.
- Sjednaný druh práce
Sjednaný druh práce je jednou z podstatných náležitostí pracovní smlouvy (§ 34 odst. 1 písm. a) ZP) a zaměstnavatel má povinnost přidělovat zaměstnanci práci, odpovídající tomuto sjednanému druhu práce. V zákoně ovšem není blíže stanoveno, jak by měl být druh práce vymezen. Proto zpravidla zaměstnavatel zaměstnanci určuje, které pracovní činnosti má vykonávat, tzv. pracovní náplň. Pracovní náplň (písemný dokument) nebývá většinou součástí pracovní smlouvy, ale zaměstnavatel ji stanoví svým jednostranným opatřením. Pracovní náplň může doplňovat, měnit, ale vždy to musí být v rámci druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě.
Jiné by to bylo v případě, pokud by pracovní náplň byla součástí obsahu pracovní smlouvy, pak by se jakákoliv změna pracovní náplně musela znovu dohodnout.
- Sjednaná délka pracovní doby
Někteří zaměstnavatelé délku týdenní pracovní doby nazývají „pracovním úvazkem“. „Pracovní úvazek“ ale není zákonný pojem, zákoník práce „pracovní úvazek“ neuvádí.
Zákoník práce definuje délku týdenní pracovní doby (§ 79 ZP). Ustanovení § 34b odst. 1 zákoníku práce pak výslovně stanoví povinnost přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby.
Pokud by byl rozsah pracovní doby (pracovní úvazek) sjednán v pracovní smlouvě a mělo-li by dojít k jeho změně, pak se musí zaměstnavatel se zaměstnancem o této změně rozsahu pracovní doby rovněž dohodnout.