PERSONALISTIKA – Informace nejen pro podnikatele.

 23. 2. 2025

Příplatky za víkend u DPP a DPČ.* 

Vyřizování žádostí o zprostředkování zaměstnání nově.* 

Pravidla pro účast na pojištění u dohod o provedení práce od 1. 1. 2025.* 

Příplatky za víkend u DPP a DPČ.

30.1.2025, JUDr. Eva Dandová, Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Jsme příspěvková organizace zřízená obci (Dům dětí a mládeže).

Jak je to s příplatky za soboty a neděle u dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti u externích zaměstnanců? Příplatek máme ve výši 10 % dle § 118 ZP. Je to správně? Nebo je příplatek 25 % dle § 126 ZP?

Odpověď:

Odpověď je jednoduchá. Příplatek za práci v sobotu a neděli u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr máte nastaven správně podle § 118 ZP. V ustanovení § 138 ZP (odměna z dohody) se ve větě druhé jasně říká: „Pro poskytování odměny z dohody se § 114a až 118 použijí obdobně, přičemž odměna z dohody se pro tyto účely posuzuje jako mzda.“ Proto i když jste zaměstnavatel podle § 109 odst. 3 ZP a své zaměstnance odměňujete platem, u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr musíte používat ustanovení zákoníku práce týkající se mzdy.


Vyřizování žádostí o zprostředkování zaměstnání nově.

22.1.2025, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Od ledna dochází ke změně způsobu vyřizování žádostí o zprostředkování zaměstnání a o podporu v nezaměstnanosti.

Vše je možné pohodlně vyřídit online z pohodlí domova, skrz portál Jenda – Klientská zóna MPSV.

Tato změna by mohla výrazně pomoci hned v prvních dnech nového roku, kdy tradičně dochází k největšímu náporu na pobočkách. Pokud podáte žádost online, můžete tím předejít dlouhému čekání ve frontě. Jenda přináší výhodu také v tom, že lze online podání využít i během státních svátků a víkendů. Nebudete tedy limitování úředními hodinami. Nadále však platí, že ani online nebude možné žádat o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání dříve než po ukončení pracovního poměru.

K přihlášení do Jendy bude možné využít chytrý telefon, či jiné zařízení s přístupem k internetu. Své záležitosti ohledně změny zaměstnání lze tak vyřídit opravdu kdykoliv a odkudkoli. Přihlášení do Jendy probíhá přes Identitu občana, například eObčankou či bankovní identitou, čímž se ověří Vaše totožnost.

Samotné rozhraní je navrženo tak, aby pro Vás bylo co nejpřívětivější. Vyplňování formulářů je velmi návodné a intuitivní – při vyplňování jsou Vám nabízeny varianty odpovědí a u pojmů, které by mohly být nejasné, naleznete vysvětlivky.

Bude-li k žádostem potřeba připojit dokument, stačí ho naskenovat či vyfotit mobilním telefonem a nahrát. Pokud by se stalo, že bude po podání žádosti něco chybět, budete na tuto skutečnost upozorněni.  Po přihlášení do Jedny lze vybrat způsob, jakým chcete, aby Vám byly tyto notifikace zasílány – SMS zprávou či emailem. Zároveň se všechna upozornění propíšou i do klientské zóny.

Pokud nebudete mít možnost či z nějakého důvodu nebudete chtít využít online podání, můžete využít tzv. asistované podaní na pobočce. Možnost osobní návštěvy kontaktního pracoviště tedy nadále zůstane, změní se pouze forma podání žádosti. Už žádné papírové formuláře, vše s Vámi vyplní digitálně pracovníci Úřadu práce ČR.


Pravidla pro účast na pojištění u dohod o provedení práce od 1. 1. 2025.

6.1.2025, Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Zrekapitulujme si právní úpravu, která se týká povinné účasti na nemocenském a důchodovém pojištění pracovníků na dohody o provedení práce.

Povinná účast platí, jakmile má zaměstnanec z dohody o provedení práce („DPP“) měsíční příjmy ve výši 11 500 Kč a více. Pro všechny DPP budou platit jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody. Pokračuje povinnost zaměstnavatelů hlásit všechny zaměstnance na DPP.

ČSSZ informuje, že 1. 1. 2025 nabyla účinnosti očekávaná novela zákona o nemocenském pojištění, která ruší změny u dohod o provedení práce (DPP) plánované od počátku roku 2025 v souvislosti se zákonem č. 163/2024 Sb. Touto novelou se ruší celá právní úprava režimu tzv. oznámené dohody.

Příjmy u různých zaměstnavatelů se sčítat nebudou

Dosavadní podmínky pro zaměstnance na DPP, které se týkají sčítání příjmů u různých zaměstnavatelů, se nemění. Platí tak i nadále, že pro účely nemocenského a důchodového pojištění se v příslušném měsíci sčítají příjmy zaměstnance, který má u jednoho zaměstnavatele uzavřeno více DPP. Příjmy z DPP, které má zaměstnanec uzavřené u různých zaměstnavatelů, se nesčítají. K příjmům z DPP se nepřičítají příjmy z jiných pracovněprávních vztahů (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti), ani kdyby je zaměstnanec uzavřel u stejného zaměstnavatele.

Změna limitů pro účast na pojištění

Od 1. 1. 2025 se u DPP mění částka rozhodná pro účast na nemocenském a důchodovém pojištění v daném kalendářním měsíci. Povinná účast na nemocenském a důchodovém pojištění vznikne, pokud bude zúčtován započitatelný příjem aspoň ve výši 25 % průměrné mzdy, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů.

Průměrná mzda vychází pro tyto účely z § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Výši rozhodné částky pak vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením. Sdělení MPSV bylo publikováno stejně jako samotná novela DPP ve Sbírce zákonů v pátek 27. 12. 2024 (pod číslem 476/2024 Sb.).

Částka rozhodná pro účast zaměstnanců činných na základě DPP na nemocenském pojištění je od 1. 1. 2025 ve výši 11 500 Kč. Účast vzniká při jejím dosažení a již z příjmu 11 500 Kč se tak odvede pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

PŘÍKLADY

Zaměstnanec v pracovním poměru pracuje u svého zaměstnavatele od ledna 2025 také na výpomoc. Na ni má uzavřenou DPP za 11 000 Kč měsíčně. Z DPP není účasten nemocenského ani důchodového pojištění. Stejně tak to platí v situaci, kdy by namísto pracovního poměru zaměstnanec pracoval na dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Pokud uvedený zaměstnanec uzavře se stejným zaměstnavatelem další DPP, ze které mu je měsíčně zúčtováno dalších 500 Kč, příjmy z obou DPP se sečtou, vznikne mu účast na pojištění a ze souhrnné částky 11 500 Kč odvede pojistné na sociální zabezpečení. Přitom se nezohledňují příjmy z pracovního poměru ani z DPČ.

Pokud by stejný zaměstnanec měl uzavřenu ještě další DPP u jiného zaměstnavatele, nemá to vliv na účast na pojištění a odvod pojistného na sociální zabezpečení u prvního zaměstnavatele. Příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů se pro tyto účely nesčítají. Účast na pojištění a odvod pojistného na sociální zabezpečení se řeší u každého ze zaměstnavatelů zvlášť.

Povinnost hlásit zaměstnance na DPP zůstává

Novela se netýká povinností zavedených s účinností od 1. 7. 2024 – tedy povinnosti zaměstnavatelů evidovat a elektronicky hlásit každý měsíc všechny zaměstnance, kteří pracují na DPP (pojištěných i nepojištěných), včetně výše jejich příjmu.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526