„Silicon Valley“ Královéhradeckého kraje se na půdě komory potkalo se zástupci MZV ČR

30. 9. 2024

Dne 26. září jsme uspořádali setkání podnikatelů, zástupkyň státních agentur CzechTrade a CzechInvest a krajského Centra investic, rozvoje a inovací s delegací z MZV ČR v čele s prvním náměstkem ministra zahraničních věcí Jiřím Kozákem. Za KHK KHK se jednání zúčastnil člen představenstva Ing. Petr Zelenka. U kulatého stolu představili zástupci firem svá inovativní a jedinečná řešení a diskutovali se členy delegace své zkušenosti s pronikáním na zahraniční trhy, zároveň se dozvěděli o různých formách podpory ze strany MZV. „Máme zde v Hradci Králové ojedinělou kumulaci inovativních firem, státních vědeckých institucí a výzkumných středisek zaměřujících se na biomedicínské technologie a je chybou potenciál tohoto našeho „Silicon Valley“ nevyužít,“ podotkl trefně jeden z účastníků. Načež Petr Zelenka připomenul, že KHK KHK na tento fenomén již dávno upozorňovala a žádala o větší podporu těchto firem ze strany Královéhradeckého kraje a dlouhodobě o ni usiluje, avšak tato snaha se u vedení kraje zatím míjí účinkem. Současné vedení kraje mělo ve svém programu příslib, že s dalšími partnery, mezi nimiž měla být i KHK KHK, vybuduje Krajské inovační centrum, jehož zaměřením měla být právě biomedicína. K naplnění tohoto slibu však nedošlo.

Ministerská delegace se poté přesunula do Fakultní nemocnice Hradec Králové, kde navštívila Centrum transferu biomedicínských technologií, prohlédla si laboratoře a dozvěděla se o tom, jak se výzkum transponuje do konkrétních zdravotních pomůcek a jakým způsobem se pak uvádějí na trh.

Poslední zastávkou byla firma ELLA-CS, s.r.o., kde se delegace setkala s majitelem firmy docentem Karlem Volencem a prohlédla si výrobní prostory. Zde se ručně pletou stenty – velice často přímo na míru konkrétnímu pacientovi. „Právě jsme získali certifikaci CE na nový typ stentu, který výrazně usnadní život pacientům se zúžením žlučovodů v důsledku nádorového onemocnění,“ pochlubil se Karel Volenec.