Přeshraniční město dětí stále inspiruje

 4. 12. 2024
Rozvoj česko – polské spolupráce je stálicí v činnosti Krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje. Společně s polskými partnery realizovala mnoho aktivit v oblasti zaměřené na podnikatelské prostředí. Od roku 2017 partneři na obou stranách hranice zacílili i na mládež a děti v příhraničních oblastech a realizovali několik projektů. Nejvýznamnějším z nich byl projekt „Přeshraniční město dětí“ CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000093, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. Hlavními partnery byly Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje a Sudetská obchodní a průmyslová komora ve Svídnici.
Na české i polské straně se v letech 2018 a 2019 proměnily areály v Hořicích a Nové Pace na městečka, která napodobovala život dospělých, a mladí účastnici si zkusili mnoho pracovišť, mohli navštívit banku, obchod, sportoviště apod. Každé akce se zúčastnilo 300 dětí z Polska i ČR a provoz Přeshraničního města dětí zajišťovalo více než 150 dospělých.
Dalšími zapojenými subjekty byly na české straně města Hořice, Nová Paka a Jičín. Spolupracovali jsme s domy dětí a mládeže v těchto městech a pracoviště vytvořilo více než 30 členských firem komory.
V rámci udržitelnosti projektu a monitorování příkladů dobré praxe v oblasti práce s mladou generací navštívili zástupci hlavních partnerů technologický klub TÉKÁČKO v Albrechticích nad Orlicí. Prohlédli si zázemí a seznámili se s aktivitami dětí.
Tento moderní technologický klub je nejen místem pro kreativitu, zábavu a relaxaci, ale také prostorem podporujícím komunitní život s důrazem na udržitelnost a ekologii. Nabízí široké spektrum aktivit – od tvořivých dílen přes besedy a přednášky až po sportovní či kulturní akce.
Klub navštěvuje pravidelně 40 dětí ve věku 6 – 15 let, z toho tři dívky. Dále Tékáčko nabízí programy pro mateřské školy a probíhá zde i výuka infomačních technologií žáků místní základní školy.
„Byli jsme fascinování širokou nabídkou aktivit, technickým vybavením, nadšením a aktivitou dětí ale i skvělým individuálním přístupem dospělých, kteří respektují a podporují individualitu každého návštěvníka. Elektronická kytara, kterou vytvoří holčička ze třetí třídy nebo automatická ruka, která je dílem osmáka, jsou úžasným důkazem technického nadání,“ uvedla manažerka projektu Erika Javůrková.
Za inspirativní návštěvu děkujeme zakladatelce Tékáčka paní Yvonně Ronzové, dlouholeté člence naší komory, majitelce společností RYCON. Na naši otázku, co ji vedlo k založení tohoto úžasného místa pro mládež, uvedla, že to byly zejména její bohaté zkušenosti z výrobních firem, kde pracovala v personalistice a samozřejmě se potýkala s obrovským nedostatkem technicky zdatných lidí na trhu práce. Zároveň si uvědomila, že je nutné pro to něco udělat a hlavně začít od útlého věku dětí. Chce, aby se nikdo nebál využívat nejmodernější technologie a technická zařízení, zároveň jim porozuměl a efektivně rozvíjel.
Návštěva klubu Tékáčko je skvělým příkladem dobré praxe, který může být inspirací i pro další přeshraniční projekty a iniciativy.
Projekt „Přeshraniční město dětí“ CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000093 byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj.

Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje

IČ: 25948890DIČ: CZ25948890
Zapsána: Krajským soudem v Hradci Králové, Spisová značka A 9526